Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6926 odpowiedzi na ten temat

#1441 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 17:28

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 czytam kilka ostatnich postów i własnym oczom nie wierzę ,chcecie mi koledzy powiedzieć że opłaca się bardziej brać nawozy, ŚOR w kredycie a później w żniwa w 9/10 przypadków sprzedać zboże za 25-40% niższą cenę jak by to można zimą zrobić zamiast inwestować własne pieniądze? Jeśli jest to takie opłacalne to ja pytam co wy dalej z tymi pieniędzmi robicie że znów trzeba po kredyt iść na kolejny sezon? Oczywiście to duże uproszczenie co napisałem bo jest wiele przypadków gdzie jest zasadne wzięcie kredytu lub pożyczki ale moim zdaniem powinny to być przypadki a nie standard

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Dzisiaj, 16:06
  •  

#1442 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 01 lipiec 2014 - 18:39

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 gdyby wszystko było opłacalne tak jak powinno byc nikt nie brał by kredytów .. a tu środki i nawozy to może 30% reszta to inwestycje w maszyny budynki itp
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#1443 Share przem

przem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 18:58

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Pojawiły się obnizki cen to i kolega PawelWlkp sie uaktywnił ;) po nowym roku wróżył nam ostry zjazd cenowy i napływ ogromnych ilosci towaru z Ukrainy, na szczęście jego przewidywania sie niesprawdziły i puźniej było tylko lepiej a kolega na pewien czas przepadł... nie żebym był złośliwy, ale musimy sobie uświadomić że ostatnimi czasy ceny na giełdach a co za tym idzie i u nas nie zawsze są zależne od popytu, podaży i innych tego typu spraw, najczęściej są wynikiem spekulacji a wpływ na nie maja różne wydażenia, w tym polityczne, tak jak to miało miejsce w tym roku. PawelWlkp miał może i dobre informacje ale wystarczyło troche ruchawki na Ukrainie, uspokojenie sytuacji z biopaliwami i ceny znów poszybowały w górę. Mam wrażenie że ten rok pod względem plonów wcale nie będzie tak rewelacyjny jak go wszyscy zapowiadają i po żniwach ceny wrócą do przyzwoitego poziomu, przypomne że w ubiegłe żniwa też wszyscy krzyczeli że rzepak będzie poniżej 1000zł/tona a kto miał troche rozumu i przetrzymał to mógł sprzedac i po 1700netto ;) Dziekuje dobranoc.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1444 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 19:01

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Polski rolnik mając 100tyś inwestuje 150tyś :D
Wracając do tematu to nie wiem jak u was ale w mojej okolicy żadnych rewelacyjnych plonów nie widać. Ci co dbają o zboża to teraz u nich wszystko leży a ci co nie dbają to grzyb już pszenicę wykańcza. jare też słabe . Dużo rzepaków leży albo grad go poobijał i też plonów za duzych nie wróżę.
Takiego mokrego roku to ja nie pamiętam i jak nie przestanie na żniwa to cienko to widzę. A te wszystkie ceny i prognozy zbiorów to jest jedna wielka spekulacja i dojenie rolnika.

#1445 Share gen

gen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 19:51

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Masz rację ,u mnie 75% leży ,a reszta wioski stoi i coś mnie trafia !

#1446 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 20:04

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 A ja tak suchego roku nie pamiętam- i plony w okolicy też będą cieniutkie . A ceny - zobaczymy już nie długo.

#1447 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 20:19

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 U mnie jeszcze w maju przeszły takie burze, że niektóre kawałki zboża są w opłakanym stanie i nie mogłem im pomóc.

Co do finansowania. Zgadzam się, że nie można finansować INWESTYCJI rozwojowych bez użycia kredytów, ale jeśli bezmyślnie przeznacza sie pieniądze na konsumpcję a potem brak kasy na zasiewy i nawozy, tylko trzeba brać drogi kredyt, aby wogóle wyjść w pole, to dla mnie to jakaś pomyłka. Z kasy, którą dostaję za plony żelazna suma musi zostać na niezbędne wydatki w odnowienie produkcji. Jeśli po podliczeniu kosztów zostaje jakaś kasa, to dopiero wówczas można ją na coś przeznaczyć. Nie wiem, jak wy, ale ja mam taki tok planowania w swoim gospodarstwie. Czekam ze spokojem na żniwa, bo wiem, że nie mam wpływu na zagrywki spekulantów oprócz głosowania nogami, czyli mogę im nie sprzedać zboża w żniwa, jeśli cena nie będzie mnie satysfakcjonowała. W tej chwili liczę na 700zł za pszenicę i 650 za jęczmień. Koszty magazynowania mam niskie, więc mogę czekać.
U mnie wczoraj przeszło takie tornado, że połamało drzewa i konary, a miejscami zboża leżą pokotem. Ładne - leżą, marne - stoją, ale już żółte i podpalone. Chyba z plonów będą tylko plany.

#1448 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 01 lipiec 2014 - 21:29

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 no wiadomo wszystko w granicach rozsądku .. a co do przetrzymywania rzepaku to nie wszyscy maja magazyny zeby przetrzymać rzepak który jest delikatny w przechowywaniu .. wiec to nie kwestia rozumu bo kazdy wie jak bedzie tylko tego jakie ma magazyny i czy może sobie na to pozwolic .. o hienach skupujących nie wspomne
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#1449 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 21:36

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Popieram Twoje zdanie jahooo odnośnie planowania inwestycji. Są niekiedy jednak sytuacje że planuje się jakąś inwestycje na wiele lat np. zakup ciągnika czy kombajna i wtedy chcac nie chcac musisz jako taki kredyt wziąść chyba że odkładasz te 10 lat na maszyny i wtedy kupujesz za kase ale czy to ma sens? Według mnie jeśli ktoś bierze kredyt to wie co robi i dokładnie sobie to zaplanował. Nie popieram natomiast osób które nie dbaja o swoje zasiewy zboża a potem piszcza że niskie ceny że nie ma zysku itp. Dobry gospodarz dobrze gospodarując z każdej ziemi może wycisnąć jakiś zysk chyba że przyjdzie jakiś kataklizm wtedy to co innego.

#1450 Share ppiotr

ppiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 21:40

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 U mnie i w okolicy zboża bardzo ładne, dawno takich nie było, tylko ceny ostatnio w skupach poleciały w dół po około 100 zł.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1451 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 07:27

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Hehe, kolego przem, no ale przyznasz że miałem racje wtedy i mam teraz. Kryzys na ukrainie uratował troche ceny ale teraz ratunku żadnego nie widać, co nie znaczy że się nagle nie pojawi, chocby znowu ze strony sąsiadów na których wszyscy tak psioczą, a cene co najmniej o 100 dzwigneli tym zamieszaniem związanym z konfliktem. Choć to chyba bardziej zasługa rosji i putina była niż ukrainy. Pozatym ta spekulacja na którą tak wszyscy złorzeczą ciągnie też cene w góre, bo każdy chyba sie zgodzi zarobić na czymś mozna jak jest drogie a nie za bezcen. A w żniwa jak jest tanio, tak jak koledzy piszecie, kto mysli wydawać więcej niż może musi tracić. W tej branży magazyn choć na większość zapasów to najważniejsza inwestycja, a nie kolejny traktor który stoi bezczynnie większą cześć roku.
PS. Kolego przem postaram się uaktywnić gdy będą podwyżki, pozdrawiam.

Edytowany przez PawelWlkp, 02 lipiec 2014 - 07:29.

#1452 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 09:25

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Co do rzepaku się zgodzę, ale też rzepak jest chyba najbardziej objęty umowami kontraktacyjnymi. Poza tym kto zabroni wybudowac magazyn na rzepak grupie rolników ?
Co do zakupu ciągnika - zgoda, ale po to właśnie jest planowanie "nadwyżek" w budżecie, aby przez kilka lat było go za co spłacić bez straty dla produkcji, bo inaczej robi się zaklęty krąg.

