Zaloguj się, aby obserwować  
newhollandt6

Ceny ziemi 2013

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
koma666    162

oby unia do 2020 roku sie rozpadła, bo wtedy nasze zbankrutowane panstwo dopiero bedzie szukac pieniedzy (wprowadzac nowe podatki takze dla rolników) bo trzeba bedzie do kasy unijnej wpłacac a oni (UE) beda coraz mniej z tej kasy dawac :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

To może zostaje tyle jak obsiejesz pole kolejny raz. Ja policzyłem w tym jeszcze dopłaty, ale nie wiem skąd zysk 400zł/ha ja w tym roku miałem 1300zł przy plonie 5,5t bez dopłat

 

 

Gdybyś uwzględnił wszystkie koszta tak jak w tej tabelce czyli własną prace, amortyzacje itd. to raczej by Ci tyle już nie wyszło...

 

Dla mnie jest oczywiste, że cena ziemi jest nabita w dużej mierze przez dopłaty. Czemu 10 lat temu kosztowała 5tys za ha? Jak nie będzie dopłat, a to prędzej czy później pewnie nastąpi to i ziemia stanieje.

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RYZYNH    3

uwzględniam to tak jak jest w tabeli tylko że nawozów sypię mniej i nie stosuję pełnej ochrony grzybowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymekrolnik    28

U mnie w okolicy poszła za ponad 80tys zł za ha :D 5 i 6 klasy :P Tylko w rzeczywistosci kogo stac z małych gospodarstw na zakup ziemi przy takich horendalnych cenach :unsure: praktycznie nikogo a najgorsze ze Ci po 10-15ha sie nasłuchaja a potem ponizej 50tys za ha mozesz nie kupic od takich ludzi :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25582

Jeśli na tej V-VI klasie są udokumentowane złoża piachu budowlanego lub żwiru, oraz jest zgoda na eksploatację złoża, to cena do przyjęcia :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

hehehe ziemia nigdy nie stanieje niestety tez bym sie cieszyl jakby staniala ale to tylko marzenie scietej glowy jak obcokrajowcy zaczna wykupywac to cena wzrosnie 10 krotnie niestety taka jest rzeczywistosc

 

No większej głupoty na tym forum nie czytałem nie licząc bajek o C360 i 4 skibach obrotowych. :lol: Hmm teraz mówicie, że kosztuje 50tyś *10 daje 0,5mln za hektar. Czyli według Ciebie im się bardziej opłaci kupować drożej ziemie w Polsce niż w ich własnych krajach? Hmm bardzo ciekawe.

http://www.nieruchom...-UE,1,80,1.html

Wystarczy spojrzeć na wykres, widać że Malta i Holandia znacząco odstają więc z góry ich odrzuciłem tak samo z dołu Łotwe i Litwę. Średnia już wychodzi 10400 Euro co daje 43700zł, nie wydaje mi się też żeby Niemcy się rzuciły na naszą ziemie za 70tyś i to jeszcze za jakieś słabe ziemie i to z kamieniami skoro u nich średnia to 48tyś zł.

 

A skąd się biorą ceny 50-70tyś? Z kosmosu gdzie jest produkcja mleka.. U mnie np. nie ma rozwiniętej produkcji mleka i ostatnia transakcja ziemi pewnie IIIa lub b to było 22 lub 24tyś za ha. A skąd tana NISKA cena? :lol: A no z jej faktycznej wartości. Dobrze gospodarujący rolnik osiągnie 2 tyś zysku +1zł dopłaty co daje 3k więc ziemia się spłaci w ciągu 7-8 lat. Ja się noga mu powinie i zarobi tylko 1k z pola +1k dopłaty to spłaci to w 11-12lat. Różnica 4 lat. Z tym, że przez 7 lat mamy zagwarantowane dopłaty a potem to nie wiadomo.

 

Natomiast tam gdzie są krowy to nikt nie liczy ile jest wara ziemia bo na pewno sporo mniej niż u mnie. Ale liczą sobie ile to na mleku zarobią. Jak dostaje 1,5zł za litr (koszty 1zł) to zarabia 0,5zł/l. Z tego dodatkowego 1ha ile krów utrzyma? 1szt? Niech da 8tyś litrów rocznie co daje zysk 4tyś rok. I przy cenie 50-70tyś ha zwraca się ziemia w ciągu 13-18lat. A co się stanie gdy cena spadnie do 1,3zł? Spłata będzie trwać 21-30 lat. :blink:

Panowie czy gdzieś macie zapisane, że będziecie mieć stałą cenę mleka przez 13 lat? Chyba nie ;)

Wniosek: Czy warto dawać 50-70tyś za ha? To już zostawiam dla was.. B)

Edytowano przez melon10641
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RYZYNH    3

U mnie ceny nie są uwarunkowane od cen mleka. Tylko przez jednego pana który ma firmę transportową i dla córeczki kupuje ziemie a że zaczynał od 0 to zaczął płacić po 40-50ha a później to już nikt niżej nie chciał sprzedać

Edytowano przez RYZYNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

No większej głupoty na tym forum nie czytałem nie licząc bajek o C360 i 4 skibach obrotowych. :lol: Hmm teraz mówicie, że kosztuje 50tyś *10 daje 0,5mln za hektar. Czyli według Ciebie im się bardziej opłaci kupować drożej ziemie w Polsce niż w ich własnych krajach? Hmm bardzo ciekawe.

http://www.nieruchom...-UE,1,80,1.html

Wystarczy spojrzeć na wykres, widać że Malta i Holandia znacząco odstają więc z góry ich odrzuciłem tak samo z dołu Łotwe i Litwę. Średnia już wychodzi 10400 Euro co daje 43700zł, nie wydaje mi się też żeby Niemcy się rzuciły na naszą ziemie za 70tyś i to jeszcze za jakieś słabe ziemie i to z kamieniami skoro u nich średnia to 48tyś zł.

 

A skąd się biorą ceny 50-70tyś? Z kosmosu gdzie jest produkcja mleka.. U mnie np. nie ma rozwiniętej produkcji mleka i ostatnia transakcja ziemi pewnie IIIa lub b to było 22 lub 24tyś za ha. A skąd tana NISKA cena? :lol: A no z jej faktycznej wartości. Dobrze gospodarujący rolnik osiągnie 2 tyś zysku +1zł dopłaty co daje 3k więc ziemia się spłaci w ciągu 7-8 lat. Ja się noga mu powinie i zarobi tylko 1k z pola +1k dopłaty to spłaci to w 11-12lat. Różnica 4 lat. Z tym, że przez 7 lat mamy zagwarantowane dopłaty a potem to nie wiadomo.

 

Natomiast tam gdzie są krowy to nikt nie liczy ile jest wara ziemia bo na pewno sporo mniej niż u mnie. Ale liczą sobie ile to na mleku zarobią. Jak dostaje 1,5zł za litr (koszty 1zł) to zarabia 0,5zł/l. Z tego dodatkowego 1ha ile krów utrzyma? 1szt? Niech da 8tyś litrów rocznie co daje zysk 4tyś rok. I przy cenie 50-70tyś ha zwraca się ziemia w ciągu 13-18lat. A co się stanie gdy cena spadnie do 1,3zł? Spłata będzie trwać 21-30 lat. :blink:

Panowie czy gdzieś macie zapisane, że będziecie mieć stałą cenę mleka przez 13 lat? Chyba nie ;)

Wniosek: Czy warto dawać 50-70tyś za ha? To już zostawiam dla was.. B)

 

po pierwsze to napewno w niemczech srednia cena ziemi nie jest 48 tys tylko znajomy byl i wie na 100 procent tam ziemia kosztowala 130 tys zl ha srednia ziemia jakas 4 klasa a w dani potwierdzone stu procentowo gdzie rolnicy placa nawet 70 tys euro za ha i jeszcze te ceny podbiegaja licytacji w gore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

No włśnie kolega dobrze napisał aby się jeden znalazł co da tyle kasy to cena samą wzrośnie akurat u mnie są ziemię słabe i często bez drenacji a dużo producentów mleka to trzeba 20minimum dać a 10 km dalej niema gospodarzy to po 18tyś 3 -4a kl ziemię drenowaną się kupi tylko przejazdy zniechęcają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

@jankes123 nie siej już takich wymysłów, ziemia przestanie być atrakcyjnym towarem w momencie jak rolnictwo będzie mieć narzuconą pełną rachunkowość i znikną dopłaty i programy unijne. Obcokrajowcy już od dawna w Polsce ziemię wykupują, bo u nich ziemi do kupienia już nie ma. Niektórzy powoli wynoszą się na Ukrainę. Wyobrażasz sobie kogoś, kto zapłaci za ziemię rolną powiedzmy 300 tyś zł/ha? Oczywiście uwzględniamy brak złóż kopalin czy planów na autostradę, a jedynie normalną uprawę. Bo ja nie, a poważny biznesmen pewno też nie, bo gdzie jest opłacalność?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140
mozna powiedziec ze realna stopa zwrotu jest na poziomie inflacji :D

dlatego rolnik zeby cokolwiek zrobic wiekszego potrzebuje kredytu, bo oszczednosci brak, godpodarka to takie przelewanie wody (pieniedzy) z jednego wiadra do drugiego i na odwrót

niby masz pieniadze w kieszeni ale wiesz ze za chwile ich miec nie bedziesz bo musisz zainwestowac/kupic to, tamto i jeszcze 100 innych rzeczy, a na koncu zostaje na zwykłe zycie i nic poza tym, a majatek niby w setkach tys :D

 

Jesli przyjszmiesz realna stope zwrotu na poziomie inflacji to z miliona kapitalu robisz 40 tys rocznie majatku, czyli po 10 latach robi sie 1,4 mln. I to kapitału ktory latwo sprzedasz

I tak jak napisales zostaje na zycie plus majatek ktory gromadzisz.

 

Wysyłane z mojego GT-P3110 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Jesli przyjszmiesz realna stope zwrotu na poziomie inflacji to z miliona kapitalu robisz 40 tys rocznie majatku, czyli po 10 latach robi sie 1,4 mln. I to kapitału ktory latwo sprzedasz

I tak jak napisales zostaje na zycie plus majatek ktory gromadzisz.

 

Wysyłane z mojego GT-P3110 za pomocą Tapatalk 2

 

 

a nie 400 tyś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

@jankes123 ja mówiłem o cenach średnich a nie o transakcyjnych. U nas ANR podaje, że średnia cena to coś lekko więcej niż 20tyś a są transakcje i po 80tyś za ha. Twój kolega pewnie prawdę mówił, ale nie są to ceny średnie.

@lukasz222 ma rację, bo żaden biznesmen albo zwykły człowiek przedsiębiorczy nie będzie pchał się w biznes który zwróci mu się po kilkudziesięciu latach bo to po prostu sie nie opłaca. Nie zapłacą ogromnych sum za ziemie skoro to biznes nie do końca pewny. Jedynie rolnik jest w stanie zapłaci za ziemie nie wiadomo ile pieniędzy no bo chce mieć więcej od sąsiada (oczywiście nie mówię tu o wszystkich). Klapki na oczy i tylko więcej i więcej, kij z ekonomią.

 

Ciężko mi powiedzieć co się stanie z cenami ziemi. Myślę, że trochę się ustabilizują. Na pewno przyczynią się do tego brak kredytów na ziemie (o ile dobrze kojarzę to ostatni rok). Zostanie jedynie gotówka albo kredyt komercyjny na 7-10% a to już ostudzi zapał kupowania po 50-80tyś za ha ;)

 

Panowie a czy nie lepiej jest przeznaczyć 70tyś zł na obniżenie kosztów produkcji w swoim gospodarstwie np. wymianę słabszych krów na lepsze? intensywniejszą uprawę? Przecież to też da nam zysk, zapewne większy jak z tego 1 ha.

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w mojej okolicy cena 50 tys za ha wzięła się z tąd ze przyjechał gość z okolic Radomia, chciał koniecznie kupić dobrej ziemi no i bił na przetargu. Wcześniej cena nie dochodziła nawet do 30 tys.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

Jesli przyjszmiesz realna stope zwrotu na poziomie inflacji to z miliona kapitalu robisz 40 tys rocznie majatku, czyli po 10 latach robi sie 1,4 mln. I to kapitału ktory latwo sprzedasz

I tak jak napisales zostaje na zycie plus majatek ktory gromadzisz.

 

Wysyłane z mojego GT-P3110 za pomocą Tapatalk 2

 

statek

czegos chyba nie rozumiesz, jezeli stopa zwrotu jest na poziomie inflacji to znaczy ze ciagle masz ten sam majatek, nie idziesz do przodu, nie bogacisz sie, stoisz w miejscu, na tym polega cały trik bankowców- złodziei, oni np. oferuja lokaty które po uwzglednieniu inflacji sa nieopłacalne albo nawet przynosza straty, ale jak od nich bieszesz kredyt to jest na 10% :D , dlatego trzeba uczyc sie od najlepszych :D i ja powtarzam ze interes jest wtedy jak masz 10% rocznie :D wtedy pokonujesz inflacje i idziesz do przodu

bo jezeli stopa zwrotu jest na poziomie inflacji to nie wazne czy po 5 czy po 15 latach posiadasz kapitał/majatek za który kupisz mniej wiecej tyle samo co dzis, to jest inflacja, czyli jezeli dzisiaj cos kosztuje 100zł to za rok przy 4% inflacji kosztuje 104 a za 10 lat (procent składany 4% rocznie) kosztuje 148zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Czyli jak kupuje ziemie po 20tys i rocznie zostaje mi 4% to gdy ja splace to co z nia gdy sprzedam? Nie bede mial kasy?

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Koma mój ojciec kupował ziemie 9 lat temu po 8 tyś /ha i to było bardzo drogo ,teraz tą samą ziemię sprzedaje po 40 tyś /ha. Jak to sie ma do twoich obliczeń??? ile zarobiłem??


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25582

Przyjmij sobie jakiś stały przelicznik np. ile wtedy za te 8tys. zł mogłeś kupić lit. ON, m2 mieszkania w mieście , kg cukru, lub bochenków chleba, ewentualnie ile pszenicy musiałeś sprzedać i obliczysz ile zarobisz.

Te 4% wystarczy na bieżący wzrost cen i kosztów życia, a po sprzedaży realnie będziesz mógł kupić tyle samo co parę lat wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Pozatym nie porównuj cen z przed przystąpienia do Uni bo na takie drastyczne wzrosty już bym raczej nie liczył, chyba że podwoją dopłaty :lol: . Z drugiej strony tak jak kolega wyżej napisał trzeba by to przeliczyć wszystko na aktualne ceny nawozów, paliwa, podatków itd. Najwięcej to "stracili" Ci, którzy sprzedawali wtedy tą ziemie za 5tys za ha, a dwa lata poźniej była już po 15 albo i więcej. "Interes" życia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

ja doskonale rozumiem czym jest i jak dziala inflacja. Zadaje z pozoru glupie pytania po to aby pokazać że nie wszystkie prawa ekonomii maja zastosowanie w rolnictwie:)

 

Rolnictwo jest specyficznym działem. Zakładanie że muszę zarobić co roku określony procent jest conajmniej niestosowne. Co mają powiedzieć fermy trzody które raz mają płacone za tucznika 4zł a czasami 6zł? Dwa lata po 4zł, jechanie po kosztach, a rok po 6zł i pokaźny zysk. I z punktu widzenia ekonomii zamknąłbyś fermę gdyby przynosiła okresowe straty? oczywiście że nie.

Podobnie na krowach. Były lata na zero, a teraz jest okres prosperity i powinno sie gromadzić kapitał po to aby wydawać go w okresie stagnacji, lub kryzysu. Myśleć długofalowo.

 

A patrząc na opłacałność w rolnictwie nigdy jej nie bylo! i nigdy jej na papierze nie bedzie. Co innego dochodowość która jest co roku inna i prawie zawsze jest na +


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek1810    13

zarobiłeś na tej ziemi sporo:) 8000zł X (1+0,05)^9 =12410,6zł sprzedajesz po 40tyś czyli zarobiłes 27500zł + dopłaty i to co wyciągnełeś z pola :) zarabiałeś ok 20% rocznie. założyłem inflacje na poziomie 5%. to jest suchy rachunek a co innego jest realny wzrost cen np: mieszkań i środkó produkcji tu by trzeba było grubiej się zastanowić czy zarobiłeś, biorąc pod uwagę wszytkie czynniki rachunek może wyjść inny.

Edytowano przez matek1810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

u mnie niema co liczyć bo nie ma w ogóle wolnej ziemi do kupienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

Koma mój ojciec kupował ziemie 9 lat temu po 8 tyś /ha i to było bardzo drogo ,teraz tą samą ziemię sprzedaje po 40 tyś /ha. Jak to sie ma do twoich obliczeń??? ile zarobiłem??

 

zeby to zrozumiec musisz sobie znalezc ile 9 lat temu kosztowało mleko, paliwo, chleb, mieszkania, nawozy

itd

oczywiscie nie mówie ze ziemia to zła inwestycja, bo to majatek trwały, najtrwalszy

chodzi mi tylko o to ze sztuka jest kupic tanio i dobrze a nie drogo i byle jakie kawałki

jezeli ktos płaci po 100 tys/ha to poprostu chce pozbyc sie papieru jakim jest pieniadz i zamienic go na cos co ma prawdziwa wartosc, ma poprostu za duzo papieru, na dobre zycie go stac, na domy i samochody tez a nadwyzke poprostu lokuje w ziemie, ale to wcale nie znaczy ze nie moze na tym stracic, stracic i zarobic mozna na wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
    • Przez Gregor55
      Gospodarstwo rolne kilkanaście km od granicy z Polską
      Baza to cztery obiekty w różnym stanie technicznym
      1. stan bardzo dobry ponad 1000 m2 konstrukcja żelbetowa wysoka obiekt suchy
      2. suszarnia ok 500 m2 wysoki żelbet stan b dobry
      3. stajnia cegła + żelbet średni do remontu ponad 1000 m2
      4. stajnia cegła + żelbet zły do remontu ponad 1000 m2
      działka ponad 5 ha do prywatyzacji można zwiększyć i ilość budynków i ilość ziemi budowlanej.
      i to kosztuje 60 000 $.
      Do końca roku możemy dla tego gospodarstwa zarejstrować ok 400 ha ziemi max.
      cena rejstracji to 300-350 $ za ha.
      Jest możliwość w następnym etapie prywatyzowania ziemi ornej.
      Pozdrawiam
      Grzegorz Bajster
      +380674641803
      Kontakt również poprzez aplikacje Viber i WhatsApp























      WhatsApp Video 2018-07-13 at 12.02.27.mp4



    • Przez nowa11
      Otrzymałam od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ursusowski289
      Otrzymałem od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ChiquitaB
      Witam. w 2016 roku żona otrzymała darowizną gosp rolne o pow. 15ha, jako że sytuacja zmusza nas do zaniechania prowadzenia gosp dalej i jego sprzedaży. Moje pytanie, czy możemy sprzedać ziemie na powiększenie innego gosp. bez żadnych konsekwencji i płacenia podatków? Żona nabyła gosp przed zmianą przepisów w 2016
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj