Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6457 odpowiedzi na ten temat

#2181 Share kManiek

kManiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 22:27

Nawożenie kukurydzy Koledzy mam problem kukurydza wcale nie chce rosnąć okazało sie że ziemia jest zakwaszona czy mogę ją czymś podsypać lub opryskać ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 02:24
  •  

#2182 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 23:19

Nawożenie kukurydzy Boczne odrosty to ploniarka na 100%. Kiedy sialiście qq? U mnie qq siana 24.04 praktycznie takich odrostów nie ma wcale, natomiast w tej sianej 2.05 20-30% roślin się rozkrzewiło. Sąsiad ma obok tej ostatniej qq ekologiczną sianą 2 tygodnie wcześniej, moja już ją dawno przerosła, ale za to tamta się nie krzewiła. Widocznie moja miała pecha co do terminu nalotu tej muchówki. Za rok będę zaprawiać materiał siewny nupridem lub od razu kupię zaprawiony gaucho. Ploniarka też żeruje na trawach, tu niema reguły co do występowania nalotu, ale jeżeli się zdarzają, to będą także w kolejnych latach. Po skoszeniu qq szybka orka to konieczność, aby chociaż trochę ograniczyć występowanie tego szkodnika.

Wyżej: Próbuj ja ratować odżywkami, ale raczej niewiele zrobisz. Znajomy ma zakwaszone pola, qq u niego nie rośnie wyżej niż 1m (w porywach), ale może u ciebie nie jest aż tak źle. Konieczne wapno, najlepiej trochę tlenkowego (1t dla lekkiej, 2-3t dla ciężkiej gleby) i dużo dolomitowego (nawet do 6-8t, takie długo się uwalnia i dodatkowo wzbogaca glebę w magnez - pytanie - jak blisko masz do kamieniołomu - takie wapno mozna wyrwac na miejscu za 15-26zł/t, ale już przy kupnie przez pośrednika cena galopuje w górę i mało sie takie wtedy wapno opłaca) szybko po zbiorze kukurydzy.

#2183 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4109 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 05:51

Nawożenie kukurydzy Na przyszły sezon też będę zamawiał zaprawiane skoro ploniarka pojawiła się już i u mnie. Pewnie będzie to Gaucho jak piszesz, bo to najczęściej oferują. Swoją siałem 28 kwietnia i zaraz po tym przyszły ponad tygodniowe przymrozki. Kukurydza zaczęła wschodzić po ponad 10 dniach.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2184 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1178 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 08:21

Nawożenie kukurydzy A ja pytałem przedstawiciela to mi powiedział że to krzewienie to reakcja na stres i do tego dużo azotu. I to by się chyba zgadzało bo ekologiczna która siana była w tą samą noc co moja się nie krzewi, a nawet rosnąć w miare rośnie na razie jak na nawożenie jakie dostała..

#2185 Share milosznik

milosznik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 09:06

Nawożenie kukurydzy :)

Edytowany przez milosznik, 27 czerwiec 2014 - 09:11.

#2186 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1036 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 27 czerwiec 2014 - 09:19

Nawożenie kukurydzy

Koledzy mam problem kukurydza wcale nie chce rosnąć okazało sie że ziemia jest zakwaszona czy mogę ją czymś podsypać lub opryskać ?

Jeśli jeszcze jesteś wstanie wjechać radzę wapno granulowane około 500kg/ha.
Mi pomogło.

#2187 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9235 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 czerwiec 2014 - 10:24

Nawożenie kukurydzy

Brak tematu o problemach kukurydzy, więc zapytam tutaj. Czy ktoś z was zna przyczynę krzewienia się kukurydzy? Na 3 z 4 posianych odmian 10-20% każdej z nich ma odrosty. Jedyna informacja jaką znalazłem to podobno wina przymrozków. Jak w maju naszła fala mrozów to kukurydza leżała jeszcze w ziemi, więc raczej to nie to. Znalazłem jeszcze coś, że to ploniarka zbożówka. Dziwię się tylko skąd ona u mnie jak w okolicy mało kto sieje kukurydzę a jeśli już to dopiero ze 2 lata. Do najbliższych wielkoobszarowych upraw zbóż jest ze 40 km. U mnie nie miałyby na czym żerować. Kukurydza była zaprawiana Mesurolem to powinno coś działać, ale tylko 2 jednostki a reszta była Opti+. Nie mam teraz pewności czy odrosty są na tych po Opti+ czy i na Mesurolu..
U mnie wygląda właśnie podobnie. http://www.agrofoto....kurydza-blask/#
W tym roku to sporo dzieje się w kukurydzy, jak nie odrosty, to zwijające się w szpady liście.

U mnie w tym roku po raz 1 zauważyłem takie zjawisko na kilku roślinach ale nie ma tego dużo. W tym roku ploniarki praktycznie nie było.
Co do przyczyn to powiem że i ploniarka i stres. Kukurydza po wpływem stresu wytwarza wiele dziwnych rzeczy. Dla ploniarki charakterystyczne są też zdeformowane rośliny z poskręcanymi liśćmi.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2188 Share rolnik1986

rolnik1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 11:44

Nawożenie kukurydzy pleniarka na 100% podgryza część korzeni i dlatego puszcza boczne odrosty, główna łodyga obumrze albo będzie rosła ale już kolba nie wykształci się W 100%. a jak u was koledzy z OMACNICĄ????

#2189 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 11:45

Nawożenie kukurydzy Co do przenawożenia N - pola siane w 24.04 i 5.02 były tak samo nawożone. Dziwne, aby na jednym coś takiego wystąpiło, a na drugim nie. Przymrozki tą sianą wcześniej chwyciły ledwo przed wschodami i trochę przyhamowały, tą sianą później, rozkrzewioną, ledwo po siewie. Sąsiadową przymrozek ściachał przy pierwszym/drugim liściu, a mimo tego takich odrostów nie ma. Moim zdaniem to wina ploniarki, zima była bardzo lekka, to dużo tej muchówki ją przetrwało. I też widziałem u siebie całkowicie zniszczone rośliny qq, z 3-4 bocznymi odrostami, całkowicie poskręcane. Czyli to ploniarka na 100%.

#2190 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 12:31

Nawożenie kukurydzy Co do płoniarki to bym się tutaj tak nie rozpędzał, w mojej okolicy praktycznie nie zaobserwowałem objawów żerowania płoniarki a mimo to na niektórych odmianach są pędy boczne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2191 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1178 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 19:49

Nawożenie kukurydzy U mnie ponad 50 % rozkrzewień i przedstawiciel jedynie przez tel mówił o ploniarce jak zobaczył kuku to stwierdził że stres i dużo azotu, co nie wyklucza że w niektórych przypadkach i rejonach rzeczywiście ploniarka to powoduje, ale kilka procent a nie kilkadziesiąt.

#2192 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 405 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 21:16

Nawożenie kukurydzy Szkoda bo kukurydza u mnie wygląda nadzwyczajnie dobrze ma ładny kolor i ładnie rośnie trzeba będzie przeanalizować i wyciągnąć wnioski na przyszłość ale widmo mniejszego plonu w tej chwili mnie dosłownie przeraża ze względu na duże nakłady ale cóż jeszcze wszystko przed nami jeszcze może być susza he he

#2193 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 06:25

Nawożenie kukurydzy U mnie zero ploniarki a na jednej odmianie dużo odrostów. W poprzednich latach ta odmiana nie miała odrostów więc to wina przebiegu pogody i konkretnej odmiany. Niekorzystny splot wydarzeń i właściwości odmiany. czyli to co w rolnictwie jest najciekawsze.

#2194 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 28 czerwiec 2014 - 15:41

Nawożenie kukurydzy witam mam pytanie opryskałem kukurydze na chwasty (maister pak) i po jakim czasie od oprysku moga podsiać ją mocznikiem a następnie dać odrzywke? ale najbardziej chodzi mi o mocznik

#2195 Share Tomek0305

Tomek0305

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 16:36

Nawożenie kukurydzy Czy da cos podsaletrowanie kukurydzy kiedy ma okolo 50 cm? pole mam strasznie nie rowne, miejscami jest metrowa niekiedy redlina sie zdarza 40 cm. czym sa spowodowane takie nie rownosci? da cos jezeli pod lodyge posype saletra? nie chce zeby pole tak nie rowno wygladalo. a moze czy to sie wyrowna jakos jeszcze? dodam ze kukurydze sieje pierwszy raz

#2196 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 805 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 17:13

Nawożenie kukurydzy ale saletre to musisz ręcznie miedzyrządki rozsiać. Siewnikiem nie możesz bo przypalisz.

#2197 Share Tomek0305

Tomek0305

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 18:49

Nawożenie kukurydzy nie no, oczywiscie recznie chce podsiac. da to cos w tej fazie? siana byla 28 kwietnia

#2198 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 20:37

Nawożenie kukurydzy Pewnie ze pomoże, tylko uwazaj żeby gorzej nie przypalić roślin przez przypadek

#2199 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 06:31

Nawożenie kukurydzy a jak podsypię teraz mocznikiem to pomoże czy oby nie zaszkodziło
bo przed siewem posypał ja 175 kg mocznika w przeliczeniu na 1 ha

Edytowany przez antoni1, 29 czerwiec 2014 - 06:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2200 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1744 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 12:05

Nawożenie kukurydzy Mocznika czy czystego składnika? Jeśli 175 kg mocznika to jest całe nic. Koło 300 kg mocznika trzeba zeby w miare coś wyrosło ale azot jak wiadomo to nie wszystko..