Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6457 odpowiedzi na ten temat

#4181 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 653 postów

Napisany 18 luty 2016 - 13:09

Nawożenie kukurydzy

@PanStanisław przepraszam a kolega liczył koszt takiej dawki nawozu pod kukurydzę? co jeśli będzie tak suchy rok jak 2015? może coś w kierunku optimum nawozowego rozumiem że zasobność niska ale wg mnie 250kg Soli potasowej 60% to już duża dawka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 04:26
  •  

#4182 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4109 postów

Napisany 18 luty 2016 - 17:23

Nawożenie kukurydzy Buran to niska odmiana, 2,1m. Wolałbym coś innego. W galerii jest zdjęcie Burana.

#4183 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 18 luty 2016 - 17:48

Nawożenie kukurydzy

@PanStanisław przepraszam a kolega liczył koszt takiej dawki nawozu pod kukurydzę? co jeśli będzie tak suchy rok jak 2015? może coś w kierunku optimum nawozowego rozumiem że zasobność niska ale wg mnie 250kg Soli potasowej 60% to już duża dawka

Przy bardzo niskiej zasobności gleby w potas 250 kg soli ? Tyle to się daje przy co najmniej średniej lub wysokiej przy siewie na ziarno. Nie będziemy dyskutować o kosztach bo każdy wie na ile go stać. Może najpierw policz swój przy takich dawkach obornika? (5-6 t ok 100zł) 

Jeżeli boisz się suszy to oddaj ziemię w dzierżawę i udaj się na najdłuższe wakacje życia...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4184 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 653 postów

Napisany 18 luty 2016 - 20:53

Nawożenie kukurydzy

Ja mam taką ilość obornika i nie zamierzam za bezcen ludziom rozdawać, nie chcę się przerzucać czy obrażać tylko mówię że jest jeszcze gdzieś jakiś kompromis siać dużo ale realnie patrzyć na to ile $ zostaje bo z innej bajki dam przykład 2015r Śląskie województwo ludzie dbali o pszenice susza na max a każdy nie ma co pryskamy siejemy koszty olbrzymie plony lepiej nie pisać jakie a cena pszenicy 600zł zysk powstaje jak dziadek z emerytury dołoży, może jednak warto zerknąć na końcowy wynik finansowy niż tylko dla pasji to robić z mojego punktu widzenia wysiew 1,2t/ha nawozu  jest przy tej opłacalności produkcji poza rozmową nie wiem jak w Waszym terenie ale u nas to plon z 2015r był 2,7t mokrej a cena to 350zł/t dwa lata temu było lepiej bez szału niektórzy ludzie nie zwracający na koszt uprawy kukurydzy szarżowali w tym roku już nie będą siali tej rośliny a na dalszą działalność rolniczą pożyczyli pieniążki z banku

koszt samego nawozu to przy tak wysokiej dawce około 1870zł/ha + nasiona 550zł + oprysk 200zł = 2620zł takie podstawowe koszty a gdzie reszta? jaka musi być cena mokrej i jaka wydajność? z 5lat może średnio policzmy? bo częściej jest słaby plon niż duży?

Edytowany przez krzysiu, 18 luty 2016 - 21:03.

#4185 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9235 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 luty 2016 - 20:59

Nawożenie kukurydzy

Tylko jak masz suchy rok to co sądzisz że P i K gdzieś przepadnie? Co najwyżej poczeka na następna uprawę. A właśnie ubiegły rok pokazał jak zachowują się rośliny optymalnie zaopatrzone w potas i te którym zabrakło.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4186 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 653 postów

Napisany 18 luty 2016 - 21:10

Nawożenie kukurydzy

nie będą czekały na przyszły rok szczególnie K to ja źle robię mam zasobność w K powyżej 25 w tym roku zastosuję 400kg soli potasowej i za rok nie posieję wcale to tak jakbym posiał w tym roku 200+200 w przyszłym roku fosfor też nie mam źle ponad 20 gleby średnie ale widzę w tym nawet dzięki kolegom sens jest nowość siejmy co dwa lata jakby tak dawkę 1,2tx2=2,4t/ha a co tam koszta i zysk ważne że posiane; na poważne to fosfor ok zostanie a po K nic nie zostanie.

Miałem jęczmień gdzie K było wyżej niż 20 i posiane 100kg soli potasowej 60% tak usychał jak sąsiada co sieje b dużo mniej jak wody było 0 to nic nie pomagało

Edytowany przez krzysiu, 18 luty 2016 - 21:12.

