marian2011

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015

Polecane posty

Gość   
Gość

a co mnie to obchodzi czy rolnik inwestuje czy nie? pogoda? w wielu ma, np. lotnictwo. Transport, budownictwo itd. ale zeby dac rolnikowi cos to musisz to cos zabrac komus innemu. Zrozum zmierzam do tego ze jak powiedzmy zakladam sklep i potrzebna mi ciezarowka zeby przywiezc towar to kazdy ma to w d*pie i sam musze na nie zasuwac, albo jak buduje domy to sam musze kupic sprzet do budowy i nikogo to nie obchodzi, nikt mnie nie dotuje. I nie rob propagandy ze rolnictwo jest kluczowe. Budownictwo jest tak samo kluczowe albo handel bo tak samo jak musisz cos jesc to musisz tez gdzies kupic i musi tez ktos ci zbudowac. Takze kazdy sektor jest wazny i wszystkie sa na rownych prawach = radz sobie sam (poza rolnictwem).

 

Ale herezje tu głosisz :D :D :D odnośnie cen to przy tym urodzaju nie maa co narzekać co z tego że pszenica była po 1000 zł jak zbiory były kiepskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerB    12

jest tu jakis moderator? jak się zacytuje post powyzej napisany to zaraz punktami karnymi straszy :P

a teraz rozmowy wokoł świata i gospodarki cen prawie nic to porządku nie potrafi zrobić?

pszenica 650zł netto konsumpcja

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

pszenica 550 + vat lubelskie

Ale herezje tu głosisz :D :D :D odnośnie cen to przy tym urodzaju nie maa co narzekać co z tego że pszenica była po 1000 zł jak zbiory były kiepskie

 

uzasadnij

Marluk są dotacje dla przedsiębiorstw nawet mln zł więc nie chrzań że nie ma, poczytaj  http://www.rpo.lubelskie.pl/front/page/get/183/  oczywiście dodatkowo  masa durnych dotacji np pomoc firmom w dostosowaniu się do norm ekologicznych itp

 

tak ale jaki procent firm je otrzymuje? a jaki procent rolnikow otrzymuje powiedzmy wsparcie na modernizacje? nie porownuj skali bo nie ma co porownywac nawet. zeby bylo jasne to tym dotacjom dla przedsiebiorstw tez jestem przeciwnikiem.

 17% osób w PL jest zatrudnionych w rolnictwie a jak wiesz żeby prowadzić tą działalność trzeba mieć ziemię a ją można nabyć jedynie w drodze spadku bądź darowizny aby mieć jakąkolwiek możliwość sensownej produkcji.Nie każdy ma na dzień dobry milion złotych na 20ha ziemi w przystępnej cenie i zabudowania z nędznym sprzętem z PRL.  Nie da się jej zacząć od tak i również nie można mieć przerwy w produkcji bo się nie da. Krów nie skasujesz i nie zaczniesz za rok produkcji od nowa. Jak Ty sobie wyobrażasz że gospodarstwo 15h, 10krów, 5 byków zapłaci co miesiąc za 2 osoby 2 tys zł ZUSU?

oczywiscie ze nie zaplaci tylko zajmie sie czyms innym, inna profesja, skoro inni moga to on tez moze. Stary rolnik zamiast namawiac syna na rolnictwo bedzie namawial na inne profesje widzac ze np ZUS wysoki. Po co tyle rolnikow?  Bedzie mniej rolnikow, beda lepsze ceny dla nich takze wszystko tylko lepiej. Dlaczego mamy komus tworzyc przywilej bo jemu sie nie oplaca? ALbo tworzymy kazdemu komu sie nie oplaca albo nikomu.

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

" Bedzie mniej rolnikow, beda lepsze ceny " 

Nie widzę zwizazku przyczynowo-skutkowego.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Od poniedziałku wprowadzam ZUS. Przeciętna rodzina musi zapłacić 30 tys zł rocznie. Aby przeżyć na przyzwoitym poziomie trzeba na rodzinę rocznie ok 50 tys zł. Dodatkowo podatek dochodowy trzeba zapłacić a i rolny również. Przyjmijmy że 100 tys zł musi gospodarstwo mieć netto aby żyć i funkcjonować. O inwestycjach nie ma mowy. Przy wyliczeniu 1000zł zysku z ha (nie ma dopłat) musimy mieć 100ha żeby żyć. 17% osób zatrudnionych jest rolnictwie - gospodarstw powyżej 50 ha ok 0,5%. Jedną decyzją sprawiłbyś że bezrobocie wzrosłoby o kolejne 16,8%. Mądre podejście i przyczyni się na 100% do wzrostu gospodarczego i polepszenia warunków życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

To ja podam z innej beczki:

W sąsiednich miejscowościach było zebranie w sprawie regulacji gruntów. Na 600ha gruntów 200 jest we władaniu komorników i banków za długi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

 Widziałeś kiedyś żeby osiedlowy sklepikarz postawił w kilka lat hipermarket? Bo ja nie, widziałem kilku co zwineli interes...Za to widziałem rolników co przejmowali gospodarstwa po rodzicach, z 15 krów weszli na 50 + nowa obora, z 20ha zrobiło się 50, ze starego mtz-ta i 60-tki przesiedli się na 3 ciągniki za łącznie 500tys, oczywiście zaraz remont domu plus piętro w górę i samochód za 100tys obowiązkowo musiał być.... Wszystko na kredyt.... Więc dziwisz się jak mleko spadło 50gr czy byki 2.5zł/kg to komornicy zbierają żniwo? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

" Bedzie mniej rolnikow, beda lepsze ceny " 

Nie widzę zwizazku przyczynowo-skutkowego.

 

 

prawo popytu i podazy. Oczywiscie jesli jest to produkt latwo dostepny na swiecie i tani w imporcie to bedzie to malo zauwazalne. Jesli odwrotnie to ceny tych produktow wzrosna bo bedzie tego towaru mniej. No chyba ze ta mniejsza ilosc rolnikow bedzie produkowac tyle samo co teraz, wtedy ceny sie nie zmienia.

Od poniedziałku wprowadzam ZUS. Przeciętna rodzina musi zapłacić 30 tys zł rocznie. Aby przeżyć na przyzwoitym poziomie trzeba na rodzinę rocznie ok 50 tys zł. Dodatkowo podatek dochodowy trzeba zapłacić a i rolny również. Przyjmijmy że 100 tys zł musi gospodarstwo mieć netto aby żyć i funkcjonować. O inwestycjach nie ma mowy. Przy wyliczeniu 1000zł zysku z ha (nie ma dopłat) musimy mieć 100ha żeby żyć. 17% osób zatrudnionych jest rolnictwie - gospodarstw powyżej 50 ha ok 0,5%. Jedną decyzją sprawiłbyś że bezrobocie wzrosłoby o kolejne 16,8%. Mądre podejście i przyczyni się na 100% do wzrostu gospodarczego i polepszenia warunków życia.

zrozum podstawowa rzecz i ciag przyczynowo-skutkowy. ZUS to tak samo zlodziejska instytucja jak KRUS tylko ze ci w KRUS sa troche mniej okradani. tyle. Doplata polega na tym ze zabierasz komus zeby dac komus. Jesli nie ma doplat -> mniej zabierasz ludziom w podatkach. Spadaja ceny nawozow, opryskow itp bo jest na nie mniejszy popyt, spadaja ceny ziemi. Sa same plusy. Ludzie mysla ze dzieki doplatom maja 1000zl na plus z ha. Nie maja nic. Czemu? bo placa drozej za wszystko, placa chocby wyzsze podatki zeby bylo z czego dac skladke do Unii, placa wyzszy podatek rolny, wyzszy VAT, wyzsze sa obciazenia pracy i bardziej kosztowne wymagania urzedowe. Tak to dziala. Przeciez pieniadze na doplaty z powietrza sie nie biora, skads je trzeba wziac a my na Uni jako gospdarka kraju jestesmy stratni. To mechanizm ale ludzie widza tylko ta jego czesc gdzie rolnik otrzymuje na konto 1000zl. W rzeczywistosci caly mechanizm rolnikowi ani nikomu w kraju sie nie oplaca poza rzadem, coraz wiecej rolnikow to zaczyna widziec. Wiec twoje wyliczenia sa nieprawdziwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Pokazałem Ci co się stanie jak od poniedziałku przyjdzie zapłacić zus rolnikom - to nie ma wiele wspólnego z dopłatą. Nie zauważyłeś jednej rzeczy. Aby obskoczyć 1000ha trzeba 5 traktorzystów i to nie na etat a jedynie od marca do listopada. Ilość nawozu zostanie taka sama - cena również. Tyle że z 1000ha może utrzymać się 30 rodzin a nie jedna i 5 traktorzystów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

ale gdyby byl zus to wlasnie z 1000ha utrzymaloby sie 5 rodzin a cala reszta czyli 25 rodzin wedlug ciebie poszloby do innej pracy. Zrozum to w koncu ze nie potrzeba tylu rolnikow w Polsce. A nizsze skladki i doplaty to dla mlodych rolnikow pokusa do pojscia w ten sektor co w konsekwencji powoduje ze masa mlodych chce byc rolnikami. Widac to na forum, malo masz watkow "jak zaczac z krowami?" itd ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

taaa a w mieście to praca leży i czeka na mieszkańców wsi. Co tu za pierdoły piszecie... to czemu w mieście jest bezrobocie??? niech dojdą Ci wszyscy ze wsi których nie będzie stać na "prorokowany" ZUS to wtedy zobaczymy jakie będzie bezrobocie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

ale gdyby byl zus to wlasnie z 1000ha utrzymaloby sie 5 rodzin a cala reszta czyli 25 rodzin wedlug ciebie poszloby do innej pracy. Zrozum to w koncu ze nie potrzeba tylu rolnikow w Polsce. A nizsze skladki i doplaty to dla mlodych rolnikow pokusa do pojscia w ten sektor co w konsekwencji powoduje ze masa mlodych chce byc rolnikami. Widac to na forum, malo masz watkow "jak zaczac z krowami?" itd ?

 

To czemu UE zależy na tym żeby jednak młodych rolników było więcej?

I kolejne pytanie: bezrobocie obecnie wynosi ok 13% - dodaj jeszcze 16 % z rolnictwa i wymyśl tym ludziom pracę...

 

Jeszcze jedno. Mówisz że pełno tematów jak zacząć z krowami. Jest nawet temat jak zacząć od zera i co? Wnioski są takie że bez potężnego kapitału nie da się zacząć.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Wielkopolska pszenżyto 500zł/t netto.

 

KOLEDZY ZAŁÓŻCIE SOBIE OSOBNY TEMAT DO TEJ DYSKUSJI.

NIE POWIEM ŻEBY TO NIE BYŁO CIEKAWE CO PISZECIE ALE CHCĄC ŚLEDZIĆ CENY TRZEBA TO WSZYSTKO CZYTAĆ.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerB    12

przenieście się na odpowiednie tematy debatować i nie ZAŚMIECAJCIE TEGO TEMATU!!!!!!

MODERATOR ZABALOWAŁEŚ CZY CO ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

To czemu UE zależy na tym żeby jednak młodych rolników było więcej?

I kolejne pytanie: bezrobocie obecnie wynosi ok 13% - dodaj jeszcze 16 % z rolnictwa i wymyśl tym ludziom pracę...

 

Jeszcze jedno. Mówisz że pełno tematów jak zacząć z krowami. Jest nawet temat jak zacząć od zera i co? Wnioski są takie że bez potężnego kapitału nie da się zacząć.

 

ok nie dyskutuje juz wiecej bo to nie ten temat, chcesz to utworz temat albo napisz na priv. Ale odpowiadajac: Czemu uni zalezy? nie wiem, przeciez im wieksza kwota do rozdania tym wiecej mozna ukrasc do kieszeni :) ludzie sami sobie wymysla prace? dlaczego rzad ma byc opiekunczy i im cos zapewniac? chca to niech beda rolnikiem nie to niech sie zajma czyms innym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Im więcej małych tym krus, zus, ubezpieczalnie , banki itp mają więcej kasy.  Np we Francji rolnik ma jedno OC i obejmuje ono wszystkie ciągniki i maszyny - u nas mając 5 ciągników płacisz 5 ubezpieczeń, do tego oc gospodarstwa itp i na każdym kroku rżną nas jak należy.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

ok nie dyskutuje juz wiecej bo to nie ten temat, chcesz to utworz temat albo napisz na priv. Ale odpowiadajac: Czemu uni zalezy? nie wiem, przeciez im wieksza kwota do rozdania tym wiecej mozna ukrasc do kieszeni :) ludzie sami sobie wymysla prace? dlaczego rzad ma byc opiekunczy i im cos zapewniac? chca to niech beda rolnikiem nie to niech sie zajma czyms innym.

 

Od wieków władza kreowała byt tych na dole. Chcesz żeby rolnik płacił rządowi ZUS a potem piszesz że rząd nie ma być opiekuńczy i zapewniać czegokolwiek. Zdecyduj się. Albo mądra ingerencja państwa (ale nie takie bzdety które proponujesz bo ludzie wyszliby na ulice, nałożenie obciążeń na kogoś kto ich nie jest w stanie spełnić jest idiotyzmem, już kiedyś wymyślono kontygenty, obowiązkowe dostawy zboża i mięsa, na Ukrainie skończyło się to głodem) albo wolny rynek.

 

Już na koniec. Kiedyś chłop, teraz rolnik był zawsze na innych prawach niż mieszczanin czy szlachcic. Tak już zostanie tyle że nie należy nikogo uprzywilejowywać ale też nie należy wszystkich traktować równo tylko sprawiedliwie. Sprawiedliwie nie znaczy równo. Wprowadzenie złodziejskiego Zusu w imię równości. 

A jaka jest wysokość tego OC skoro obejmuje tyle kwestii??

 

Bank ma więcej kasy jak małych jest więcej? Dobre... Mały najczęściej ma tyle co na przeżycie i na koncie 0 zł bo gotówka zanim spłynie na konto to już i wydana. Dla banku liczy się średni i duży bo oni zaciągają kredyty a na tym banki zarabiają. Depozyty też się liczą bo bank mając 1 mln zł może udzielić kredytu na 27 mln. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

prawo popytu i podazy. Oczywiscie jesli jest to produkt latwo dostepny na swiecie i tani w imporcie to bedzie to malo zauwazalne. Jesli odwrotnie to ceny tych produktow wzrosna bo bedzie tego towaru mniej. No chyba ze ta mniejsza ilosc rolnikow bedzie produkowac tyle samo co teraz, wtedy ceny sie nie zmienia.

 Sam sobie odpowiedziałeś jest 2 rolników co mają po 10 ha pszenicy razem produkują ok 140t zboża potem jeden wykupuje drugiego i sam produkuje nadal 140 t gdzie tu podaż i popyt? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dostałem ofertę sprzedaży owsa 350brutto za czarny 300tradycyjny :) cena kosmos

Na co czekasz , do pieca z nim w piz***u

Cieplutkie foty

Choć i tak się pzrypier****ą ze nie piszę po ile np. pszenżyto i to nieważne ze dwa msc temu było po 500 , 1 mcs temu po 500 , dwa tyg temu po499 i dziś zas po 500 . Ważne by skrobac.

post-2074-0-53587300-1415486537_thumb.jpg

post-2074-0-17648700-1415486554_thumb.jpg

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie pomawiaj. Na brodę i ch**ja zawsze mogę liczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Do owsa trzeba mieć specjalny palnik, w zwykłym nie wykorzystasz w pełni jego wartości, co przy cenie groszku ok 600zł nie jest wcale takie opłacalne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



    • Przez thor1984
      Ile krzyknąć za belę 120 x 120 trawy i trawy z koniczyną. Po mojej stronie koszenie i przesuszenie i na wałki. Po stronie kupującego folia, prasowanie i owijanie.  
    • Przez livebird
      Witam mam mieszanke jarą (pszenica i jęczmień) do tej pory zdrowa ale zakupiłem środek grzybobójczy Helicur i chcę go zastosować w dwóch dawkach 0,5l/ha teraz wraz ze skracaniem etefonem (aktualnie liść flagowy i podflagowy) i drugi raz kolejne 0.5l/jak się wykłosi. Moze być takie zastosowanie tego środka ?
      Dodam że to skracanie z tym Helicurem chciałbym wykonać już jutro jeśli tylko pogoda pozwoli .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj