Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cena ziemi 2014-2016

4142 odpowiedzi na ten temat

#3621 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 05 maj 2016 - 17:22

Cena ziemi 2014-2016

dobrze piszecie - wszyscy. I ci co uważają żeby nie kupować i ci co chcą kupować za każdą cenę. Ziemia tanieć raczej nie będzie ale ja osobiście już nie kupuję. Mam ponad 40 swoich i drugie tyle dzierżaw. Mi wystarczy. Kasę inwestuję w przyszłość mojego dziecka bo chcę żeby miał alternatywę.

Każdy robi jak chce , każdy ma swoją prawdę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cena ziemi 2014-2016 Dzisiaj, 23:36
  •  

#3622 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 05 maj 2016 - 19:31

Cena ziemi 2014-2016

Nawet jeżeli okaże się za te 25 lat, że żadne z moich dzieci nie będzie chciało zostać na gospodarstwie to będzie mogło sprzedać o ten 1 hektar wiecej i z lepszym startem ruszy w życie. Ja też bez wsparcia starszyzny guzik bym zdziałał,ale na szczęście mój ojczulek ma łeb na karku dzięki czemu i ja mam łatwiej.

Dlatego Wolę kupić 1 hektar więcej i mieć nadzieję że moim dziecią dzięki temu będzie się łatwiej żyć niż nie kupić i patrzeć jak ledwo wiążą koniec z końcem. 1 hektar tu, jeden tam i robi się ich kilka-kilkanaście.

Jak wiecie każdy kij ma dwa końce,jednemu będzie się opłacało dać za hektar 80tys inny nie da 40. Ważne żeby znać granice i mieć świadomość realnych kosztów.

Wyzwanie od dziadów i innych epitetów to poziom gimnazjum więc prosiłbym o kulturalną dyskusję.

Zgoda, kiedyś tą ziemię spłacisz i będzie twoje. Opinia jest jak doopa, każdy ma swoją. Gospodarstwo rolne czy ma 1, 10 czy 100 ha to działalność na własny rachunek i trzeba mieć świadomość poziomu opłacalności. Ziemia to zawsze była dobra lokata kapitału, jeśli komuś nie przeszkadza brak dochodu z dokonanej inwestycji przez najbliższe 20 lat, bądź wręcz dokładanie z reszty gospodarstwa to jego sprawa. Na razie nie usłyszałem tu innego argumentu za płaceniem za ha ziemi po 60 tys. jak fakt, że będzie "dla dzieci". To szlachetne, ale dla mnie nie logiczne. Nie potrafiłbym przed dwie dekady do czegoś dokładać żeby na koniec zostało to sprzedane.

Jakie to ma znaczenie dla mojego dziecka? Ono tej ziemi nie kupowało,ewentualnie ją sprzeda albo dalej będzie uprawiać i jak Bóg da powiększać areał dla kolejnego pokolenia.

Wychodząc z twojego rozumowania, samo powiększanie areału jest rozwojem ?? Bo Ja myślałem że powiększanie ogólnej dochodowości gospodarstwa.

o kurna to dobrze pisałem że  tacy jak ty szykują się do rozkułaczania  :D  :D  :D

a niby co dziś jest pewne ? to właśnie jest ryzyko i albo umoczysz albo wyjdziesz na swoje 

hektary to warsztat dla rolnika i tego nie przeskoczysz , dziś nie ma przyszłości na paru ha 

więc albo sprzedajesz albo dokupujesz i robisz na jakimś poziome 

chcesz zgadnąć ile będzie kosztował hektar za 25 lat ? to cofnij się o 25 lat i przypomni ile kosztował wtedy  ;)

Mnie do bolszewików nie zaliczaj, niech każdy ma tylko więcej, to zawsze z korzyścią dla ogółu ;). Pewne są od zawsze śmierć i podatki.

Tak na serio, zależy co masz na myśli jeśli chodzi o przyszłość na parę ha. Ja swoich 11 nie sprzedam bo to dla mnie lokata kapitału i zawsze dodatkowa kasa w życiu. Zdaje sobie też sprawę, że nie mogę dać 50 tys. za ha. Kredytów nie mam. Jak już pisałem, minęły czasy można było z tego areału wyżyć, choć nie wydaje mi się aby było to kiedykolwiek możliwe. No chyba że ktoś miał "za komuny" taki areał warzyw albo sadu.

Co do ceny ziemi, to się nie zgadzam, bo najwyższe wzrosty są od kiedy weszliśmy do UE i zaczęła poważna kasa dla rolnictwa płynąć. Tej kasy jest jednak coraz mniej i coraz trudniej o nią, nawet przyszłość dopłat bezpośrednich jest niepewna. Dlatego sądzę, że stwierdzenie, iż należy sięgnąć pamięcią wstecz o 25 lat żeby móc przewidzieć jakie będą ceny za następne 25 lat to nic innego jak nie poprawny optymizm. Już jedna grupa obywateli naszego kraju naiwnie wierzyła, że pewna obca waluta w której pobrali kredyty hipoteczne na mieszkania, nie zwyżkuje poważnie kursu przez cały okres spłaty. Dziś Ci ludzie są w dramatycznej sytuacji, nazywani są popularnie frankowiczami. Dziwię sie tylko, że społeczeństwo oskarża w tym momencie banki o pazerność a nie ich klientów o lekkomyślność.

#3623 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 785 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 05 maj 2016 - 19:47

Cena ziemi 2014-2016 Tak, dla mnie powiększenie areału jest rozwojem, który ciągnie za sobą najczęściej kolejne inwestycje.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3624 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1227 postów

Napisany 05 maj 2016 - 21:06

Cena ziemi 2014-2016

Ale powiedz mi, kto dziś kupuje ziemię za 80 tys. bez kredytu ?? Tak można było kupować, jak ziemia była po 8 tys. zł a nie 10 razy droższa. Ja te czasy pamiętam, a mam raptem 34 lata, tak że nie było to wcale tak dawno.

Zdziwił byś się wielu moich sąsiadów ,ja też

Edytowany przez miwigos, 05 maj 2016 - 21:12.

#3625 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 05 maj 2016 - 21:07

Cena ziemi 2014-2016 Nie sądzę że tak nie jest, jeśli macie po 400-500 ha to nie jest to nic dziwnego. Ale pewnego razu jeszcze bardziej się zdziwiłem, kiedy przy okazji kupna kawałeczka (0.5ha) nieużytku od 300 stu hektarowca który był w miedzy z moim polem miałem okazję do wglądu jednej z jego księgi wieczystej. Jedna hipoteka goniła drugą... Oczywiście ani Ty czy twój sąsiad ani ten co mi sprzedał nie są żadnymi wyznacznikami tego, jaki sposób kupowania przeważa.

Tak, dla mnie powiększenie areału jest rozwojem, który ciągnie za sobą najczęściej kolejne inwestycje.

Dla mnie rozwojem w jakiejkolwiek działalności zarobkowej jest powiększanie dochodowości a inwestycja ma za zadanie powiększanie tej dochodowości w perspektywie czasu. Jeśli komuś nie przeszkadza, że inwestuje a raczej lokuje spore pieniądze w coś, co będzie mu przynosiło pieniądze najszybciej za jakieś 20 lat to jego sprawa. Szanuję zdanie innych ale nie muszę się z nim zgadzać. Według mnie w obecnej sytuacji największym beneficjentem tego, co się dzieje z cenami gruntów są banki ...

Edytowany przez Kaszlak79, 05 maj 2016 - 21:19.

