Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6457 odpowiedzi na ten temat

#3761 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 13:15

Nawożenie kukurydzy

fireseba zgodzę się z tym wypełnieniem ale pod warunkiem że jest sprzyjająca pogoda a u nas w tym roku średnio z tym było i na lżejsze ziemii kolba nie była w pełni wypełniona za to na glinach i cięższych ziemiach była super. Cynk dawałem tam gdzie nie było obornika a z obornikiem teoretycznie nie trzeba bo dosyć tego składnika obornik wprowadza, jeśli się myle to poprawcie mnie.
Co do mojego nawozenia to właśnie planowałem 200kg mocznika i później pogłównie dać jeszcze dawkę jedną
Co do wykorzystania składników to zależy jaka wysoka była ta qq plus wymywanie składników

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 13:27
  •  

#3762 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 14:13

Nawożenie kukurydzy

fireseba zgodzę się z tym wypełnieniem ale pod warunkiem że jest sprzyjająca pogoda a u nas w tym roku średnio z tym było i na lżejsze ziemii kolba nie była w pełni wypełniona za to na glinach i cięższych ziemiach była super. Cynk dawałem tam gdzie nie było obornika a z obornikiem teoretycznie nie trzeba bo dosyć tego składnika obornik wprowadza, jeśli się myle to poprawcie mnie.
Co do mojego nawozenia to właśnie planowałem 200kg mocznika i później pogłównie dać jeszcze dawkę jedną
Co do wykorzystania składników to zależy jaka wysoka była ta qq plus wymywanie składników

Mocznik daj za jednym razem pod agregat, w przypadku suszy 2 dawka (pogłówna) niewiele da.

#3763 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4346 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 14:24

Nawożenie kukurydzy

W przyszlym roku planuje dac do 550kg k i 200kg p o azocie nie bede dyskutowal publicznie. Musze tylko doprowadzic ph z 6.0 do 6.5
Jesli rozmawiamy o nawozeniu i skladzie odzywczym to wylacznie w czystym skladniku

Prawie tona soli potasowej, prawie tona polidapu, a potem chodź i szukaj suchej gałęzi o zgrozo  :wacko:

Do tego gnojowicy czy tam gnojówka i dalej niska zasobność. Pytanie brzmi gdzie zj**@łeś agrotechnikę?? 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3764 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1004 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 16:17

Nawożenie kukurydzy

Prawie tona soli potasowej, prawie tona polidapu, a potem chodź i szukaj suchej gałęzi o zgrozo :wacko:
Do tego gnojowicy czy tam gnojówka i dalej niska zasobność. Pytanie brzmi gdzie zj**@łeś agrotechnikę??

Z agrotechniki bylem zadowolony, 15t ziarna srednio z ha. Tyle ziarna potrzebuje 450kg potasu, a ze gnojowicy mam pod dostatkiem to gdzie ja mam lac, Na lucerne czy do rowu? Pytanie brzmi jaka tobie rosnie kukurydza i z jakimi dawkami nawozow. Moge zamiescic swoje koszta i porownamy gdzie koszt wyprodukowanka tony ziarna jest nizszy.

#3765 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 07 grudzień 2015 - 18:14

Nawożenie kukurydzy

Mocznik daj za jednym razem pod agregat, w przypadku suszy 2 dawka (pogłówna) niewiele da.

jednorazowa dawka raczej kiepski daje efekt, w tym roku była też susza a mimo wszystko udało się trafić na deszcz i dosypać azotu pogłównie co dało super efekty i warto było gnać przed deszczem.

#3766 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2494 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 07 grudzień 2015 - 18:18

Nawożenie kukurydzy

Dobrze drugą dawke wprowadzic do gleby w fazie 8 liści, Planuje zrobic sobie 8 rzedowy siewnik (talerzowy) doglegobowy :P

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#3767 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1004 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 18:33

Nawożenie kukurydzy Na druga dawke rsm wezami rozlewowymi lspszego sposobu na wprowadzenie duzych dawek azotunie ma

#3768 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4346 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 18:43

Nawożenie kukurydzy

Sama prawda i wygoda.

Z agrotechniki bylem zadowolony, 15t ziarna srednio z ha. Tyle ziarna potrzebuje 450kg potasu, a ze gnojowicy mam pod dostatkiem to gdzie ja mam lac, Na lucerne czy do rowu? Pytanie brzmi jaka tobie rosnie kukurydza i z jakimi dawkami nawozow. Moge zamiescic swoje koszta i porownamy gdzie koszt wyprodukowanka tony ziarna jest nizsz

140N 70P 90K + cynk fosfor bor s i mg wystarczyło na troche ponad 10t w pierwszym roku na 3-6 klasie gdzie wiekszosc 4 i 5.

W tym roku takie samo nawożenie makro prawie 5t na 3-4 przy suszy. I na tym jak narazie koniec przez problemy z zwierzyna  :)

#3769 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1004 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 21:05

Nawożenie kukurydzy

5t bo susza była, a u mnie nie było? Kukurydza dobrze wykorzystuje składniki bo mam zyzna glebę mało kto wie ile przefermentowana 3letnia gnojowica może mieć mikrorganizmów.

Jakie masz problemy ze zwierzyną? Może warto ogrodzić pole i siać na nim kukurydzę przez kilka lat?

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 21:07.

#3770 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4066 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 21:45

Nawożenie kukurydzy

Jaka klasa gleby? U mnie też była susza i przy nawet lepszym nawożeniu jak rok wcześniej na tych samych działkach co rok wcześniej dała 13t/ha 27%, teraz dała 3t/ha 27%. Najlepiej wyszło mi na działce z ciężką ziemią, gliniastą. Nie wiem jakie podłoże bo jest to dzierżawa i nie znam dobrze jej ale tam wydała 8t/ha 27%.

Po prostu mam za lekkie gleby, piaszczyste, o podłożu z żółtego piachu i nawet jak bym nasypał warstwę 30 cm z soli potasowej wymieszanej łącznie z mocznikiem i polidapem nic by to nie dało. Fosforan nie rozpuszczony leżał w glebie do września. Bez problemu można było go wykopać. W lipcu i sierpniu kopiąc na polu do 30 cm nie było mowy o jakiejkolwiek wilgoci, urobek przesypywał się przez palce jak mak.

Spore dawki tych nawozów stosujesz, podaj własne wyliczenia nakładów na nawóz.

Moje są następujące: http://pokazywarka.p...zdjecie16751168

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3771 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4109 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 21:57

Nawożenie kukurydzy Czy słaba gleba nie ma ograniczonych możliwości plonotwórczych? Załóżmy, że zastosujemy 2 krotnie wyższe nawożenie niż potrzeby pokarmowe rośliny to i tak nie przekroczymy pewnie określonego plonu. A może da się na VI klasie uzyskać 16 t i więcej?

#3772 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4346 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:08

Nawożenie kukurydzy

5t bo susza była, a u mnie nie było? Kukurydza dobrze wykorzystuje składniki bo mam zyzna glebę mało kto wie ile przefermentowana 3letnia gnojowica może mieć mikrorganizmów.

Jakie masz problemy ze zwierzyną? Może warto ogrodzić pole i siać na nim kukurydzę przez kilka lat?

Problemy to wiadomo dziki, ogrodzić jak dla mnie bez sensu za dużo działek zresztą monokultura odpada bo głowne uprawy to rzepak i pszenica. Żeby nie dziki możliwe że próbowałbym w tym roku znowu. 

Susza u ciebie taka sama co u mnie zgadza się, ale raczej 15t/ha nie miałeś w tym roku  :) czy raczej trudno mi w to uwierzyć.

#3773 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1004 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:28

Nawożenie kukurydzy

Zdjęcia są w galerii... waga podana przy wilgotności ziarna 20% ale jak to powiedziałeś zła agrotechnika i wilgoci starczyło tylko do połowy sierpnia próżnie już schła w oczach

@Tomash tak to co roślina nie wykorzysta zostanie w glebie, a o tym czy wykorzysta decyduje genetyka roślin, warunki atmosferyczne i żyzność gleby.

