warchest

dopalty dodatkowe do straczkowych

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tymi strączkowymi chcieli i chcą zachęcić do urozmaicenia i zmianowania upraw. Braków nie było i nie będzie surowca z przeznaczeniem na paszę wysokobiałkową, w każdej chwili sprowadzą jak nie soję to śrutę słonecznikową. Obawy będą co do cen skupu strączkowych, z całą pewnością ich cena nie wzrośnie przy zwiększonej podaży. Teoretycznie zwiększając areał strączkowych zmniejszy się areał kłosowych, rzepaku... więc to ich cena powinia lokalnie podskoczyć, ale nie wiadomo jak to będzie się miało w odniesieniu do trendów z giełd światowych. Wszystko jest ze sobą powiązane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

Ja widzę sporo zalet:

1. Podaż nasion wysokobiałkowuch na rynku, wolnych od GMO

2. Przełamanie monokultury zbóż w niektórych okolicach. W zwiazku z upadkiem wszelkich upraw (tytoń, buraki, len, konopie, gryka, ziemniaki) ma to duże znaczenie dla utrzymania gleb w lepszym stanie

3. Zmniejszenie zapotrzebowania na nawozy azotowe (strączkowe asymilują azot z gleby)

4. Zmniejszenie zapotrzebowania na fungicydy w zbożach - przełamanie monokultury zmniejsza atak chorób grzybowych w roku nastepnym.

5. Zmniejszy się podaż zbóż na rynku europejskim, co pozytywnie wpłynie na stabilność cen

 

Co do tego, że nie będzie zbioru - tu się zgodzę, widzę sporo zasiewów, które już w tej chwili do zbioru się nie nadają z powodu braku ochrony od chwastów i chorób. Typowe uprawy na dopłaty. Co do cen na strączkowe - tu się nie zgodzę. Bo import kosztuje - transport, cła itp. Więc cena musi być niższa niż z importu, ale na tyle atrakcyjna, aby ktoś chciał to zbierać i sprzedawać. Bo wbrew pozorom jest to dla firm dobry biznes, kupić surowiec tańszy niż importowany, nie czekac miesiąc na dostawę i zapłacić w sumie mniej.

Dla przykładu tona soi z krajowego skupu około 1400 zł, soja z importu 1600 plus transport morzem i z portu plus cła. Wiadomo, że będą spekulacje, ale przy dopłatach, jak będzie niska cena, to nie będzie zbiorów, więc nie będzie surowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Już teraz ponoszą koszt orki lub talerzowania tylko po to by wyłudzić w przybliżeniu te 1000 zł na ha. Więc jeżeli będą mieli możliwość wyłudzenia dodatkowo 1300 zł/ha to pojadą na targ i kupią te 100 kg łubinu aby wysiać go rozsiewaczem i dopiero później talerzować.

 

Więc cena w detalicznym wzrośnie. Zwiększy się uprawa łubinu za równo przez miastowych oraz przez rolników. Jednak że tych miastowych na moje oko będzie więcej a oni nie będą go sprzedawać tylko kupować. Popyt urośnie bardziej niż podaż.

 

Tak mi się wydaje i oby się sprawdziło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Poprzez dopłaty według założenia ma się pojawić znacznie więcej tego przykładowego łubinu na rynku, docelowo mamy osiągnąć samowystarczalność w zakresie produkcji strączkowych wysokobiałkowych na cele paszowe, To musi się odbić na niższych cenach.

 

Poza tym według pierwotnych założeń ma być zmianowanie oraz nie będzie można będzie obsiać całej powierzchni UR jednym rodzajem czy też gatunkiem rośliny uprawnej, lecz już nie pamiętam do jakich gospodarstw to miało się odnosić. Za dużo już czytałem samych pomysłów decydentów.

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Już teraz ponoszą koszt orki lub talerzowania tylko po to by wyłudzić w przybliżeniu te 1000 zł na ha. Więc jeżeli będą mieli możliwość wyłudzenia dodatkowo 1300 zł/ha to pojadą na targ i kupią te 100 kg łubinu aby wysiać go rozsiewaczem i dopiero później talerzować.

 

Więc cena w detalicznym wzrośnie. Zwiększy się uprawa łubinu za równo przez miastowych oraz przez rolników. Jednak że tych miastowych na moje oko będzie więcej a oni nie będą go sprzedawać tylko kupować. Popyt urośnie bardziej niż podaż.

 

Tak mi się wydaje i oby się sprawdziło.

Słuchaj - jeśli mam wsiać na 6 klasie żyto umłócić tonę [ przy dobrze rozłożonych opadach] to wolę ,,wrzucić '' seradelkę lub łubin i jak urośnie dobrze nie też tragedii niema. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No właśnie, dlatego popyt na nasiona wzrośnie. Podaż nie koniecznie bo jak sam wskazałeś - tragedii niema -

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

U nas ci co sieją [ jak ja to mówię unijną :ph34r: ] to wysiewają nie 25 kg. seradeli na ha. tylko 10 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Damian, ten Twój popyt wzrośnie, ale tylko na materiał siewny i to przez pierwsze 2 lata, później wszędzie będzie tego pełno.

Jak zbierze się plon to z tej dopłaty strączkowej może niewiele pozostać. Zobaczymy jak wyjdzie w rzeczywistości ta opłacalność.

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Oby nie ;)

Pożyjemy zobaczymy, jeszcze nawet nie wiadomo czy na pewno będzie tak wysoka ta dotacja, bo nic nie jest jeszcze zatwierdzone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2420

Jezeli do straczkowych bedzie dodatkowa dopłata wieksza niż teraz toich cena na rynku spadnie


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    782

Witam,

jak w końcu mają wyglądać te dopłaty do strączkowych? Jestem początkującym rolnikiem i mam zamiar dorwać kilka hektarów ugoru słabej klasy. Atrakcyjna dopłata 326 euro/ha skłoniłaby mnie, aby na wiosnę 2015 zasiać tam łubinu żółtego w celu poprawy struktury ziemi. Oczywiście chciałbym zebrać plon, a nie skosić talerzówką i wziąć kasę za frajer. Jednak gdzieniegdzie wyczytałem, że dopłat tych nie będzie tak łatwo wziąć, że nie wystarczy zasiać i nadać wniosek o dotację. Napisano w sierpniowym Top Agrar:

(...)Hitem wydają się strączkowe, gdzie zapowiedziana dopłata ma wynieść 326 euro/ha. Ale euforia u zainteresowanych może szybko prysnąć. Kwota ta bazuje bowiem na powierzchni zasiewów strączkowych uprawianych do tej pory i określonej puli pieniędzy.(...)

Jak to rozumieć? Czy może się okazać, że jeśli już dam nawozu, kupię zaprawy i szczepionki, nasieję drogiego jak diabli żółtego łubinu, odgrodzę pole przed zwierzyną to nie będę mógł dostać tych dopłat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Rośliny wysokobiałkowe to według agencji:

 

- rośliny wysokobiałkowe (bób, bobik, łubin słodki, groch siewny);

 

Zatem do łubinu, koniczyny, lucerny itd też będzie taka dopłata w postaci 326 euro/ha czy tylko do tych powyżej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Rośliny wysokobiałkowe to według agencji:

 

 

 

Zatem do łubinu, koniczyny, lucerny itd też będzie taka dopłata w postaci 326 euro/ha czy tylko do tych powyżej?

 

326 euro to jest propozycja, mówią w agencji, że na pewno będzie niższa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    782

Ma być 326 euro do hektara niby, ale dopłata będzie odpowiednio niższa w zależności od zgłoszonych upraw wysokobiałkowych. To znaczy, że im więcej w kraju będzie zgłoszonych hektarów upraw wysokobiałkowych, tym mniejsza będzie do nich dopłata.

 

Czyli spodziewam się, że będzie taki boom na te dopłaty, że wyniesie ostatecznie jakieś 100 euro/ha :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jednak miałeś rację z innymi pewnie będzie podobnie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

przecież dając te 326 euro do strączkowatych chcą wzrostu produkcji tych roślin, tak samo jak dopłata do burak, pomidora etc.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Ma być 326 euro do hektara niby, ale dopłata będzie odpowiednio niższa w zależności od zgłoszonych upraw wysokobiałkowych. To znaczy, że im więcej w kraju będzie zgłoszonych hektarów upraw wysokobiałkowych, tym mniejsza będzie do nich dopłata.

 

Czyli spodziewam się, że będzie taki boom na te dopłaty, że wyniesie ostatecznie jakieś 100 euro/ha :D

 

to nie jest prawda co piszesz, sprawdź na stronie arimr, obniżenie stawki dotyczy areału obsianego roslinami wysokobiałkowymi w danym gospodarstwie a nie w kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stan1122    0

Specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych przysługuje również w przypadku ich uprawy w formie mieszanek, z wyłączeniem mieszanek z roślinami innymi niż rośliny strączkowe i motylkowate drobnonasienne, z tym, że w przypadku wyki siewnej (Vicia sativa L.) dopuszcza się jej uprawę z rośliną podporową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roman099    22

326 euro do hektara to na pewno jest pewne bo wszystko zostało już zatwierdzone i tu chodzi o to aby zachęcić rolnika żeby siać więcej roślin wysokobiałkowych. dlatego stawka jest dość spora, przeliczając na złotówki to ponda 1300 zł do hektara będzie + oczywiście dopłata podstawowa. wiec jak by nie patrzeć to lepiej zasiać niż ugorem ma zostać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek1234    33

to nie jest prawda co piszesz, sprawdź na stronie arimr, obniżenie stawki dotyczy areału obsianego roslinami wysokobiałkowymi w danym gospodarstwie a nie w kraju.

 

informacja ze strony armir :"płatności związane z produkcją (tzw. dobrowolne wsparcie powiązane z produkcją) - 15% całej koperty finansowej, w tym 2% na dopłaty do uprawy roślin wysokobiałkowych" czyli jeśli w 2015 roku obszar zasiany będzie dwa razy wiekszy niż przewidywał armir to dopłata będzie dwa razy mniejsza czyli nie 326 a 163 euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jedrus
      Witam, czy ktos mógłby mi nakreslic prosty schemat na podłaczenie dodatkowego oswietlenia do kombajnu. Chciałbym załozyć dodatkowe halogeny na przód (2 szt), na rure wysypu (1szt) i z tyłu do cofania (1szt). Ponadto lampę ostrzegawczą ,,kogut". Jak wiadomo z kombajnem nie ma zartów (pozar) więc proszę o pomoc.
    • Przez tomu4444
      Witam, mam c360 3p z nowymi akumulatorami i alternatorem. chcę właśnie dołożyć dwa dodatkowe reflektrki w masce w przodzie o żarówce H3 55W. Pytania: Jak to podłączyć?
      Czy akumulatory nie padną?
      co mi będzie do tego jeszcze potrzebne??
       
      Odrazu mówie że nie chce pisania "nie wiesz tego?" itd. mam dopiero 16 lat, proszę o dość szczególowe opisanie co i jak.
       
      Pozdro.
    • Przez DevilDriver
      Witam
       
      Otóż w mojej kukurydzy pojawiło się takie coś;
       

       
      Czy ktoś zna przyczynę może skąd to się bierze? Jakie są skutki?
      Nigdy nie występowało takie rozgałęzienie wiechy kukurydzy u mnie, a uprawiam ją parę lat. Dodam, że jest jakieś 30% roślin tak wygląda.
       
      z góry dziękuje i pozdrawiam
    • Przez masa24
      Witam, która z roślin strączkowych i motylkowatych jest najbardziej opłacalna? Myśle o przerwaniu monokultury zbozowej, rzepaku nie chce siac.
      Chce cos zasiac pod wieksza doplate, ale dobrze by było jak juz siac to i zebrac
      ktore rosliny z tych grup preferujecie i jak wyglada tego oplacalnosc?
    • Przez PronarekP5
      Tak jak w temacie , czy wiecie czy da sie samemu dołożyć coś do tych ciągników co występuje w wyposażeniu dodatkowym a są przygotowane np. kable do podłączenia itd. Co trzeba dołożyć co zrobić , żeby zamontować coś dodatkowego, widziałem ze w tylnych lampach są kable do sterowania zaworami hydraulicznymi tylko co trzeba zrobic oprócz dolozenia guzików żeby to uruchomić.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj