Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6457 odpowiedzi na ten temat

#1441 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 14 styczeń 2014 - 21:52

Nawożenie kukurydzy

RSM może i droższy w tym roku, ale zaletami bije na głowe granulaty. W magazynowaniu mniejszy problem niż przy granulacie.

Niezbędna? Siarka jedynie poprawia pobieranie azotu przez roślinę.

Wiesz, mam kuzyna który pracuje w Instytucie Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu i gdybyś znał wyniki doświadczeń, poprawił byś to swoje "poprawia'' na niezbędna, bo wzrost wykorzystania N w prawidłowym bilansie z siaką na poziomie od 55% nawet do 87% to nie takie tylko widzi mi się a czysta ekonomia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 23:17
  •  

#1442 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4334 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 22:19

Nawożenie kukurydzy Nie musze znać wyników bo gołym okiem widzimy różnicę w stosowaniu siarki od lat w rzepaku i od niedawna w zbożach i dalej twierdzę, że poprawia/wspomaga pobieranie azotu przez roślinę i nie zrezygnujemy z tego nawożenia, ale nie jest niezbędna bo znam ludzi co osiągają przyzwoite plony bez tego makroskladnika. Być może mogliby zwiększyć swoje plony przez siarkę, nie twierdzę że nie.
Dodałeś CaO do ekonomi??

#1443 Share Karina_Hemerling

Karina_Hemerling

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 22:52

Nawożenie kukurydzy A jaki nawóz najlepiej i w miarę ekonomicznie dostarcza siarki ? Co polecicie ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1444 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 15 styczeń 2014 - 06:17

Nawożenie kukurydzy Ja stosuję siarczan amonu krystaliczny ok. 700 zł/t.

#1445 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 15 styczeń 2014 - 08:56

Nawożenie kukurydzy Ja stosuje Kizeryt pod agregat przed siewem kukurydzy 100kg/ha dostarcza siarki i magnezu

#1446 Share ruta23

ruta23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 15 styczeń 2014 - 10:56

Nawożenie kukurydzy a moze temat kukurydzy cukrowej ?
jakie dawki i jakie nawozy stosujecie na kukurydze cukrowa.

ja daje 250 kg mocznika i 250 kg polifoski 4, co o tym sadzicie ?
jakies inne propozycje

#1447 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 15 styczeń 2014 - 17:49

Nawożenie kukurydzy

Nie musze znać wyników bo gołym okiem widzimy różnicę w stosowaniu siarki od lat w rzepaku i od niedawna w zbożach i dalej twierdzę, że poprawia/wspomaga pobieranie azotu przez roślinę i nie zrezygnujemy z tego nawożenia, ale nie jest niezbędna bo znam ludzi co osiągają przyzwoite plony bez tego makroskladnika. Być może mogliby zwiększyć swoje plony przez siarkę, nie twierdzę że nie.
Dodałeś CaO do ekonomi??

Na oko to chłop w szpitalu umarł. A jaką masz jej zawartość w glebie na swoich polach to wiesz ? A tak dla informacji to siarka bezpośrednio nie powoduje zakwaszania gleby lecz dopiero jej nadmiar.

#1448 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4334 postów

Napisany 15 styczeń 2014 - 20:48

Nawożenie kukurydzy Nie znam zasobności siarki w glebie, wprowadzamy tyle ile roślina potrzebuje i CaO co 3-4 lata. Za dużo działek żeby jeszcze badać S. Czy N czy S w mniejszym czy większym stopniu zakwasza glebę, jakby tak nie było to można bez CaO jechać prawda?

@Karina_Hemerling Saletrosan, Siarczan Amonu, Kizeryt, Korn Kali oraz z mniejsza zawartością Salmag czy Canwil. Jakiś superfosfat posiada jeszcze sporą ilość siarki bodajże 32% przyswajalnej i sporo Ca. Vigor S sama siarka chyba najtaniej ale czy najlepiej?

#1449 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 15 styczeń 2014 - 22:22

Nawożenie kukurydzy Wigor S w tym roku wypróbuję o ile do mnie dojedzie, zamówiony 2 miesiące temu. Pójdzie 50-60kg czystego S na hektar pod orkę na kukurydzę, cena za tonę netto (chyba, zapomniałem się zapytać co to za cena...) 1210zł, 90% CZYSTEJ siarki, tylko ciekawe jak z jej przyswajalnością.

Edytowany przez eMWu, 15 styczeń 2014 - 22:22.

#1450 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 20:23

Nawożenie kukurydzy Stosował ktoś z was agrosulca? Siarka i wapno zarazem. Była o nim mowa na forum. A cena całkiem całkiem, bo lekko powyżej 100 zl za tonę.
http://www.agrofoto....0989-agrosulca/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1451 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 07:30

Nawożenie kukurydzy Myślałem o tym ale doradzono mi aby przy mojej zasobności gleby w siarkę (0,4-0,5mg) zastosować szybciej działającą formę. Ale to ciekawa alternatywa. Tą bardzo niską zawartością siarki byłem zaskoczony, nigdy też nie określałem zawartości w glebie w tym roku pierwszy raz.

