Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5976 odpowiedzi na ten temat

#2421 Share kuba5997

kuba5997

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 11:43

Nawożenie kukurydzy

Co sądzicie o takiej dawce: Obornik 50 ton. Przed siewem 250 kg mocznika oraz 100 kg saletrzaku to wymieszać z ziemią. W podsiewacz 200 kg polifoski 8 + dolistnie 3 razy dawka foliq + mocznik. Dawka na 1/ha kukurydza na kiszonkę klasa ziemi 3 4

Edytowany przez kuba5997, 18 styczeń 2015 - 12:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 19:16
  •  

#2422 Share akaku

akaku

MłodyRolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja

Napisany 18 styczeń 2015 - 12:22

Nawożenie kukurydzy

Ja na jesień zazwyczaj daje gnojowicę, na wiosne obornik i pod agregat 250kg mocznika a na podsiewacze 300kg Polifoski 8 a w tym roku chyba dam 300kg Polifoski 6. I wtedy oprsyki na zielko powschodowo a następnie zalerzy od pogody ale zazwyczaj 3 dawki odżywek i wtedy wszystko zalerzy od opadów :)

Case <3

#2423 Share xxpiotrek111

xxpiotrek111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 20:22

Nawożenie kukurydzy

Co uważacie o takim nawożeniu kukurydzy na kiszonkę na 1 ha: 40 ton obornika bydlęcego,w podsiewacz 300 kg NPK z importu 8-19-29+S i przedsiewnie 250 kg mocznika. Czy może lepiej w podsiewacz dać 200 kg fosforanu amonu, a potas rzutowo.(przedplon kukurydza na kiszonkę, pod nią również dawany był obornik 40 t ).

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2424 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1599 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 21:20

Nawożenie kukurydzy

Jakie macie plony i na jakich ziemiach przy takim nawożeniu? Ja na 4-5 z przewaga 5 klasie 200 kg soli 300 mocznika 150 superfosforatu wzbogaconego 10,5 tony mialem mokrej 26 % a przy waszym nawożeniu to rozumiem ze 15 ton macie dodam ze działka widziała 300 kg wapmagu 3 lata temu wiecej nigdy wapna nie było.

#2425 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2751 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 20 styczeń 2015 - 17:33

Nawożenie kukurydzy

nawożenie 200 kg soli 60% i wymieszane z glebą

potem 240 fosforanu w podsiewacz

i około 180 kg azotu tak mniej wiecej poł na poł po wschodach

w zeszłym roku było nawożenie takie samo tylko fosforanu wyszło troche mało bo 170 kg w podsiewaczu .. średnio wyszło troche ponad 11 ton z ha fak że brakowało wody i ziemia mozajka

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#2426 Share 123456

123456

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 12:45

Nawożenie kukurydzy Co sadzicie o takim nawożeniu : jesienia obornik bydlecy wiosna 500kg wapna kredowego ,500kg saletrzak , 500kg amofoski 4-12-12

#2427 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1599 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 12:59

Nawożenie kukurydzy

Tą amofoską wprowadzasz 60 kg potasu i fosforu. Jeśli chodzi o fosfor to ujdzie od biedy ale potasu to sporo za mało żebyś dorzucił do tego ze 150 kg kizerytu byłoby już lepiej.

#2428 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9112 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 styczeń 2015 - 21:46

Nawożenie kukurydzy

I azot w formie mocznika.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2429 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3953 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 24 styczeń 2015 - 01:07

Nawożenie kukurydzy

Panowie pierwszy raz w tym roku posieję kukurydzę po  życie jak myślicie dobrym rozwiązaniem byłoby rozsianie ok 200kg soli pogłównie tak ok na miesiąc przed cięciem zielonki???A azot(mocznik)rozsypowo na ściernie później gruber,siew bez orki i polidap w podsiewacz??

Dodam tylko,że obornik bawałem pod żyto

Edytowany przez soltys48, 24 styczeń 2015 - 01:08.

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#2430 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2751 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 12:43

Nawożenie kukurydzy

prawda o kukurydzy jest taka ile dasz tyle zje . tak jak w rzepaku .. wiec wymyslanie i kombinowanie nic tu nie da .. każdy swoje ziemie zna i wie na co może liczyc . i w tym tkwi całe sedno uprawy .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2431 Share toomi30

toomi30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo, maszyny drogowe budowlane

Napisany 24 styczeń 2015 - 20:20

Nawożenie kukurydzy

Ja mam dwie działki pod kukurydzę jedna 1.60ha druga około 1.90ha. Przedplon kukurydza i na kawałku ziemniaki. Planuję obornik po około 15 rozrzutników 3.t. a dalej to się zastanawiam czy coś zmieniać czy zostawić tak jak w tamtym roku. A dałem na te działki po 500kg npk 8-20-30, 250 polidap w podsiewacz ,i 400 mocznik przedsiewnie. Kukurydza była bdb ale i pogoda dopisywała padało na zawołanie. Dwa lata temu robłem badanie i ph słabe a na jednej działce fosfor średni  reszta bardzo niska później poszło wapno i nawozy górnych dawkach i co rok obornik  więc myślę że jest poprawa. Klasy ziemi od 4 do 6 jak myślicie zmieniać coś czy zostawić tak jak w tamtym roku nie ukrywam że chciałbym efektownie nawozić ale też żeby nie nadmiernie drenować kieszeń.

właśnie widze ze kieszen masz bardzo bogatą ,a ile zbierasz ton z ha? i po ile sprzedajesz to ziarno może po 800 zł/t? chyba ze nie liczysz zarobku 

Piotrek na działki :) A teraz myślę żeby zamiast tego500kg npk dać z 350kg soli zawsze to by z 500zł zostało

to jeszcze nie tragedia bo tez myslałem ze na ha :o

Jakie macie plony i na jakich ziemiach przy takim nawożeniu? Ja na 4-5 z przewaga 5 klasie 200 kg soli 300 mocznika 150 superfosforatu wzbogaconego 10,5 tony mialem mokrej 26 % a przy waszym nawożeniu to rozumiem ze 15 ton macie dodam ze działka widziała 300 kg wapmagu 3 lata temu wiecej nigdy wapna nie było.

ja nie mam hodowli to nie daje obornika a nawozy mineralne zależnie od portfela 150 kg mocznika 200 soli 150-180kg fosforanu w podsiewacz 100 kg mocznika po wschodach na 4-5 liść + mikro, magnez, cynk, siarczan, klasa 4, 12t/ha

#2432 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 20:19

Nawożenie kukurydzy

kolego onyx, rozwiń swoją wypowiedz o Lubofosie corn, chce go zastosować bo ma dość zbilansowany skład..ale a tą przyswajalnością składników mnie zaskoczyłeś..

#2433 Share onyks

onyks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 23:15

Nawożenie kukurydzy

witam kolego gospodarny zobacz sobie na opis tego lubofosu i wogole innych nawozow z luveny sa one atrakcyjne cenowo ale fosfor w okolo 50 % w nich jest rozpuszczalny w kwasach a nie w wodzie wiec musi troche to potrwac zanim bedzioe dostepny dla roślin jak bys to sypną na jesien pod plug to wiecej by tego fosforu roślina przyjela a na wiosne to moim zdaniem lepiej dac cos moze z yara albo polidap tam duza czesc fosforu jak pamietam kolo 90% jest rozpuszczalna w wodzie

#2434 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 11:23

Nawożenie kukurydzy

Okej, Rozumiem. My własnie dajemy rok rocznie jakieś 120-130 Polidapu w podsiewacz. To jeśli chodzi tylko o fosfor w tym nawozie to zaryzykuję. Ten lubofos pod kiszonkową QQ chce z racji siarki, powinno być okej. Dzięki

#2435 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 12:50

Nawożenie kukurydzy

mam pytanko czy ktoś sieję salmag pod qq zamiast moczniku ??? jest to jakas alternatywa ?? czy raczej mało  efektownie i ekonomicznie taka zamiana ?? chodzi mi o salmag z Mg - jest tu Mg na którym mi zależy oprócz azotu oczywiście - salmag wysiewany lejkiem moze byc czy lepiej pod korzeń jak fosfor i potas ??  :)  a oprócz tego standard fosfor i potas pod korzen   :)

Edytowany przez shrek, 26 styczeń 2015 - 13:10.

#2436 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2751 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 12:56

Nawożenie kukurydzy

moim zdaniem najlepsze rozwiazanie to sól 60 i fosforan pod kukurydze . kukurydza szybko rośnie i ma dość kródki okres wegetacji jak na tak dużą rośline wiec składników musi mieć konkretną ilość i w jak najlepszych nawozach

#2437 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1612 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 16:41

Nawożenie kukurydzy

Ja w tym roku daje mocznik , polidap i jednak korn kali zamiast soli i kizerytu z tego względu że wychodzi taniej w przeliczeniu na czysty składnik i o jeden przejazd mniej. Jak myślicie, wysiewając korn kali jakieś 3 tyg przed siewem jest sens jakiegoś bronowania pola czy lepiej niech sobie leży?

#2438 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 609 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 17:13

Nawożenie kukurydzy

czemu stosujecie polidap i sól zamiast NPK skoro jest droższy?

rozmawiałem z pracownikiem laboratirium w azoty i powiedział, że między sprowadzanym NPK a pilifoską nie ma w działaniu żadnej różnicy:p

więc od tamtego roku stosuje NPK zza granicy i moim zdaniem najlepszy i najtańszy sposób na nawożenie kukurydzy.

na wszystkie pola co 2 lata obornik - więc bardzo bogato nawożony więc idzie tylko w podsiewacz 100kg mocznika + 200 kg NPK 8-20-30

pózniej odżywka z 15kg mocznika, następnie 100 kg mocznika pogłównie, i druga odżywka z 15 kg mocznika = efekt bardzo dobra kukurydza na kiszonkę

#2439 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 18:43

Nawożenie kukurydzy

W podsiewacz mieszasz mocznik z NPK??

po głównie też mocznik rozsiewasz? nie lepiej saletrę jak już?

Jeżdżę po usługach i też klienci mieli ten sprowadzany NPK to chcieli nawet 300kg/ha żeby wysiać ale przed siewem saletrzak lub mocznik rozsiewali i QQ była nawet

Też jestem za tym żeby mocznik rozsiać pod agregat i potem w podsiewacz u siebie daję polifoskę 6 około 240kg/ha i QQ jest około 10t ziarna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2440 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 609 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 18:53

Nawożenie kukurydzy

jeśli pogłównie to tylko mocznik!!! saletra popali

mocznik napewno jest lepiej pod agregat, ale przy takiej dawce co napisałem nie szkodzi w podsiewacz, a nie muszę jeździć dodatkowo siać nawozy