Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6926 odpowiedzi na ten temat

#1601 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 13:32

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Ja tak robię już od 2-3 lat kiedy Polifoska skoczyła na 2tys za tone poprostu stosuje połowe dawek i dało to coś? Prawie nic bo inni tego nie robią. Przeczytaj w innym temacie jakie to plony uzyskują rzepaku min 5t z ha, a pszenica 8t to minimum już w tej chwili więc bez solidnych dawek nawozów tyle nie ma szans uzyskać wiec ktoś to kupuje bo ceny nie spadają. Główną przyczyną spadku cen zbóż jest poprostu nadprodukcja, a wielu myśli że jak wyprodukuje jeszcze więcej to będzie lepiej. Która firma w normalnej działalności tak robi? Poprostu ograniczają produkcje tną koszty i tyle. Wiem że to nie to samo i tu produkcji sie zatrzymać nie da ale przecież można ograniczać zużycie nawozów i środków uzyskując co prawda mniejszy plon ale i mniejsze koszty jego wyprodukowania. Ceny z pewnością by wzrosły i wyszło by sie na tym lepiej lekki niedobór towaru jest dużo lepszy niż nadprodukcja, a na to rolnik jakiś wpływ akurat ma.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Dzisiaj, 23:09
  •  

#1602 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 24 lipiec 2014 - 13:43

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 A kto Ci powiedział że jak ktoś napisał że na IV, V klasie zebrał 4,5 tony rzepaku to jest to prawda. To samo z pszenicą. Ktoś rzuca na stronie tekst że zebrał 8 ton i innym trudno jest pisać że zebrali 4 tony, więc trochę dorzucają. Pod Hrubieszowem na lubelszczyznie mieszkają najwięksi lamerzy bo mają I klasę i powinni w takim wypadku wyciągać minimum 8 ton rzepaku. Polska w związku z znacznym spadkiem pogłowia świń stała się exporterem. Jak w porcie jest tanio to i w Małopolsce czy Dolnym Śląsku będzie tanio. Z tymi plonami to jest ciekawa sprawa. Najpierw proste pytania na forum z zakresu wapnowania, stosowania herbicydów, fungicydów swiadczące o bardzo małej wiedzy i praktyce, a potem 8 ton z ha wyskakuje. Owies 370 netto. Jak dobrze że go w tym roku go nie posiałem.

#1603 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 13:44

Ja tak robię już od 2-3 lat kiedy Polifoska skoczyła na 2tys za tone poprostu stosuje połowe dawek i dało to coś? Prawie nic bo inni tego nie robią. Przeczytaj w innym temacie jakie to plony uzyskują rzepaku min 5t z ha, a pszenica 8t to minimum już w tej chwili więc bez solidnych dawek nawozów tyle nie ma szans uzyskać wiec ktoś to kupuje bo ceny nie spadają. Główną przyczyną spadku cen zbóż jest poprostu nadprodukcja, a wielu myśli że jak wyprodukuje jeszcze więcej to będzie lepiej. Która firma w normalnej działalności tak robi? Poprostu ograniczają produkcje tną koszty i tyle. Wiem że to nie to samo i tu produkcji sie zatrzymać nie da ale przecież można ograniczać zużycie nawozów i środków uzyskując co prawda mniejszy plon ale i mniejsze koszty jego wyprodukowania. Ceny z pewnością by wzrosły i wyszło by sie na tym lepiej lekki niedobór towaru jest dużo lepszy niż nadprodukcja, a na to rolnik jakiś wpływ akurat ma.

A import nas zaleje...

Edytowany przez przemol87, 24 lipiec 2014 - 13:48.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1604 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 14:40

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 jakoś pszenica była po 1000zł i nic nas nie zalało - teraz jest po 600zł a 500g chleb jak był po 2 zł tak dalej jest
prawda jest taka, że obszarnicy sprzedadzą za każdą cenę bo kosztów wcale nie liczą tylko ilość ton i to ile dotacji i dopłat uda im się wydębić że o preferencyjnych kredytach nie wspomnę.

#1605 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 15:45

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 chleb i inne wyroby nie stanieją nawet o 10gr, a gdy znowu pszenica wzrośnie z 500zł na 900zł to piekarze cenę chleba podniosą o 3-4zł bo powiedzą, że im koszty wzrosły, w takim syfie żyjemy

jeśli chodzi o obszarników bo głównie oni (tzn. najbogatsi) dostają oprócz milionów dopłat, również dopłaty do kosmicznie drogich maszyn i traktorów, bo tylko ich stać na wydatek 100 czy 200tys., żeby drugie tyle dostać na zakup,
kupi taki np. nowego john deera za 200tys., 100tys. mu oddadzą, popracuje nim 10 lat i sprzeda go za 100tys. czyli ma traktor za darmo, a biedniejszy kupi 20latka za 50tys. i ciągle musi wkładać w remonty i nie dostanie nawet 1zł dofinansowania
dopłaty miały być wsparciem dla rolników, dodatkiem do dochodu żeby nie głodowali i żeby ceny produktów spożywczych nie były wysokie a są obecnie nabijaniem kieszeni najbogatszych, po co dopłacać komuś kto zarabia kilka milionów rocznie?
wszyscy podatnicy pracują na luksusowe życie największych posiadaczy ziemskich w ue i producentów maszyn rolniczych

było kilka lat tłustych dla rolnictwa to teraz będzie kilka chudych

#1606 Share Ursussss

Ursussss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 18:27

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 witam jestem tu nowy jak załorzyć temat?

#1607 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 19:54

nawozy i środki nie stanieją póki będzie na nie duży popyt, a niestety większość rolników ma zakodowane uzyskiwac tylko jak najwyższy plon wiec ładują środków ile wlezie czasem bez ekonomicznego uzasadnienia aby tylko dużo nakosić. Myślisz, że przy tak niskich cenach i nadprodukcji większość rolników zmniejszy zużycie nawozów kosztem zmniejszenia plonu ale i poniesionych nakładów? To powiem Ci że tak nie będzie, taka mentalność rolników i wszyscy to wykorzystują. Oczywiście to, że część polskich rolników by tak zrobiła nic nie da bo w innych krajach musiało by to samo się stać.

Troche Cie nie rozumiem to że spada cena zbóż to znaczy że kazdy ma sypać mniej nawozów i dawać mniej oprysków żeby towaru było mniej a wtedy bedzie znowu wysoka? Przezież to nierealne wiadomo że kazdy dąży do maxymalizacji plonu i ja np mam to gdzieś jaka jest cena zboża bo wiem że kazdy kilogram nawozu jaki dam przyniesie mi zysk mniejszy czy większy a jaki on własnie będzie czy pszenica bedzie po 500 czy 1000 zł to juz ode mnie nie zależy w każdym razie według mnie ograniczanie nawożenia nic nie da bo niby zaoszczedzisz te 100 zł ale 200 stracisz bo zmniejszy sie plon.

#1608 Share rolnik32

rolnik32

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 19:59

chleb i inne wyroby nie stanieją nawet o 10gr, a gdy znowu pszenica wzrośnie z 500zł na 900zł to piekarze cenę chleba podniosą o 3-4zł bo powiedzą, że im koszty wzrosły, w takim syfie żyjemy

jeśli chodzi o obszarników bo głównie oni (tzn. najbogatsi) dostają oprócz milionów dopłat, również dopłaty do kosmicznie drogich maszyn i traktorów, bo tylko ich stać na wydatek 100 czy 200tys., żeby drugie tyle dostać na zakup,
kupi taki np. nowego john deera za 200tys., 100tys. mu oddadzą, popracuje nim 10 lat i sprzeda go za 100tys. czyli ma traktor za darmo, a biedniejszy kupi 20latka za 50tys. i ciągle musi wkładać w remonty i nie dostanie nawet 1zł dofinansowania
dopłaty miały być wsparciem dla rolników, dodatkiem do dochodu żeby nie głodowali i żeby ceny produktów spożywczych nie były wysokie a są obecnie nabijaniem kieszeni najbogatszych, po co dopłacać komuś kto zarabia kilka milionów rocznie?
wszyscy podatnicy pracują na luksusowe życie największych posiadaczy ziemskich w ue i producentów maszyn rolniczych

