Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ceny ziemi 2013

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
1621 odpowiedzi na ten temat

#1361 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 05 grudzień 2013 - 16:43

Ceny ziemi 2013

@filantrop oczywiście masz rację że każda jednostka wartości piniądza ma w zasadzie tą samą wartośc , mi chodziło bardziej o koszt pozyskania tego pieniądza. Fundusze pozyskuja go z rynku pieniężnego gdzie jest najtańszy, kredyt w banku już jest droższy natomiast wypracowanie zysku w działaności gospodarczej który mógłby byc zainwestowany (czyli taki sposób kreacji pieniądza na inwestycje) jest najdroższą opcją. Zresztą to już zagadnienia dla ekonomistów. ;) W każdym razie nie jesteś w stanie konkurować o ziemię z funduszami inwestycyjnemi bo nie masz szans zgromadzić tyle gotówki co one i tyle.

trochę za bardzo uogólniasz. bo możesz wziąć kredyt w banku nawt na 50% i przeznaczyć te pieniądze na inwestycje w jakąś firmę czy gospodarstwo czy w mieszkanie ale stopa zwrotu kapitału bedzie na tyle duża że nie będzie to miało znaczenia. widomo ze nie mamy szans z żadnymi funduszami dlatego siedzimy na af i biadolimy jak to źle i drogo hehe

podobno w rolnictwie stopa zwrotu kapitału jest na poziomie 2-3%???

@koma miałem dwadzieścia pare matek lm i przychówek. momentami do 70 szt dochodziło stado. tzn były z tego jakieś tam pieniądze ale nie takie jak oczekiwałem i niewspółmierne do nakładu pracy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ceny ziemi 2013 Dzisiaj, 22:00
  •  

#1362 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:04

Ceny ziemi 2013 mozna powiedziec ze realna stopa zwrotu jest na poziomie inflacji :D
dlatego rolnik zeby cokolwiek zrobic wiekszego potrzebuje kredytu, bo oszczednosci brak, godpodarka to takie przelewanie wody (pieniedzy) z jednego wiadra do drugiego i na odwrót
niby masz pieniadze w kieszeni ale wiesz ze za chwile ich miec nie bedziesz bo musisz zainwestowac/kupic to, tamto i jeszcze 100 innych rzeczy, a na koncu zostaje na zwykłe zycie i nic poza tym, a majatek niby w setkach tys :D

Edytowany przez koma666, 05 grudzień 2013 - 17:09.

#1363 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:17

Ceny ziemi 2013 Koma666 - skoro gospodarka to tylko nędza i kredyty to skąd ten nowe JD, chałupy podwalane jak pałace, po 3 samochody pod domem? Bank Ci nie da kasy jak nie sprawdzi czy tego nie zwrócisz... Średnie i duże gospodarstwa jak mądrze inwestują to i żyją na dobrym poziomie.

#1364 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:21

Ceny ziemi 2013 no tak ale tylko duze gospodarstwa to maja kasy jak lodu bo te male typu 20- 30 ha to tam nie ma pieniedzy duzo praktycznie na przezycie a zero inwestycji typu ziemei kupic po 50 tys

#1365 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:27

Ceny ziemi 2013

mozna powiedziec ze realna stopa zwrotu jest na poziomie inflacji :D
dlatego rolnik zeby cokolwiek zrobic wiekszego potrzebuje kredytu, bo oszczednosci brak, godpodarka to takie przelewanie wody (pieniedzy) z jednego wiadra do drugiego i na odwrót
niby masz pieniadze w kieszeni ale wiesz ze za chwile ich miec nie bedziesz bo musisz zainwestowac/kupic to, tamto i jeszcze 100 innych rzeczy, a na koncu zostaje na zwykłe zycie i nic poza tym, a majatek niby w setkach tys :D

koma666 - źle rozumujesz - kupując ziemię ,nawet po 50tys zl /ha właśnie uciekasz przed inflacją , to pieniadz traci wartość , więc nie ma sensu trzymać go na koncie - ziemia jest ziemią - to jest warsztat pracy , raczej nie będzie traciła na wartości , będzie przynosiła większy lub mniejszy zysk przez lata. Więc co ma zrobić rolnik z posiadanymi luźnymi funduszami jak nie kupić ziemię ?
Koszty tez trzeba liczyć inaczej , gdyż każdy następny hektar zmniejsza koszt uprawy już posiadanych. Więcej hektarów = tańsze środki produkcji , droższe ceny zbytu.

#1366 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:35

Ceny ziemi 2013 a skąd wiesz że nie będzie tańsza? może za 20 lat ruscy i ukraińcy będą produkować na całą europę zboża i świń? ja pamiętam czasy kiedy ziemię możnabyło kupić za przysłowiowe 5 zł ale nikt nie kupował bo po co jak taka tania?

ja jestem zdania żeby zamiast na siłe rozwijać gospodarstwo to lepiej znaleźć sobie dodatkową pracę i mieć tyle hektraów ile się ma. mówie tu oczywiście o małych gospodarstwach. takich do 30-40 ha

#1367 Share matek1810

matek1810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:37

Ceny ziemi 2013 nawet jak masz 50ha to przy tych cenach jest ciężko kupić kawałek ziemi, tym bardziej ze agencja jak coś sprzedaje to areał pomiedzy 15 a 30 ha zjadą się bambry i nabiją po 70tyś i robią sie kolosalne sumy nie do przeszkoczenia dla małych gospodarstw, mało rolni sie nasłuchają i cenią po 50tyś za skrweczek ziemi. Szał z tą ziemią jest

#1368 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:38

Ceny ziemi 2013

Koma666 - skoro gospodarka to tylko nędza i kredyty to skąd ten nowe JD, chałupy podwalane jak pałace, po 3 samochody pod domem? Bank Ci nie da kasy jak nie sprawdzi czy tego nie zwrócisz... Średnie i duże gospodarstwa jak mądrze inwestują to i żyją na dobrym poziomie.

jasne ze zyja na dobrym poziomie, na pewno lepiej niz pracujac za najnizsza krajowa, chodzi mi tylko o to ze np. posiadasz majatek za 1mln, ale jakos oszczednosci nie rosna co roku o 100 tys (10% rocznie)
skad jd ? wiekszosc to z PROW, który dał 50% ceny ciagnika, pozostała czesc albo z banku albo z kieszeni, tylko dochodzimy do kolejnego pytania, czy np.150 tys wydane z własnej kieszeni na nowego JD da nam 10% rocznie zysku ? :D

Edytowany przez koma666, 05 grudzień 2013 - 17:40.

#1369 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:38

Ceny ziemi 2013 hehehe ziemia nigdy nie stanieje niestety tez bym sie cieszyl jakby staniala ale to tylko marzenie scietej glowy jak obcokrajowcy zaczna wykupywac to cena wzrosnie 10 krotnie niestety taka jest rzeczywistosc

#1370 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:42

Ceny ziemi 2013 taaa
przyjada turki nieroby z niemiec i beda ziemie kupywac w polsce :D juz to widze :D
bo rodowity niemiec to ma gdzies polskie piachy i polska rzeczywistosc

takie gadki ze nigdy to, nigdy tamto sa zgubne
nigdy nie mów nigdy :D

Edytowany przez koma666, 05 grudzień 2013 - 17:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1371 Share matek1810

matek1810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:45

Ceny ziemi 2013 myślę ze dzisiejsze ceny ziemi to już jest szczyt lub który bedzie się utrzymywał przez kilka lat . W okolicy biznesmeni którzy nakupili ziemi 10 lat temu w tej chwili się jej pozbywają i pieniądze inwestują gdzie indziej. kupowali ziemię kilka lat temu od 3 do 7tyś/ha a teraz sprzedają po 30-40 tyś/ha w zależnosci od lokalizacji i klasy ziemi

#1372 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:52

Ceny ziemi 2013 To sprzedam po 500tys za ha i będę do końca życia pławił się w luksusie.

#1373 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:55

Ceny ziemi 2013 tylko że ci biznesmeni kupowali tą ziemię właśnie po to żeby ją kiedyś sprzedać a ci co ją teraz od nich odkupują już jej nie sprzedadzą.

#1374 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 17:58

Ceny ziemi 2013

To sprzedam po 500tys za ha i będę do końca życia pławił się w luksusie.

po 500 tys ?
no takiej ceny to jeszcze w polsce chyba nie było :)

#1375 Share RYZYNH

RYZYNH

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 18:15

Ceny ziemi 2013

To pogratulować takich zysków, wynika z tego że np 30h gospodarstwo dało by miesięczny zysk na poziomie 10tys zł :o nie mówiąc o większych gosp.,żyć nie umierać. Chyba że kolega pomylił zysk z przychodem bo ten się właśnie kształtuje gdzieś w okolicach 5tys. Pozwoliłem sobie zaglądnąć na przykładowe kalkulacje z ODR i na wrzesień 2013 zysk z 1ha pszenicy wychodzi gdzieś w okolicach 400zł czyli jakieś 10 razy mniej niż koledze wyżej, niech nawet będzie to nieco zaniżone ale na pewno nie więcej jak kilkanaście kilkadziesiąt procent bo inaczej by się ośmieszali. Oczywiście większe gospodarstwa produkują taniej ale nie wydaje mi się aby 10krotniej.
Pierwsza lepsza kalkulacja z internetu, ale dla pewności sprawdziłem kilka i wygląda podobnie:
http://w-modr.pl/fil...ima_09.2013.pdf

To może zostaje tyle jak obsiejesz pole kolejny raz. Ja policzyłem w tym jeszcze dopłaty, ale nie wiem skąd zysk 400zł/ha ja w tym roku miałem 1300zł przy plonie 5,5t bez dopłat

#1376 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 05 grudzień 2013 - 18:22

Ceny ziemi 2013

hehehe ziemia nigdy nie stanieje niestety tez bym sie cieszyl jakby staniala ale to tylko marzenie scietej glowy jak obcokrajowcy zaczna wykupywac to cena wzrosnie 10 krotnie niestety taka jest rzeczywistosc

Heh a ja czekam cierpliwiena wprowadzenie podatku dochodowego, nowego prow i szczególnie rok 2020 gdy to sielanka za europejską kasę się skonczy. :P Nie bedzie juz PROWu i co najlepsze doplaty mają byc nizsze wiec wydaje mi sie ze cena pojdzie w dół albo przynajmniej utrzyma sie na tym poziomie co jest, wiec kupno za ok 7 lat powinno byc rentowniejsze :huh: Ale jak to wszystko sie potoczy to wie tylko Bóg

#1377 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 18:27

Ceny ziemi 2013 oby unia do 2020 roku sie rozpadła, bo wtedy nasze zbankrutowane panstwo dopiero bedzie szukac pieniedzy (wprowadzac nowe podatki takze dla rolników) bo trzeba bedzie do kasy unijnej wpłacac a oni (UE) beda coraz mniej z tej kasy dawac :D

#1378 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 18:39

Ceny ziemi 2013

To może zostaje tyle jak obsiejesz pole kolejny raz. Ja policzyłem w tym jeszcze dopłaty, ale nie wiem skąd zysk 400zł/ha ja w tym roku miałem 1300zł przy plonie 5,5t bez dopłat

Gdybyś uwzględnił wszystkie koszta tak jak w tej tabelce czyli własną prace, amortyzacje itd. to raczej by Ci tyle już nie wyszło...

Dla mnie jest oczywiste, że cena ziemi jest nabita w dużej mierze przez dopłaty. Czemu 10 lat temu kosztowała 5tys za ha? Jak nie będzie dopłat, a to prędzej czy później pewnie nastąpi to i ziemia stanieje.

Edytowany przez grego, 05 grudzień 2013 - 18:48.

#1379 Share RYZYNH

RYZYNH

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 19:50

Ceny ziemi 2013 uwzględniam to tak jak jest w tabeli tylko że nawozów sypię mniej i nie stosuję pełnej ochrony grzybowej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1380 Share Szymekrolnik

Szymekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 20:40

Ceny ziemi 2013 U mnie w okolicy poszła za ponad 80tys zł za ha :D 5 i 6 klasy :P Tylko w rzeczywistosci kogo stac z małych gospodarstw na zakup ziemi przy takich horendalnych cenach :unsure: praktycznie nikogo a najgorsze ze Ci po 10-15ha sie nasłuchaja a potem ponizej 50tys za ha mozesz nie kupic od takich ludzi :mellow: