Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6404 odpowiedzi na ten temat

#2921 Share pazdzioch

pazdzioch

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:moja banderoza (gospodarstwo)

Napisany 20 maj 2015 - 18:28

Nawożenie kukurydzy mam pytanie moja QQ bedzie miala teraz 3lisc ile moge dac mocznika w opryskiwacz na hektar przed uprawa dalem 100kg mocznika i 200kg polifoski w siewnik ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 03:57
  •  

#2922 Share Ksawery

Ksawery

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 20 maj 2015 - 19:31

Nawożenie kukurydzy

ja dałem 250 kg mocznika pod korzeń i 250 kg polifoski w siewnik. chce jeszcze sypnąc pogłównie 100 kg mocznika, a do opryskiwacza chce dac tylko jakas odrzywkę jak pogoda pozwoli wjechac,

#2923 Share golf23

golf23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 20 maj 2015 - 20:39

Nawożenie kukurydzy

moje pytanie:  qq dostała 50kg N/ha i teraz chce rozlać węzami RSM a nie wiem do jakiej wielkości mogę czekać żeby jej nie zabrakło tego azotu???

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2924 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 20 maj 2015 - 20:46

Nawożenie kukurydzy

22kwietnia siew a ona jeszcze pod glebą? coś nie halo

#2925 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 20 maj 2015 - 20:59

Nawożenie kukurydzy A czemu to? Za głęboko posiana?

#2926 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1719 postów

Napisany 20 maj 2015 - 22:14

Nawożenie kukurydzy

Napewno za głęboko posiana. Sprawdz kolego czy kiełki idą do góry czy do dołu bo jak do dołu to po ptakach i można myśleć o przesianiu kukurydzy.

#2927 Share pazdzioch

pazdzioch

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:moja banderoza (gospodarstwo)

Napisany 21 maj 2015 - 01:49

Nawożenie kukurydzy ja sialem 6maja i dzis mam 3lisc

#2928 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 21 maj 2015 - 08:17

Nawożenie kukurydzy

ja siałem chyba 5 jak dobrze pamietam i czesc miejscami pod ziemią ale kiełki idą do góry, ta co na wierzchu to 3 liść dostaje.

#2929 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 21 maj 2015 - 22:46

Nawożenie kukurydzy

Chwasty to sie zwalcza po pierwsze doglebowo. Poczytaj troche do jakiej fazy rozwojowej masz dostarczyć kukurydzy wszystkie makro i mikro wtedy mnie poprzesz. Każdy głupi wie że im wiecej jest masy tym wiecej oprysku upadnie na liście i wiecej sie wchłonie ale tu nie o to chodzi tylko masz dostarczyc do tej a do tej fazy odpowiednia ilość makro i mikro i nie patrzysz ile spadnie na ziemie a ile na rośline oczywośie w miare rozsadku. Przypominam że część tego co spadnie na ziemie również zostanie pobrana korzeniami.

Czytałem i wiem sporo.3-4 liść to mozna podac jak chcesz koniecznie ,ale po co i kiedy?osobno bedziesz zasuwał każdy oprysk jak masz kilkadziesiąt ha?

A z tymi chwastami dowaliłeś równo.Doglebowo szczególnie jak masz samosiewy np.rzepaku albo w taka susze jak jest i była tej wiosny na sucha ziemie albo na piach???nie żartuj Wać Pan!Zero skuteczności doglebowo.Ostatnio jade powschodowo do 3 liści Lumaxem i jestem bardzo zadowolony.

Na mikro na 3 liść szkoda kasy.Tak jak mówie,6 liści +siarczan mg + mocznik ewentualnie.Na ziemie gołą jak poleci to korzenie pobiorą?na pewno jakiś procent p[rzy dobrej wilgotności i pomyslnych wiatrach.

Musisz jeszcze troche poedukowac sie i złapać doświadczenia i nie stosować ślepo wszytkiego co piszą tylko używac rozumu swojego czyli wpływ pogody przede wszystkim.

Ogólnie nic do ciebie nie mam i to moje zdanie i nie tylko ale ty możesz  miec inne przecież.

#2930 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 22 maj 2015 - 06:34

Nawożenie kukurydzy

kiedy moge rozsiac mocznik na qq ma tak od 3-4 lisci do 7-8 lisci tak ja pisałem wczesniej ma dwa gatunki i ten drugi jest felerny i tak wyszło czy lepiej moze opryskać? albo jeszcze poczekac az tamta podrosnie ? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2931 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 22 maj 2015 - 07:19

Nawożenie kukurydzy

mam pytanko co powiecie na odrzywianie dolistne w tamtym roku pryskałem ale w tym roku zgadałem sie z kolegą i on daje przed siwem mocznik do siewnika polfoske i potem jak ma 7-9liści sieje mocznikiem czy to jest dobre rozwiązanie?

#2932 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 22 maj 2015 - 08:18

Nawożenie kukurydzy Jak na kiszonke i przed desxczem to ok,jak sucho to pewne poparzenia.

#2933 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1719 postów

Napisany 22 maj 2015 - 09:03

Nawożenie kukurydzy

Czytałem i wiem sporo.3-4 liść to mozna podac jak chcesz koniecznie ,ale po co i kiedy?osobno bedziesz zasuwał każdy oprysk jak masz kilkadziesiąt ha?

A z tymi chwastami dowaliłeś równo.Doglebowo szczególnie jak masz samosiewy np.rzepaku albo w taka susze jak jest i była tej wiosny na sucha ziemie albo na piach???nie żartuj Wać Pan!Zero skuteczności doglebowo.Ostatnio jade powschodowo do 3 liści Lumaxem i jestem bardzo zadowolony.

Na mikro na 3 liść szkoda kasy.Tak jak mówie,6 liści +siarczan mg + mocznik ewentualnie.Na ziemie gołą jak poleci to korzenie pobiorą?na pewno jakiś procent p[rzy dobrej wilgotności i pomyslnych wiatrach.

Musisz jeszcze troche poedukowac sie i złapać doświadczenia i nie stosować ślepo wszytkiego co piszą tylko używac rozumu swojego czyli wpływ pogody przede wszystkim.

Ogólnie nic do ciebie nie mam i to moje zdanie i nie tylko ale ty możesz  miec inne przecież.

2 lata temu pryskałem adengo na VI klasie na żywy piach zero deszczu zero wilgoci. Dopiero po 2 tygodniach coś popadało. Efekt? Czyściutko zero ziela wiec nie gadaj mi tutaj o wilgoci bo mówie z doświadczenia. Chcesz to sobie karm chwasty Twoja sprawa. Chyba nie wiesz co to znaczy 4 liść w kukurydzy kolego. 4 liść to wtedy jak kukurydza ma około pół metra wtedy ma dobrze wykształcone te 4 liście i to jest ta faza. W tym okresie lece 2 razy odżywkami i na ziemie aż tak dużo już nie wyląduje a co wyląduje nie wyparuje z ziemi. Oczywiście zgadzam się z Tobą co do pogody. 

Edytowany przez knoro93, 22 maj 2015 - 09:04.

#2934 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 22 maj 2015 - 12:35

Nawożenie kukurydzy Dziwne macie te fazy kolego drogi.najpierw mowią ze trzeba liczyc wszystkie liscie nawet w srodku a teraz 4 lidc to 40 cm?moja ma 5 lisci i ma ok 15 cm.czyli na to wychodzi ze obaj mamy racje tylko nie zrozumielismy sie,ae 4 lisc to 40 cm to dziwna teoria.czyli trzeba mowic ze ma ok 40 cm to odrzywiac i to jest mądre dopiero. A o co ci chodzilo z tym odzywianiem chwastow?ja pryskam w fazie 3 lisci i to nie jest 30 cm zebysmy sie zrozumieli tylko wychodzacy 3 lisc i nie odzywiam chwastow bo juz dawno ich nie ma.Jeszcze jrdno ,nie ma skutevznosci w sudzw i to jest fakt.

#2935 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3964 postów

Napisany 22 maj 2015 - 13:22

Nawożenie kukurydzy Z tymi liśśmi to ktoś tu się myli. Jakiś czas temu czytałem, że częstym błędem w określaniu fazy kukurydzy jest pomijanie liści w trakcie liczenia. Liczy się wszystkie liście, w pełni rozwinięte nawet ten pierwszy przy samej ziemi, który często usycha i jest pomijany. Ktoś pisał, że jeśli widziwmy 4 liście to trzeba doliczyć jeszcze 2 w środku, ale o tym nie było mowy w artykule, więc teoria nietrafiona. Przy 40 cm to kukurydza jest między 6 a 7 liściem.

Edytowany przez Thomas2135, 22 maj 2015 - 13:23.

#2936 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 22 maj 2015 - 13:41

Nawożenie kukurydzy Dokladnie,tez tak licze,ale kolega knoro sie z tym nie zgadza,dla niego 4 liscie to 40 cm.

#2937 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 460 postów

Napisany 22 maj 2015 - 17:20

Nawożenie kukurydzy Dobra to jak mam rozpoznac faze 6 ego liscia zeby jechac z mikro + aminokwasy

#2938 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1719 postów

Napisany 22 maj 2015 - 18:02

Nawożenie kukurydzy

Panowie może po prostu są różne szkoły tak samo jak z wieloma innymi rzeczami. Ja pisze tak jak wyczytałem i jak ja stosuje. Nasza dyskusja troche nie miała sensu bo kazdy pisał o tym samym ale innymi słowami. Odnośnie tego odchwaszczania to w zasadzie przyznam Ci racje bo skoro piszesz ze kukurydza juz teraz ma 4 liście według Twojej zasady to w fazie 3 liści była mała także i chwasty za dużej szkody nie narobiły. U mnie we wsi są agenci którzy pryskaja kukurydze od chwastów w takiem momencie że kukurydza tak zarośnie że czasem rządki ledwo widac myślalem ze robisz podobnie jeśli nie to ok. Kolego wyżej pryskaj jak kukurydza jak kukurydza bedzie miała około 40 tak żeby troche tych liści juz było do pobrania dożywiania. Mam nadzieje że już sie dogadalismy z kolegami wyżej ;)

#2939 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 22 maj 2015 - 22:30

Nawożenie kukurydzy Naprostujmy. Ja pryskam lumaxem max do 3 liścia czyli qq ma ok 5 cm może więcej,chwastów nie widać praktycznie kiełkują.jako ze lumax jest środkiem przedwschodowym i po,niszczy kiełkujące cheasty i te które powschodziły.
Teraz mam takie pytanie,czy z lumaxem na 3 liść moge dodać środek na ploniarke?myśle ze nie powinien zaszzkodzic ten mix?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2940 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 460 postów

Napisany 23 maj 2015 - 08:53

Nawożenie kukurydzy Czy jak pojade pryskac mikro dodac insektycyd jak tak to jaki? Proteus?

Odnosnie cynku w postaci amonowego octanu cynku dawka wynosi 0,8-1,2 l/ha . Ja bede aplikowal dawke 1,2 l/ha (100 g Zn w litrze) i to jest wystarczajaca ilosc?

Edytowany przez Sunf, 23 maj 2015 - 12:50.