Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6095 odpowiedzi na ten temat

#1401 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 08:44

Nawożenie kukurydzy Moim zdaniem sól trzeba wysiac wczesniej żeby został wypłukany chlorek w warstwie ziemi gdzie będą osadzone korzenie który może zaszkodzic roslinie.
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 03:59
  •  

#1402 Share button89

button89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 11:02

Nawożenie kukurydzy Mam kilka pytań do mojego planu nawożenia. Ziemia IV-VI klasa, obornik 30-40 t/ha, dobra kultura. Planuję dać 300kg moczniku i 200kg soli potasowej pod agregat i 200kg fosforanu w dozownik.
Co myślicie aby do fosforanu w podsiewacz dorzucić np. polifoskę 8, potafoskę lub jakiś tarnogran?
Myślę że dobrze by było dołożyć też siarczan magnezu, tylko w jaki sposób, pod korzeń czy później dolistnie z mocznikim i odżywką?

#1403 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 10 styczeń 2014 - 18:20

Nawożenie kukurydzy

Mam kilka pytań do mojego planu nawożenia. Ziemia IV-VI klasa, obornik 30-40 t/ha, dobra kultura. Planuję dać 300kg moczniku i 200kg soli potasowej pod agregat i 200kg fosforanu w dozownik.
Co myślicie aby do fosforanu w podsiewacz dorzucić np. polifoskę 8, potafoskę lub jakiś tarnogran?
Myślę że dobrze by było dołożyć też siarczan magnezu, tylko w jaki sposób, pod korzeń czy później dolistnie z mocznikim i odżywką?

Ja zamiast tej soli to bym proponował Ci Korn-Kali a w podsiewacz bym dał na Twoim miejscu 150 Fosforanu+ 100 Kizerytu.

W ubiegłym sezonie stosowałem 300 kg Saletrosanu + 300kg YaraMila Corn NPK 7-20-28 i to pod agregat. W podsiewacz zaś 100kg Fosforanu+ 50kg Korn-Kali+ 100kg Kizerytu i wypadło to w plonie dość przyzwoicie.

A i jak to kukurydza na ziarno to ten mocznik nie będzie tu najlepszym rozwiązaniem.

Edytowany przez gospodarz92, 10 styczeń 2014 - 18:21.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1404 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 12:05

Nawożenie kukurydzy

A i jak to kukurydza na ziarno to ten mocznik nie będzie tu najlepszym rozwiązaniem.

Dlaczego mocznik nie jest dobrym rozwiązaniem ?
W tym roku pierwszy raz na ziarno bede siał kukurydze i mam zamiar zastosować m.in wlasnie mocznik . ?

#1405 Share Alfaholik

Alfaholik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 12:13

Nawożenie kukurydzy Mam kilka pytań.Po raz pierwszy w swojej karierze sieje kukurydze ok 4ha.I potrzebuje waszej pomocy w sprawie nawozenia czy co i w jakiej ilości
1ha kukurydzy będzie posiane po sadzie wiśniowym a reszta po rzepaku

#1406 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 12:24

Nawożenie kukurydzy Czemu mocznik jest zły prosze uzasadnij to ,ja daje 350kg/ha przed siewem i jestem zadowolony z plonu kuku

#1407 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 12:35

Nawożenie kukurydzy

Mam kilka pytań.Po raz pierwszy w swojej karierze sieje kukurydze ok 4ha.I potrzebuje waszej pomocy w sprawie nawozenia czy co i w jakiej ilości
1ha kukurydzy będzie posiane po sadzie wiśniowym a reszta po rzepaku

bys przejrzał forum to bys widział ile kto sieje bo wszystko pisze. Ja na kiszonke sieje 200kg mocznika, 100kg saletrzaku i w siewnik 100kg polidapu./ ha . A ziaren 100 000/ ha , dodam że pod kukurydze zawsze mam nawożone porządnie obornikiem.

#1408 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 19:27

Nawożenie kukurydzy Panowie jak się zapatrujecie na nawożenie i siew w tym roku, zakładając amerykańską wersję pogody na najbliższe miesiące, a w związku z tym i brak możliwych opadów śniegu i wczesną wiosnę. Szukałem podobnej pogody w latach ubiegłych i co się okazało? Że dwukrotnie przydażyły się przymrozki w maju:). I teraz co ryzykować wczesny siew (1 kwietnia), zakładając że 6 maja będzie przymrozek a qq ze 10 liść? CZytałem gdzieś, że qq odbija tylko jeżeli będzie miała mniej niż 7 liści. Notabene przy ostatnim przymrozku w maju były u nas rekordowe plony, ale było widać że mniej ucierpiała mniejsza qq.
Jeżeli będzie dobra pogoda i dużo deszczu(co zapowiadają) to może warto dodać nieco nawozu:).
Zastanawiam się nad wersja:
250-300 kg soli, 300 kg mocznika, 100 kg kizerytu przedsiewnie, 200 kg fosforanu w dozownik i 100-150 kg saletry pogłównie do 4-5 liścia(ewentualnie saletrosanu). Chcę spróbować eksperyment z pogłównym wysianiem soli na stanowiskach ubogich w tenże pierwiastek. Co o tym sądzicie?
I nie jest czasami tak że odmiany typu stay green potrzebują więcej mocznika, a pozostałe nawozów szybciej działających? Na odmianie N86, która nie należy do typu stay green zaobserwowałem w tym roku, ze o wiele lepsze efekty daje saletra aniżeli mocznik.

#1409 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 12 styczeń 2014 - 21:14

Nawożenie kukurydzy Ponieważ w moczniku azot występuje w takiej formie, że przedłuża dojrzewanie roślin zatrzymując w nich procesy przemieszczania się wody. Ja nie powiedziałem, że jest zły bo też go stosuje od lat w kukurydzy na kiszonkę i jestem bardzo zadowolony, tyle że w plantacjach z przeznaczeniem na ziarno nie robię tego bo zależy mi i raczej większości na jak najmniejszej wilgotności ziarna.

#1410 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 08:36

Nawożenie kukurydzy To jaki nawoz lepszy saletrzak pod kukurydze na ziarno i jakie dawki 500kg/ha starczy ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1411 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 10:46

Nawożenie kukurydzy JozB ja w tym roku planuję podobny model nawożenia, z tym że przedsiewnie zamiast mocznika siarczan. Według analiz mam duży deficyt siarki i powinienem jej dla plonu 10t/ha dostarczyć ok 80kg czystego składnika na ha. Kukurydzę uprawiam w monokulturze i duża część potasu wraca ze słomą , więc dostarczam pobranie netto czyli 60-90 kg czystego składnika. Pogłównie też saletra. W polu jak na tę porę roku jest bardzo sucho, 2 i 3 stycznia włókowaliśmy orki, a w ubiegły piątek wysialiśmy wapno , a 10 tonowy rozsiewacz nigdzie nie grzązł nawet na mokrych z natury fragmentach pól. Siewy zacznę najwcześniej jak się da bo wody może brakować, plantacje ubezpieczę od przymrozków. Z tym że w moim odczuciu lepiej przymrozki znosiła kukurydza siana wcześniej , niż ta we wczesnych fazach rozwojowych. Kluczowe w tym roku wydaje mi się zachowanie jak największych rezerw wody w glebie i wczesne siewy szczególnie na lekkich glebach.

#1412 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1167 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 11:48

Nawożenie kukurydzy Ja w kukurydzy sieje mocznik jakieś tydzień dwa przed siewem. Druga dawka azotu jak da się wjechać w kuku najpóźniej też mocznik. Kukurydza potrzebuje jeszcze w sierpniu azot wiec nie wiem czy z saletry coś jej na wtedy zostanie. Fakt że wilgotność ma u mnie mniejsze znaczenie bo sieje na ccm a część susze własną suszarką. W podsiewacz chyba fosforan w tym roku spróbuje. Do tej pory polifoska 6 szła.

#1413 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 12:16

Nawożenie kukurydzy Fakt późno stosowany mocznik zwieksza wilgotność , sprawdza się za to przy uprawie na biogaz. Na ziarno stosuję 350 kg siarczanu amonu przedsiewnie i 200 kg saletry pogłównie, na biogaz dodatkowo pogłównie 150 kg mocznika. Sól rzutowo przedsiewnie 150 kg , fosforan 200 kg w podsiewacz. Robiłem poletka nawozowe i dawka fosforu w podsiewacz miała największe znaczenie plonotwórcze. Natomiast mikronawozy tj. Phisiostart i podobne bez wpływu na plon. U kolegi za to był bardzo dobry efekt po dolistnym stosowaniu Route z Dalgety.

#1414 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3895 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 12:59

Nawożenie kukurydzy

Fakt późno stosowany mocznik zwieksza wilgotność.

Rozwiń swą myśl proszę.

@JozB "ranek panek" jak to mówią. Przymrozki i śnieg były w drugiej dekadzie maja i co będziesz czekać?

#1415 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 13:16

Nawożenie kukurydzy W moim przypadku kukurydza którą pogłównie nawoziłem mocznikiem dojrzewała później , stąd decyzja o zastąpieniu mocznika saletrą

#1416 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 13:18

Nawożenie kukurydzy Panowie czy warto zakupić odzywki z ADOB? konkretnie chodzi mi o Bor i Cynk. I czy mogę wymieszać np.: 2l odzywki Zn + 2l odzywki Bor i do tego mocznik i siarczan magnezu na ha czy to za dużo i lepiej w pierwszej odzywce podac cynk a w drugiej bor a w trzeciej jakiś kompleksowy mikro ??

#1417 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 13:55

Nawożenie kukurydzy Ja zaplanowałem i zamówiłem nawozy na taki system, klasa gleby III-V, mozaika. Przedsiewnie 100kg mocznika albo 150kg saletrosanu, 250kg Yara Corn, do podsiewacza również 250kg Yara Corn, pogłównie tj. w momencie, gdy osiągnie ok. 20cm 250-300kg Yara Bela Can 27. Stanowiska z przyoranym poplonem z gorczycy. Z solą i fosforanem zaoszczędziłbym ok. 200zł, ale w Corn-ie jest masa mikroelementów, które mają wpływ na plon. Kuku sieję pierwszy raz na pow. ok 4ha.

#1418 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 15:59

Nawożenie kukurydzy Wątpie ze te dawki nawozowe co co niektórzy wypisują są realne, ale wam sie opłaca ta kukurydza.... Bądźmy poważni

#1419 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 17:08

Nawożenie kukurydzy Ja wole siac kukurydze jak rzepak,na rzepak więcej oprysków i stale trzeba go pilnowac i jeszcze wymarznie jak mi 2 lata pod rząd ;[

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1420 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 17:34

Nawożenie kukurydzy

Wątpie ze te dawki nawozowe co co niektórzy wypisują są realne, ale wam sie opłaca ta kukurydza.... Bądźmy poważni

A o jakich dawkach mówisz kolego?