Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6456 odpowiedzi na ten temat

#561 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3296 postów

Napisany 25 listopad 2012 - 19:59

Nawożenie kukurydzy ja daje 5kg mocznika+ 5kg siarczanu magnezu jednowodnego+ odżywka. Jak robi się zabieg na chwasty to jeszcze za wcześnie na odżywki bo qq ma za małą powierzchnię liści wtedy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 13:09
  •  

#562 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 25 listopad 2012 - 20:31

Nawożenie kukurydzy To jak to jest z tym mocznikiem jedni piszą że pod agregat to marnotrastwo ,inni że pogłównie to część do atmosfery. Moim zdaniem to siejąc przedsiewnie narażamy qq na utrudniony dostęp do azotu , a siejąc pogłównie qq może niewykorzystać całej dawki zanim ta trafi do atmosery .Jeśli się mylę proszę o sprostowanie

#563 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9213 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 listopad 2012 - 20:54

Nawożenie kukurydzy A czemu pod agregat marnotrawstwem? Wg mnie tak jest dobrze, a pogłównie tez jest dobrze o ile wysiejemy przed deszczem (ale nie ulewnym, forma amidowa jest błyskawicznie wypłukiwana z gleby). Jeżeli gleba będzie wilgotna to wysiać późnym wieczorem i następnego dnia śladu po moczniku nie będzie(tzn nie wyparuje a się rozpuści).

A co myślisz o rozpuszczeniu mocznika razem z odżywką fosforową w opryskiwaczu czy lepiej by było razem z herbicydem?

Co do stosowania nawozów z odchwaszczaniem są 2 teorie. 1 to ze nie miesza się żadnych nawozów z herbicydami żeby nie wzmacniać chwastów. 2 to że nawozy wzmacniają działanie herbicydów, i opinie są podzielone. Osobiście nawozy daje oddzielnie. Co do odchwaszczania to stosuje tuż po siewie lub na wilgotna glebę do max 2 liścia. Odzywki najlepiej stosować jak już liście maja trochę tej powierzchni, przy 2-4 liściach większość odzywki trafia do gleby niż na roślinę. Jednak czasami trzeba robić to wcześniej ze względu na ograniczone pobieranie fosforu w niskich temperaturach. U siebie mam gleby o wysokiej i b. wysokiej zasobności w fosfor i bardzo rzadko zdarzają się fioletowe przebarwienia. Ale za to ploniarka potrafi narobić spustoszenia. Co do odzywki fosforowej to nie ma żadnych przeciwwskazań żeby stosować ja z mocznikiem i siarczanem magnezu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#564 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 16:55

Nawożenie kukurydzy Ja uważam że spokojnie można stosować odżywki z herbicydami. Po co marnować czas i paliwo...że wzmacnia chwasty?! Jeśli w odżywce niema nic co dezaktywuje substancje aktywne...chwasty mają tak nie wielkie wymagania nawozowe że idąc tym tropem można popaść w paranoje i nie siać wcale nawozów. A z tymi odżywkami to myślę że jeśli QQ ma 2 liście a trzeba ją ratować bo jest chłodno, i większa część pójdzie w ziemie to i z tego roślina skorzysta...

#565 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 180 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 17:44

Nawożenie kukurydzy Mi się też wydaje że można spokojnie stosować odzywki z herbicydami. A do tego np: mocznik zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i oprysk lepiej działa.

#566 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 28 listopad 2012 - 19:54

Nawożenie kukurydzy Witam, wydzierżawiłem 10ha nieużytków z zamiarem posiania na nich kukurydzy na wiosnę, trawsko skoszone i cześć zaorana. oddałem teraz próbki gleby do badania i katastrofa, pH 4 do 5 a zasobność we wszystko niska. Mam do znających temat nawożenia pytanie jak pogodzić wapnowanie z resztą nawożenia? głównie chodzi mi o nawozy fosforowe?
Myślałem żeby dać wapno przed orką a resztę przynajmniej (książkowe) dwa tygodnie po orce i wymieszać talerzówką.
Co wy na to?

#567 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1687 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 28 listopad 2012 - 20:01

Nawożenie kukurydzy ja bym dał NPK pod orke, a potem wapno pod agregat.

NPK zostanie glebiej a wapno wymieszasz bo dając pod orkę moim zdaniem nie da to zamierzonego skutku

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#568 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9213 postów

Napisany 28 listopad 2012 - 20:18

Nawożenie kukurydzy Fosfor tez niski? Jeżeli niski to nawet z wysokim nawożeniem fosforem będzie miał problem z jego niedoborem.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#569 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 listopad 2012 - 20:42

Nawożenie kukurydzy -_-

Edytowany przez makary, 23 luty 2013 - 17:09.

#570 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 996 postów

Napisany 28 listopad 2012 - 20:54

Nawożenie kukurydzy Ja w tym roku po starej łące siałem kukurydze i była ładna . Zaorałem na jesieni a skoro wiosny kreda 400kg zrobiłem agregatem i pozniej w maju NPK agregat i sianie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#571 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 28 listopad 2012 - 21:00

Nawożenie kukurydzy Czyli ogólnie radzicie dać to i to?
tylko teraz zaorać nawozy i agregatem wymieszać wapno czy odwrotnie? mi sie wydaje że lepiej zaorać wapno żeby sie lepiej wymieszało. A na niedobory będe musiał zastosowaćnawożenie dolistne innej rady niema.
Konrad82 ja myślałem że skoro to sąprawie 20 letnie odłogi to pole sobie odpoczeło i będzie wszystkiego dużo a okazało sie że wszystko jest wypłukane. Łąka pewnie nawożona była to i urosło a to sobie stało.
A można dostać teraz dofinansowanie do wapnowania?

Edytowany przez wajdek85, 28 listopad 2012 - 21:11.

#572 Share Tomencki184

Tomencki184

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja Dziewczyny Rolnictwo :)))

Napisany 28 listopad 2012 - 21:18

Nawożenie kukurydzy A moim zdaniem.Najoptymalniej bylo by dać teraz wapno przed orką.Nawozy potasowo fosforowe na wiosne ,bo jeżeli dasz nawozy teraz a masz lekką ziemię to Ci wszystko wypłuka i tylko koszty będą.Na wiosnę przed siewem nawozy i powinno byc.Rewelacjii w 1 roku nie będziesz miał,bo i tak częśc chwastów zostanie na polu.Ale ja bym raczej nie siał qq,bo rewelacji nie będziesz miał .Lepiej zasiej mieszankę,a dopiero w nastepnym roku coś bardziej ambitnego.POZDRO

#573 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 29 listopad 2012 - 20:21

Nawożenie kukurydzy Na 10 hektarów jeśli cię kasa puszcza to temat jest do uratowania .Proponuję zaorać do reszty, jak tylko na wiosnę można będzie wjechać to na całość auto kredy i lekko włuka lub brona .Kreda już za dwa miesiące będzie niewidoczna i można nawozić zgodnie z planem .

#574 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2963 postów

Napisany 29 listopad 2012 - 22:40

Nawożenie kukurydzy Panowie, właśnie jak to jest. Tuż przed siewem rzepaku stosowałem wapno granulowane, mocznik oraz polifoskę. Pod pszenice ozimą tak samo, tylko bez mocznika. Można tak robić?

#575 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 30 listopad 2012 - 05:18

Nawożenie kukurydzy Robisz to czego ja się boje. stosując nawozy fosforowe i wapno dochodzi do połączenia fosforu i wapnia w fosforan wapnia czyli cofasz to za co zapłaciłeś zakładom fosforowym bo oni fosforan wapnia (niedostępny dla roślin) "przemieniają" w jony fosforowe dostępne dla roślin mówiąc w skrócie. nie mówiąc już o stratach azotu. Po drugie wapno ma właściwości sterylizujące glebę czyli zabija bakterie które rozkładają mocznik do formy dostępnej przez korzenie roślin bo tylko przez liście mocznik może wchłonąć się w całości. Jeżeli się mylę niech ktoś mnie poprawi

#576 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

• V.I.P.
  • rank
  • 2963 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 01:02

Nawożenie kukurydzy Stosowałem wapniak koszelowski w dawce 500kg/ha. Zawiera wapń w węglanie wapna CaCO3. Nie wiem czy zrobiłem dobrze, jednak na rzepaku nie zauważyłem niedoboru :mellow: .

Czekam jeszcze na jakieś informacje. Wiosną pod jęczmień chciałem zastosować właśnie wapniak+mocznik+polifoskę, eh :unsure: ...

#577 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 17:40

Nawożenie kukurydzy Gdzieś czytałem że pomiędzy wapnowaniem a fosfor-owaniem powinno być minimum 6 tygodni przerwy. Jednak własna praktyka i pogoda teorii nie zastąpi.

#578 Share therider

therider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 18:41

Nawożenie kukurydzy ja pod kukurydzę dawałem wiosną na 1 ha:
- 40 ton obornika
- potem orka
- zaraz po orce brona średnia
-2 tygodnie czekania
-nawozy 300 kg wap-mag, mocznik 200 kg, sól ptasowa 100kg
-agtegat
- i siew
i ja tam nie narzekam a klasa ziemi 5 a nawet 6

#579 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

• V.I.P.
  • rank
  • 2963 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 18:43

Nawożenie kukurydzy No, a patrząc na tabele mieszania nawozów-można mieszać polifoskę z wapnem węglanowym, jak i tlenkowym. Mocznik jedynie z węglanowym.

Edytowany przez MarcinPykuS, 01 grudzień 2012 - 18:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#580 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9213 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 19:04

Nawożenie kukurydzy

ja pod kukurydzę dawałem wiosną na 1 ha:
- 40 ton obornika
- potem orka
- zaraz po orce brona średnia
-2 tygodnie czekania
-nawozy 300 kg wap-mag, mocznik 200 kg, sól ptasowa 100kg
-agtegat
- i siew
i ja tam nie narzekam a klasa ziemi 5 a nawet 6

Fosforu wcale nie dawałaś?