Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6298 odpowiedzi na ten temat

#3721 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 12:19

Nawożenie kukurydzy sama gnojowica na resztki pozniwne to nie działa zle bo to wnoszenie materii organicznej, ale lanie rsm lub sypanie nawozami azotowymi to duży błąd, fakt że resztki szybciej się rozłożą ale te resztki nie tworzą próchnicy, efekt jest podobny do palenia ścierniska, a chodzi przecież o to żeby utworzylo się jak najwięcej próchnicy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 10:03
  •  

#3722 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 13:33

Nawożenie kukurydzy

może trochę i w tym racji jest bo azot przepala a bakterie  rozkładają masę organiczną ale... bakteriom też jest do tego potrzebny azot. Gdyby nie mikrorganizmy to efekt byłby taki jak piszesz.

#3723 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3693 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 14:03

Nawożenie kukurydzy

Ludzie wytłumaczcie mi co chcecie powiedzieć stwierdzeniem ,,azot przepala,, ? Co przepala, w jaki sposób jaki jest tego skutek? Bo pierwsza moja interpretacja tego zdania jest taka. Azot przepala resztki organiczne, przez co dochodzi do nieodwracalnych strat składników pokarmowych, bo świeże resztki organiczne z powodu (przepalania) ulatniają się czy znikają gdzieś? Tylko gdzie? Są to jakieś poronione pomysły, nie wiem kogo, to są twoje osobiste przypuszczenia czy gdzieś zaczerpnąłeś takie informacje? W każdym bądź rzazie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i azot nic nie przepala. 

Jakieś nie stworzone rzeczy piszesz dachu127. Czytaj wyżej.

Reszki organiczne podlegają mineralizacji i humifikacji. Azot oraz wapń, właściwe pH, uregulowane warunki powietrzne oraz wilgotnościowe w glebie sprzyjają tym procesom. Na dzień dzisiejszy to stwierdzenie jest prawdziwe i nie ma tam żadnej wzmianki o nieodwracalnym przepalaniu przez N. Tym bardziej nie ma czegoś takiego jak szybszy rozkład resztek przyczyniający się do nietworzenia próchnicy. Każdy rozkład w procesie humifikacji oraz mineralizacji przyczynia się do powstawania próchnicy i j.w. N to przyspiesza, gdyż organizmy te wykorzystują go do budowy swojego ciała.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3724 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 15:31

Nawożenie kukurydzy Damian coś tam wiesz, że dzwonią ale nie wiesz gdzie... to nie są rzeczy niestworzone tylko fakty. myślisz, że to jakaś moja teoria albo ze sobie coś wymyśliłem? Jedynym słusznym zabiegiem na szybsza mineralizacje jest wapno na sciernisko. właściwy ptoces przebiega wtedy jak bakterie wiążą azot z atmosfery a nie z gleby. zeby nie być gołosłownym to polecam Ci artykuł prof. Stanisława Piętra "racjonalnie ze słomą" Z tego co pamiętam nowocesna uprawa 9/2015

#3725 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 15:36

Nawożenie kukurydzy

Skoro azot przyspiesza mineralizacje resztek pozniwnych to szybciej wytworzy sie próchnica czyli rozkład,na czym nam zalezy.

U mnie przy nawożeniu qq w tym roku 250 kg mocznik,250 kg korn kali,150 kg polidap,plon wyniósl srednio 4 t/ha na glebach słabych.Skoro nadal trwa susza to sporo składników powinno przetrwac do nastepnego sezonu,jak nie w ziemi to w słomie.Jakie powinno byc nawożenie w przyszłym roku pod qq w monokulturze?Czy można pokusic sie o zmniejszenie dawek?

#3726 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3693 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 15:57

Nawożenie kukurydzy

Damian coś tam wiesz, że dzwonią ale nie wiesz gdzie... to nie są rzeczy niestworzone tylko fakty. myślisz, że to jakaś moja teoria albo ze sobie coś wymyśliłem? Jedynym słusznym zabiegiem na szybsza mineralizacje jest wapno na sciernisko. właściwy ptoces przebiega wtedy jak bakterie wiążą azot z atmosfery a nie z gleby. zeby nie być gołosłownym to polecam Ci artykuł prof. Stanisława Piętra "racjonalnie ze słomą" Z tego co pamiętam nowocesna uprawa 9/2015

Daj odnośnik do tego artykułu i proszę cie nie pisz arogancko - coś tam wiem że dzwonią ale nie wiem w którym kościele. Bo jak do tej pory to ja operują właściwą terminologią oraz najprostszym sposobem w skrócie opisuję ogólnodostępną wiedzę która po wpisaniu w google frazy: ,,mineralizacja resztek pożniwnych,, wyskakuje jak na zawołanie:

http://www.kws.pl/aw...w-po-kukurydzy/

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/rozklad-resztek-pozniwnych-kukurydzy,60447.html

natomiast wpisując twoją teorię rodem z księżyca: https://www.google.p...czne / pożniwne

nie znajdujemy jej potwierdzenia,

moja rada na przyszłość, jeśli nie jesteś czegoś pewien nie wypowiadaj się aby nie narazić się na pośmiewisko.

#3727 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 16:27

Nawożenie kukurydzy pisząc do mnie słowa typu poroniony pomysł, albo ze coś wymyśliłem też odbieram to jako arogancję I dlatego piszę twoim jezykiem... mam na mailu zeskanowany artykuł , podaj maila to wyślę.

#3728 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3693 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 16:50

Nawożenie kukurydzy

Na PW podam email.

Słowo poroniony pomysł jest owszem dość uszczypliwym docinkiem, z tym że ja tak nie napisałem, natomiast napisałem ,,nie stworzone rzeczy,, - czytaj ,,nie prawdziwe,, następnie wyjaśniłem co moim zdaniem jest nie prawdziwe, w kolejnym poście przytoczyłem ogólnodostępne informacje potwierdzające moje słowa a ty nazywasz to arogancją...?

To twoje zachowanie jest nie w porządku i nazywa się atak, a zamiast tego mógłbyś przytoczyć ogólnodostępne informacje na potwierdzenie twoich racji aby ,,zatkać mi gębę,,

Jedyne czym dysponujesz to jakiś artykuł którego skany masz na emailu. I nawet nie czytając go podejrzewam że jest to sponsorowany artykuł reklamujący jakieś EMY czy inne cuda do rozkładu resztek, wiec się nie dziwię że piszą niestworzone rzeczy na temat azotu aby część ogłupionych rolników odstawiło azotu na rzecz ich EMów.

Lub nie, powiedz ile ma str. jeśli jest taka możliwość może wrzuć do jakiegoś hostelu zdjęć aby podać link tutaj co by i inni mieli do tego dostęp.

#3729 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 17:09

Nawożenie kukurydzy artykuł ma chyba 3 strony, nie chce go publicznie udostępniać bo nie jestem pewny czy można, przysle tobie i jak chcesz to udostępnij. najpierw przeczytaj a później skomentuj...

#3730 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3893 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 17:10

Nawożenie kukurydzy Skąd po kukurydzy biorą się bakterie wiążace azot z powietrza o których wspomniano? O ile wiem to bakterie brodawkowe na motylkowych mają taką zdolność to skąd w kukurydzy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3731 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3693 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 17:16

Nawożenie kukurydzy

Takie bakterie też są w glebie, ale ani trochę nie dorównują tym od motylkowych dlatego też mało kiedy ktokolwiek o nich wspomina. Po prostu ich znaczenie w czerpaniu N z powietrza jest tak minimalne że nie ma to na nic żadnego wpływu. Przynajmniej zauważalnego wpływu.

#3732 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1203 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 17:17

Nawożenie kukurydzy

Na tym forum wszystko jest możliwe nawet bakterie wiążące azot w kukurydzy niedługo się okarze że kukurydza to roslina motylkowa

#3733 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3693 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 17:40

Nawożenie kukurydzy

icek ta dygresja to do mnie? Przecież napisałem że takie bakterie nie mają dużego znaczenia dla rolnictwa pod względem czerpania N z atmosfery, jednak mimo wszystko takie bakterie istnieją. Oczywiście że nie można nimi zastępować N potrzebnego do mineralizacji jak to wcześniej koledzy napisali. I właśnie to dowodzi kto słyszy dzwony ale nie wie w którym kościele.

potwierdzeniem tych słów jest pierwszy lepszy tekst z google: https://www.google.p...NILjywP0yoCQCQ#

np. drugi wynik szukania google, plik w pdf z IUNG puławy.

EDIT:

artykuł ma chyba 3 strony, nie chce go publicznie udostępniać bo nie jestem pewny czy można, przysle tobie i jak chcesz to udostępnij. najpierw przeczytaj a później skomentuj...

Nawet nie doczytałem do końca aby wiedzieć co z czym pomyliłeś. (fakt ten artykuł nie jest jasno napisany i aby go zrozumieć trzeba by już kilka razy wcześniej czytać o tych procesach) Pisze że przyczyną złego stanu zbóż sianych na przyoranej słomie bez aplikacji N, jest nagromadzenie się w glebie fitotoksycznych związków. Ale pisze też że aby temu zapobiec trzeba stosować Ca.

Więc wróć do mojego poprzedniego wpisu, w którym napisałem że do rozkładu materii organicznej jest potrzebne N, uregulowane pH (co się wiąże z zasobnością w Ca) powietrze woda. podkreślam uregulowane pH - Ca.

Edytowany przez damianzbr, 06 grudzień 2015 - 18:25.

#3734 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1203 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 17:58

Nawożenie kukurydzy

nie to tak ogólnie

#3735 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 18:48

Nawożenie kukurydzy

Ja jutro jade z wapnem pod QQ po oranym i talerzówka

Ja tez zamierzam zrobić tak samo,ale bez talerzówki. Wapno będzie się powoli przemieszczać do wiosny. Szkoda mi paliwa na dodatkowe przejazdy. 

I będę miał porównanie gdzie będzie lepszy plon, czy na polach gdzie dawałem wapno na ściernisko, czy po oraninie. W tym roku wyorywało się dużo kukurydzy z poprzednich lat, ale co zauważyłem, to faktycznie tam gdzie szło wapno węglanowe na ścierń, było tych resztek zdecydowanie mniej. I to bez talerzówki i mulczera. 

Omacnica lubi niektóre odmiany kukurydzy. U mnie polubiła bardzo Ricardinho z kwsu. Natomiast nie lubi Multitopa, N86, A79 i niektórych odmian z Caussade. Reguła u mnie jest że wybiera częściej odmiany siane wcześniej i o mniejszym fao

#3736 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 19:06

Nawożenie kukurydzy o tym, ze trzeba stosowac wapno zamiat azotu pisalem wczesniej. temat ten przedyskutowalem z pewnym doktorem i potwierdził to o czym piszę czyli żeby nie stosować azotu na sciernisko a wapno, ale tez zeby tego wapna dawac tyle zeby tylko utrzymać ph bo zbyt wysoki odczyn dla danego typu gleby może też powodować zubozenie próchnicy

#3737 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3693 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 19:30

Nawożenie kukurydzy

tylko że wapnem weglanowym nie przenawozimy do takiego stopnia aby pH było wysoko zasadowe. Jedynie możemy zmienić stosunek Ca do innych składników na niekorzystny. I ja tez wcześniej pisałem że wapń powinno się także stosować na ściernisko. Mi chodzi o niestworzone rzeczy, czyli zakaz stosowania N na resztki organiczne bo je wypali.

#3738 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1355 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 19:38

Nawożenie kukurydzy

kolego ja też prenumeruje nowoczesna uprawe i czytałem ten artykuł i nie jest po pierwszy z takimi teoriami, że lepsze efekty daje wapno zamiast N

Rolnik z powołania :-)

#3739 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 20:18

Nawożenie kukurydzy

Jak Waszym zdaniem wpływa kreda rozsiana bezpośrednio na obornik i kiedy mogę ją zastosować jeśli został przyorany ok 4 listopada?

Edytowany przez fireseba, 06 grudzień 2015 - 20:19.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3740 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3693 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 20:43

Nawożenie kukurydzy

kolego ja też prenumeruje nowoczesna uprawe i czytałem ten artykuł i nie jest po pierwszy z takimi teoriami, że lepsze efekty daje wapno zamiast N

Jeszcze raz zaznaczam, o co była ,,awantura,, ktoś stwierdził że N wypala resztki organiczne...

Było to jednoznaczne ze stwierdzeniem że N nie powinno się rozsiewać na pozostawioną słomę bo dzieją się złe rzeczy. Ktoś przytoczył artykuły które tytułem czy wstępem mówią że dzieją się złe rzeczy podczas stosowania N. Bo ktoś miał złe zdanie na temat N. Ktoś jasno i wyraźnie napisał że N jest wręcz zabroniony do posypywania pozostawionej słomy.

Nikt nie napisał że stosowanie Ca daje takie samo efekty co N, lub stosowanie Ca daje trochę lepsze efekty niż N tylko od razu N jest be, złe niedobre i wypala. A to już jest kompletną bzdurą na co przytoczyłem mnóstwo dowodów wpisując dane hasło w przeglądarce. I tylko o to mi chodziło.

Bo czy lepsze efekty są po Ca czy po N to my już na pewno tego nie wiemy i podejrzewam że naukowcy też tego jeszcze nie wiedzą, a na pewno się z sobą nie zgadzają co widzimy.