Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6313 odpowiedzi na ten temat

#3241 Share JacekWaowski

JacekWaowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 21:07

Nawożenie kukurydzy

Zastosowałem RSM pierwszy raz w tym roku . Efekt niesamowity .Pierwszy raz przy 2-3 liściu 180kg RSM 28% na 4 liściu bor i cynk.7dni potem kolejny raz bor cynk potas . na 7 liściu 300 kg RSM . QQ jakiej okolica nie widziała 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 22:27
  •  

#3242 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3714 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 21:20

Nawożenie kukurydzy

@Jacek daj zdjęcia i opisz ile czasu minęło od dania RSM.

@valeTudo ależ gdzie tam. Sucho jak skurczybyk. Tu akurat bardzo dobra struktura gleby i rośliny się jako tako trzymają. Zdjęcie może złudnie wskazywać że była deszczowa aura gdyż robione około godz. 20 a niebo pokryły chmur, niestety nie deszczowe. Dla zainteresowanych nadmienię że wszystkie fotki moich upraw przedstawiają bezorkowe plantacje.

@krzysztof obyś miał rację bo takich żółtych plam jak w dalszej części pola mam pełno na całym areale 40 ha kukurydzy. I niezmiernie mnie to irytuje, mam nadzieję że kukurydza ruszy jak szalona po RSM. Ja nie mam zbytnio doświadczenia z tą rośliną bo dopiero 3 sezon ją uprawiam, więc każde spostrzeżenia chętnie słucham.

#3243 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 942 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 21:37

Nawożenie kukurydzy

Odrosty czy krzewienie spowodowane jest żerowaniem ploniarki zbożówki. Nadgryza główny pęd a kukurydza wypuszcza inny. Przymrozki też to powodują, ale w tym roku ich nie było.

nie koniecznie, powodem krzewienia najczęściej jest gleba bogata w fosfor, np. zasilenie duza iloscia obornika. u mnie krzewienie wystapilo we wszystkich trzech odmianach,  po 2-4 odrosty, glownie na tych rzadkach na których kukurydza dostala odzywke w fazie 2 liscia.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3244 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 22:14

Nawożenie kukurydzy

Siejecie odmiany do du*y

#3245 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 942 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 22:44

Nawożenie kukurydzy

nie ma tu co zwalac na odmiany, bo te z gornej polki tak samo maja odrosty jak i te polskie najtańsze, przynajmniej u mnie, po za tym nie widze nic zlego w odrostach jeśli kukurydza jest na kiszonke.

#3246 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3910 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 07:13

Nawożenie kukurydzy Teorii o fosforze jeszcze nie słyszałem. W Danubio też były odrosty a to dobra odmiana. Nie było zaprawione mesurolem tylko opti+.

#3247 Share lagunal6

lagunal6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 07:20

Nawożenie kukurydzy

kukurydza to aquamax z pioneera,kosztowała 620zl wiec pułka raczej wysoka,kukurydza jest na ziarno,pewnie na tych lodygach kolby nie bedzie,dziekuje za wszyskie sugestie.słoma z pszenzyta była scieta potem okolo 50 ton obornika swinskiego i 200 polidapu w podsiewacz wiec stawiam ze za duzo fosforu.

#3248 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 07:25

Nawożenie kukurydzy Pierwsze słyszę aby od fosforu się krzewiła kukurydza, gdyby tak bylo to nikt by go w podsiewacz nie sypał, bo kuku ma do niego łatwy i szybki dostęp pod warunkiem,że jest ciepło.
Po drugie fosfor i obornik ? Przecież w oborniku fosforu brakuje w stosunku do potasu czy azotu. Coś błędne te teorię.

#3249 Share crouch02

crouch02

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 08:19

Nawożenie kukurydzy

Co to za objaw?

jest to niedobór siarki a nie magnezu, ale  tak czy siak siarczan magnezu najlepsze rozwiązanie.

#3250 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 23 czerwiec 2015 - 09:42

Nawożenie kukurydzy @fireseba
W tym roku kupilem materiał siewny qq z centrali miała być to super odmiana a wyszło g....o.Schodziła ponad miesiąc a siana normalnie i tym mówisz o złych odmianach :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3251 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 782 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 10:36

Nawożenie kukurydzy Mogę rozsiać mocznik z saletra w ilości 100kg na ha w stosunku 3:1 na mokre rośliny przed spodziewanym deszczem? Nie uszkodzę zbytnio roślin, kukurydza zakryła juz miedzyrzedzia.

#3252 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 10:39

Nawożenie kukurydzy

Co to znaczy ze kukurydza zakryla miedzyrzedzia?? polozyla sie?? :D

Licz ile lisci juz ma, jezeli ma juz 8-9 lisc to wg mnie nie ma sensu juz niczym zasilac.

#3253 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 942 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 11:32

Nawożenie kukurydzy

8-9 lisc to chyba już tylko z samolotu opryski robic, już przy 5-6 liściu jest problem z wjazdem, kukurydza ma około metra,

#3254 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1881 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 23 czerwiec 2015 - 11:48

Nawożenie kukurydzy

5-6 liści i metr?  :huh:  

http://www.agrofoto....5196-kukurydza/ <- ta ma 10-11 liści i jak widać na tle beli, ma około 70-80 cm. 

http://www.agrofoto....2906-kukurydza/ <- a ta z kolei miała 8 liści i max 35-40 cm wysokości. 

#3255 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 782 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:08

Nawożenie kukurydzy Kukurydza ma 9-10 liści. To mogę rozrzucić trochę mocznika na mokre rośliny przed spodziewanym deszczem?

#3256 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2041 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:10

Nawożenie kukurydzy

kolego przy takiej wielkości to tylko mocznik albo rsm międzyrzędowo czyli odpowiedni sprzęt do tego inaczej przypalisz qq tak jak mój sąsiad a miał taką ładną. Tym bardziej saletra się do pogłównego nie nadaje i tylko na suche rośliny pogłównie. Ja dawałem przed spodziewanym urwaniem chmury i tam gdzie jeden przejazd się nakładał w połowie to brzegi liści miejscami przypalone. Jak mokre liście to mocznik się rozpuści jak wpadnie w lejki qq i przypali. Teraz już lepiej nie syp bo możesz bardziej zaszkodzić

#3257 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 782 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:21

Nawożenie kukurydzy Poprzypalac mogę ewentualnie końcówki liści które po jakimś czasie powinny odżyć. Zapowiadają deszczową pogodę wiec może zaryzykuje.

#3258 Share Damiankoss199495

Damiankoss199495

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, budownictwo.

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:27

Nawożenie kukurydzy

http://www.agrofoto....5665-kukurydza/ ja tą nawoziłem w sobote mocznikiem w ilości 100kg/ha na suche rośliny przed deszczem. Przed siwnie również 100kg/ha. Jak na razie nie ma mnie w domu, więc nie wiem czy przypaliło. A co do wiazdu to zależy wszystko od sprzętu. Wiadomo, że c-330 już bym w nią nie wjechał (chyba) ale ciągnikiem 80 konnym jest większy prześwit i spokojnie w nawet większej jeździłem, ququ odginała się ale nic jej nie było. Nie chwaląc się przy rozsiewie nawozu uzyskiwałem 16 km/h. Ogólnie pierwszy rok postawnowiłem nawozić pogłównie mocznikiem i ostatni chyba.. za duże ryzyko przypaleń i kolejne godzinny pracy, które nie wiadomo czy wgl przyniosą rezultat :) 

Edytowany przez Damiankoss199495, 23 czerwiec 2015 - 12:31.

#3259 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1688 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:58

Nawożenie kukurydzy

Napewno kukurydza nie krzewi sie od fosforu to jakas durna teoria nie wiem kto ja wymyslił. Mam qq na V klasie zasobność w fosfor od niskiego do bardzo niskiego. W podsiewacz 150 kg polidapu obornika ziemia nie widziała co najmniej 5 lat. Mam tam 4 odmiany z górnej półki i w każdej są rozkrzewienia. Kukurydza wyglada bardzo dobrze ogólnie. Moim zdaniem to reakcja na jakis stres lub ploniarka jak ktos pisał. Zimna raczej wielkiego nie było wiec mysle ze to efekt suszy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3260 Share crouch02

crouch02

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 13:26

Nawożenie kukurydzy

kukurydza krzewi się od uszkodzeń stożka wzrostu przez owady, mróz lub mechanicznych uszkodzeń niektóre odmiany są bardzo podane na krzewienie inne mniej.