Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6926 odpowiedzi na ten temat

#5021 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 25 czerwiec 2015 - 23:24

Hee i po co tyle złośliwości. Odnośnie cen pisałem jakies 2 tygodnie temu i były to czyste spekulacje od tego jest ten temat. A pisałem na podstawie informacji jakie były wtedy jawne czyli brak suszy w innych rejonach europy i głównych producentów miedzy innymi Rosji i USA. Dzis widać już po raportach że susza jest w znacznej cześci Europy a w USA zapowiadaja niższe plony wiec jasne jest że ceny skoczą. Wiec nie wiem o co Ci chodzi za bardzo. Trzeba swoje wypowiedzi na faktach opierać a nie wróżyć z fusów. Co do suszy dalej podtrzymuje swoje zdanie bo na Podlasiu nie ma biedy nie wiem jak w innych rejonach. W tym roku raczej wieksze plony bede miał niż rok temu a tamten rok był rekordowy  wiec nie narzekam ale zobaczym

to ty kolego zacząłeś pisać o bujaniu w obłokach itd tak jak pisałem te raporty były spekulacją rekordowe plony naświecie dobre sobie  teraz przechodzą do tego co jest realnie na polach i jakoś mocno cięte są te prognozy  a susza była jak pisałem wcześniej w czołowych krajach Europy  nie wzieła się z niczego i od razu trzeba sprawdzać bilanse wodne na własną rękę a nie wierzyć raoprtom instytucji takich jak usda

Co do raportów IUNG w POlsce w swoim pierwszym raporcie też nie widział suszy za okres kwiecień maj a w następnym już zobaczył cudowne olśnienie. heh

Edytowany przez thug, 25 czerwiec 2015 - 23:34.

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 Dzisiaj, 11:31
  •  

#5022 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 06:26

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015 <p>Ostatnie zawirowania na Matifie to najlepszy przykład, jak spekulanci zarabiają miliony, a Nam wydaje się tylko, że coś tam zyskujemy. Jeszcze niedawno rzepak nie przekraczał 360 euro, a teraz zyskuje po 4-5 dziennie. I to 2-3 tygodnie przed zbiorami. W tamtym roku zbieraliśmy 14 lipca, 10 dni po desykacji, w tym może być podobnie. Kolega z Podlasia pisze, że ma lepszy rzepak, aniżeli w tamtym roku, ja muszę się z nim zgodzić, mimo, iż jestem z kujawsko-pomorskiego, gdzie susza jest poważna, to rzepak rokuje dużo lepiej, niż rok wcześniej. A w 2014 sypnął koło 5 ton. Trudno wyrokować, jaka cena będzie w żniwa. Nie ulega jednak wątpliwości, że spekulanci rządzą, a my spinamy się i zastanawiamy, pisać kontrakt czy nie, sprzedawać już czy nie. A najlepsze, że zawsze coś wymyślą, byle zarobić niezłą kasę. Jak nie konflikt na Ukrainie, to susza w Australii, jak nie przymrozek w Kanadzie, to d*pa Maryny. A my musimy przyglądać się, jak fundusze spekulacyjne i hedgingowe robią mega kasę, przerzucając wirtualne kontrakty, a rolnik musi zapier...</p>

Edytowany przez tomektroszynski, 26 czerwiec 2015 - 06:33.

#5023 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 06:46

Mieli susze przed wyborami ogłoscić? Przecież mogłoby to zaszkodzić wizerunkowi zielonej wyspy, bo niby jak zielona jak susza:)

W żniwa raczej drożej niż w kontrakcie nie bedzie. Skupujący ostatnie dwa lata nie wiele zarobili, to będą ostrożni z cenami. A jak się okaże że jednak tak żle nie jest to zapomnieć trzeba o dobrych cenach bo zapasy duże.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5024 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 07:17

w tamtym roku o tej porze rzepak kosztował 350 EUR i leciał z każdym dniem w dól spadł na 310 to było jego minimum w lipcu , teraz kosztuje prawie 390 i drożeje , więc cena 1300 jest mało prawdopodobna , raczej będzie 1500-1600 a przyszłym roku może dojść do 2000 jeśli kolejne żniwa nie będą zapowiadały się optymistycznie albo zima wymrozi sporo plantacji.

nie zapominajmy, że w Polsce też mamy zakłady przerabiające rzepak , a więc będą trzymały przyzwoitą cenę aby kupić odpowiednio dużo surowca bo jak wiadomo Polski rzepak jest bardzo chętnie kupowany przez zachodnią europe , a tam plony zapowiadają się sporo niższe, na dolnym śląsku i opolszczyznie  jest sporo słabych rzepaków , susza zrobiła swoje, a w tym regionie bardzo dużo produkuje się rzepaku

#5025 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1229 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 07:55

PO wyglądzie rzepaku można się mocno przeliczyć z plonem tak roślina,kolego z podlasia jak nie nakosimy w centralno -zachodniej Polsce to nadprodukcji nie będzie,a co do kontraktów to przez ostatnie lata zrobiły się modne,ale wychodzi lepiej ten co przetrzymie i sprzeda póżniej,po za nielicznymi wyjątkami,ja podpisałem raz i straciłem,a teraz nie narzekam,gdyby nie spekulacje to wszyscy by chcieli sprzedać w żniwa i mieć święty spokój ,a tak cały rok jest nerwówka takie czasy

#5026 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 07:55

Trzeba uwzględnic  fakt, że słabe ceny rzepaku w ubiegłym roku spowodowały, że masa ludzi rzuciła się na wysokobiałkowe i inne rosliny z dopłatami, dużo ludzi musiało zasiać spory areał czymś innym ze względu na wymogi zazielenienia. Nie byłbym taki pewien, czy obszar zasiewów rzepaku i zbóż sporo się nie zmniejszył w całej europie z tego powodu.

#5027 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1229 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 08:16

Napewno się zmniejszył ,ci co posiali strączkowe to tylko wspólczuć co z tym badziewiem zrobić ,oddać za prawie darmo  

#5028 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 08:50

trzeba pamietać jeszcze o cenia za jedno euro a trzeba dać prawie 4,2

dodajmy sytuacje w Grecji i na Ukrainie  i mamy kolejne dwa powody do podwyższania się cen rzepaku

trzecia rzecz rzepaki np we Francji okazuje się ze są w kiepskiej sytuacji szczególnie w jej południowej części

a dzisiaj to już totalny boom nawet na zbożach

myślę że rzepak będzie po 1700 na wolnym rynku w żniwa i cena będzie rosła

Edytowany przez thug, 26 czerwiec 2015 - 12:02.

Thug

#5029 Share FarmerB

FarmerB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 13:07

rzepak 1555zł netto loco Szmotuły, zawirowanie zrobiło się dosyć duże z rzepakiem, ale ostatnie lata kto potrzebował pieniądze w  żniwa podpisując kontrakt wygrywał, na wolnym rynku była cena znacznie niższa. Resztę na przechowanie i średnia wychodziła ładna. W tym roku okazuje się, ze jest na odwrót ale jak ktoś podpisał kontrakt po 1350-1400 i sprzeda kontrakt a resztę złoży w depozycie to ta średnia tez może wyjść całkiem niezła.( ja podpisałem 30% plonu-1370zł)

#5030 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 13:47

Coś mi to aż za ostro idzie do góry aktualnie po 7E wzrosty

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5031 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 13:54

no bardzo ostro aż dziwne

na giełdzie angielskiej to prawie 9 funtów

tu jest analiza

http://cereals.ahdb....utput-cuts.aspx

Edytowany przez thug, 26 czerwiec 2015 - 14:20.

Thug

#5032 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 14:01

Tak jak koledzy mówią, mocne te wzrosty, fundusze spekulacyjne działają i to ostro, nawet zimą nie było takich skoków...

#5033 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1229 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 14:46

Pszenica też szaleje na MATIF jest nadzieja na odbicie

#5034 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 16:40

w żniwa nie ale myśłe miedzy pażdziernikiem a styczniem będzie ok a patrząc na dzisiejsze notowania coraz bardziej mi to wygląda na realizację zysków

Edytowany przez thug, 26 czerwiec 2015 - 16:41.

Thug

#5035 Share Rolnikszukaceny

Rolnikszukaceny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 17:37

rzepak 1555zł netto loco Szmotuły, zawirowanie zrobiło się dosyć duże z rzepakiem, ale ostatnie lata kto potrzebował pieniądze w  żniwa podpisując kontrakt wygrywał, na wolnym rynku była cena znacznie niższa. Resztę na przechowanie i średnia wychodziła ładna. W tym roku okazuje się, ze jest na odwrót ale jak ktoś podpisał kontrakt po 1350-1400 i sprzeda kontrakt a resztę złoży w depozycie to ta średnia tez może wyjść całkiem niezła.( ja podpisałem 30% plonu-1370zł)

Co to znaczy poprzednie lata? Mam dane z długiego okresu bardzo szczegółowe i taka sytuacja była 4 oraz 3 lata temu! To żadna przestrzeń czasowa w handlu. Poza tym są na rynku dostępne inne formy umów zabezpieczajace interes rolnika ,tylko niestety większość z nas jest nauczona tak, że jak widzi precyzyjnie określoone złotówki to inne racjonalne rozwiązania zostawia z dala od siebie. Pamiętajcie, że podpisując umowę na sztywną cenę nie jesteście bezpeiczni, bezpieczna jest tylko firma, zazwyczaj duży koncern, który zabezpeicza swoje ryzyko na giełdzie.

#5036 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 17:37

Realizacja zysków nie daje takich skoków w górę. Aby wystapił takiskok, muszą być jakieś dane statystyczne. Zyski realizuje się wolumenem przy niewielkim wzroście. A tu wyraźnie widać, że trend jest od kilku dni wzrostowy na wszystkich giełdach. Albo jest to przerzucenie się na inne rynki funduszy spekulacyjnych, np z rynku ropy, albo dane o plonach są bardzo złe. Zauwaźcie, że lokaty w europie są znikomo oprocentowane, więc gdzieś kasę trzeba lokować. Grając na wzrosty na giełdzie można więcej zyskać niż na lokatach. Trzymam tylko kciuki, aby tydzień przed żniwami kurs nie poszybował w dół jak w ubiegłym roku. U mnie handlarze zapowiadają, że z wielką łaską dadzą 600 brutto za pszenicę. Ludzie pukają się w głowę i zapowiadają, że chyba będą po nia przyjeżdżać na pole i ją kosić sami. Rosja na razie wstrzymała sprzedaż zboża, poza kontraktem z Egiptem i Syrią nic nie będą eksportować, nałożyli wysokie cła wywozowe.

#5037 Share rroooolnik

rroooolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 18:19

witam j apodpisałem kontrakt na 400 kuku sadzicie ze bedzie wieksza odp

#5038 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 19:12

http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/na-zbozach-zaczyna-sie-nowy-silny-trend-wzrostowy-cen,58303.html

Thug

#5039 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 19:12

są rejony z taką suszą , że strach podpisywać jaki kolwiek kontrakt , cena na giełdach w górę więc ja bym sie wstrzymał. jakieś 10 lat temu może troszkę więcej była taka susza w moim regionie , że zbierano 2 t z ha kukurydzy , gdzie normalnie są plony powyżej 10 ton , a ten rok wygłąda bardzo podobnie, oczywiście burzowy lipiec może poprawić sytuacje , ale jak narazie na 3 klasie kukurydza więdnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5040 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 19:17

u mnie tzn gdzie  uzupełnić profil trzeba

pszenica na matifie przebiła 800 zł za tonę

rzepak zaczął niestety sporo tracić

Edytowany przez thug, 26 czerwiec 2015 - 19:19.

Thug