#1453 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 10:59

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 co do inwestowania, to do niedawna też miałem podobne zdanie do tych co 'lubią' kredyty. Teraz uważam, że jeśli się kupuje np nowy ciągnik za 200-300tys na gospodarstwo do 50ha, to albo na dotację MGR i mając co najmniej na vat + rezerwę na pierwsze odsetki, albo najlepiej mając minimum połowę.. Ja 3ci rok gospodarzę samodzielnie, wcześniej prowadził dziadek co brał nieprzemyślane kredyty, o uprawy dbał słabo bo były plony rzędu 3-5t, i cały czas pieniędzy brakowało i bywało tak, że brało się kredyt żeby spłacić kredyt, a o nawozach czy śor nie wspomnę. Także Ci co podobnie mają to niech przejrzą na oczy, ja pospłacałem większość tych zaległych zobowiązań, w końcu kupiłem większy ciągnik (używany), nawozy kupiłem na jesieni, więc teraz - jak to zawsze było nie muszę wywozić w żniwa do okolicznego handlarza co dał mi nawozy 50-70t ziarna po cenie jaka jest praktycznie najniższa.. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości uda mi się dodatkowo co najmniej połowę śor kupić za gotówkę i że dodatkowo będę mógł sobie pozwolić na przetrzymanie rzepaku..
Co do ceny pszenicy, to ja może coś sprzedam w żniwa jakby było koło 650netto, ale i to niewiele, a reszta na magazyny. Jak będzie z plonami, zobaczymy - u mnie najlepszy kawałek wyłożyło w 70%, dzisiaj się przejechałem to widzę, że większym gospodarzom co mają zawsze dobre plony też pokładło więc, urodzaj? Może nie będzie źle, ale na pewno jakieś straty będą przez te wylegnięcia..

#1454 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 11:17

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 A mi właśnie tego w Polsce brakuje, że rolnicy w żaden sposób się nie zrzeszają choćby te magazyny na rzepak czy zboża, które można by potem z lepszą cena sprzedawać nie konieczne do okolicznego punktu bo tirami można jechać gdziekolwiek no i przy takich ilościach się inaczej rozmawia. TO robią teraz z dużym powodzeniem pośrednicy, których przybywa tak jak i magazynów przez nich budowanych i sporą część zysku im trzeba oddać. Oczywiści duzi rolnicy sami próbują tak sprzedawać ale to i tak nie to co powinno być bo gdyby takie zrzeszenie dysponowało dziesiątkami tys ton to co innego jak choćby nawet duży rolnik ze setkami ton. Ale w Polsce to nie realne

#1455 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 17:56

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 dobrze kolego mówisz, ale wiesz jaka jest mentalność ludzi chociażby wcześniejszego pokolenia... Ja myślę, że w tym temacie może coś się zmieni za 10-20lat jak 'nasze' pokolenie w pełni dojdzie do władzy w gospodarstwach bez 'radzenia' starszych...

#1456 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 lipiec 2014 - 10:32

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Jęczmień ozimy 500 brutto, trochę mało, ale to normalne, jak jest niezły plon to cena słaba.

#1457 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 16:04

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Pszenica paszowa 720 netto Glencore Szamotuły cena z dzisiaj
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

#1458 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 16:13

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Młodzi są jeszcze bardziej egoistycznie nastawieni, niż "starzy". Każdy myśli tylko o sobie. Może nie w każdej miejscowości, ale w wielu miejscach jedyne miejsce, gdzie ludzie się razem spotykają to sklep albo kościół.

U mnie ani rzepakowych, ani jęczmiennych żniw nie widać, pewnie najwcześniej ruszą w okolicach Piask, bo tam lżejsze ziemie i szybciej wszystko dojrzewa. Mam zamiar po niedzieli wytoczyć kombajn z garażu i poskładać, niech czeka na żniwa.

A jak u was z cenami ON ? Zakupiłem trochę ON po 4,99 i 5,05, chyba raczej taniej nie będzie w żniwa ?

Przeczytaj czego dotyczy temat !!!

Edytowany przez murtek, 03 lipiec 2014 - 17:25.

#1459 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 19:42

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Jaka cena jęczmienia ozimego? bo czytając kilka ostatnich postów rozbieżność jest 300 zł??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1460 Share robertmoczko

robertmoczko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 20:14

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Dzisiaj słyszałem że w okolicy ktoś kupuje paszowy w cenie 480 zł .... szok :huh: