Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share artbi

artbi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 07:36

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę Witajcie,

Mam taki problem: Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni do przodu w stronę hedera
Dokładnie z pod podajnika materiału na młocarnię.
Kiedyś było wszystko w porządku, kilka lat temu kosiłem strasznie zachwaszczone zboże z dużą ilością zielenicy i zapchał mi się porządnie, głównie podajnik, ale również słoma na wytrząsaczach.
Tak kojarzę, że to około od tego czasu zaczęły się problemy.
Na pewno trochę myszy i szczury w temacie dopomogły.

Oglądałem mniej więcej wszystkie aspekty nie nie mogę określić przyczyny.
Podejrzewam następujące kwestie:
1. W wyniku zapchania coś się wygięło lub pękło, jakiś fartuch ochronny lub blacha i teraz zboże wyrzuca do przodu;
2. Myszy zjadły jakąś osłonę;
3. Coś jest w dalszym ciągu zapchane.

Proszę o podpowiedź o co może chodzić. W sobotę planuję zdjęć heder z podajnikiem i zajrzeć raz jeszcze - może coś mi podpowiecie.
Sprawa buja się może z 5-6 lat i chciałbym ją rozwiązać...

pozdr artbi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę Dzisiaj, 02:10
  •  

#2 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 10:13

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę myszy ci wyżarły gumy.
jak rozjedziesz, to bedziesz widział gdzie. też kiedys tak miałem.

#3 Share rafal1989

rafal1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza

Napisany 03 lipiec 2014 - 10:27

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę nunu85 ma rację, myszy nieraz potrafią narobic roboty w kombajnach, wiem na własnym przykładzie. :D

Jeżeli pomogłem to kliknij zieloną strzałkę  

#4 Share artbi

artbi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 11:45

myszy ci wyżarły gumy.
jak rozjedziesz, to bedziesz widział gdzie. też kiedys tak miałem.

ok, tylko powiedz mi gdzie patrzeć po zdjęciu hedra od młocarni i gdzie tam jest guma mogąca takie cuda robić?
oryginalnie z przodu gumy nie ma (na przegubie wprowadzającym materiał na młocarnie) i kiedyś nie wyrzucało

#5 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 11:58

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę szczerze ci powiem, ze miałem z tym problem jakies 10 lat temu i juz dokładnie nie pamiętam.
Wiem tylko, ze jak odpiąłem wraz z hederem całą gardziel od kombajnu, to od razu było widać poszatkowane przez myszy/szczury gumy.
Nigdzie nie trzeba było tego szukać, od razu rzuciło sie w oczy.

#6 Share artbi

artbi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 18:22

szczerze ci powiem, ze miałem z tym problem jakies 10 lat temu i juz dokładnie nie pamiętam.
Wiem tylko, ze jak odpiąłem wraz z hederem całą gardziel od kombajnu, to od razu było widać poszatkowane przez myszy/szczury gumy.
Nigdzie nie trzeba było tego szukać, od razu rzuciło sie w oczy.

zaczynam rozbierać i dokładnie chodzi o to, że po młocarnią jest podsiewacz i to jak "po nim do przodu" wywiewa zboże.
Jest tam jakaś guma/blacha/osłona, która może powodować takie zachowanie?

#7 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 18:40

zaczynam rozbierać i dokładnie chodzi o to, że po młocarnią jest podsiewacz i to jak "po nim do przodu" wywiewa zboże.
Jest tam jakaś guma/blacha/osłona, która może powodować takie zachowanie?

Wyjmij podajnik pochyły i wszystko masz jak na stole.

#8 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 18:52

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę tam jest guma.
wyjatkowo smaczna dla gryzoni.
JAk podniesiesz heder na maxa i wejdziesz pod spód, to juz ja widac.
niemniej zeby wymienic/naprawic trzeba ze wszystkim odjechac.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 21:52

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę Witam, jeden pas gumowy masz do gardzieli przykręcony, drugi jest przy odkamieniaczu, jak te gumy będą zużyte lub wyrzarte przez gryzonie to ziarno będzie się sypać, ponadto pod gardzielą u góry jest blacha i takie zaczepy które trzymają blachę przykręcane są na śruby 8mm,i są otwory do regulacji szczeliny, i może wystarczy tą blachę podnieść o jedne dziurki do góry i zmiejszysz szczelinę i problem się rozwiąże, tak że najpierw odkręć tą blachę pod gardzielą i zobaczysz stan tej gumy(uszczelki) i zobaczysz czy da radę po podniesieniu blachy zmiejszyć szczelinę aby blacha dolegała do gumy a i przy okazji ocenisz stan uszczelki bez odpinania gardzieli, jesli chodzi Ci o to że z podsiewacza do przodu ucieka ziarno, to tam też musi być guma przykręcona pod młocarnią i dół gumy wsunięty w podsiewacz powiem że jakoś trudno wywnioskować z tego co piszesz, w którym dokładnie miejscu to ziarno Ci ucieka, ale myślę że właśnie z podsiewacza :rolleyes: Pozdrawiam.

Edytowany przez wieslaw16, 03 lipiec 2014 - 22:03.

#10 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 04 lipiec 2014 - 06:07

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę to guma pod podajnikiem pochyłym może też być ,,stwardniała ,, i nie dolega do blachy ale wtedy gubi przeważnie na uwrociach przy podniesionym hederze . a tak po za tym to tak jak koledzy wyżej piszą.
wieslaw16 u mnie nie ma żadnej regulacji tej blachy (chyba że nie o tej myśle) są dwa z jednej i dwa z drugiej

#11 Share artbi

artbi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 04 lipiec 2014 - 09:54

to guma pod podajnikiem pochyłym może też być ,,stwardniała ,, i nie dolega do blachy ale wtedy gubi przeważnie na uwrociach przy podniesionym hederze . a tak po za tym to tak jak koledzy wyżej piszą.
wieslaw16 u mnie nie ma żadnej regulacji tej blachy (chyba że nie o tej myśle) są dwa z jednej i dwa z drugiej

Jest mocno pozwijana na rogach, praktycznie w 10% guma - ekran.
Można powiedzieć, że po bokach były prześwity 20cmx20cm.
Na szczelność to nie ma wpływu, natomiast ma duży wpływ na ilość i prędkość zboża opadającego z wytrząsaczy na podsiewacz.
To oczywiście jest moja teoria obserwując budowę kombajnu więc mogę się mylić.
To co widać na zdjęciu to już jest guma po rozwinięciu - praktycznie cały róg był zwinięty.
Zawinięta guma.jpg

Na schemacie jest to element nr 9.
Wymiana całego z uwagi na dostęp - rzecz niewykonalna bez większej rozbiórki, a nie o to chodzi.
Mam taki pomysł, aby w tych rogach dołożyć materiału (np pas z góry na dół) na nity czy śrubki, np grubszej, cięższej gumy, która by to spowodowała pokrycie tych rogów.
Co wy na to?

Jeśli chodzi o inne braki gum - niczego zasadniczo nie zlokalizowałem, co by w sposób istotny powodowało takie gubienie.
Owszem dziury są i całkiem możliwie, że duża ilość zboża, która dostawała się na wytrząsacz z powodu tego zawinięcia powodowała przepełnienie go.
Tym sposobem z góry czy na nawrociach można było zboże zgarniać łopatą.
Oczywiście to moja teoria :)

Mam kolejne pytanie.
Do czego służy dzwignia na schemacie pod numerem 38, oznaczona czerwoną strzałką?
Czy to jest jaka regulacja?

Claas_Mercator_S_70_75.pdf.jpg

Pytanie nr 3:
Wymianiam listwy pod podajnikiem w gardzieli (miedzy hedrem a młocarnią)
Listwy już mam, nie mają otworów.
Na schemacie nie widzę śrubek, a sama listwa nie ma otworów.
Jak ją zamocować? Teraz nie ma nic ;)

#12 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 05 lipiec 2014 - 17:43

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę kolego nie o tą gume mi chodziło ... w katalogu na str.16 ...o ile dobrze widze ... odkręcasz takie łapki rys.9 odginasz blachę rys. 8 i tam jast ta guma rys. 7
to pod strzałką to jest wajha do zamykania blach pod klepiskiem ,, przysłony klepiska ,,, powinieneś ją mieć u siebie za kołami pasowymi młocarni . zamykasz przekręcając
a o listwy nie bardzo wiem jakie ci chodzi

#13 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 05 lipiec 2014 - 18:03

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę Witam,o które listwy Ci chodzi, te trzy drewniane pod łańcuchami, czy te które do łańcuchów się przykręca :rolleyes: Pozdrawiam.

#14 Share Mateuszpaluch21

Mateuszpaluch21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 27 lipiec 2016 - 10:55

Mercator 70 wyrzuca ziarno z pod młocarni - prośba o radę Witam mam także problem z gubieniem ziarna pod gardzielą w miejscu przyłączenia jej do kombajnu a mianowicie pod spodem gardzieli jest taka klapa na zawiasach i po niej ziarno wypada. Co to może być?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share wojtoon

wojtoon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 05 sierpień 2016 - 20:20

Witam mam także problem z gubieniem ziarna pod gardzielą w miejscu przyłączenia jej do kombajnu a mianowicie pod spodem gardzieli jest taka klapa na zawiasach i po niej ziarno wypada. Co to może być?

Uszczelka na końcu przenośnika pochyłego. Nr. kat. 651123. Droga zabawa więc polecam rozkrojenie dużej średnicy węża gumowego (wystarczy ćwierć jego obwodu, a sam pręży na dół więc jest praktycznie nie przepuszczalny) długości 125cm.

Rozbieranie to odjechanie kombajnem od hederu - ogarnięty człowiek mając taką uszczelkę zrobi to w godzinę do półtorej ze złożeniem.

Zawsze jednak można założyć oryginał, ale cena zaporowa http://sklep.gaska.c...inal_Claas/4983