Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5521 odpowiedzi na ten temat

#1421 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 13:16

Nawożenie kukurydzy W moim przypadku kukurydza którą pogłównie nawoziłem mocznikiem dojrzewała później , stąd decyzja o zastąpieniu mocznika saletrą

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 18:40
  •  

#1422 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 13:18

Nawożenie kukurydzy Panowie czy warto zakupić odzywki z ADOB? konkretnie chodzi mi o Bor i Cynk. I czy mogę wymieszać np.: 2l odzywki Zn + 2l odzywki Bor i do tego mocznik i siarczan magnezu na ha czy to za dużo i lepiej w pierwszej odzywce podac cynk a w drugiej bor a w trzeciej jakiś kompleksowy mikro ??

#1423 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 13:55

Nawożenie kukurydzy Ja zaplanowałem i zamówiłem nawozy na taki system, klasa gleby III-V, mozaika. Przedsiewnie 100kg mocznika albo 150kg saletrosanu, 250kg Yara Corn, do podsiewacza również 250kg Yara Corn, pogłównie tj. w momencie, gdy osiągnie ok. 20cm 250-300kg Yara Bela Can 27. Stanowiska z przyoranym poplonem z gorczycy. Z solą i fosforanem zaoszczędziłbym ok. 200zł, ale w Corn-ie jest masa mikroelementów, które mają wpływ na plon. Kuku sieję pierwszy raz na pow. ok 4ha.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1424 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 15:59

Nawożenie kukurydzy Wątpie ze te dawki nawozowe co co niektórzy wypisują są realne, ale wam sie opłaca ta kukurydza.... Bądźmy poważni

#1425 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 17:08

Nawożenie kukurydzy Ja wole siac kukurydze jak rzepak,na rzepak więcej oprysków i stale trzeba go pilnowac i jeszcze wymarznie jak mi 2 lata pod rząd ;[
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

#1426 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 17:34

Nawożenie kukurydzy

Wątpie ze te dawki nawozowe co co niektórzy wypisują są realne, ale wam sie opłaca ta kukurydza.... Bądźmy poważni

A o jakich dawkach mówisz kolego?

#1427 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 13 styczeń 2014 - 18:13

Nawożenie kukurydzy

To jaki nawoz lepszy saletrzak pod kukurydze na ziarno i jakie dawki 500kg/ha starczy ?

Ja sieje w uprawie na ziarno saletrosan makro, ponieważ posiada siarkę a wiadomo, że siarka jest niezbędna do tego żeby rośliny pobrały azot. A po drugie wpływa na zaziarnienie kolb podobnie jak bor.

Edytowany przez gospodarz92, 13 styczeń 2014 - 18:14.

#1428 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 18:21

Nawożenie kukurydzy I kiedy kolego dajesz ten saletrosan przed siewem,i jakie dawki?
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

#1429 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 13 styczeń 2014 - 18:41

Nawożenie kukurydzy Przed siewem pod agregat w dawce 300 kg/ha, tyle ze do tego całego nawożenia azotem dochodzi jeszcze N z nawozu wieloskładnikowego i z fosforanu.

#1430 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 19:02

Nawożenie kukurydzy

W moim przypadku kukurydza którą pogłównie nawoziłem mocznikiem dojrzewała później , stąd decyzja o zastąpieniu mocznika saletrą

To już lepiej, taniej i bezpieczniej rsm rozlać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1431 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 19:30

Nawożenie kukurydzy Panowie w ostatnich latach trochę poekserymentowałem z dawkowaniem i rodzajami nawozów. Działek z kukurydzą miałem ok. 15 to wyniki moich ekeperymencji dały mi dużo do myślenia :). Np. W ubiegłym roku na jednej z działek zauważyłem niedobory siarki w pszenicy i na tej działce dałem 300 kg saletrosanu i 120 kg mocznika pod qq. Efekt - 15 ton przy 34 procentach, a działka zacieniona, brak odpowiedniego ph i duże braki potasu. Zbierana jako pierwsza. Najlepszy plon mialem z działki po pszenicy i nawożeniu: 200 kg mocznika i 150 saletry pogłównie, 200 kg soli przedsiewnie i 120 kg fosforanu w dozownik. Pod pszenice nie dawałem wieloskładników, bo wcześniej miałem na nim buraki. Z 3,4 ha zebrałem ok. 50 ton qq przy wilgotności 26-28 %. Odmiana N86. Z kolei na najlepszych działkach w drugim gospodarstwie dałem po 200 kg mocznika i saletrosanu przedsiewnie. Efekt - ok. 10 ton przy 30 procentach. A jaki był powód? Tydzień pózniej siana. Kolby piękne i do końca wypełnione, ale brak mtz, bo nie dość że po siewie ciągłe ulewy i 2 tygodniowy zastój w rozwoju, to jeszcze przymrozek zrobił swoje. Na moje nieszczeście były to dodatkowo odmiany typu stay green, które miały elegancko przekształcać azot w plon pod koniec wegetacji. Efekt finansowy wiadomy był mi już 2 miesiące po siewie. Dlatego w tym roku zaryzykuje szybki siew -tak na początku kwietnia i duże ilości nawozów. Będzie to co prawda 10 tysięcy za nawozy więcej, ale zysk może być np. ze 30 tys większy niż gdybym przyoszczędził. Kto nie ryzykuje ten nie ma :D .

#1432 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 19:56

Nawożenie kukurydzy Początek kwietnia? Życzę powodzenia. Jak byś napisał po połowie to już lepiej.
The Truth Is Out There

#1433 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1557 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 19:59

Nawożenie kukurydzy Planować to sobie można co się będzie robić jutro a nie co za 4 miesiące. Pogoda jest nie przewidywalna w ostatnich latach. Co myślicie o takim nawozie pod kuku na kiszonkę i ogólnie co myślicie o nawozach ze wschodu?http://www.bialchem.pl/popup.htm?opak/npk41727.jpg

#1434 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:08

Nawożenie kukurydzy Z reguły sieję na początku kwietnia często 15 kończymy, ten rok był wyjątkowy. RSM nigdy nie stosowałem, nie mam zbiorników a przy dzisiejszych cenach kilograma azotu RSM już nie jest najtańszy. Saletrę, mocznik łatwo mi się magazynuje, a problemów z poparzeniem nigdy nie miałem.

#1435 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3350 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:55

Nawożenie kukurydzy RSM może i droższy w tym roku, ale zaletami bije na głowe granulaty. W magazynowaniu mniejszy problem niż przy granulacie.

Ja sieje w uprawie na ziarno saletrosan makro, ponieważ posiada siarkę a wiadomo, że siarka jest niezbędna do tego żeby rośliny pobrały azot. A po drugie wpływa na zaziarnienie kolb podobnie jak bor.

Niezbędna? Siarka jedynie poprawia pobieranie azotu przez roślinę.

#1436 Share zeus11

zeus11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 21:32

Nawożenie kukurydzy Witam. To co tu czytam odnośnie dawek nawozu na kukurydzę to jestem w szoku jak wam to się opłaca.
Ja sieję kukurydzę już w gospodarstwie od 18 lat, i na obszarze średnio 30 ha.
Stosuję taką technikę:
- orka zawsze na wiosnę z wałem cambela
-siew nawozu sól potasowa w dawce 100-120 kg/ha, następnie fosforan amonu w dawce 100 hg/ha
- następnie wyrównanie kultywatorem tylko śladów od ciągnika oraz poprzeczek
- siew zawsze na początku maja
- siew kukurydzy siewnikiem bez podsiewaczy które to zdemontowałem ponieważ nie widziałem różnicy w wydajności z ha, a męczyło mnie ładowanie do tych skrzyń nawozu
- siew kukurydzy z prędkością 8km/h siewnik 6 rzędów i uwaga dawka około od 73 do 75 tyś nasion na ha.!!!
- od razu po siewie oprysk Lumaxem najlepiej jak popada albo wieczorem
-po wschodach pierwsza dawka mocznika 100 kg/ha
- na 7-8 liść druga dawka 200kg/ha mocznika
- na 5 liść odżywka Bor, miedz, cynk i do tego jeszcze siarczan magnezu.
- na 8-10 liścia znowu odżywka Bor, Miedz, Magnez, i oczywiście siarczan magnezu, już bez cynku! odżywki firmy ADOB, lub ozd mineral
- klasa ziemi mozaika od 3b do 5
- a teraz wydajność w roku 2013 co był słaby Nerisa dała mi średni 13,4 tony przy wilgotności 31%. Pionier PR39 (dalej nie pamiętam) dała 12,8 przy wilgotności 26% sprawdzane na trzech miernikach w tym na suszarce w labo.
- w roku 2012 miałem nerisa plon 17,6 ton przy wilgotności 36%
Wszystko jest ważone na wadze, z każdego pola osobno ,nie jak inni liczą przyczepy i mniej więcej mówią że tyle na przyczepie jest!
I co wy na to...
Z poważanie Paweł
Lubuskie powiat świebodzin.

#1437 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 22:30

Nawożenie kukurydzy

Początek kwietnia? Życzę powodzenia. Jak byś napisał po połowie to już lepiej.

W poprzednim roku siali u nas qq od 10 kwietnia i chyba najlepiej zrobili. Ja siałem między 23.04 a 1 maja. W 2012 roku siew zaczynali niektórzy 3 kwietnia. Jak warunki pozwalają to dlaczego nie próbować, chociażby na części areału.
W śląskim jest gospodarz, który sieje ponad 200 ha qq i robi to nawet w marcu. I uwaga stosuje technike wysiewu nasion wczesniej przechowywanych w chłodni:-D. Jako że temperatura gleby w marcu jest jest niska, to logicznie rzecz ujmując ziarno nie przechodzi "szoku" różnicy temperatury i szybciej kiełkuje. Co o tym sądzicie? A może zastosować jeszcze jakiś doping donasienny, bo i takowe produkty można znalezc na rynku?

#1438 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 13 styczeń 2014 - 22:32

Nawożenie kukurydzy Takie pytanie.
czy wystarczy dac 200kg mocznika tylko pod agregat, czy trzeba dawać jeczsze po siewie? Jak tak to saletra, saletrzak czy macznik i w jakich ilościach?

#1439 Share rolnik987

rolnik987

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 23:35

Nawożenie kukurydzy A czy mocznik po wschodach nie przypali tak delikatnej kukurydzy? Nigdy nie stosowalem nawozow po wschodach oprocz odzywek dolistnie i qq jak las, mi sie wydaje ze dobre nawozenie przed siewne i powinno wystarczyc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1440 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 14 styczeń 2014 - 06:44

Nawożenie kukurydzy Czy można mieczac 2 oddzywki razem w kukurydzy i w zbożach tzn. Nutrimix+ Basfolior 36 Extra?