@damianzbr zapewne prowadzisz produkcje rolniczą ja mleczną, na łąki gnojowicy nie mogę stosować bo krowy chodzą w dzień na pastwisku w nocy zostają w oborze, gnojowicy mam pod dostatkiem więc na lucernę wozić nie będę, a w takiej gnojowicy jest 0.8% potasu więc stosując 50m3 na ha wnoszę 300kg czystego składnika ale z racji tego że mam większe przekonanie do mineralnych to zawszę dosypię 100kg soli. Więc nie wiem jak mam policzyć koszt gnojowicy może amortyzacja, paliwo i praca? Dla mnie praca to przyjemność więc paliwo i amortyzacja. Na 50m3 spale 15l ropy co kosztuje 45zł + 40zł amortyzacja  sumie 85zł. Do gleby wnoszę 170kg azotu 100kg fosforu i 300 potasu 100kg wapna i 70kg magnezu do tego dorzucam 300kg moczniku (450zł), siarczan magnezu, mikro i polidap 150kg(300zł)

SUMA: 1035zł

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 22:33.

#3774 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4066 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:34

Nawożenie kukurydzy

twierdzenie że wapno sprzyja a azot przepala to stwierdzenie z kosmosu.

O nic innego jak właśnie to mi nie chodziło.

Czy słaba gleba nie ma ograniczonych możliwości plonotwórczych? Załóżmy, że zastosujemy 2 krotnie wyższe nawożenie niż potrzeby pokarmowe rośliny to i tak nie przekroczymy pewnie określonego plonu. A może da się na VI klasie uzyskać 16 t i więcej?

Tak jak wyżej napisałem na swoim przykładzie z tego roku, ewidentnie ma. A fireseba każe sypać 1,5t /ha nawozu. Na słabych ziemiach bez odpowiednio rozłożonych opadów nic nie pomoże.

#3775 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1004 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:40

Nawożenie kukurydzy

nie każe tylko doradzam i nie na lekkich bo to za duże ryzyko tak jak piszesz. Jeśli w zimę mamy opady ponad normę na żyźniejszych glebach można poszaleć. Tak jak pisałem wyżej 3b 4a i ziemia była do połowy sierpnia wilgotna, a w głębszych warstwach nawet do września. Jeśli dobrze i wcześnie uciśniemy ziemie i powstanie taka skrupa na górze a rośliny liściami zakryją ziemie to parowanie będzie mocno ograniczone. Żyzność gleby nie określa jej klasa a agrotechnika i choćby byście nie wiadomo co robili bez naturalnych nawozów nie pobijecie rekordów.

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 22:42.

#3776 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2241 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:50

Nawożenie kukurydzy

Zdjęcia są w galerii... waga podana przy wilgotności ziarna 20% ale jak to powiedziałeś zła agrotechnika i wilgoci starczyło tylko do połowy sierpnia próżnie już schła w oczach

@Tomash tak to co roślina nie wykorzysta zostanie w glebie, a o tym czy wykorzysta decyduje genetyka roślin, warunki atmosferyczne i żyzność gleby.

@damianzbr zapewne prowadzisz produkcje rolniczą ja mleczną, na łąki gnojowicy nie mogę stosować bo krowy chodzą w dzień na pastwisku w nocy zostają w oborze, gnojowicy mam pod dostatkiem więc na lucernę wozić nie będę, a w takiej gnojowicy jest 0.8% potasu więc stosując 50m3 na ha wnoszę 300kg czystego składnika ale z racji tego że mam większe przekonanie do mineralnych to zawszę dosypię 100kg soli. Więc nie wiem jak mam policzyć koszt gnojowicy może amortyzacja, paliwo i praca? Dla mnie praca to przyjemność więc paliwo i amortyzacja. Na 50m3 spale 15l ropy co kosztuje 45zł + 40zł amortyzacja  sumie 85zł. Do gleby wnoszę 170kg azotu 100kg fosforu i 300 potasu 100kg wapna i 70kg magnezu do tego dorzucam 300kg moczniku (450zł), siarczan magnezu, mikro i polidap 150kg(300zł)

SUMA: 1035zł

50 m3 gnojowicy bydlęcej to bardziej około 190N, z czego 40% to azot mineralny a że rozlewasz zapewne bez aplikatora to połowa z niego odparowuje w powietrze czyli masz 150N na ha, z czego 40 kg N działa bardzo szybko, trochę ponad 60 kg N w pierwszym roku a reszta w następnych latach... Fosforu to masz jakieś 75-100 kg, potasu to bliżej 200 kg niż 300... także gnojowica jest okey, ale nie wypisuj tu maksymalnych dawek jakie gnojowica jest w stanie posiadać tylko coś bardziej realnego...

Sprzedam pług kverneland, 4 skibowy,zagonowy, resor

Sprzedam ciągniki:
Lamborghini 1056DT,6cyl. 105km

Case/David Brown 1694, 6 cyl. turbo 112km

Case International 844, 4cyl., 75km, 4x4, tur mailleux 1,7tony udźwigu z euroramką

https://www.olx.pl/oferty/user/1i0lt/

#3777 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1004 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:55

Nawożenie kukurydzy

gnojowicę miałem badaną rok temu, gęstość ok 14% więc wiem co rozlewam. W 80% przypadków wożę gnojowicą nocą kiedy wilgotność jest największa i nad ranem idzie na to agregat 5cm głębokość; Połowę stosuję jesienią resztę dzień lub dwa przed siewem. Co jest w tym złego że reszta działa w następnych latach? To tylko się cieszyć że działa bo co roku stosuje podobne nawożenie ale 50m to minimum jakie stosuje. W tym roku na jesień poszło już 60m3 a jeszcze wiosny nie mamy do tego dałem siano w ilości 12 ton

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 22:59.

#3778 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4066 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 23:06

Nawożenie kukurydzy

Fireseba Nie zgodzę się w pełni z tym że żyzności, nie określa jej klasa gleby, bo żyzność jest pojęciem zbyt obszernym aby w jednym zdaniu można je opisać. Funkcja magazynowania wody, podsiąk kapilarny to też jest żyzność i gleby lekkie o dużym uziarnieniu nawet nie umywają się pod tym względem do gleb zawierających dużo frakcji ilastych.  Natomiast zdaję sobie sprawę że nawet słabe gleby, ciężką i mozolną pracą możemy doprowadzać do stanu bardziej żyznego od obecnego. A gleby cięższe złą agrotechniką możemy degradować.

To u mnie jak pisałem. Wilgoci absolutne zero. Gospodarstwo mam gdzie indziej niż mieszkam. I tu w miasteczku deszczyk był co tydzień przeważnie w sobotę lub poniedziałek. Nie duży ale był, tak że przestało się kurzyć na 30 min. A nad polami kukurydzy zero kropli deszczu przez 2 miesiące. Wiem bo prawie za każdym razem sprawdzałem, jechałem patrzyć czy tam spadło i nic. A dalej kolejne 10 km znów deszcz. I dalej miałem zboża które oddały dobry plon. Kukurydza tylko porażka.

#3779 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1004 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 23:12

Nawożenie kukurydzy

Właśnie o to mi chodzi 3b może lepiej obrodzić niż 2 przy zastosowaniu dużego nawożenia.

Tak właśnie było, posiałem kukurydzę dzień przed ulewą że rowy na polu się porobiły. W maju sporo deszczu lecz zimno było szczególnie na naszych mazurach gdzie nocami było około zera, a na lekko kwaśniej glebie było utrupione pobieranie fosforu tym bardziej że nie znałem go w formie amonowej. W czerwcu spadło może 15l max w lipcu trochę popadało za to od sierpnia jak przypaliło to do października 15l spadło.

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 23:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3780 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4109 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 00:06

Nawożenie kukurydzy Dobrze Damian, że wspomniałeś o pojemności wodnej gleby. Niedawno czytałem, że pojemność wodna gleb bardzo lekich to 110-145 l, lekkich 146-210 l, średnich 211-270 l a ciężkich 271-460 l. Jak widać to zasobność gleby w wodę warunkuje plon. Piaski nie są w stanie nawet po ulewie zgromadzić tej wody tylko ją przepuszczają głębiej.

Edytowany przez Thomas2135, 08 grudzień 2015 - 08:57.