#3626 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 05 maj 2016 - 21:20

Cena ziemi 2014-2016

jeśli nie stać, to nie warto... tak jak w każdej branży 

pamietaj że ziemia nie rdzewieje i nie znika i jak na razie nie tanieje 

jeśli nawet to ceny raczej się ustabilizują a nie poleca w dół do poziomu z przed lat 

dziś żeby kupować ziemię po wysokich cenach trzeba mieć zaplecze żeby spłacać to dochodem z całego gospodarstwa a nie z kupowanego areału

to potrafią robić nie liczni , ale jest ich na tyle dużo że mamy ceny na wysokim poziomie 

tego nikt z małą powierzchnią nie przeskoczy i dziś już nie wrócą czasy że ziemia była za bezcen 

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#3627 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 05 maj 2016 - 23:19

Cena ziemi 2014-2016

panowie - jest problem.

mam okazję kupić 3,3 ha (główne klasy: PsIII 0,84 ha, PsIV 2 ha, RIVb 0,4 ha),  graniczące z moim gruntem... było wystawione za 100 000 zł, obniżyli do 90 000 zł - teraz był telefon od właściciela (dobrze się zachował) z propozycją kupna za 70 000 zł, bo tyle proponuje dalszy sąsiad i nie sądzę, że uda się coś urwać z ceny... wychodzi 21 000/ha - średnie ceny transakcyjne w gminie to 30 000 zł/ha.

problem jest taki, że zbieram kasę na MGR - jeśli załapię się, to potrzeba na całość 500 000 zł brutto w ciągu 2 lat (o 100 000 zł zaliczki też wystąpiłem) - rodzina część pożyczy. na tą ziemię także pożyczyłaby, ale to kolejne 2 lata dłużej zarzynania się... i tak już spłacam ziemię - kilkanaście tys. rocznie, po rodzinie już wiszę 100 000 zł - muszę im oddać w ciągu kilku lat. muszę też zmienić auto, bo żona trzeciego dziecka spodziewa się... żona i ja mamy dość dobre etaty, także jakiś dochód co miesiąc jest. razem z bratem obrabiamy ponad 80 ha i czy te 3 ha są warte takiego poświęcenia? brat mówi, jak bym odpuścił, to on by wtedy łyknął, jednak wolałbym sam to kupić... nie wiem, co robić. 

#3628 Share Bamber310

Bamber310

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 06 maj 2016 - 01:12

Cena ziemi 2014-2016

Ale powiedz mi, kto dziś kupuje ziemię za 80 tys. bez kredytu ?? Tak można było kupować, jak ziemia była po 8 tys. zł a nie 10 razy droższa. Ja te czasy pamiętam, a mam raptem 34 lata, tak że nie było to wcale tak dawno.

Zdziwił byś się wielu moich sąsiadów ,ja też

Tak było w 95' roku 8 tys zł mazowieckie 3 klasa.ale policzyć wartość tamtej złotówki to i tak na te pieniądze prawie lub okrągłe 20tys nie zapominajcie

JaroWM apropos poprzedniego postu : bralbym bez zastanowienia,ale bez kredytu bo czasy złote sie skończyły

Edytowany przez Bamber310, 06 maj 2016 - 01:15.

#3629 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 06 maj 2016 - 07:49

Cena ziemi 2014-2016

pół nocy nie spałem i dumałem - tak naprawdę mam za dużo zobowiązań i z nimi muszę się uporać. właśnie gadałem z bratem i on to spróbuje wziąć. nie ma co 10 srok za ogon łapać. 

#3630 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 06 maj 2016 - 09:09

Cena ziemi 2014-2016

panowie - jest problem.

mam okazję kupić 3,3 ha (główne klasy: PsIII 0,84 ha, PsIV 2 ha, RIVb 0,4 ha),  graniczące z moim gruntem... było wystawione za 100 000 zł, obniżyli do 90 000 zł - teraz był telefon od właściciela (dobrze się zachował) z propozycją kupna za 70 000 zł, bo tyle proponuje dalszy sąsiad i nie sądzę, że uda się coś urwać z ceny... wychodzi 21 000/ha - średnie ceny transakcyjne w gminie to 30 000 zł/ha.

