Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6279 odpowiedzi na ten temat

#3861 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 17:23

Nawożenie kukurydzy Lubicie spierać, każdy racje musi mieć na tym forum i każdy ma. Czepiasz sie,nie pisałem że wszystkie trzeba mieszać,tylko te stosowane przed siewem. Rzutowo sól, mocznik czy saletrzak, polifoska będzie i powinna być wymieszana broną lub agregatem i tyle. Przeciez nie rozsypiesz nawozow po agregacie..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 21:55
  •  

#3862 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 18:29

Nawożenie kukurydzy

Sól potasowa rozsiana i nie przykryta zdecydowanie nie jest zadnym błędem agrotechnicznym jedyde ryzyko jakie może być to gwałtowny i ulewny deszcz który może spłukać rozsiany nawóz alew naszym klimacie wiosną rzadko występuje takie zjawisko atmosferyczne. Sam praktykuje troche inaczej rozsiewam sól i 3-4tyg przed siewem i jadę talerzòwką jak tylko płytko się da po powoduje przerwanie kapilarow szybsze ogrzanie stanowiska wymieszanie nawozu z glebą no i wstępną obróbkę gleby do siewu

tylko że ja bronuje z włóką szybko tzn gdy pogoda się unormuje i robi się ciepło w tym roku było to w połowie marca. Więc może pod koniec marca rozsypie sól i przejadę talerzówką z wałem to i się wymiesza i pole wyrówna.

A kizeryt kiedy sypnąć na kuku? razem z solą? miesiąc przed siewem? czy przed dzień siewu? i jeszcze coś powie mi ktoś czemu sól rozsiewać 3-4tyg przed siewem kuku skoro potas najbardziej potrzebuje kukurydza jakiś 6tyg po siewie.

znalezione w necie:

Faza największego pobierania składników pokarmowych przez kukurydzę rozpoczyna się od fazy 6/8 liścia, czyli przypada na stadium wytwarzania przez roślinę łodygi. W tym okresie prawidłowy wzrost rośliny wymaga zarówno dostatecznego uwilgotnienia gleby, jak i dużej dostępności składników pokarmowych, zwłaszcza potasu i azotu.
Maksymalne pobieranie głównych składników pokarmowych jest zróżnicowane i przypada na następujące fazy:

• potas – 7/8 tydzień po wschodach;
  • azot – 7/9 tydzień po wschodach;
  • fosfor – 9/11 tydzień po wschodach.

kizeryt piszą żeby minimum 2tyg przed siewem czyli wysypanie go o tym samym czasie co sól nie będzie błędem? czyli 3-4tyg przed siewem??

Edytowany przez mat22889, 15 grudzień 2015 - 20:24.

#3863 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3970 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 19:30

Nawożenie kukurydzy

@tomek0808 chodziło mi o siew prosto w ściernisko jak to robi saszeta. 

Ogólnie to znam takich co jadą w ostra skibę aktywny + siewnik. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3864 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3883 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 20:58

Nawożenie kukurydzy Sól wysiewa się wcześniej, żeby wypłukały się chlorki. Osobiście nieraz robiłem to dzień przed siewem i nic złego nie było, bo i soli nie sypię dużo. W tym roku na 2 działkach wysiałem 2 tyg przed siewem a na 2 innych dzień przed i żadnej rożnicy. W ciągu kilku tyg nie wypłucze potasu.

#3865 Share TheBociek1996

TheBociek1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 grudzień 2015 - 22:44

Nawożenie kukurydzy

Poniżej w linkach podaje cennik detaliczny nasion kukurydzy, rabaty i terminy płatności na sezon 2016 wybranych producentów.

KWS:

http://www63.zippysh...IbaC4/file.html
http://www63.zippysh...aZaB1/file.html

PIONEER:

http://www86.zippysh...EXSZk/file.html
http://www86.zippysh...SIfOQ/file.html

MONSANTO:

http://www14.zippysh...ZEsfC/file.html

SYNGENTA:

http://www14.zippysh...WZVll/file.html

LG:

http://www14.zippysh...EMdFp/file.html

SAATEN UNION:

http://www14.zippysh...FJaGc/file.html

POLSKIE:

http://www14.zippysh...pRGLu/file.html

inne:

http://www84.zippysh...NpoSn/file.html

Wiem, że nic nie wiem.

#3866 Share mary

mary

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 09:29

Nawożenie kukurydzy

Czy mógłbyś wstawić jeszcze raz z kws bo nie chce się otworzyć

#3867 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 18 grudzień 2015 - 11:07

Nawożenie kukurydzy

U mnie uprawa pod kukurydze wygląda tak , kiedy tylko troche ziemia obeschnie włókuje , potem nawóz saletrzak i sól potasowa , i uprawiam na gotowo , i potem siew

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#3868 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3883 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 11:29

Nawożenie kukurydzy Wszystko działa tylko na tel. jakiś wirus się wkrada. Bociek kto oferuje te odmiany?

#3869 Share TheBociek1996

TheBociek1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 18 grudzień 2015 - 14:06

Nawożenie kukurydzy Lokalni sprzedawcy.Mogę podac namiary na pw ale ceny i tak są ogólnokrajowe.

Wiem, że nic nie wiem.

#3870 Share slawekr6

slawekr6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 23:14

Nawożenie kukurydzy

Witam. Koledzy doradźcie jakie nawożenie zastosować pod kukurydze. Chodzi mi o to jakie nawozy zatosowac? W ubiegłym roku stosowałem  Yara corn i mocznik i oczywiście przed orką zimowa gnojówka + obornik. W tym roku zastanawiam sie czy zastosować te same nawozy , czy wariant który zaproponował mi pdzedstawiciel chemirolu czyli polidap+Korn-Kali + mocznik.   Czy ktos z Was stosował juz kiedyś  Korn- Kali i mógłby sie wypowiedzieć na temat tego nawozu? Prosze o opinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3871 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 06:20

Nawożenie kukurydzy

Stosuję. Drożej w czystym składniku wychodzi potas niż w soli potasowej, aczkolwiek zawiera magnez, siarkę i to co jest niewidoczne różnego rodzaju mikroelementy.  Nie wiem jak wygląda u Ciebie zawartość w glebie magnezu oraz siarki ale z badań ogólnokrajowych okazuje się że jest jej w glebie za mało. Brak siarki daje bardzo podobne objawy niedoborów co azot co może nas wprowadzać w błąd podczas lustracji plantacji. Z magnezem nie ma problemów by ocenić niedobór. W czasie wegetacji niedobór magnezu i siarki  można uzupełnić siarczanem magnezu.

I co najważniejsze pH, pH i raz jeszcze pH - każdy nawóz zakwasza glebę a niskie pH powoduje niższe pobranie składników pokarmowych, uwstecznienie fosforu  a tym samym mniejszą efektywność nawożenia.

To co zaproponował Ci przedstawiciel Chemirolu możesz zastosować tylko w przypadku jak stosujesz nawozy organiczne  lub chcesz mieć niski plon albo klasa ziemi nie pozwala Ci na wysoki plon.

#3872 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 09:34

Nawożenie kukurydzy

Trochę nie rozumiem dlaczego ta propozycja Chemirolu według Ciebie na niskie plony?? Ogólnie padają tutaj zazwyczaj sól+fosforan+mocznik i super plony ludzie mają, a tutaj corn kali będące w sumie lepsze od soli (jeśli da się go w przeliczeniu na składnik tyle samo) a ty piszesz, że to nie da wysokich plonów.

Dlaczego tak twierdzisz?

#3873 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 20:53

Nawożenie kukurydzy

Zasadniczo nie podano wysokości dawek, które miałyby być wysiane.  Sugeruję się tylko tym, że dawkę którą zaproponował przedstawiciel Chemirolu można zastosować tylko przy nawożeniu organicznym. Stwierdzam to po tym, że zasugerowano tu mocznik, który zasadniczo zaleca się stosować pogłównie na II dawkę azotu. I dawkę azotu stosuję się tylko w przypadku braku nawożenia organicznego. 

Zgodnie z prawem Liebiga o wysokości plonu decyduje ten składnik, którego roślina ma do dyspozycji najmniej. Jeżeli zastosujesz sól+fosforan+mocznik dostarczysz  potas, fosfor, przy dawce 150 kg Polidapu 3 kg siarki) oraz azot. Przy dawce opartej na Korn Kali (czy Luboplon Kalium) oprócz powyższych składników dostarczysz także magnez, siarkę  (4 kg w 100 kg Korn KaLI).   Jeżeli  magnezu czy siarki brakuje w glebie to nawet najwyższe dawki soli potasowej czy azotu nie pozwolą uzyskać wysokiego plonu.

Ps. Dużo rolników stosuje Kainit czy Kizeryt i nie wie dlaczego z niego jest zadowolona (mimo wysokiej ceny) Odpowiedź jest powyżej.

#3874 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 22:24

Nawożenie kukurydzy

Ok, właśnie nie podano dawek tych nawozów, tylko same nazwy. Ja nie wiem ile Chemirol proponował koledze/tobie, dlatego myślałem, że miałeś na celu napisać coś w stylu, że taka mieszanka nie da wysokich plonów tylko da je na przykład jakaś polifoska z saletrzakiem czy coś w tym stylu(myślę, że domyślasz się o co mi chodzi). Z wszystkim co napisałeś w ostatnim poście się zgadzam, po prostu w tym poprzednim wkradło się niewielkie niedopowiedzenie, które zasiało w mojej głowie wątpliwość.

#3875 Share slawekr6

slawekr6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 12:25

Nawożenie kukurydzy

Rozumiem, chodzilo mi poprostu o to czy ten Korn kali + Polidap jest lepszym rozwiazaniem niz  Yara corn.  W zeszłym roku przed orką zimową poszła gnojówka 16tyś l/ha  i obornik ok 60 t/ha. Na wiosne robiłem badanie gleby bo była to akurat dzierżawa w pierwszym roku mojego użytkowania i wyszło ze; pH 7,2  , fosfor wysoki, potas sredni , magnez wysoki. Przedsiewnie poszło 270 kg/ha yara corn i 150 kg/ha mocznika , a w podsiewacz 110 kg/ha yara corn. Powschodowo  w fazie 8 liści 90 kg/ha mocznika + dodatkowo oczywiście 2 razy nawożenie  dolistne odżywki + biostymulator +siarczan magnezu+ mocznik.  Pierwszy raz siałem kuku z podsiewaczem i nie wiem czy popełniłe jakiś błąd bo na piaszczystej ziemi kuku po wschodach zaczęła ginąc i nie wiem czy czasem nawóz nie palił.  Na tegorocznych polach pod kuku dopiero bede robił badanie gleby. Na jednym robiłem  badanie dwa lata temu i pH 7,3 , fosfor wysoki , potas niski, magnez sredni a na drugim wogole  nie badałem jeszcze.  Jesienne nawożenie było takie same jak w zeszłym roku tylko nie wiem jakie nawozy zastosowaćczy tez yara i mocznik czy dać Ten Korn Kali + mocznik przedsiewnie a w podsiewacz polidap bo z tego co czytałem to wiekszosc osób tak robi. No a powschodowo oczywiście tez mocznik i dokarmianie dolistne.I jeszcze pytanieczy to że wwysiewam nawozy dzień przed uprawą może być przyczyna tych wyginiec czesci roślin poniewz chlorki sie nie zdaża wypłukac i pala? Stoje przed zakupem nawozów i dlatego pytam bo nie wiem jakie zakupić. Mysle z eteaz wszystko dokładniej opisałem.

#3876 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 20 grudzień 2015 - 16:53

Nawożenie kukurydzy

Głównie siewki zamierają od nadmiaru azotu , u mnie w okolicy w podsiewacz dają polifoske 6 350 kg i kukurydza jak sie patrzy . z tym ze jeden nawóz poprawi znacząco plonowanie , mało realne , każdy powie to co ma na placu i chce sprzedać ,

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#3877 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 19:14

Nawożenie kukurydzy

Sławek

Jak się boisz, że nawóz będzie szkodził na wczesnym etapie rozwoju kukurydzy, to rozsiej sól czy korn kali 

jakiś miesiąc przed siewem qq. Potas nie wyparuje ci z gleby, a w dodatku wypłuczą się szkodliwe chlorki. 

Wiadomo, że jak sypniesz 900 kg wszystkiego przed siewem, to może coś poszkodzić, szczególnie na piaszczystych glebach. U mnie jest o tyle dobrze że mam ciężkie ziemie i wschody zawsze były dobre mimo dużych dawek nawozów. 

Zawsze dawałem sól potasową, ale w tym roku zaryzykowałem zakup korn kali. Zawsze był bardzo drogi, a w tym roku dostałem go po 1210 zł brutto, więc w stosunku do soli wychodzi drożej 40-50 zł/ha przy założeniu 120 P/ha. Moim zdaniem to niewiele a ma do tego dużo mg i siarki, której nie muszę już stosować z drogiego stosunkowo saletrosanu, a mam mocznik, który z azotowych jest najtańszy. Dodatkowo korn kali nie zawiera chlorków z tego co słyszałem, a  więc i przedsiewnie nie zaszkodzi. Pomny tegorocznych doświadczeń

miesiąc przed siewem rozsiewam na oranine 350-400 korn kali zmieszane z 100 kg superfosfatu, do dozownika 80-100 kg polidapu,a azot w formie mocznika 300-320 kg w dwóch dawkach .Na niektórych polach w 1 dawce rsm i pogłównie saletre(odmiana n86) a gdzie qq w typie stay green to 100 kg mocznika. I wracam do starej szkoły rozsiewając mocznik 10-14 dni przed siewem. Z tego co pamiętam to wtedy miałem najlepsze wschody i plony zarazem

#3878 Share lisek

lisek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 22 grudzień 2015 - 16:11

Nawożenie kukurydzy Korn kali to taki sam chlorek potasu jak w soli tylko jest w nim 40 % a nie 60% jak w soli.

#3879 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 23 grudzień 2015 - 18:31

Nawożenie kukurydzy

Korn Kali robiony jest na bazie soli potasowej, więc także zawiera chlor.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3880 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 25 grudzień 2015 - 20:41

Nawożenie kukurydzy

Czy można rozrzucić wiosną pomiot kurzy na zaorane pole jesienią, a następnie wymieszać agregatem i zasiać kukurydzę? Dawka 18t/ha