Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5536 odpowiedzi na ten temat

#2861 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3030 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 18:36

Nawożenie kukurydzy

dlaczego nie najlepszy? możesz uzasadnić?w ostatnich latach daje mocznik w podsiewacz, kukurydza bardzo ladnie rosnie i osiąga nawet 3 m (rozne odmiany) wiec nie rozumiem o co biega.

Amoniak hamuje wzrost siewek kukurydzy.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 07:56
  •  

#2862 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 929 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 19:11

Nawożenie kukurydzy

jakos tego nie zaobserwowałem, i kukurydza słabiej nie rosla jak ta podsiewana saletrzakiem czy nawet ta bez azotu w dozowniku.  Być może hamuje, ale chyba raczej nieznacznie, przynajmniej nie na tyle żeby zrezygnowowac z moczniku.

#2863 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 19:43

Nawożenie kukurydzy

Mam zamiar dać pod kukurydzę 200kg na  mocznika po kukurydzę. I tu moje pytanie dać to pod korzeń czy lepiej pogłównie na dwie dawki ? Nawożenie poza azotem to 100kg polidapu w podsiewacz, 100 kg soli pod korzeń no i obornik ok.40 t + ok. 20 m3 gnojowicy albo sama gnojowica ok. 50 m3, w przeliczeniu  na 1 ha.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2864 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 929 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 20:04

Nawożenie kukurydzy

soli pod korzen nie zalecają, dowiedziałem się ze mocznika tez nie,  pytanie czy jest cos co zalecają?  ja sypie w dozownik npk z dodatkiem mocznika i nie nazekam ze mi slabo rosnie, wydaje mi się ze sam polidap w dozownik powinien wystarczyc, zawiera wszystko co potrzebne

#2865 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 21:12

Nawożenie kukurydzy

Nie tyle pod korzeń co w podsiewacz, a to zasadnicza różnica czytaj posty ze zrozumieniem a nie wprowadzasz w błąd. W podsiewacz polidap jak najbardziej a sól i mocznik przed uprawą przedsiewną daj i będzie ok. 

Sól zawiera chlor dlatego zaleca się wysiewać ją wcześniej żeby się wypłukał ale z tego co wyczytałem to w uprawie zbóż czy kukurydzy nie jest on aż tak szkodliwy nie mniej jednak do podsiewacza też bym jej nie polecał.

Co do mocznika to ja daję 200kg/ha przedsiewnie w całości bo później to różnie bywa z czasem i możliwością wjazdu w pole.

Tylko spokój może nas uratować....

#2866 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 29 kwiecień 2015 - 21:34

Nawożenie kukurydzy Panowie mam pytanie. Jutro sieję QQ i zostało w siewniku sporo fosforanu, stad moje pytanie czy dawka 200/250kg będzie bezpieczna bo planuje siać Polifoske w takiej ilości.

#2867 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 30 kwiecień 2015 - 07:49

Nawożenie kukurydzy

kazda roślina potrzebuje fosforu jak najbliżej korzenia ponieważ fosfor jest pierwiastkiem, który absorbuje roślina w bliskim kontakcie najbliższym z wszystkich pierwiastków. Azot zawarty w fosforanie amonu działą najszybciej poniewaz jest przyjmowany tez w niskim temperaturach co nie dotyczy innym nawozów fosoforowych, Wszystko zalezy do tego jaka jest wiosna jezli jest ciepła róznicy nie specjalnie bedzie widac . Jezeli zimna  na polu róznica bedzie widoczna i fioletowe liscie. Fosfor to pierwiastek który jest potrzebny najbardziej w fazie krzewienia korzeni oraz w mniejszym stopniu kwitnienia i dojrzewania. Azot ma chyba 10 krotnie wieksza odległosc przyswajania niz fosfor jak dobrze pamietam. co do ilosci 200kg Polidapu sam stosuje taka ale mam w glebie zasobnosc niska po badaniu. Wiecj nawet stosujac nawozy fosforowe inne niz Polidap z powodu braku zalecam zeby stosowac je w dozowniku najlepiej forme rozpuszczanej w wodzie zeby było jak najwiecej. Azot w 18 % nie podrazni kielka co do stosowania mocznika szczególnie w duzych ilosciach zasatonowiłbym bym sie dwa razy po w gruncie rzzeczy to nie ma sensu skoro roslna moze wyłapywac go na duze odległosci. co do fosforanu amonu zawiera on tez forme amonowa przyswajlna w 8 stopniach . sory z abłedy spiesz sie na pole

#2868 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 30 kwiecień 2015 - 08:54

Nawożenie kukurydzy

Stosuje ogólnie 500 kg nawozu  przedsiewnie pod kukurydzę na hektar  ( 200 kg pod agregat sól i mocznik ) i 300 kilo w podsiewacz na trzy części  (  polidap,  polifoska 6 i mocznik)   .Wychodzi jakieś 116 kg mocznika, 66 fosforu i 90 potasu w czystym składniku ,

do tego obornik i gnojówka  ,Robie tak od lat i jakoś nigdy nic nie przypaliło a kukurydza jak bór :D

#2869 Share henek1k

henek1k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 03 maj 2015 - 16:33

Nawożenie kukurydzy

Ja daje obornik ok 60t/ha 250kg polifoski 6 lub 8 przedsiewnie i ok 300-350kg mocznika pogłownie .Niejestem pewien co do mocznika czy nie powinien być dzielony na 2 razy . U nas są takie teorie że kukurydza nie potrzebuje zbyt dużo azotu na start i dlatego sieją mocznik dopiero po oprysku na chwasty czyli od 6-8 liscia  .Nie wiem czy to dobra praktyka?

Edytowany przez henek1k, 03 maj 2015 - 16:34.

#2870 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 03 maj 2015 - 16:42

Nawożenie kukurydzy

Kukurydza nie potrzebuje azotu od razu to prawda. Najwiecej potrzebuje go w czerwcu-lipcu, a nawet sierpniu. Jednak mocznik tez potrzebuje czasu aby przejsc do formy przyswajalnej przez roslin. Ja zawsze wysiewam przedsiewnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2871 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1140 postów

Napisany 03 maj 2015 - 17:40

Nawożenie kukurydzy

a jakie będą straty azotu jak cała dawkę da się przed siewem skoro najwięcej azotu kukurydza potrzebuje w lipcu i sierpniy

#2872 Share dominikuuu123

dominikuuu123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 03 maj 2015 - 19:06

Nawożenie kukurydzy

Dawał ktoś gnojowice po siewie ? Nie zaszkodzi ? nie wiem ponieważ 1 raz sieje qq

Edytowany przez dominikuuu123, 03 maj 2015 - 19:17.

#2873 Share dy27

dy27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 03 maj 2015 - 20:48

Nawożenie kukurydzy Lepiej dac gnojowice i ją zmieszac z glebą, potem siew. Po pierwsze to azot bedzie sie ulatnial i wiele ci ona nie pomoze. A po drugie to jak grubo polejesz to bedzie ciezko kielkowac kukurydza. Po trzecie, kola beczkowozu bardzo mocno ucisną glebe co nie jest dobre dla kukurydzy

#2874 Share Szarlej

Szarlej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 400 postów

Napisany 06 maj 2015 - 19:41

Nawożenie kukurydzy

Panowie, w jakim stadium kukurydzy najlepiej nawozić azotem pogłownie? Nie dałem za dużo przedsiewnie i teraz chcę przetestować sianie po wschodach.

#2875 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 10 maj 2015 - 09:17

Nawożenie kukurydzy

Panowie, w jakim stadium kukurydzy najlepiej nawozić azotem pogłownie? Nie dałem za dużo przedsiewnie i teraz chcę przetestować sianie po wschodach.

Tak aby do 4 liścia miała już dostepny azot w formie azotanowej. Czy możesz posiać wtedy saletre. Ale lepiej posiać mocznik z tydzien wczesniej przed tym 4-5 właściwym liściem.

#2876 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 929 postów

Napisany 10 maj 2015 - 09:54

Nawożenie kukurydzy

posiac? a nie lepiej rozpuscic i opryskac?

#2877 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 10 maj 2015 - 10:28

Nawożenie kukurydzy

czy stosował ktoś z was nawóz dolistny Caldena Agrawita Complete lub coś innego z Agrawity? + Siarczan magnezu  ?

#2878 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 10 maj 2015 - 11:07

Nawożenie kukurydzy

Mam zasianą kukurydze na 6 klasie,bardzo słaba ziemia i kwaśna.Dostała wapna ok 800 kg Polcalc na jesieni,ale w zeszłym roku nie wiem czym to bylo spowodowane(może suszą,albo mocznikiem,po którym ziemia zrobiła sie dosłownie brązowa)  zmieniła barwe na jasną i 70% uschło,zwiotczało.

Nawożenie było jak na tą ziemie dobre w tym roku:150 fosforan w podsiewacz+ 250 korn kali+300 kg saletrzak drobny.

Czy stosował ktoś z was oprysk Saletrą wapniową?Czy nie poprzypalam tym qq?Czy można go łączyć np z siarczanem mg i mocznikiem?

#2879 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9022 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 maj 2015 - 11:42

Nawożenie kukurydzy

Zrób badanie gleby i wiele sie wyjaśni.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2880 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 10 maj 2015 - 11:48

Nawożenie kukurydzy

Robiłem wczesniej,no fakt mało wapnia oczywiście wykazało,ale na piachach jest to inaczej przeliczane,ale wapna tak czy siak przydało by sie więcej.

Co Saletry wapniowej,mozna to zastosować?