#1452 Share Nowy85

Nowy85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 styczeń 2014 - 11:21

Nawożenie kukurydzy Panowie , mam zamiar zasiac pierwszy raz kukurydze na ziarno i tu moje pytanie , co posiac przed siewem kukurydzy siarczan amonu czy mocznik oczywiscie plus nawoz wieloskladnikowy .

#1453 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 11:32

Nawożenie kukurydzy Ja sieję siarczan 350 kg/ha , ale mam niską zawartość siarki. Co u Ciebie będzie lepsze to na odległość nikt nie powie. Azot w moczniku na pewno tańszy.

#1454 Share Nowy85

Nowy85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 styczeń 2014 - 11:39

Nawożenie kukurydzy Siarka jest w granicy normy aczkolwiek posianie nie zaszkodzi , tylko z tego co wiem siarczan dluzej dziala co chyba przy kukurydzy ma jakies znaczenie no chyba ze sie myle bo na temat kukurydzy mam niewielkie pojecie

#1455 Share onyks

onyks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 23:29

Nawożenie kukurydzy siarczan to mozna stosowac jak sie ma wysokie ph gleby a tak to lepiej dac kizeryt i do tego mocznik

#1456 Share staryyyyrolnik

staryyyyrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 22:19

Nawożenie kukurydzy witam :) w tym roku po raz pierwszy planuje zasiać kukurydze na kiszonke . z tym wiążą się moje pytania: jakie nasiona wybrać ? jak z nawożeniem ?( uwzględnie , że mam pod dostatkiem gnojowicy i obornika ) jakie ilości na ha ? jakie dodatkowe nawozy i opryski zastosować ? w jakich terminach? pole jest V klasy. za wszystkie podpowiedzi z góry bardzo dziękuje :)

#1457 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 22:42

Nawożenie kukurydzy Czyli pytasz się o wszystko. :) Po pierwsze, skąd jesteś i jakie masz fundusze na tą uprawę? Stanowisko w dobrej kulturze, bez chwastow wieloletnich?

#1458 Share staryyyyrolnik

staryyyyrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 01:12

Nawożenie kukurydzy Jestem z okolic Nowej Soli , jeżeli chodzi o funduszę to coś by się znalazło :P powiedzmy , że " nie grają roli" :) chodzi mi raczej o to żeby było co zebrać i zrobić zapas paszy dla ogonów :P pole było zasiewane co roku , ale rzadko coś tam zebrano głównie z winy właściciela który myślał że to samo rośnie :) wziąłem je w dzierżawe rok temu i zasiałem pszenice jarą ale jeżeli chodzi o chwasty to są, w zeszłym roku miałem duży problem z peżem ( o ile dobrze to napisałem ) .

#1459 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2784 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 21 styczeń 2014 - 07:08

Nawożenie kukurydzy w końcu jakiś rodak :lol: . Ja do Nowej Soli mam 10 km. Skąd jesteś?
Kukurydzę łatwo odchwaścić i w miare nie drogo. Kuku lubi ugory. Zacznij od jak najszybszej wiosennej uprawy. Po siewie przed wschodami jakiś round*p. Nasiona raczej nie krajowe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1460 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 09:16

Nawożenie kukurydzy To jak koszta nie graja roli to walisz w pole z NPKS - to czego brakuje, czyli przed tym, jeżeli jeszcze nie robiłeś, robisz sobie badanie gleby za 13zł zamówione u lokalnego przedstawiciela terenowego stacji chemicznej (laboratorium akredytowanego), koszt wykonania próbki przez przedstawiciela to chyba 40zł, nie wiem, sam je zawsze wykonuję, jak teraz się z nim skontaktujesz i zrobisz próby to jeszcze zdążą dojść wyniki do końca lutego, a do próby wypożycz taką bardziej wypaśną laskę co się wbija do ziemi młotkiem, bo przy tych mrozach tylko ta się sprawdzi. Bo nie ma co dywagować o nawożeniu, jak nie wiadomo co siedzi w ziemi.

Pole już nawiezione obornikiem/gnojowicą i zaorane? Czy zostawiłeś to sobie na wiosnę? Od tego zależy też jak będzies odchwaszczać, bo jeżeli chwasty rosną na ściernisku, to warto by je zniszczyć nowym round*pem, po tygodniu można juz orać perz. I jakim siewnikiem będziesz siać?

A co do odmiany to polecam SU Susann lub pioneer P9027, obie nietanie, ale moim zdaniem kasa wydana na lepsza odmianę zwraca najlepiej. P9027 jak teraz zamówisz, to będziesz je mieć za 540zł brutto (80 tysięcy nasion), wiem bo sam zamówiłem do siebie. Tutaj wiecej o odmianie susann: http://www.agrofoto..../page__st__1020
Obie odmiany charatkeryzuja sie wysokimi plonami zielonki oraz bardzo dobrą jej jakością, maja bardzo mocny stay-green, co oznacza, że moga byc do cięcia u Ciebie w połowie października przy sprzyjającej pogodzie, ale to jest raczej zaleta i ze znanych mi odmian bardzo nadaja się na słabsze stanowiska.

Edytowany przez eMWu, 21 styczeń 2014 - 09:21.