#4187 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 18 luty 2016 - 23:49

Nawożenie kukurydzy

Tylko jak masz suchy rok to co sądzisz że P i K gdzieś przepadnie? Co najwyżej poczeka na następna uprawę. A właśnie ubiegły rok pokazał jak zachowują się rośliny optymalnie zaopatrzone w potas i te którym zabrakło.

Mało tego, w okresach bezdeszczowych następuje podsiąkanie wody z dolnych do górnych warstw gleby (parowanie) a wraz z nią przemieszczane są składniki pokarmowe. Na lżejszych stanowiskach są to większe ilości a na cięższych mniejsze. Identycznie jak przy wymywaniu. Po prostu co roku trzeba robić analizę gleby i do tego stosowne nawożenie.

Edytowany przez PanStanislaw, 18 luty 2016 - 23:51.

#4188 Share rdm82

rdm82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 19 luty 2016 - 22:20

Nawożenie kukurydzy Drodzy Koledzy sieję qq od 10 lat na tych samych stanowiskach. Pioneer N86 na ziarno oczywiście. Klasa ziemi 5 i 6, uregulowane ph. Dawki nawozowe to 250 kg soli, 200 kg mocznika i 150kg fosforu do dozownika. Potem po wschodach cynk bor siarka I inne mikroelementy w oprysku. W ostatniej fazie wjazdu dostaje 250kg mocznika. Aha...cynkiem pryskam dwa lub trzy razy. Plon ok 13 ton mokrego ziarna z hektara.

#4189 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4066 postów

Napisany 19 luty 2016 - 22:34

Nawożenie kukurydzy

No a w tym roku, o ile miałeś suszę jaki był plon?

#4190 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1648 postów

Napisany 20 luty 2016 - 08:03

Nawożenie kukurydzy

Drodzy Koledzy sieję qq od 10 lat na tych samych stanowiskach. Pioneer N86 na ziarno oczywiście. Klasa ziemi 5 i 6, uregulowane ph. Dawki nawozowe to 250 kg soli, 200 kg mocznika i 150kg fosforu do dozownika. Potem po wschodach cynk bor siarka I inne mikroelementy w oprysku. W ostatniej fazie wjazdu dostaje 250kg mocznika. Aha...cynkiem pryskam dwa lub trzy razy. Plon ok 13 ton mokrego ziarna z hektara.

Ponad 230 kg N ? nie masz problemu z wilgotnością? Ja u siebie daję 150 N  przy tej odmianie i plon mam podobny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4191 Share rdm82

rdm82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 20 luty 2016 - 08:07

Nawożenie kukurydzy Panowie ten rok był ekstremalny....
mam nadzieje że taki suchy rok się nie powtórzy

#4192 Share szymon170696

szymon170696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 20 luty 2016 - 20:13

Nawożenie kukurydzy

czy zaprawianie prestige kukurydzy uchroni od drutowców i jakie dawki 

PS pytam z ciekawości ;) 

#4193 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 4500 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 20 luty 2016 - 20:15

Nawożenie kukurydzy

w ubiegłym roku nie pomogło

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#4194 Share przemo9939

przemo9939

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 20 luty 2016 - 20:20

Nawożenie kukurydzy A sypal ktos sól potasową w podsiewacz? bo u mnie w okolicy tak robią że idzie 100 kg soli i 100 polidapu i nie narzekają na plon. Niby nie powinno sie tak robic ale jakoś ta metoda działa. Myśle zrbic podobnie a reszte soli wysiać przed siewem z mocznikiem.

#4195 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4109 postów

Napisany 20 luty 2016 - 20:59

Nawożenie kukurydzy Na drutowca to dursbanem opryskać pole przed siewem i wymieszać z glebą. Można zaprawić nupridem. Pamiętaj, że nie jest zarejestrowany dla kukurydzy.

#4196 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów

Napisany 20 luty 2016 - 22:06

Nawożenie kukurydzy

A sypal ktos sól potasową w podsiewacz? bo u mnie w okolicy tak robią że idzie 100 kg soli i 100 polidapu i nie narzekają na plon. Niby nie powinno sie tak robic ale jakoś ta metoda działa. Myśle zrbic podobnie a reszte soli wysiać przed siewem z mocznikiem.

Jak dobra gleba to na wiele można sobie pozwolić i nie narzekać.

