Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6092 odpowiedzi na ten temat

#1461 Share staryyyyrolnik

staryyyyrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 09:45

Nawożenie kukurydzy zostawiłem to wszystko na wiosene bo na jesien obornik poszedł na inne kawaki , nie robiłem nawet podorywki. dobrze tak zrobię . tak siewnikiem , "znajomy" ma mi wszytko zrobić ponieważ nie mam jeszcze do tego sprzętu :/ wielkie dzięki za pomoc :) niech CI do bóg w dzieciach wynagrodzii :P dzięki :) kolego ja troszkę dalej jak 10 , jestem z miejscowości Bielawa :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 13:04
  •  

#1462 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 10:03

Nawożenie kukurydzy dzięki dzięki, polecam mecz Chelsea vs Man U teraz na polsacie sport news swoja drogą. :)

To badałeś tą ziemię, bo o nawożeniu nic nie napisałem? Mogę napisać znając zasobności, tak to jest to niepotrzebna gadka. I dowiedz się, czy siewnik znajomego ma podsiewacz do nawozów lub mikrogranulatu.

A ochrona, to jeżeli będzie w marcu ciepło, bez przymrozków i słonecznie to spryskujesz pole round*pem max2 (tym nowym w granulach), na drugi dzień śmiało juz możesz wysypać nawozy PKS i po 3-4 dniach od oprysku wozić gnój i po minimalnie 7 dniach od round*powania orka. N po orce przed agregatem, najskuteczniej i najtaniej w moczniku, a dawka, od 200 do 400kg mocznika, wszystko zależy od funduszy i od jakości i ilości gnoja. A jeżeli oprsyk round*pem się odbył i udał to po siewie wystarczy spryskac pole pendimentaliną (pendigan), powinno byc czyste aż do zbioru, a chwasty nie będa przeszakdzać qq na starcie. Jeżeli raund*pu nie będzie to polecam elumis/arigo, te środki w maksymalnych dawkach świetnie sobie radzą z perzem i ogólnie wszystkimi chwastami. Aplikowanie ma 4-6 liść. Pozdrawiam

#1463 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3893 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 10:34

Nawożenie kukurydzy Perz to trzeba było zniszczyć na jesieni.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1464 Share staryyyyrolnik

staryyyyrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 14:47

Nawożenie kukurydzy teraz to już niestety za póżno ...dzięki za rady :)

#1465 Share Szymek123

Szymek123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 15:04

Nawożenie kukurydzy na perz to bym zastosował po wschodowo maister pak i powinno wystarczyć
Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

#1466 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 20:52

Nawożenie kukurydzy

Nie znam zasobności siarki w glebie, wprowadzamy tyle ile roślina potrzebuje i CaO co 3-4 lata. Za dużo działek żeby jeszcze badać S. Czy N czy S w mniejszym czy większym stopniu zakwasza glebę, jakby tak nie było to można bez CaO jechać prawda?

@Karina_Hemerling Saletrosan, Siarczan Amonu, Kizeryt, Korn Kali oraz z mniejsza zawartością Salmag czy Canwil. Jakiś superfosfat posiada jeszcze sporą ilość siarki bodajże 32% przyswajalnej i sporo Ca. Vigor S sama siarka chyba najtaniej ale czy najlepiej?

No nie można by było jechać, zakwasza się samoistnie przez wymycie i to co zabierasz z plonem, a nawozy zakwaszające tylko trochę przyśpieszają ten proces ;)
Nie znasz zasobności nie wiesz ile powinieneś zastosować, wiesz ile roślina teoretycznie może zjeść z literatury, ale czy to efektywnie kierować się tym, chyba nie.
Jak to mówią, na oko to..

#1467 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3893 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 00:00

Nawożenie kukurydzy Tylko i wyłacznie teoretycznie, a jakie są realia?
Badanie na zawartość S w glebie jest sprawą drugorzędną po PK oraz ph a nawet i N. Nawet jeśli będę mieć te informacje praktycznie nic to nie zmieni, bo ładuje Saletrosan na pierwszą dawkę gdzie podstawą przy wyliczeniu dawki jest N, a S przy okazji, a jak pisałem ph trzymane na odpowiednim poziomie. Także wydaje mi się że kłopot mijam szerokim łukiem.
Zabiera z plonem? Ca/Mg? Tutaj chyba sladowe ilości.

#1468 Share onyks

onyks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 23:48

Nawożenie kukurydzy stosuje moze ktos z was mikrogranulat razem z siewem kuku np physiostar z timac agro ?

#1469 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 07:59

Nawożenie kukurydzy Ja stosowalem granulat 20 kg/ha , ważyłem plon na poletkach i wynik był taki że z granulatem plon niższy o 400 do 700 kg niż bez. Poletko na którym dodatkowo zmniejszyłem dawkę fosforu o 30 kg/ha plon niższy o ponad 1000 kg. Dawka fosforu na ha 100 kg cz. skł. Połowa w podsiewacz. W innych lokalizacjach doświadczeń Timac Agro plon był wyższy o 300-500 kg/ha , co prosto licząc ledwo pokrywa koszt zakupu. W tym roku powtórzę doświadczenie ale już tylko na poletkach . Wydaje mi się że lepiej zainwestować w fosforan, tym bardziej że cena importowanego jest atrakcyjna (1470 netto Osadkowski-Cebulski) fakturę dostałem wczoraj, zamawiałem w listopadzie. W tym roku cały fosfor daję w podsiewacz.

#1470 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 12:56

Nawożenie kukurydzy

Witam. To co tu czytam odnośnie dawek nawozu na kukurydzę to jestem w szoku jak wam to się opłaca.
Ja sieję kukurydzę już w gospodarstwie od 18 lat, i na obszarze średnio 30 ha.
Stosuję taką technikę:
- orka zawsze na wiosnę z wałem cambela
-siew nawozu sól potasowa w dawce 100-120 kg/ha, następnie fosforan amonu w dawce 100 hg/ha
- następnie wyrównanie kultywatorem tylko śladów od ciągnika oraz poprzeczek
- siew zawsze na początku maja
- siew kukurydzy siewnikiem bez podsiewaczy które to zdemontowałem ponieważ nie widziałem różnicy w wydajności z ha, a męczyło mnie ładowanie do tych skrzyń nawozu
- siew kukurydzy z prędkością 8km/h siewnik 6 rzędów i uwaga dawka około od 73 do 75 tyś nasion na ha.!!!
- od razu po siewie oprysk Lumaxem najlepiej jak popada albo wieczorem
-po wschodach pierwsza dawka mocznika 100 kg/ha
- na 7-8 liść druga dawka 200kg/ha mocznika
- na 5 liść odżywka Bor, miedz, cynk i do tego jeszcze siarczan magnezu.
- na 8-10 liścia znowu odżywka Bor, Miedz, Magnez, i oczywiście siarczan magnezu, już bez cynku! odżywki firmy ADOB, lub ozd mineral
- klasa ziemi mozaika od 3b do 5
- a teraz wydajność w roku 2013 co był słaby Nerisa dała mi średni 13,4 tony przy wilgotności 31%. Pionier PR39 (dalej nie pamiętam) dała 12,8 przy wilgotności 26% sprawdzane na trzech miernikach w tym na suszarce w labo.
- w roku 2012 miałem nerisa plon 17,6 ton przy wilgotności 36%
Wszystko jest ważone na wadze, z każdego pola osobno ,nie jak inni liczą przyczepy i mniej więcej mówią że tyle na przyczepie jest!
I co wy na to...
Z poważanie Paweł
Lubuskie powiat świebodzin.

Dlaczego lepiej odpuścić cynk przy 10 liściu? Ja planuję dawać co najmniej 2 krotnie, raz przy 4 liściu, później przy 10'tym, a jak aura i kasa pozwoli przy 1,2m kuku i w razie zamowienia oprysku na omacnicę, także po wiechowaniu. Na polu mam zdecydowane niedobory cynku, co widać po qq jak dałem tylko 1l/ha cynku 13%.

Edytowany przez eMWu, 24 styczeń 2014 - 13:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1471 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3893 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 13:10

Nawożenie kukurydzy Jakie dawki cynku i jakie jeszcze mikroelementy będziesz dawał?

#1472 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 13:18

Nawożenie kukurydzy Bor, cynk na pewno. A jakie dawki to sobie muszę zobaczyć, ile kukurydza podczas wegetacji tych mikroskładników pobiera i porównam to z borem do rzepaku (z pobraniem), gdzie maksymalnie można dać 2/3kg boru na hektar. Ogólnie wolę teraz uważać z mieszaniem nawozó mikro, bo raz wymieszałem wiele nawozów makro i mikro po czym dodałem miedź - roztwór zrobił się mętny, a mi ciśnienie skoczyło, oglądałem przez 3 minuty, czy ciśnienie choćby minimalnie nie spada na opryskiwaczu przy mieszaniu (ustawiłem niskie obroty wałka i na maksa odkręciłem zawór regulacji maksymalnego ciśnienia), nie spadało, więc zaraz pojechałem wylać 2000l tej mikstury (był tam jeszcze caryx z tebu, folicare od yary, bor płynny - 15% co da się mieszać, 5% siarczanu magnezu, 5% mocznika). A mieszanie w kibelku mnie nie urządza, widocznie trzeba będzie zacząć robić próby.

