artbi

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę

Polecane posty

artbi    0

Witajcie,

 

Mam taki problem: Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni do przodu w stronę hedera

Dokładnie z pod podajnika materiału na młocarnię.

Kiedyś było wszystko w porządku, kilka lat temu kosiłem strasznie zachwaszczone zboże z dużą ilością zielenicy i zapchał mi się porządnie, głównie podajnik, ale również słoma na wytrząsaczach.

Tak kojarzę, że to około od tego czasu zaczęły się problemy.

Na pewno trochę myszy i szczury w temacie dopomogły.

 

Oglądałem mniej więcej wszystkie aspekty nie nie mogę określić przyczyny.

Podejrzewam następujące kwestie:

1. W wyniku zapchania coś się wygięło lub pękło, jakiś fartuch ochronny lub blacha i teraz zboże wyrzuca do przodu;

2. Myszy zjadły jakąś osłonę;

3. Coś jest w dalszym ciągu zapchane.

 

Proszę o podpowiedź o co może chodzić. W sobotę planuję zdjęć heder z podajnikiem i zajrzeć raz jeszcze - może coś mi podpowiecie.

Sprawa buja się może z 5-6 lat i chciałbym ją rozwiązać...

 

pozdr artbi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

myszy ci wyżarły gumy.

jak rozjedziesz, to bedziesz widział gdzie. też kiedys tak miałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal1989    813

nunu85 ma rację, myszy nieraz potrafią narobic roboty w kombajnach, wiem na własnym przykładzie. :D


<p>Ciągnik bogiem, orka nałogiem, paliwo podstawą!</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artbi    0

myszy ci wyżarły gumy.

jak rozjedziesz, to bedziesz widział gdzie. też kiedys tak miałem.

 

ok, tylko powiedz mi gdzie patrzeć po zdjęciu hedra od młocarni i gdzie tam jest guma mogąca takie cuda robić?

oryginalnie z przodu gumy nie ma (na przegubie wprowadzającym materiał na młocarnie) i kiedyś nie wyrzucało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

szczerze ci powiem, ze miałem z tym problem jakies 10 lat temu i juz dokładnie nie pamiętam.

Wiem tylko, ze jak odpiąłem wraz z hederem całą gardziel od kombajnu, to od razu było widać poszatkowane przez myszy/szczury gumy.

Nigdzie nie trzeba było tego szukać, od razu rzuciło sie w oczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artbi    0

szczerze ci powiem, ze miałem z tym problem jakies 10 lat temu i juz dokładnie nie pamiętam.

Wiem tylko, ze jak odpiąłem wraz z hederem całą gardziel od kombajnu, to od razu było widać poszatkowane przez myszy/szczury gumy.

Nigdzie nie trzeba było tego szukać, od razu rzuciło sie w oczy.

 

zaczynam rozbierać i dokładnie chodzi o to, że po młocarnią jest podsiewacz i to jak "po nim do przodu" wywiewa zboże.

Jest tam jakaś guma/blacha/osłona, która może powodować takie zachowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magik0578    5

zaczynam rozbierać i dokładnie chodzi o to, że po młocarnią jest podsiewacz i to jak "po nim do przodu" wywiewa zboże.

Jest tam jakaś guma/blacha/osłona, która może powodować takie zachowanie?

 

Wyjmij podajnik pochyły i wszystko masz jak na stole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

tam jest guma.

wyjatkowo smaczna dla gryzoni.

JAk podniesiesz heder na maxa i wejdziesz pod spód, to juz ja widac.

niemniej zeby wymienic/naprawic trzeba ze wszystkim odjechac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam, jeden pas gumowy masz do gardzieli przykręcony, drugi jest przy odkamieniaczu, jak te gumy będą zużyte lub wyrzarte przez gryzonie to ziarno będzie się sypać, ponadto pod gardzielą u góry jest blacha i takie zaczepy które trzymają blachę przykręcane są na śruby 8mm,i są otwory do regulacji szczeliny, i może wystarczy tą blachę podnieść o jedne dziurki do góry i zmiejszysz szczelinę i problem się rozwiąże, tak że najpierw odkręć tą blachę pod gardzielą i zobaczysz stan tej gumy(uszczelki) i zobaczysz czy da radę po podniesieniu blachy zmiejszyć szczelinę aby blacha dolegała do gumy a i przy okazji ocenisz stan uszczelki bez odpinania gardzieli, jesli chodzi Ci o to że z podsiewacza do przodu ucieka ziarno, to tam też musi być guma przykręcona pod młocarnią i dół gumy wsunięty w podsiewacz powiem że jakoś trudno wywnioskować z tego co piszesz, w którym dokładnie miejscu to ziarno Ci ucieka, ale myślę że właśnie z podsiewacza :rolleyes: Pozdrawiam.

Edytowano przez wieslaw16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

to guma pod podajnikiem pochyłym może też być ,,stwardniała ,, i nie dolega do blachy ale wtedy gubi przeważnie na uwrociach przy podniesionym hederze . a tak po za tym to tak jak koledzy wyżej piszą.

wieslaw16 u mnie nie ma żadnej regulacji tej blachy (chyba że nie o tej myśle) są dwa z jednej i dwa z drugiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artbi    0

to guma pod podajnikiem pochyłym może też być ,,stwardniała ,, i nie dolega do blachy ale wtedy gubi przeważnie na uwrociach przy podniesionym hederze . a tak po za tym to tak jak koledzy wyżej piszą.

wieslaw16 u mnie nie ma żadnej regulacji tej blachy (chyba że nie o tej myśle) są dwa z jednej i dwa z drugiej

 

Jest mocno pozwijana na rogach, praktycznie w 10% guma - ekran.

Można powiedzieć, że po bokach były prześwity 20cmx20cm.

Na szczelność to nie ma wpływu, natomiast ma duży wpływ na ilość i prędkość zboża opadającego z wytrząsaczy na podsiewacz.

To oczywiście jest moja teoria obserwując budowę kombajnu więc mogę się mylić.

To co widać na zdjęciu to już jest guma po rozwinięciu - praktycznie cały róg był zwinięty.

post-136365-0-53545800-1404461762_thumb.jpg

 

Na schemacie jest to element nr 9.

Wymiana całego z uwagi na dostęp - rzecz niewykonalna bez większej rozbiórki, a nie o to chodzi.

Mam taki pomysł, aby w tych rogach dołożyć materiału (np pas z góry na dół) na nity czy śrubki, np grubszej, cięższej gumy, która by to spowodowała pokrycie tych rogów.

Co wy na to?

 

Jeśli chodzi o inne braki gum - niczego zasadniczo nie zlokalizowałem, co by w sposób istotny powodowało takie gubienie.

Owszem dziury są i całkiem możliwie, że duża ilość zboża, która dostawała się na wytrząsacz z powodu tego zawinięcia powodowała przepełnienie go.

Tym sposobem z góry czy na nawrociach można było zboże zgarniać łopatą.

Oczywiście to moja teoria :)

 

Mam kolejne pytanie.

Do czego służy dzwignia na schemacie pod numerem 38, oznaczona czerwoną strzałką?

Czy to jest jaka regulacja?

post-136365-0-15833300-1404462686_thumb.jpg

 

Pytanie nr 3:

Wymianiam listwy pod podajnikiem w gardzieli (miedzy hedrem a młocarnią)

Listwy już mam, nie mają otworów.

Na schemacie nie widzę śrubek, a sama listwa nie ma otworów.

Jak ją zamocować? Teraz nie ma nic ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

kolego nie o tą gume mi chodziło ... w katalogu na str.16 ...o ile dobrze widze ... odkręcasz takie łapki rys.9 odginasz blachę rys. 8 i tam jast ta guma rys. 7

to pod strzałką to jest wajha do zamykania blach pod klepiskiem ,, przysłony klepiska ,,, powinieneś ją mieć u siebie za kołami pasowymi młocarni . zamykasz przekręcając

a o listwy nie bardzo wiem jakie ci chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,o które listwy Ci chodzi, te trzy drewniane pod łańcuchami, czy te które do łańcuchów się przykręca :rolleyes: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam także problem z gubieniem ziarna pod gardzielą w miejscu przyłączenia jej do kombajnu a mianowicie pod spodem gardzieli jest taka klapa na zawiasach i po niej ziarno wypada. Co to może być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtoon    8

Witam mam także problem z gubieniem ziarna pod gardzielą w miejscu przyłączenia jej do kombajnu a mianowicie pod spodem gardzieli jest taka klapa na zawiasach i po niej ziarno wypada. Co to może być?

 

Uszczelka na końcu przenośnika pochyłego. Nr. kat. 651123. Droga zabawa więc polecam rozkrojenie dużej średnicy węża gumowego (wystarczy ćwierć jego obwodu, a sam pręży na dół więc jest praktycznie nie przepuszczalny) długości 125cm.

Rozbieranie to odjechanie kombajnem od hederu - ogarnięty człowiek mając taką uszczelkę zrobi to w godzinę do półtorej ze złożeniem.

 

Zawsze jednak można założyć oryginał, ale cena zaporowa http://sklep.gaska.com.pl/towar/651123_0_Uszczelka_Orginal_Claas/4983

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez stasek2
      silnik w moim clasie (perkins 6 cylindrowy-mercator 60) na pełnych obrotach cały czas dymi na czarno tak jakby szczelał tym dymem tak pyrkał na czarno, od połowy obrotów do pełnych. Na wolnych niema wcale dymu, nie bierze oleju , pali na dotyk. Kupiłem go 8 lat temu z niemiec i tak było od początku. 3 lata temu robiłem silnik nowe cylindry tłoki pierścienie, głowica podcierane zawory(szczelne nie wypalone), pompę i wtryski robiłem już u trzech fachofców i każdy mówi że jest ok.
       
      pomóżcie co to za przyczyna
    • Przez classmercator
      Mam zamiar kupic kombajn Claas Mercator z roku 1988 co sądzicie o tym kombajnie??
    • Przez sznajdik
      jak myślicie dobre to jest? ile powinien kosztować dobry komplet?http://moto.allegro.pl/cepy-mlocarni-claas-mercator-protector-653266-i2951084646.html
    • Przez ZETOREXX85
      który z tych kombajnów jest lepszy?Jak jest z dostepnością czesci?który lepiej wymłaca?Czym sie oba te kombajny od siebie różnią?
    • Przez rolnik6666
      Witam. Od dwóch lat posiadam kombajn Claas Mercator 50. Posiada silnik Deutz-a 4 cylindry oraz heder 2,5. Mam pytania do posiadaczy tych Claas-ów.
      Czy mogę zastąpić jego heder 3m.?? Czy kombajn nie będzie mieć kłopotu.?? i zastanawiam się nad jedną rzeczą.. szukam takiego Claas-a który jest identycznie podobny do mojego i nie mogę znaleźć w internecie.. gdy patrze na inne 50.. moją one np. 3m, silnik 4 cylindrowy perkins.. czy ten mój kombajn to z innej produkcji.?? czy perkins jest silniejszy od deutz.?? Za odpowiedzi z góry dziękuje
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj