coolman111

Cena ziemi 2014-2017

Polecane posty

geo2    20

A co jeżeli ów ziemia będzie warta za 10 lat 50 tys albo i więcej? Ziemia to nie tylko uprawa pszenicy ale i inwestycja kapitału. Osoby które w latach 90 kupowały ją za grosze, dzisiaj na jej sprzedaży więcej zarobią niż na uprawie pszenicy przez ostatnie 20 lat. 3 lata temu kupiłem ziemię po 35tys/ha, dzisiaj krowiarze mogą dać mi 50tys. Gdy cena mleka wróci znowu do rekordowych cen, pewnie jeszcze więcej.

daję po 30 i nie więcej bo to typowa rola, z daleka od wszystkiego, a wizje że coś tam bedzie to słyszę od sprzedających - nawet bagna. 

nawet gdyby po 10 latach miałabyć warta 50, to dzisiaj jej zakup po 40 (taniej nie sprzedadzą) jest i tak nieopłacalny, bo z produkcji i dopłat nie wyrobię na kredyt, a wręcz będę musiał dołożyć. 

porównanie do lat 90 tych jest  złudne z powodu wysokiej bazy do dalszych wzrostów.

poza tym  dosyć duża część gruntów sprzedawanych jest jako rolne, które z góry przeznaczane są np. pod kopalnie lub zabudowę (odpowiednie i atrakcyjne położenie). takie właśnie transakcje - bo nawet 100 i 500k/ha zawyżają ceny roli, a każdy kto ma kawałek ziemi chce minimum średnią... to tak jak ze średnią płacą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Panowie u nas w marcu był przetarg agencyjny sprzedawano były pgr  100ha plus budynki. Działki wyglądały następująco , podam ceny zarazem.

kupiec nr 1

45ha + 10ha + budynki(praktycznie do rozbiórki) cena za hektar 107 tyś

Kupiec nr 2

10ha po 107 tyś

kupiec nr 3

20 ha po 85 tyś hektar

i dwie działki nie pamietam po ile hektarów ale dwóch kupców też po 85 tyś za hektar.

Dziś też słyszałem o przetargu na 3 ha podobno 150 koła za hektar, ale to nie są potwierdzone dane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

Klasa IIIa,itroche IIIb sieje pszenica burak i rzepak,gdyby się dowiedzieli sąsiedzi to by poszła po 100 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
Napisano (edytowany)

Ale na tym polega inwestycja. Jak chcesz bezpiecznie to lokata albo obligacje ale zyski minimalne. Im chcesz większy zysk tym większe ryzyko. I nie patrz na rolnictwo tylko w przeciągu roku tylko kilku ostatnich lat. W tym roku mogą być niskie, za rok znowu bić rekordy cenowe. Kwestia tego jakie kto ma koszty i jak inwestował.

Jeśli już mówimy o zakupie ziemi rolnej to bardziej właściwym byłoby właśnie określenie lokata a nie inwestycja, dlatego że, jak już pisałem wcześniej, większość kupuje ją żeby powiększyć gospodarstwo a nie z perspektywą sprzedaży w przyszłości. Choć oczywiście sprzedać zawsze można. Co do zysku w rolnictwie, w przeciągu ostatnich 10-ciu lat tylko jeden rok 2012 był naprawdę rekordowy, reszta była przeciętna, zdarzyły się i lata cieniutkie jak choćby 2014 (mówię tu o swoim regionie). Jeśli więc przeanalizujemy to, co się działo w tych ostatnich latach, można jasno wysnuć że jest małe prawdopodobieństwo iż ten czy następny rok będzie znowu rekordowy. Choć nie można też tego całkowicie wykluczyć. Co do kosztów, nie da się ciąć w nieskończoność, co masz dać to lepiej daj, inaczej może się odbić na plonach. Jeśli chodzi o inwestycje, tu dochodzimy do kwestii materii, bo jak ktoś kupuje pole po 60-80 tyś. to potem może być faktycznie ciężko z udźwignięciem tego bagażu kredytowego ...

Edytowano przez Kaszlak79

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

Kologo nie martw się o mnie dla mnie rok był super ,zobacz na priv. tam ci napisałem ,oczywiście ceny netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97
Napisano (edytowany)

Jeśli już mówimy o zakupie ziemi rolnej to bardziej właściwym byłoby właśnie określenie lokata a nie inwestycja, dlatego że, jak już pisałem wcześniej, większość kupuje ją żeby powiększyć gospodarstwo a nie z perspektywą sprzedaży w przyszłości. Choć oczywiście sprzedać zawsze można. Co do zysku w rolnictwie, w przeciągu ostatnich 10-ciu lat tylko jeden rok 2012 był naprawdę rekordowy, reszta była przeciętna, zdarzyły się i lata cieniutkie jak choćby 2014 (mówię tu o swoim regionie). Jeśli więc przeanalizujemy to, co się działo w tych ostatnich latach, można jasno wysnuć że jest małe prawdopodobieństwo iż ten czy następny rok będzie znowu rekordowy. Choć nie można też tego całkowicie wykluczyć. Co do kosztów, nie da się ciąć w nieskończoność, co masz dać to lepiej daj, inaczej może się odbić na plonach. Jeśli chodzi o inwestycje, tu dochodzimy do kwestii materii, bo jak ktoś kupuje pole po 60-80 tyś. to potem może być faktycznie ciężko z udźwignięciem tego bagażu kredytowego ...

 

Tylko nawet nieświadomie ale kupują aktywa których są duże szanse, że będą drożeć. Ziemia to nie maszyna, ona się nie zużyje i z roku na rok na wartości nie traci. Żeby ziemia mocno staniała musiałby być kryzys jak w latach 30 XX wieku w USA. Teraz jak będzie symboliczna korekta to za 2, 3 czy 5 lat znowu powróci do poprzednich cen. A tu masz np. prognozy, że taniej może nie być ale i odwrotnie w produkcji roślinnej

https://www.ewgt.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=14064:notowania-futures-z-ok-16-czwartek-14-05-2015&catid=122&Itemid=312

 

Bańka spekulacyjna w mieszkaniach też miała pęknąć i pękła. Ceny spadły zależnie gdzie, od kilku do kilkunastu % i koniec. W stolicy ceny minimalnie idą znowu w górę więc z ziemią byłoby podobnie.

Edytowano przez Krassus

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Tylko nawet nieświadomie ale kupują aktywa których są duże szanse, że będą drożeć. Ziemia to nie maszyna, ona się nie zużyje i z roku na rok na wartości nie traci. Żeby ziemia mocno staniała musiałby być kryzys jak w latach 30 XX wieku w USA. Teraz jak będzie symboliczna korekta to za 2, 3 czy 5 lat znowu powróci do poprzednich cen. A tu masz np. prognozy, że taniej może nie być ale i odwrotnie w produkcji roślinnej

https://www.ewgt.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=14064:notowania-futures-z-ok-16-czwartek-14-05-2015&catid=122&Itemid=312

 

Bańka spekulacyjna w mieszkaniach też miała pęknąć i pękła. Ceny spadły zależnie gdzie, od kilku do kilkunastu % i koniec. W stolicy ceny minimalnie idą znowu w górę więc z ziemią byłoby podobnie.

Nigdzie nie napisałem że tak nie jest, ziemia rolna to z reguły dobrze ulokowane pieniądze, choć gwarancji 100% nie ma. Innymi słowy, ani Ty ani Ja nie możemy sobie sami zagwarantować że robimy dobrze, kupując grunty rolne, ale oboje uważamy że dobrze robimy. Jakakolwiek ziemia, nie tylko rolna, to nie maszyna czy budynek który ulega zużyciu czy amortyzacji. Poza tym jak prawi przysłowie "kupujcie ziemię bo już jej nie produkują".

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcel1609    3
Napisano (edytowany)

Wczoraj kupione 10ha klasa 3a ,3b za 230 000zł pole w jednym kawałku pozdrawiam

W jakiej okolicy kolego? Bo ja z gminy Zapolice. Jak chcesz możemy na PW.

Edytowano przez Marcel1609

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a niedawno ci duzi rolnicy tak strajkowali ze tak ciezko a teraz zieme po 80 i 100 tys placa wolna reka niby bida taka a tu kasa jest nawet jak na kredyt biora to i tak trzeba miec wklad wlasny a zreszta trza miec z czego splacic tych duzych rolnikow to powinni odpowiednio opodatkowac i pieniadze w budzecie by sie znalazły a nie na wszystko brakuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

A ja proponuje tych małych zlikwidować bo przeszkadzają mi w rozwoju. Chętnie Twoją ziemię przejmę bo i tak małym całe życie będziesz.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rob355    8

Nie boicie się tak kupować,  w 2020 mówi się, że UE zniesie dopłaty (już w 2019 ma ich być połowa)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po 100 tys. za ha. chętnie sprzedam całą gospodarkę . Tylko u nas niema aż tak zdesperowanych . B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515
Napisano (edytowany)

A co uprawiasz tylko do dopłat, jak tak to zmień zawód

23 tyś to płaciłem 15 lat temu i jeszcze egzystuje ,dziwne co

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

duże różnice w cenach są pomiędzy wsiami a co dopiero regionami kraju, więc ta dyskusja jest trochę bez sensu  u mnie jest sporo dużych gospodarzy, o każdą ziemie jest batalia i ceny bardzo są wysokie, a 15km dalej są wsie gdzie jest 2-3 większych gospodarzy, reszta stoi pod sklepem, tam ziemi na sprzedaż jest sporo i ceny są niskie, tu raczej się wypowiadają ludzie co mają już jakieś doświadczenie w rolnictwie więc nie ma co krytykować kogoś za to ile płaci, kolejne kwestia, że dodatkowe grunty to często większa szansa na MR, MGR lub poprzez podziały w rodzinie kilka takich programów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

Jak 15 km i dużo tańsza to warto dojechać,wiadomo lepiej koło domu ,ja mam najdalej na pole niecałe 3 km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21
Napisano (edytowany)

tylko ja mam uprawy sadownicze, głównie jabłka, a to grubo ponad 50 zabiegów ŚOR w sezonie do tego koszenie trawy, patyków, z dobrego sadu 70-80 ton z 1ha więc transport takiej ilości to też wyzwanie i koszt, do tego są problemy z złodziejami owoców, drzewek, siatki, pompy i innych elementów nawodnienia, ja sam bym naprawdę dużo dał żeby mieć ze 20ha w jednym koło domu,a mam 80 arów a wszystko inne po rozwalane w działkach od 15 arów do 3,5ha, niestety jak widzicie w uprawach sadowniczych odległość ma duże znaczenie, ważne jest też jak się ma studnie na polu obok, dlatego za działki po sąsiedzku ceny dobijają do 200tys za 1ha, ale biorąc pod uwagę całkowite koszty to wyjdzie na tym lepiej po 7-10 latach niż jak by kupił za 30 tys za  1 ha ok 5km od domu

Edytowano przez majkel207

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

JA bym nic nie dał,ewentualnie niech sobie bierze właściciel dopłate,jak ci zależy na tym gruncie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

U mnie gościu chciał wydzierżawić 10,5 ha w dwóch kawałkach 5 i 5,5 ha klasa 3-4 zażyczył sobie 2 tys plus dopłatę i nawet Ci którzy uprawialiby w doniczkach gdyby miało to sens podziękowali za ta ziemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

Nie boicie się tak kupować,  w 2020 mówi się, że UE zniesie dopłaty (już w 2019 ma ich być połowa)

Masz jakieś dowody na poparcie teori o likwidacji dopłat w nowym budzecie UE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

Dobrze że jem swoje jabłka bo w tych po 50 zabiegach to sama chemia,Coś nie kumam to co 4 dni je pryskasz i jeszcze idzie na nich zarobić ,to paliwo i woda są droższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
    • Przez Gregor55
      Gospodarstwo rolne kilkanaście km od granicy z Polską
      Baza to cztery obiekty w różnym stanie technicznym
      1. stan bardzo dobry ponad 1000 m2 konstrukcja żelbetowa wysoka obiekt suchy
      2. suszarnia ok 500 m2 wysoki żelbet stan b dobry
      3. stajnia cegła + żelbet średni do remontu ponad 1000 m2
      4. stajnia cegła + żelbet zły do remontu ponad 1000 m2
      działka ponad 5 ha do prywatyzacji można zwiększyć i ilość budynków i ilość ziemi budowlanej.
      i to kosztuje 60 000 $.
      Do końca roku możemy dla tego gospodarstwa zarejstrować ok 400 ha ziemi max.
      cena rejstracji to 300-350 $ za ha.
      Jest możliwość w następnym etapie prywatyzowania ziemi ornej.
      Pozdrawiam
      Grzegorz Bajster
      +380674641803
      Kontakt również poprzez aplikacje Viber i WhatsApp























      WhatsApp Video 2018-07-13 at 12.02.27.mp4



    • Przez nowa11
      Otrzymałam od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ursusowski289
      Otrzymałem od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ChiquitaB
      Witam. w 2016 roku żona otrzymała darowizną gosp rolne o pow. 15ha, jako że sytuacja zmusza nas do zaniechania prowadzenia gosp dalej i jego sprzedaży. Moje pytanie, czy możemy sprzedać ziemie na powiększenie innego gosp. bez żadnych konsekwencji i płacenia podatków? Żona nabyła gosp przed zmianą przepisów w 2016
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj