Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bydło opasow i trzoda chlewna

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share agroleon

agroleon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 22:16

Bydło opasow i trzoda chlewna witam Agrofotowiczów.
ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bydło opasow i trzoda chlewna Dzisiaj, 19:29
  •  

#2 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 23:06

Bydło opasow i trzoda chlewna @agroleon, chcesz się dowiedzieć na podastawie tych informacji co jest dla Cb bardziej opłacalne - opasy czy trzoda? Nikt Ci dokładnie nie napisze, nie znając warunków Twojego gospodarstwa. 1ha VI klasy a klasy I to zmienia postać rzeczy.
Co do bydła. Jeśli zajmujesz się opasem, to na sztukę potrzebujesz ok. 6t kiszonki z kukurydzy rocznie, do tego dochodzi pasza treściwa i tu w zależności od składu, popularną i dobrą paszą jest śruta z jęczmienia, do tego pszenżyto czy nawet żyto plus coś białkowego- najtaniej mocznik+śruta rzepakowa. Przy czym te białkowe to ok. 20-30% dawki. Możesz stosować soję, ddgs kukurydziany, który dodatkowo dostarczy energii. Ale to wszystko zależy jaki masz materiał na opas, jakie przyrosty zakładasz, w jakim wieku są opasy. O dawkę zapytaj zootechnika, albo kup lub wypożycz normy żywienia, tam masz zapotrzebowanie poszczególnych zwierząt, wartości poszczególnych pasz, skład. Mając dane o swoich paszach po badaniu możesz z pomocą kogoś nawet samemu taką dawkę ułożyć, oszacować plony i wtedy dopiero możesz ocenić ile utrzymasz z 1ha. Ewentualnie jakieś proste dawki, mogę Ci powiedzieć na swoim przykładzie z 1ha kukurydzy ok. 8 opasów mogę utrzymać. Z tucznikami też nie jest to taka prosta sprawa, jeden zje 2,4kg paszy na 1kg przyrostu a drugi 3 czy nawet ponad. Zakładając, że kupujesz prosięta 20kg i tuczysz do 110kg= 90kg przyrostu x powiedzmy 2,8kg paszy= 252 kg paszy. Samemu tą paszę robiąc na bazie koncentratu potrzebujesz w zależności od fazy rozwojowej 10-12% koncenratu w dawce, czyli ok. 31kg koncetratu i ok. 221kg zbóż. Najlepszy jest oczywiście jęczmień i pszenica, w przypadku tuczników możesz też stosować żyto spokojnie nawet ponad 30% w końcowej fazie tuczu. To sam musisz policzyć w zależności jaką masz wydajność. A żeby lepiej rosły możesz kupić np. sandbull z sano dla opasów, ale wystarczy śruta sojowa czy rzepakowa, dodatki mineralne i też dobre przyrosty uzyskasz. Nikt Ci nie pomoże jak nie podasz konkretów.
pozdrawiam

#3 Share agroleon

agroleon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 15:03

Bydło opasow i trzoda chlewna u mnie klasy ziemi różne od III do nawet i VI hektarów mam 50 z tego 7 Łąk reszta to ziemia orna sieję mieszankę zbożową żyto pszenżyto pszenice owies kukurydze trochę jęczmienia

#4 Share agroleon

agroleon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 18:28

Bydło opasow i trzoda chlewna Czy ktoś mi powie jaki jest przelicznik sztuki dużej do ha ile sztuk dużych można utrzymać z 1ha chodzi o bydło mięsne i trzodę chlewną

#5 Share kameleon330

kameleon330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 18:45

Bydło opasow i trzoda chlewna Napisz jakie osiągasz plony z ha ...

#6 Share agroleon

agroleon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 18:22

Bydło opasow i trzoda chlewna

Napisz jakie osiągasz plony z ha ...

pszenica to tak koło 4.5t z 1ha
żyto~ 6t z 1ha
pszenżyto~4.5t z 1ha
owies~4t z 1ha
jęczmień~5.5t z 1ha
kukurydza~ 10t z 1ha

do tych moich ha dochodzi tak 25ha dzierżaw i może jeszcze się coś dokupi tak też z 25 ha

Edytowany przez agroleon, 11 lipiec 2014 - 18:24.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 14 lipiec 2014 - 12:31

Bydło opasow i trzoda chlewna Możesz spokojnie i 150 opasów trzymać. Zasiejesz z 15ha kukurydzy na kiszonkę, z łąk siano, śrutę jęczmienną i pszenżytnią, dokupisz coś taniego białkowego, dla większych sztuk dodatek mocznika i trzymasz.

#8 Share agroleon

agroleon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 16 lipiec 2014 - 20:43

Bydło opasow i trzoda chlewna dzięki ja myślałem coś okoł 100 sztuk bo trochę swinki też by się przydało chować

#9 Share agroleon

agroleon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 21 lipiec 2014 - 21:02

Bydło opasow i trzoda chlewna pytanie do mądrzejszych . Mianowicie jaka obora jest lepsza wono stanowiskowa czy uwieziowa i dlaczego ? A 2 pytanie to takie czy taki budynek nadał by się na szybką i zastepczą obore dla opasów i w jakim systemie trzymania?
a o to link
http://allegro.pl/ha...4404796260.html

#10 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 21:30

Bydło opasow i trzoda chlewna Dla opasów na pewno wygodniejsza w obsłudze będzie wolnostanowiskowa i zdecydowanie tańsza jeśli postawisz prosty budynek o lekkiej konstrukcji na głębokiej ściółce. Natomiast w zależności od tego jakim materialem do opasu będziesz dysponował, z hf mam do czynienia ale luzem tylko do ok. 300kg, choć są tacy co trzymają je w wolnym wybiegu i jest ok. Podstawa to, żeby od małego trzymać je razem. Od uwięziówek się odchodzi. Jeśli chciałbyś wysłać byki na uwięzi na eksport, gdzie muszą przebyć długą podróż żaden handlarz nie zgodzi się raczej na byka z uwięzi. Co do tej hali, czemu nie jakiś świetlik na dach, zagrody tak aby tej blachy nie rozwaliły i jakaś ściana otwarta.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share agroleon

agroleon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 27 lipiec 2014 - 22:45

Bydło opasow i trzoda chlewna ja trzymam bydło aż do odstawy do rzeźni duże sztuki sprzedaję i myślę nad jakąś nową oborą tylko dość tanim kosztem chciałbym ją postawić świetliki w dachu na pewno bym zrobił żeby widziały w oborze chce obore przystosowaną do obsługi maszynowej . Tak myślę czy taka hala była by dobra