Popieram bo taka jest nie sprawiedliwa prawda

#1609 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 21:07

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Mam propozycje za pszenice 630 netto z podwórka... jak myślicie opychać czy nie??

#1610 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 21:08

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Jak nie musisz, to nie sprzedawaj, choć tą stówkę na tonie więcej jak by było...

jakoś pszenica była po 1000zł i nic nas nie zalało - teraz jest po 600zł a 500g chleb jak był po 2 zł tak dalej jest
prawda jest taka, że obszarnicy sprzedadzą za każdą cenę bo kosztów wcale nie liczą tylko ilość ton i to ile dotacji i dopłat uda im się wydębić że o preferencyjnych kredytach nie wspomnę.

Ludzie, co Wy z tym chlebem ... :huh: W 2012 roku Polska wyprodukowała 28 mln. ton pszenicy z czego tylko 4 mln. poszło na konsumpcję, reszta to były pasze. Z tąd im więcej czasu mija od żniw, tym różnica między cenami coraz mniejsza, ja w tym roku w styczniu sprzedawałem pszenicę paszową o grube 10zł taniej na tonie niż konsumpcyjna :wacko: . W żniwa ceny się różnią sporo bo handlarze chcą skupić jak najwięcej dobrego zboża, takie można sprzedać po lepszej cenie do młynów. Młyny znowu skupują latem i wczesną jesienią, bo piekarze mają w zwyczaju robić większe zapasy mąki na jesień (kwestie podatkowe, korzystniej jest wykazać jak najwieksze koszty do końca roku podatkowego). Wczesną zimą jest większy popyt na paszę bo u części hodowców kończy się to, co sami zebrali. Jest też sporo takich co nie ma wcale swojego zboża, w mojej miejscowości koleś ma stado 12 tyś. blojlerów a ziemii tyle co w doniczkach :P . Poza tym trzeba zrozumieć że handlaż też człowiek, z czegoś żyć musi. Wyobraźcie sobie o ile trudniejszy byłby ruch na rynku zbóż bez nich :blink: .

chleb i inne wyroby nie stanieją nawet o 10gr, a gdy znowu pszenica wzrośnie z 500zł na 900zł to piekarze cenę chleba podniosą o 3-4zł bo powiedzą, że im koszty wzrosły, w takim syfie żyjemy

Święte słowa. Odkąd weszliśmy do UE całe działanie PROW było skierowane na modernizację i powiększanie gospodarstw. Z tąd rozpasanie tych co już wtedy mieli dużo i zachęcanie do rezygnacji z prowadzenia gospodarstw małych, zwłaszcza ich starszych właścicieli. Każdy pamięta legendarne wręcz Renty Strukturalne <_<. Jednak zamierzonego efektu nie uzyskano, Ci co mieli dużo mają teraz jeszcze więcej ale małe gospodarstwa nie znikły. Bo skoro każdy dostaje dopłaty bezpośrednie, to dlaczego właściciel 5 ha ma rezygnować z zysku netto na poziomie 12-15 tys. rocznie ( w moich stronach te 2.5-3 tys. się wyciąga z 1 ha rocznie) ?? Nie utrzyma się z tego, ale co roku ma ładny bonus do wypłaty, i nie narobi się na to za wiele.
Teraz ma się coś niby ruszyć i nowy PROW ma wspomóc tych mniejszych. Struktury obszarowej aż tak nie dało się zmienić, teraz będzie działanie na poprawę towarowości (zwiększanie produkcji). Pożyjemy, zobaczymy. Mi się narazie udaje rozwijać bez 1 zł pomocy od Państwa, ale fajnie byłoby coś dostać.
Ale to już jest odchodzenie od tematu ;) .

Ceny u mnie (min. 24 t, wanna z TIR-a) :
pszenica konsumpcyjna - 650 zł netto
żyto konsumpcyjne - 450 zł netto
pszenica paszowa - 580-600 zł netto
jęczmień paszowy - 460 zł netto

Ja zacznę analizować ceny gdzieś pod koniec listopada ^^ .

Edytowany przez Kaszlak79, 24 lipiec 2014 - 21:16.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1611 Share misiek30m2

misiek30m2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 21:49

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Cena pszenicy w młynie w Werbkowicach lubeskie na 30 dni 640 zł brutto 60 dni 680 zł

#1612 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 898 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 23:24

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Zna ktoś ceny łubinów na ten rok?

#1613 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 05:10

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 dziś przedaję pszenice po 570 a przenżyto po 500 od bieraja z pola

#1614 Share denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 06:36

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 młyn w Stoisławiu ceny netto
zboża cena netto/tonę
pszenica konsumpcyjna 665,00
pszenica paszowa 585,00
żyto konsumpcyjne 505,00
żyto przemysłowe 440,00
jęczmień konsumpcyjny 550,00
jęczmień paszowy 535,00
owies konsumpcyjny 530,00
pszenżyto 535,00
rzepak technologiczny 1180,00

#1615 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2125 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 25 lipiec 2014 - 08:18

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 No ciekawe co to będą za żniwa jak zapowiadaja 2 tygodnie pogody w kratke , deszcz i chłodno do max 20"

#1616 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 09:14

nawozy i środki nie stanieją póki będzie na nie duży popyt, a niestety większość rolników ma zakodowane uzyskiwac tylko jak najwyższy plon wiec ładują środków ile wlezie czasem bez ekonomicznego uzasadnienia aby tylko dużo nakosić. Myślisz, że przy tak niskich cenach i nadprodukcji większość rolników zmniejszy zużycie nawozów kosztem zmniejszenia plonu ale i poniesionych nakładów? To powiem Ci że tak nie będzie, taka mentalność rolników i wszyscy to wykorzystują. Oczywiście to, że część polskich rolników by tak zrobiła nic nie da bo w innych krajach musiało by to samo się stać.

otóż to, w galerii pełno zdjęć z wymyślna agrotechniką gdzie stosowane jest chyba wszystko co tylko możliwe.
U mnie pszenica na oborniku,przy zerowej dawce N, jednym zabiegu na grzyba i suszy do maja dała 6,5t/ha. Ziemia IVab.
Przy obecnych cenach trzeba minimalizować nakłady
Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

#1617 Share uszak21

uszak21

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 09:58

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Wiem, ze zly temat ale nie mam czasu szukac. otóz mam do sprzedania slome z pokosow, sobie 30 bel zostawiam reszta do sprzedania. I teraz niewiem jak to liczyc? Tata twierdzi, ze nasze 30 bel to 30 bel za free temu co prasuje. jak to policzyc?

#1618 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 09:58

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 no dokładnie prywatne kołchozy tak robią czyli praktycznie nie liczą kosztów i ich nie ograniczają bo po pierwsze maja kasiorkę a ewentualne straty i tak sobie w dotacjach odbiją
Kulawa Koza ja takiej prognozy nie słyszałem a nawet to deszcz potrzebny bo w centrum i na połnocy susza była straszna

#1619 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 10:52

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 w ktorym centrum ty miales susze? Bo u mnie w wtorek nie szlo wiechac kombajnem w pole a teraz 2 dni pada bez przerwy i obawiam sie ze powtorzy sie sytuacja z przed 4 lat gdzie zniwa w wrzesniu konczyli

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1620 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2125 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 25 lipiec 2014 - 10:53

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Co ci z deszczu jak nie wykosisz.
A ziemniaki mają tak mokro że rosna jak korpiele.