Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cena ziemi 2014-2016

4142 odpowiedzi na ten temat

#3321 Share kammillo

kammillo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 20:43

Cena ziemi 2014-2016

Ja mam takie pytanie. Niedługo sąsiad będzie chciał sprzedać pole, na dzień dzisiejszy dzierżawi to rolnik z innego województwa. Ogólnie mam chęć na to pole tylko nie wiem kto ma pierwszeństwo zakupu, dzierżawca czy ja mieszkający w tej samej miejscowości, dodam że jestem młodym rolnikiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cena ziemi 2014-2016 Dzisiaj, 00:01
  •  

#3322 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 20:44

Cena ziemi 2014-2016

Cena spadnie ? żartujecie u nas idzie wszystko co się pojawi i nic taniej co kwartał to drożej.

#3323 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3378 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 13 marzec 2016 - 20:53

Cena ziemi 2014-2016

jeszce w tej chwili drożeje ale tylko kwestia czasu jak zacznie troszkę spadać przypuszczam,że po maju ;)

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3324 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2818 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 21:42

Cena ziemi 2014-2016

To czy zdrożeje czy stanieje zależy od popytu i podaży. Jeśli w danym miejscu dużo ,,warszawiaków,, w popłochu zacznie wysprzedawać grunty tam ziemia stanieje, jeśli jednak nikt nie zacznie żadnej wyprzedaży a dodatkowo ze 4 czy 6 gospodarstw w danej okolicy porządnie stanie na nogi i zaczną się przebijać to wiadomo że zdrożeje.

EDIT: A od tej ustawy to raczej warszawiacy nie zaczną wyprzedawać, gdyż oni i tak zazwyczaj swoje działeczki na KRUS czy rekreacyjne dla dopłat to komu sprzedawali? Ufoludkom? Wiadomo że okolicznym rolnikom i dalej tylko im będą sprzedawać. Wyprzedaż w popłochu przez tych warszawiaków to się zacznie za 5 lat, gdy definicję rolnika indywidualnego połączą z KRUS. I w KRUS będzie mogła być osoba mogąca się nazywać rolnik indywidualny (czyli mieszkający w jednej z gmin gdzie ma pole, że sam uprawia, że ma wykształcenie rolnicze)

oraz druga opcja, to gdy skasują dopłaty do ha. Gdy dopłat nie będzie wcale, lub będą do produkcji. Wtedy mogę z marszu wam podać minimum 6 tys ha w samym woj Lubelskim w tylko 5 czy 6 powiatach od ręki do kupna. Gdyż obecnie te ha są uprawiane dla dopłat. Sieje się rzepak raz, później się bierze dopłatę RŚ za rzepak w poplonie zimowym, a później na tym polu rośnie wedle papierów rzepak jary. Bez nawozu bez oprysku 1 - 1,5 t naleci + dopłat - minimalne koszty na siew bezpośredni bez żadnych orek.

Albo 500 ha orzeszków, 800 ha zapuszczone łąką bo niby derkacz mieszka. 1 raz skoszą jedzie olbrzymia prasa kostkująca, przyjeżdżają ciężarówki zabierają na pelet, dopłata w mln. zł spływa na konto + prę naście tysięcy za siano. Jak się bawić to się bawić na całego. 

A ja mam takie pytanie co jesli ja mieszkam na skraju obecnej gminy X w ktorej posiadam grunty i w dosłownie 500m dalej jest juz inna gmina Y w ktorej mam wiekszosc gruntów i bede chcial dokupic w tej co nie jestem zameldowany (gmina Y) to co bede mial sie wyprowadzic czy nie bedzie mozliwosci kupienia???

Powtarzam jeszcze raz, wszystkie artykuły siejące propagandę na temat nacjonalizacji ziemi itp., były nierzetelnie napisane.

Pisząc że ziemię może kupować rolnik zamieszkały w gminie, nie dopisali - ROLNIK ZAMIESZKAŁY W GMINIE W KTÓREJ POSIADA JEDNĄ Z DZIAŁEK ROLNYCH

Możesz mieszkać na pomorzu i mieć kawałeczek pola za stodołą (jedną z działek rolnych), a w każdej chwil będziesz mógł dokupić 200 ha w lubelskim czy podkarpackim.

Albo w sąsiedniej gminie czy powiecie.

Z kupowaniem tylko przez miedzę to był projekt PO i PSL z sierpnia, ale PIS na szczęście to unieważniło.

Edytowany przez damianzbr, 13 marzec 2016 - 21:53.

#3325 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 14 marzec 2016 - 08:06

Cena ziemi 2014-2016

U nas w lokalnej gazecie pojawilo sie okolo 15 działek do sprzedazy powierzchnia od 1 ha do 50 w historii tej gazetki to tygodniowo pojawialo sie czesto 1  ogloszenie o sprzedazy ziemii a ostatnimi laty nie bylo nic oglaszane lub  sporadycznie, a teraz od 2 miesiecy wysyp.

Czy cena spadnie to juz od regionu zależy jak  sa kupujacy rolnicy to pewnie sie ustabilizuje, a jak tylko duze pgr z doplat zyjace to raczej tam mocno cena spadnie 

#3326 Share PiotreQ99

PiotreQ99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 20:41

Cena ziemi 2014-2016

Jestem ciekaw czy po wejsciu nowych przepisow bede mogl kupic ziemie od sasiada jezeli prowadze gospodarstwo dopiero od roku? Bo z tego co rozumiem trzeba bedzie prowadzic osobiscie gospodarstwo przez 5 lat zeby moc cos kupic od innego rolnika?

#3327 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2818 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 22:40

Cena ziemi 2014-2016

Kompletnie źle to zrozumiałeś. Możesz cały czas kupować od sąsiada, nawet gdybyś zaczął prowadzić gospodarstwo od miesiąca i mieszkał na zachodzie PL, możesz kupić pole za równo 500 km od domu na wschodzie, czy północy PL jak i sąsiada.

Standardowych rolników ta ustawa nie dotyczy prawie w wcale.

Przysporzy kłopotów niestandardowym rolnikom, ale też nie teraz, tylko z pięć lat.

Ten kto, za 5 lat nie będzie mieszkał w gminie gdzie ma jedną z działek rolnych, nie będzie miał wykształcenia rolniczego, nie będzie osobiście prowadził gospodarstwa, będzie miał więcej niż 300 ha może zacząć się martwić. Dla wszystkich pozostałych nic się nie zmieni.

#3328 Share PiotreQ99

PiotreQ99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 11:24

Cena ziemi 2014-2016

Nie rozumiem dla czego mowisz ze dopiero za 5 lat? Skoro ustawa ma przejsc w maju?

#3329 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 15 marzec 2016 - 12:57

Cena ziemi 2014-2016

Kompletnie źle to zrozumiałeś. Możesz cały czas kupować od sąsiada, nawet gdybyś zaczął prowadzić gospodarstwo od miesiąca i mieszkał na zachodzie PL, możesz kupić pole za równo 500 km od domu na wschodzie, czy północy PL jak i sąsiada.

Standardowych rolników ta ustawa nie dotyczy prawie w wcale.

Przysporzy kłopotów niestandardowym rolnikom, ale też nie teraz, tylko z pięć lat.

Ten kto, za 5 lat nie będzie mieszkał w gminie gdzie ma jedną z działek rolnych, nie będzie miał wykształcenia rolniczego, nie będzie osobiście prowadził gospodarstwa, będzie miał więcej niż 300 ha może zacząć się martwić. Dla wszystkich pozostałych nic się nie zmieni.

ciekawe na jakiej podstawie tak twierdzisz pewnie o tak szumnie zapowiadanym okresie przejściowym - a zadałeś sobie trud sprawdzić jak jest naprawdę. 

Art. 10. Osoby fizyczne, które w dniu wejścia w życie ustawy są rolnikami indywidualnymi w rozumieniu art. 6 ustawy, o której mowa w art. 7, a nie spełniają warunku, o którym mowa w art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. c tej ustawy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, uznaje się za osoby spełniające ten warunek przez okres 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Tak więc nie obowiązuje : 

B) w ust. 2 w pkt 1 dodaje się lit. c w brzmieniu: „c) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników jako rolnik w pełnym zakresie z mocy ustawy, chyba że powierzchnia prowadzonego przez nią gospodarstwa rolnego nie przekracza 20 ha użytków rolnych.”;

natomiast obowiązuje cały art 6 starej ustawy tzn 

Za rolnika indywidualnego, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.2. Uważa się, że osoba fizyczna: 1) osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli: a) pracuje w tym gospodarstwie, B) podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie; 2) posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała: a) wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe lub B) tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub c) wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub d) wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie. 3. Za staż pracy, o którym mowa w ust. 2, uznaje się okres, w którym osoba fizyczna: 1) podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub 2) prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub 3) była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub 4) wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub 5) odbyła staż, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.2) ), obejmujący wykonywanie czynności zwią- zanych z prowadzeniem działalności rolniczej. 4. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 2 i 3.

moim zdaniem okres przejściowy dotyczy gości którzy mając ziemię prowadzą działalność gosp. 

#3330 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 14:07

Cena ziemi 2014-2016

Jestem ciekaw czy po wejsciu nowych przepisow bede mogl kupic ziemie od sasiada jezeli prowadze gospodarstwo dopiero od roku? Bo z tego co rozumiem trzeba bedzie prowadzic osobiscie gospodarstwo przez 5 lat zeby moc cos kupic od innego rolnika?

to dotyczy raczej działek z ANR, tak i teraz było, że 5 lat mieszkać i prowadzić gospodarstwo musiałeś, aby wziać udział w przetargu ograniczonym dla rolnika indywidualnego;

teraz będzie jeszcze dodatkowy bonus (taka DOBRA ZMIANA :) ) że jeśli masz np. 21ha i jesteś na emeryturze lub pracujesz gdzieś, czyli nie jesteś w KRUSIE to będzie oznaczać, że nie będziesz też rolnikiem indywidualnym (nawet jeśli rzeczywiście będziesz uprawiał/ sprzedawał itd.) czyli nie będzie opcji powiększenia; wymóg ubezpieczenia w KRUS nie będzie dotyczyć do 20ha, czyli jeśli sąsiad będzie miał 19ha i będzie pracować to on już rolnikiem będzie, taka dobra zmiana :)  dodatkowo jeśli kupiłeś pole od ANR to nie możesz obciążyć jego hipoteką bez zgody i wiedzy jakiegoś urzędnika z ANR - i to chyba przez 10 lat :) ale to chyba będzie bezprawne bo oznaczało by że nie możesz rozporządać swoją własnością

jakoś nikt z tajemniczych i nieoczekiwanych powodów nie pomyślał, aby ograniczyć wielkość gospodarstw rolniczych do normalnego pułapu np. 100-120ha/rolnik

link http://www.farmer.pl/finanse/kto-bedzie-rolnikiem-po-zmianie-zasad-sprzedazy-ziemi,62831.html

Edytowany przez petzi, 15 marzec 2016 - 14:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3331 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 17 marzec 2016 - 12:38

Cena ziemi 2014-2016

Protesty ludzi PSL wstyd i hańba , ludzie idą gadają głupoty , mało kórych z tych co idzie w tym proteście wie o co chodzi , tu nie chodzi o obrone polskiej ziemi bo Po-Psl sprzedali 200 tys ha obcokrajowcom , bez tej ustawy ziemia bedzie kosztować około 80 tys za ha i po co to kupować ? zeby 3 pokolenia ją spłacały . Ceny ziemi w całej polsce powinny mieć stałe stawki przykładowo 4 klasa za 20 tys , , ziemia rolna to nie lokata kapitału tylko cięzka praca , wstyd mi za wsiory które protestują

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#3332 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1692 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 13:10

Cena ziemi 2014-2016 @ Petzi no z tymi 20 ha to rzeczywiście przeje*bane ja swoich mam ok 19ha i plus 15ha dzierzaw i ani miesiaca nie placilem krus i co ja jestem gorszym sortem rolnikow? bedzie trzeba rozpisywa ziemie na dzieci
ZETOR TEAM

#3333 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 790 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 13:40

Cena ziemi 2014-2016

dziś w radiu 3 w audycji "Za a nawet przeciw" jakiś z Pisu mówił, że mają zmienić i do 50ha będzie można być w Zusie, jest chyba ta audycja w necie

#3334 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 14:14

Cena ziemi 2014-2016

@ Petzi no z tymi 20 ha to rzeczywiście przeje*bane ja swoich mam ok 19ha i plus 15ha dzierzaw i ani miesiaca nie placilem krus i co ja jestem gorszym sortem rolnikow? bedzie trzeba rozpisywa ziemie na dzieci

mało możliwe na dzieci musiały by one już mieć min. 1ha i 5 lat prowadzić "gospodarstwo" tzn ten 1 ha bo inaczej nie będą rolnikiem indywidualnym

dziś w radiu 3 w audycji "Za a nawet przeciw" jakiś z Pisu mówił, że mają zmienić i do 50ha będzie można być w Zusie, jest chyba ta audycja w necie

jak z PISu to pewnie kłamał :D to tak jak z dopłatami wstrzymali do 30 czerwca wypłatę, ale 500+ na "każde" dziecko to można wyliczyć i wypłacić w 3 miesiące,

#3335 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 21:25

Cena ziemi 2014-2016

u nas ziemia szła po 80 tys nawet rok temu i jeszcze neidawno po tyle szla teraz jest pelen wysyp dzialek do sprzedazy i zastoj nikt nie hcce kupowac a ceny w dol leca

ten rok 2016 to jest jeden z najgorszych lat dla rolnictwa z tego powodu ze w 2016 cena pszenicy poleciala ostro w dół to raz plony byly slabe w 15 bo susza teraz ceny tragedia niskie a na dodatek rzepaki wylecialy wszystkie a nawet niektore pszenice to poprostyu tragedia sie robi teraz

#3336 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1692 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 22:13

Cena ziemi 2014-2016

mało możliwe na dzieci musiały by one już mieć min. 1ha i 5 lat prowadzić "gospodarstwo" tzn ten 1 ha bo inaczej nie będą rolnikiem indywidualnym

jak z PISu to pewnie kłamał :D to tak jak z dopłatami wstrzymali do 30 czerwca wypłatę, ale 500+ na "każde" dziecko to można wyliczyć i wypłacić w 3 miesiące,

a co ma 500+ do dopłat? bo ja nie widzę tu zwiazku miedzy tymi dwoma płatnosciami 

ZETOR TEAM

#3337 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 22:43

Cena ziemi 2014-2016

a u nas żadnego wysypu nie ma i nie było - wprost przeciwnie, fajne oferty z okolicy zniknęły (107 ha, 142 ha).

#3338 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 22:58

Cena ziemi 2014-2016

a co ma 500+ do dopłat? bo ja nie widzę tu zwiazku miedzy tymi dwoma płatnosciami 

tym że zamiast płacić dopłaty normalnie jak zawsze były to wysyłają listy że uprzejmie informują że wypłacą do 30 czerwca, a przy 500+ jakoś nie mają problemu żeby pozbierać nowe dane i wszystko przygotować, swoją drogą dopłaty wliczają do dochodu przy ubieganiu się o 500+ ?

jeśli chodzi o ziemię to zaczęło się od jakiegoś czasu pojawiać więcej ofert niż kupujących, a więc ceny z dół - w wiosce gdzie pola po 30-35tyś/ha szły od ręki  teraz po 25tyś stoją; możliwe że zrobi się rynek kupujących i to oni będą dyktować warunki, wg mnie ceny będą po ok. 20tyś max za IV klasę;

a u nas żadnego wysypu nie ma i nie było - wprost przeciwnie, fajne oferty z okolicy zniknęły (107 ha, 142 ha).

a jak a cena tych fajnych ofert była ?

#3339 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 790 postów

Napisany 18 marzec 2016 - 08:01

Cena ziemi 2014-2016

dużo ludzi się boi nowej ustawy Pisu, ludzie starają się kupić lub sprzedać na gwałt, przed 1 maja, gdzie jest więcej kupujących to ceny w górę i na odwrót

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3340 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 18 marzec 2016 - 10:14

Cena ziemi 2014-2016

a jak a cena tych fajnych ofert była ?

107 ha po 24k PLN/ha

142 ha po 32k PLN/ha

fajne powierzchnie, bo ceny (pewnie do negocjacji) już mniej.