problem jest taki, że zbieram kasę na MGR - jeśli załapię się, to potrzeba na całość 500 000 zł brutto w ciągu 2 lat (o 100 000 zł zaliczki też wystąpiłem) - rodzina część pożyczy. na tą ziemię także pożyczyłaby, ale to kolejne 2 lata dłużej zarzynania się... i tak już spłacam ziemię - kilkanaście tys. rocznie, po rodzinie już wiszę 100 000 zł - muszę im oddać w ciągu kilku lat. muszę też zmienić auto, bo żona trzeciego dziecka spodziewa się... żona i ja mamy dość dobre etaty, także jakiś dochód co miesiąc jest. razem z bratem obrabiamy ponad 80 ha i czy te 3 ha są warte takiego poświęcenia? brat mówi, jak bym odpuścił, to on by wtedy łyknął, jednak wolałbym sam to kupić... nie wiem, co robić. 

Nie znam Twojego gospodarstwa, ale ja bym zrezygnował z mgr( masz na to sporo czasu) jeśli trzeba, a wolałbym kupić ziemię.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3631 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 06 maj 2016 - 09:58

Cena ziemi 2014-2016

także w ten sposób kalkulowałem, ale niech brat się dogaduje - jak mi poprawi się kiedyś finansowo, to wtedy wezmę to od niego lub coś innego się trafi.

MGR muszę brać, bo nie mamy maszyn i skazani jesteśmy na usługi zewnętrzne.

#3632 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1227 postów

Napisany 06 maj 2016 - 15:37

Cena ziemi 2014-2016

Przecież te grunty to łąki ,to po co ci jak nie masz hodowli

KASZLAK nie 400-500 ha tylko dobre 100 ha ,

#3633 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 07 maj 2016 - 10:01

Cena ziemi 2014-2016

Lepiej mieć 100 ha dobrego niż 300 piachu ...

Tak było w 95' roku 8 tys zł mazowieckie 3 klasa.ale policzyć wartość tamtej złotówki to i tak na te pieniądze prawie lub okrągłe 20tys nie zapominajcie

JaroWM apropos poprzedniego postu : bralbym bez zastanowienia,ale bez kredytu bo czasy złote sie skończyły

No i te 20 tys. to według mnie jest realna cena za ziemię, kiedy jest szansa na doczekanie zysku netto z dokonanej inwestycji w rozsądnym czasie.

pół nocy nie spałem i dumałem - tak naprawdę mam za dużo zobowiązań i z nimi muszę się uporać. właśnie gadałem z bratem i on to spróbuje wziąć. nie ma co 10 srok za ogon łapać.

Zawsze to zostanie w rodzinie

marko ...

jeśli nie stać, to nie warto... tak jak w każdej branży

Czasem jednak odnoszę wrażenie że dla części rolnictwo stało się już pewnego rodzaju religią a nie działalnością zarobkową.

pamietaj że ziemia nie rdzewieje i nie znika i jak na razie nie tanieje

Racja, ale inwestycja tych samych pieniędzy w inne działalności potrafi przynieść większy zysk rocznie i szybciej się zwróci.

jeśli nawet to ceny raczej się ustabilizują a nie poleca w dół do poziomu z przed lat

Czyli jednak nie ma co liczyć na skoki wartości z ostatnich 25 lat ...

dziś żeby kupować ziemię po wysokich cenach trzeba mieć zaplecze żeby spłacać to dochodem z całego gospodarstwa a nie z kupowanego areału

Tak jak pisałem wyżej, jeśli komuś nie przeszkadza długoterminowa inwestycja będąca raczej lokatą kapitału, do której będzie jeszcze musiał dorzucać część swojego obecnego zysku netto, proszę bardzo. Dla mnie rolnictwo to działalność zarobkowa jak każda inna a nie "religia", bez obrazy dla nikogo.

to potrafią robić nie liczni , ale jest ich na tyle dużo że mamy ceny na wysokim poziomie

I tak powinno być, w Polsce jest wciąż za dużo gospodarstw i są one za małe. Zdaję sobie sprawę, że takich jak Ja będzie coraz mniej. Tylko wielkie gospodarstwa mają możliwość realnego rozwoju, tylko czy za wszelką cenę ??

tego nikt z małą powierzchnią nie przeskoczy i dziś już nie wrócą czasy że ziemia była za bezcen

Patrząc po tym, co się obecnie dzieje, tylko głupek by na to liczył. Tak jak pisałeś, najprawdopodobniej czeka nas stabilizacja cen na wysokim poziomie i jakieś ewentualne, niewielkie korekty.

#3634 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 07 maj 2016 - 13:36

Cena ziemi 2014-2016

Trara znawca ekonomi słaby z cb gospodarz uważasz że na 20 ha nie da się dziś wyżyć z rodziną? :D :D Tacy jak Ty to nawet na 100 by głodni chodzili ja bym powiedział tak nie ważne jaki masz karabin liczy się to czy strzelać potrafisz :D :D

#3635 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 07 maj 2016 - 15:22

Cena ziemi 2014-2016

jeszcze 3 lata temu miałem 20.5ha i jakoś dało się wszystko wyżywić, tuczniki było po 4.5 i było jeszcze więcej kasy jak teraz mimo uprawiania 27ha.

#3636 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 07 maj 2016 - 16:12

Cena ziemi 2014-2016

Trara znawca ekonomi słaby z cb gospodarz uważasz że na 20 ha nie da się dziś wyżyć z rodziną? :D :D Tacy jak Ty to nawet na 100 by głodni chodzili ja bym powiedział tak nie ważne jaki masz karabin liczy się to czy strzelać potrafisz :D :D

Jasne że się da, nawet ze zbierania puszek i i innych surowców wtórnych da się wyżyć, tylko widzisz zależy co kto rozumie pod pojęciem "da się wyżyć" bo obawiam się że mamy całkiem inne priorytety.

#3637 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 07 maj 2016 - 16:13

Cena ziemi 2014-2016

To zależy co nazywamy "wyżyciem". Mój wujo pracuje na 46ha, z tego raptem 30 jego. W 2012 kupił nowego VW Passata, co chwilę coś w domu robi, min. dachy na wszystkich budynkach nowe. Swojemu synowi już mieszkanie na kredyt spłacił, teraz się do nowego ciągnika przymierza. Jego główne maszyny to Ursus 1014, C 360 i Bizon Z058 ... Ktoś by z boku patrzył, to by powiedział po maszynach że dziad. Ale u Niego ziemie tylko I i II klasa. W mojej wiosce jest dwóch braci. Razem robią na 300 ha. Dwa nowoczesne, potężne ciągniki, jeden Claas drugi Fendt. Nowiutki kombajn Claas'a, ich silosy widać prawie z każdego końca wioski. Jeden z nich, pomimo 43 lat nawet swojego domu jeszcze nie ma, mieszka "pokątem" z żoną i dzieckiem u rodziców. No i kto na tym lepiej wychodzi ?? Ale zaraz podniesie się głos że "dla dzieci zostawi". OK, zostawi, ale kiedy On zacznie żyć ?? Według mnie to już lekkie przegięcie, maszyny za setki tysięcy a własnego kąta nie mieć.

Edytowany przez Kaszlak79, 07 maj 2016 - 16:17.

#3638 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 785 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 07 maj 2016 - 17:13

Cena ziemi 2014-2016 Widzisz w tym problem, że mieszka z rodzicami? Kiedyś normalnym było to, ze w jednym domu mieszkało kilka pokoleń, od dziadków do wnucząt z rodziną. Teraz zrobiły się jakieś dziwne czasy, że pierwsze co to trzeba się wyprowadzić.

U mnie w okolicy zawsze mówiono, że "porządnego" rolnika poznawało się nie po nowym domu tylko zadbanym odejściu. Ale czasy się zmieniły i ten który ma dziesiątki hektarów, nowy sprzęt i stary dom jest dorobkiewiczem bo przecież wszystko ma na kredyt i dlatego na dom go nie stać.

Mówisz o swoim wujku, to ja Ci dam inny przykład właśnie takiej wspólnie pracującej rodziny. Rodzice i trójka dorosłych dzieci z (których dwójka ma swoje rodziny) pracują na ok 190ha głowie III, IV, V klasa. W ostatnich latach wymienili cały park maszynowy, kupili dwa mniejsze gospodarstwa, stać ich żeby kupić sobie Nowy samochód, w sumie dwa, pojechać na wycieczkę za granicę. Postawili nową dużą wiate, jakiś czas temu wyremontowali dom.

No i o czy to świadczy? Tak naprawdę o niczym Tak jak dwa wymienione przez Ciebie przykłady, ale jednak wychodzi na to, że można. Oni nie siedzą na forum i nie słuchają fachowców którzy kłócą się ze sobą czy się opłaca czy nie. Po prostu robią swoje i ciężko pracują na to do czego doszli, ale ważniejsze jest to, że ich praca przynosi wymierne korzyści a najważniejsze że pracują w zgodzie, potrafią się dogadać i porozumieć. Pewnie zdają sobie sprawę, że gdyby podzielili gospodarstwo na 4 to każdy niewiele by miał a tak pracując wspólnie stać ich na więcej.

Życzyłbym każdemu takiej współpracy.

Pozdrawiam.

Edytowany przez Kula07, 07 maj 2016 - 17:23.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#3639 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 07 maj 2016 - 19:35

Cena ziemi 2014-2016

Kolego, jednemu mieszkanie z rodzicami przeszkadza innemu nie. Kiedyś to podobno nawet psy lepiej szczekały, a teraz to tylko z nudy mordami kłapią. Czas ucieka i pewne rzeczy się zmieniają, czy tego chcemy czy nie. Czasem dzieci bywają bardzo podobne do rodziców, czasem myślą całkiem inaczej i tak było "nie" stety w moim przypadku. Ja się nie potrafiłem "dogadać i porozumieć", ot różnica pokoleń. Nie winię za to nikogo, mam nadzieję że mnie też nikt nie wini, obraz idylli nie u każdego musi się sprawdzać. Co do "fachowców" mam nadzieję że nie pisałeś o mnie, bo żaden ze mnie fachowiec od rozwoju gospodarstw. Ja tylko, podobnie jak Ty, podaję przykłady z życia wzięte. Nie obchodzi mnie też to, co "w okolicy mówią", ważne dla mnie jest do czego wagę sam z żoną przywiązuję. U mnie całe obejście, razem z domem jest doinwestowywane w miarę możliwości równo. Ot, opinia jest jak doopa, każdy ma swoją ^^ .

Edytowany przez Kaszlak79, 07 maj 2016 - 19:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3640 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 07 maj 2016 - 20:04

Cena ziemi 2014-2016

To zależy co nazywamy "wyżyciem". Mój wujo pracuje na 46ha, z tego raptem 30 jego. W 2012 kupił nowego VW Passata, co chwilę coś w domu robi, min. dachy na wszystkich budynkach nowe. Swojemu synowi już mieszkanie na kredyt spłacił, teraz się do nowego ciągnika przymierza. Jego główne maszyny to Ursus 1014, C 360 i Bizon Z058 ... Ktoś by z boku patrzył, to by powiedział po maszynach że dziad. Ale u Niego ziemie tylko I i II klasa. W mojej wiosce jest dwóch braci. Razem robią na 300 ha. Dwa nowoczesne, potężne ciągniki, jeden Claas drugi Fendt. Nowiutki kombajn Claas'a, ich silosy widać prawie z każdego końca wioski. Jeden z nich, pomimo 43 lat nawet swojego domu jeszcze nie ma, mieszka "pokątem" z żoną i dzieckiem u rodziców. No i kto na tym lepiej wychodzi ?? Ale zaraz podniesie się głos że "dla dzieci zostawi". OK, zostawi, ale kiedy On zacznie żyć ?? Według mnie to już lekkie przegięcie, maszyny za setki tysięcy a własnego kąta nie mieć.

To jakieś dziady na tych 300 ha u nas to taki sprzęt ma na 50 bez grosza kredytu a do kościoła jedzie 3 letnim Porsche 200 metrów kto bogatemu zabroni