Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6456 odpowiedzi na ten temat

#2261 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3321 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 20:03

Nawożenie kukurydzy Optymalnym terminem siewu jest pora kwitnienia czereśni, opóźnienia powodują spadek plonu ziarna, owszem roślina urośnie wielka jak ma warunki ale przecież o to ziarno chodzi w kiszonce

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 13:24
  •  

#2262 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 20:48

Nawożenie kukurydzy Dajcie znać jak Wam wyszła ta kukurydza. Sam już 3 rok przymierzam się by posiać po jęczmieniu, ale jak zwykle ustanowiłem sobie nieprzekraczalny termin 4 lipca, jak zwykle nie dało rady i jak zwykle zasiałem perko...

#2263 Share patrykb2736

patrykb2736

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 13 lipiec 2014 - 18:34

Nawożenie kukurydzy Witam ponownie, doradźcie mi panowie jakąś dobrą a nie drogą odżywkę na qq , kolor lekko żółtawo-fioletowa, i zarazem niedrogi a skuteczny oprysk na proso , wrypało mi się w qq, z góry wielkie dzięki

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2264 Share Tigon

Tigon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 21 lipiec 2014 - 07:07

Nawożenie kukurydzy Sam bym coś dodał w temacie , po pierwsze to tak jak all piszą jak nie zniszczysz chwastów w odpowiedniej chwili to potem już za wiele jej nie pomożesz a po drugie miałem kiedyś sytuacje z qq że nie chciała rosnąc ale to była wina na 99% firmy produkującej nasienie gdyż najprawdopodobniej była źle osuszona { odmiana pochodząca z miejscowej hodowli) i nie tylko ja miałem ten problem tylko każdy kto po okolicy brał tą odmianę.

#2265 Share dril

dril

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 26 lipiec 2014 - 11:43

Nawożenie kukurydzy poprosze o porade bo nie mam doswiadczenia w qq ile powinna miec kolb ?

#2266 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów

Napisany 26 lipiec 2014 - 13:22

Nawożenie kukurydzy zdecydowanie 1

#2267 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 27 lipiec 2014 - 08:12

Nawożenie kukurydzy

poprosze o porade bo nie mam doswiadczenia w qq ile powinna miec kolb ?

to chyba nie porada a pytanie, a faktycznie powinna mieć jedną dobrze wykształconą, ale ogólnie rzadko spotykam się z tym żeby była tylko jedna, mimo wczesnych siewów tego roku i tak rosną 2 a nawet 3

#2268 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 29 lipiec 2014 - 08:45

Nawożenie kukurydzy Może ktoś wie jakie warunki muszą być spełnione żeby kukurydza miała 1 kolbe u mnie też ojciec powtarza że kukurydza powinna nieć jedną kolbe ale niestety co roku są 2,3 :P

#2269 Share dril

dril

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 29 lipiec 2014 - 09:33

Nawożenie kukurydzy no wlasnie tez mam 3 kolby wyrzywi je wszystkie....

#2270 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 461 postów

Napisany 29 lipiec 2014 - 15:09

Nawożenie kukurydzy u mnie większe rośliny maja po 3 kolby

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2271 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4061 postów

Napisany 31 lipiec 2014 - 05:12

Nawożenie kukurydzy Ostatnio zasłyszałem, że większa liczba kolb niż 1 na roślinie spowodowana jest jakimś czynnikiem stresującym. Jak każdy organizm dąży do przetrwania gatunku i wytwarza w niekorzystnych warunkach większą liczbę nasion. Ile w tym prawdy nie wiem, ale w zeszłym roku mi się to sprawdziło, bo tam, gdzie kukurydza nie cierpiała na niedobór wody była jedna kolba a na suchszych stanowiskach 2-3. Odmiany też nie są bez znaczenia.

#2272 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1729 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 09:36

Nawożenie kukurydzy Tak jak kolega wyżej pisze ale dodam ze wany jest dokladny siew przestrzaly podczas siewu tez warunkuja wyksztalcenie wiekszej liczby kolb ze wzgledu na wieksza ilosc światla. To samo dotyczy efektu brzeżnego tzn rośliny ktore rosna z brzegu tez beda mialy po wiecej niz jedna kolba dzieki wiekszej ilosci światła. Ja w tym roku obserwuje u sibie nie spotykane mi wczesniej zjawisko. W poprzednich latach mialem zazwyczaj po 2 czasem 3 kolby ktore nie byly super duze ale byly w pelni uziarnione. W tym roku kukurydza wyksztalcila po dwie kolby jednak jedna jest duza a druga mala w ktorej nie wiem czy sie wyksztalca ziarniaki zobaczymy jak z czasem beda narastac obie kolby.

#2273 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1178 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 07:42

Nawożenie kukurydzy

Kuku zasiana, 150 kg fosforanu w podsiewacz, reszta w ziemie: 120 kg soli, 200 kg mocznika, 40 tys litrów rzadkiej gnojówki

Ostatnie deszcze podratowały tą eksperymentalną kukurydze bo już zaczeła wyglądać kiepsko. Zapowiadają teraz ładną pogodę, kukurydza zaczyna wyrzucać wiechę. Może coś z niej będzie.

#2274 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 12 wrzesień 2014 - 17:30

Nawożenie kukurydzy

chłopaki prosze was o rade, mam zamiar na wiosne zasiac pierwszy raz kukurydze, tylko nie wiem ile nawozic, chce zasiac na 1 ha, gleba IV i V klasa, nie badałem jej ale ziemniaki, jęczmień, owies bardzo dobrze na niej rosną. Ile nawozu trzeba pod kukurydze na taka ziem?? Prosze o dokładne informacje w ilości nawozów: azotu, fosforu, potasu i magnezu. Wiem ze to nie sa wystarczające dane na temat gleby ale nie wiem wiecej. I kiedy te nawozy podawac, ile na jesień, ile podczas siewu i póżniej w czasie wzrostu??? Rejon: małopolska, podhale, u mnie pola są równe, nie ma wzniesień.

#2275 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 12 wrzesień 2014 - 21:37

Nawożenie kukurydzy

Są tematy o nawożeniu, ochronie roślin i ogólny temat o kukurydzy. Wystarczy trochę poszukać, a nie na łatwiznę wszystko dostać!!! 

#2276 Share rolnik1986

rolnik1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 13 wrzesień 2014 - 15:34

Nawożenie kukurydzy Nawozow jak najwiecej :)

#2277 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 794 postów

Napisany 20 wrzesień 2014 - 11:42

Nawożenie kukurydzy

Uprawiam pierwszy raz kukurydzę na ziarno i mam pewne spostrzeżenia, widzę że omacnica atakuje każdą odmianę w innym stopniu. Mam 3 różne odmiany i najbardziej zaatakowała MAS22 i jeszcze co dziwnego to jeden kawałek mimo że wszystkie są obok siebie ścięła prawie w całości. Przez miedzę sąsiad ma jakąś odmianę pioniera to jest uszkodzona w bardzo małym stopniu. Plusem jest to że siewnik był ustawiony na wysiew około 94tyś nasion na ha i kukurydza jest gęściejsza i połamane łodygi wspierają się o sąsiednie rośliny. sąsiad siał około 84tyś na ha i dużo jest prześwitów, dodam że mamy średnie ziemie, miejscami glina. Od początku wrzesnia było u nas (podkarpacie) słonecznie i niektóre liście zrobiły się fioletowe, myślę że to objawy niedoboru fosforu. 

#2278 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 998 postów

Napisany 26 wrzesień 2014 - 20:17

Nawożenie kukurydzy

Ja mam na każdej kukurydzy jedną kolbę, trzeba siądź max 100tyś nasion na ha(z tym że ziemia wilgoć trzyma) by nie musiała rosnąć jak głupia tylko mogła dobrze rozrastać i wykształcać kolby, to chyba najważniejsze. Ci co sieli po 120-130tyś nasion mają po 3-4 kolby...

@Romek jak na pierwszy raz to potasu 200kg, mocznika 200kg przedsiewnie i fosforu 200kg w podsiewacz do tego jeszcze gnojowicy tyle że nie widać ziemi. W fazie 6 liści daj rostrów 6% mocznika z CIEPŁĄ wodą(to ważne by nie wypaliło) i po tygodniu to samo aż do momentu gdy zacznie się łamać. Zobaczysz że jak na pierwszy raz będziesz miał lepszą ququ niż sąsiad który sieje od lat. Co do magnezu to ciekawa sprawą jest siarczan magnezu, podobno daje dobrego kopa ale jeszcze nie praktykowałem, w przyszłym roku spróbuje bo ziemia trzyma ph w normie.

To jest moja opinia, zdania mogą być podzielone.

Edytowany przez fireseba, 26 wrzesień 2014 - 20:24.

#2279 Share rolnik1986

rolnik1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 27 wrzesień 2014 - 11:15

Nawożenie kukurydzy Popieram siarczan magnezu to dobra rzecz otwiera pory w roslince dlatego podajac go z odzywka roslinka wchlania lepiej papu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2280 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4221 postów

Napisany 30 wrzesień 2014 - 13:38

Nawożenie kukurydzy

Ja mam na każdej kukurydzy jedną kolbę, trzeba siądź max 100tyś nasion na ha(z tym że ziemia wilgoć trzyma) by nie musiała rosnąć jak głupia tylko mogła dobrze rozrastać i wykształcać kolby, to chyba najważniejsze. Ci co sieli po 120-130tyś nasion mają po 3-4 kolby...

@Romek jak na pierwszy raz to potasu 200kg, mocznika 200kg przedsiewnie i fosforu 200kg w podsiewacz do tego jeszcze gnojowicy tyle że nie widać ziemi. W fazie 6 liści daj rostrów 6% mocznika z CIEPŁĄ wodą(to ważne by nie wypaliło) i po tygodniu to samo aż do momentu gdy zacznie się łamać. Zobaczysz że jak na pierwszy raz będziesz miał lepszą ququ niż sąsiad który sieje od lat. Co do magnezu to ciekawa sprawą jest siarczan magnezu, podobno daje dobrego kopa ale jeszcze nie praktykowałem, w przyszłym roku spróbuje bo ziemia trzyma ph w normie.
To jest moja opinia, zdania mogą być podzielone.

A gdziesz to sieje po 100tyś/ha i wiecej chlopie co Ty piszesz. Na ziarno 70-85tys w zależności od zasobnosci gleby w wode i skladniki pokarmowe i popraw nawożenie bo szaleńczo to wygląda :s