Teoretycznie 50 kg/ha chlorków (100 kg soli potasowej) na glebach lepszych niż IVa nie powinno stanowić problemu przy aplikacji w podsiewacz.

Jest jednak problem z równomiernościa rozsiewu i dodatkową robotą - bo powinno być to wymieszane równomiernie, czyli najpierw betoniarka lub zakup odpowiedniej mieszanki. A jak już się wsypie do zbiornika to nikt Ci nie da gwarancji że mieszanina sie nie rozwarstwi.

Ja bym sugerował jednak całą sól po całości.

#4197 Share adamson330

adamson330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 27 luty 2016 - 11:14

Nawożenie kukurydzy

Czołem Farmerki i Farmerzy :mellow: 

To mój pierwszy post na AF, myślę ze to najlepsze miejsce na mojego posta. Jeśli nie bądźcie proszę wyrozumiali J.

Potrzebuję Waszej porady odnośnie uprawy kukurydzy na ziarno.

Moje pytania: 

1. Co byście zmienili w moim systemie uprawy ?

2. Gdzie szukać oszczędności ? Obecnie cały koszt uprawy zamyka się w kwocie ok 3700 zł/ha ( ON, Nawozy 1700 zł, Nasiona 635 zł, ŚOR 200 zł, Nawozy dolistne 200 zł, Usługi). Czyli (przy zeszłorocznych cenach) ok 6-7 t/ha to są koszty bezpośrednie. Trochę mało zostaje ;[ . Wiem że z obornikiem było by lepiej, ale jest jak jest.

3. Z Waszego doświadczenia jakie plony ziarna są możliwe do osiągnięcia w warunkach mojego gospodarstwa? Oczywiście przy podniesieniu pH i średniej do wysokiej zasobności P, K, Mg                                       

Ogólnie:

- W załączniku jest tabelka nakreślająca sytuacje na moich polach.

- Region: woj. łódzkie, powiat zgierski, gmina Zgierz.

- Gleby o rożnym pH (cześć b. kwaśnych pH 4.2-4.7 ale też 6.4) i różnej zasobności. Średnie do lekkich (IIIa, IIIb, IVa, IVb, V). Mineralne i część torfowych (ok. 1.5 ha to zaorana 5 lat temu łąka)

- System orkowy.

- Uprawa bez obornika

- Przedplon w większości słaby łubin, częściowo kukurydza i owies. Słoma przyorana.

- Poziom wód gruntowych (stawy ) nadal ok 1 metra poniżej normalnego wiosennego stanu.

- Region omijany przez opady. Dużo więcej pada w Łodzi, Strykowie,  itp.

- Zakładany plon suchego ziarna- 10 t/ha

- Powierzchnia ok 6 ha.

- Przyjęte nawożenie: 160 kg N, 90-120 kg P2O5, 240 kg K20, 38 kg MgO, 75 kg SO3.

- Ziarno sprzedawane na mokro.                                        

Napiszę w punktach zaplanowane (wg mojej wiedzy) zabiegi uprawowe i przybliżony ich termin. Więc kolejno:                                         

1. Siew wapna kredowego granulowanego 500 kg/ha (tylko pole o najniższym pH). Termin: koniec Lutego.

2. Na polu po łące wykonam orkę wiosenną, obecnie stoi woda. Nawozy pod pług czy agregat?

2. Siew soli potasowej (60%)- 400 kg/ha. Termin: koniec Lutego.                                         

3. Jeśli pogoda pozwoli, agregat (Brona lekka + włóka). Termin: początek Marca.                                         

4. Rozsiew Polidapu (130 - 190 kg/ha) oraz Kizerytu (70 kg/ha). Agregat (Brona lekka + włóka). Termin: koniec Marca.

5. Rozsiew mocznika (100 kg/ha). Agregat uprawowy (brona ciężka+ wały strunowe). Termin: tydzień przed siewem, około 15 kwietnia.  Uprawiać jeszcze raz tuż przed samym siewem czy tak zostawić?

6. Na polu po lace (tuż przed siewem) oprysk Dursban&trade 480 EC (na drutowce) i uprawa. Jaka dawka?

7. Siew punktowy nasion z podsiewem nawozu. Termin: 25 kwietnia (jeśli gleba będzie dostatecznie ogrzana).

8. W podsiewacz blending (70 kg/ha Polidap+ 70 kg/ha Kizeryt+ 70 kg Saletra Kędziezynska). Poprzednio myślałem o daniu w podsiewacz 150 kg/ha Polidapu, a cały kizeryt pod włókę. Która opcja lepsza? Jak to się ma do zasobności w Fosfor.

9. Jaka obsada najlepsza do tego typu gleby? Planowałem 80 tys. żywych roślin na hektar.

10. Jakie odmiany polecacie na te stanowiska? Kukurydza na ziarno. Miałem KWS Ambriosini i KWS Ricardino w sezonie 2014/15 oddały ok 4,5 t ziarna o wilgotności 21%. Dołożyłem do interesu. Była mega susza a i tak bardzo dzielnie walczyły. W normalnym roku plony miałem ok. 10 t mokrej z ha.

11. Oprysk na chwasty. W zależności od sytuacji (opady, zachwaszczenie): doglebowy albo po wschodach (2-5 liść QQ). Na polu po łące raczej na pewno oprysk doglebowy (bardzo duża presja chwastów w zeszłym roku). 

12. Oprysk dolistny nr I (QQ w 5-6 liści). Mieszanina: woda (200-300 l/ha)+ mocznik (stężenie 6%)+ siarczan magnezu (15 kg/ha)+ Basfoliar 2.0 6-12-6 (3 l/ha)+ ADOB Zn (1 kg/ha)+ ADOB Bor (0,5 kg/ha).

13. Na polu po łące dodatkowo z Opryskiem dolistnym nr I dodam Miedz: ADOB 2.0 Cu IDHA (1,5 l/ha)

14. Rozsiew Mocznika (50% dawki N pomniejszone o dwukrotne nawożenie dolistne). Kukurydza w fazie max 6-7 liści. Jeśli będzie sucho może dam saletrę amonową. Martwię się o straty azotu z mocznika.

15. Oprysk dolistny nr II Termin: ostatni moment gdy można wjechać w QQ bez niszczenia roślin. Mieszanina: woda (200-300 l/ha)+ mocznik (stężenie 6%)+ siarczan magnezu (15 kg/ha)+Basfoliar 2.0 6-12-6 (7 l/ha)+ ADOB Zn (2 kg/ha)+ ADOB Bor (1 kg/ha).

16. Podobnie na polu po łące dodatkowo z Opryskiem dolistnym nr II dodam Miedz: ADOB 2.0 Cu IDHA (1,5 l/ha).

17. Zbiór- druga połowa października.

18. Chyba wszystko. Piszcie co, jak, gdzie i kiedy  :)

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam :) 

Załączone pliki

#4198 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 27 luty 2016 - 16:06

Nawożenie kukurydzy

Koniecznie musisz wapnować pole pod dzierżawą, bo przy takim pH nawet tony nawozów nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Powinieneś ograniczyć zabiegi wiosenne do minimum jeżeli są problemy z opadami. Połącz ze sobą rozsiew nawozów. 

Zmniejsz ilość kizerytu i kredy na 5 a podnieś na 4. Na polu nr. 5 musisz dać więcej soli potasowej. Ja bym sobie darował Basfoliar, lepiej zwiększyć dawki doglebowe i mikroelementy w postaci chelatów w oprysku. O ilości Dursbanu na ha jest na forum jest opisane w tematach z kukurydzą. Troche pracy przed tobą, ale myślę, że przy takim zaangażowaniu w końcu osiągniesz zamierzane efekty.

Edytowany przez PanStanislaw, 27 luty 2016 - 16:10.

#4199 Share adamson330

adamson330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 27 luty 2016 - 20:05

Nawożenie kukurydzy

Dzięki Kolego za szybką odpowiedz.

- Pole wapnowałem w zeszłym roku na orkę pod łubin. Dolomit i niestety było sucho ,więc niewiele pomogło. Po żniwach na dzierżawach jadę z kredowym. Muszę ogarnąć tylko dobrą kopalnie

- Myśle mieszać kizeryt z polidapem. 

- Ile tej soli na 5 ? Czy zbytnio nie zasolę gleby ? 

- Czemu odradzasz Basfoliar ? Większe dawki, to jeszcze większe koszty, już jest 3700 pln :) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4200 Share rafikkisiel

rafikkisiel

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 27 luty 2016 - 22:33

Nawożenie kukurydzy

Witam mam pytanie odnośnie cynku w jakiej fazie najlepiej go stosować (5-6) liści oraz czy mozna go mieszac z innymi odzywkami na kukurydze?