#1473 Share onyks

onyks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 23:30

Nawożenie kukurydzy dzieki za odpowiedz robzombi bo ja tez w tamtym roku stosowalem 20 k na ha z timac i efektow nie bylo widac a koszt dosyc spory w tym roku sprobuje na mniejszym areale zobaczymy jaki efekt podobno t-max z compo jest lepszy

#1474 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 10:33

Nawożenie kukurydzy Onyks ja w tym roku robię tylko poletka, choć bez przekonania. Kumpel powiedział mi że trzeba być nieźle pie....m by płacić 10 tys. za tonę sproszkowanej polifoski i chyba miał rację.

#1475 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3893 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 11:34

Nawożenie kukurydzy @eMWu co sądzisz o programie dokarmiania z intermagu, oczywiście chodzi o qq tylko. Wyrzuciłbym aktywator Growon i stymulator Tytanit, a resztę pozostawił.

#1476 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 14:22

Nawożenie kukurydzy Ja kupuję zazwyczaj poszczególne nawozy z pierwiastkami, w tym roku w końcu chciałbym wypróbować nawozy ADOB-u bo podobno nie ma z nimi żadnych jaj przy mieszaniu. A ofertę Intermagu sobie przejrzę, bo muszę dać znać dostawcy co będę brał i kiedy (on je rozprowadza), w mojej okolicy raczej nikt nie bawi się w dokarmianie poszczególnymi mikro, więc nie robi on zapasów.

#1477 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1617 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 15:04

Nawożenie kukurydzy Ja w tym roku dawałem z Adob odżywki i powiem że można je spokojnie mieszać. Ja w jednym zabiegu dawałem cynk,bor, miedź , mangam, siarczan magnezu i mocznik i wszystko było dobrze :)

#1478 Share rolnik987

rolnik987

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 13:07

Nawożenie kukurydzy Mam pytanie czy mozna mieszac sol potasowa z mocznikiem bo chce dac to pod korzen, i czy ktos stosowal mikrogranulat ,microstar pz

#1479 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1617 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 16:42

Nawożenie kukurydzy możesz mieszać, ale pod agregat chcesz to dać czy w podsiewacz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1480 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 16:52

Nawożenie kukurydzy

Witam. To co tu czytam odnośnie dawek nawozu na kukurydzę to jestem w szoku jak wam to się opłaca.
Ja sieję kukurydzę już w gospodarstwie od 18 lat, i na obszarze średnio 30 ha.
Stosuję taką technikę:
- orka zawsze na wiosnę z wałem cambela
-siew nawozu sól potasowa w dawce 100-120 kg/ha, następnie fosforan amonu w dawce 100 hg/ha
- następnie wyrównanie kultywatorem tylko śladów od ciągnika oraz poprzeczek
- siew zawsze na początku maja
- siew kukurydzy siewnikiem bez podsiewaczy które to zdemontowałem ponieważ nie widziałem różnicy w wydajności z ha, a męczyło mnie ładowanie do tych skrzyń nawozu
- siew kukurydzy z prędkością 8km/h siewnik 6 rzędów i uwaga dawka około od 73 do 75 tyś nasion na ha.!!!
- od razu po siewie oprysk Lumaxem najlepiej jak popada albo wieczorem
-po wschodach pierwsza dawka mocznika 100 kg/ha
- na 7-8 liść druga dawka 200kg/ha mocznika
- na 5 liść odżywka Bor, miedz, cynk i do tego jeszcze siarczan magnezu.
- na 8-10 liścia znowu odżywka Bor, Miedz, Magnez, i oczywiście siarczan magnezu, już bez cynku! odżywki firmy ADOB, lub ozd mineral
- klasa ziemi mozaika od 3b do 5
- a teraz wydajność w roku 2013 co był słaby Nerisa dała mi średni 13,4 tony przy wilgotności 31%. Pionier PR39 (dalej nie pamiętam) dała 12,8 przy wilgotności 26% sprawdzane na trzech miernikach w tym na suszarce w labo.
- w roku 2012 miałem nerisa plon 17,6 ton przy wilgotności 36%
Wszystko jest ważone na wadze, z każdego pola osobno ,nie jak inni liczą przyczepy i mniej więcej mówią że tyle na przyczepie jest!
I co wy na to...
Z poważanie Paweł
Lubuskie powiat świebodzin.

Jakoś nie chce mi sie wierzyć ze dajac 100-120 kg soli potasowej i 100 kg fosforanu uzyskujesz plony 13 a nawet 17 ton kukurydzy z ha. Chyba ze to są dawki w czystym skłądniku K i P ewentualnie idzie jeszcze obornik.