Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cena ziemi 2014-2016

4147 odpowiedzi na ten temat

#3301 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 11:11

Cena ziemi 2014-2016

@damianzbr dzierżawca rezygnuje bo nie jest w stanie zapłacić tyle co biznesmen

czy ANR kupi działkę za cene proponowaną przez biznesmena?

To już pytanie do ministerstwa rolnictwa, lub przeczytaj projekt. Cały projekt ustawy czytałem tylko raz i nie pamiętam czy było tam rozstrzygnięte co następuje w takim przypadku.

Do tej pory było tak: https://www.anr.gov....eb/guest/wiecej

Agencji przysługuje prawo wejścia w miejsce nabywcy i nabycia nieruchomości za cenę i na warunkach określonych przez strony umowy. Prawo pierwokupu (wykupu) nie przysługuje ANR m.in. w wypadku przeniesienia własności nieruchomości rolnej, w wyniku której następuje powiększenie przez rolnika indywidualnego gospodarstwa rodzinnego do powierzchni nie przekraczającej 300 ha użytków rolnych, przy obrocie nieruchomościami rolnymi pomiędzy osobami bliskimi (w obrębie rodziny), a także w wypadku nabycia nieruchomości rolnej przez jej dzierżawcę powiększającego gospodarstwo rodzinne, przy spełnieniu przez niego warunków określonych w ustawie (m.in. wymóg 3-letniego wykonywania umowy).

I duża część tego tekstu jest dalej aktualna, między innymi że pierwszeństwo ma rolnik indywidualny powiększający areał.

oraz tak:

W każdym wypadku nabycia nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną nie spełniającą któregokolwiek z ww. kryteriów rolnika indywidualnego, a także osób prawnych innych niż spółdzielnia produkcji rolnej, Agencji przysługuje prawo pierwokupu lub wykupu.
Jeżeli cena sprzedawanej nieruchomości (w wypadku umowy sprzedaży), bądź równowartość pieniężna (w wypadku umowy innej niż sprzedaż) rażąco odbiega od wartości rynkowej nieruchomości, Agencja wykonując prawo pierwokupu lub wykupu może wystąpić do sądu o ustalenie ceny (równowartości pieniężnej) tej nieruchomości.

Czyli jak widzisz obecnie gdyby ten biznesmen chciał od ciebie kupić za 50 tys, ANR sądowo może wyznaczyć wartość tych gruntów i sama w ramach ustawy z roku 2003, mogła je wykupić.

Więc podejrzewam że w tej kwestii za wiele się nie zmieni, ale jak chcesz być pewien czy to przeczytaj projekt ustawy.

ARO czy kupowałeś już grunty powyżej 5 ha? Jeśli tak, to jak do tej pory je kupowałeś? Standardowo czy jakieś zaświadczenia musiałeś dać notariuszowi, czy ANR chciała ci je podkupić? Bo to cały czas obowiązuje od nastu lat.

http://isap.sejm.gov...=WDU20030640592

Teraz tylko zmieniono że (chyba tak mi się zdaje bo już nie pamiętam dokładnie) że ANR ma pierwszeństwo przy wykupie nie jak do tej pory od 5ha wzwyż tylko od 1 ha wzwyż.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cena ziemi 2014-2016 Dzisiaj, 01:18
  •  

#3302 Share matti0123

matti0123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 11:34

Cena ziemi 2014-2016

A ja mam takie pytanie co jesli ja mieszkam na skraju obecnej gminy X w ktorej posiadam grunty i w dosłownie 500m dalej jest juz inna gmina Y w ktorej mam wiekszosc gruntów i bede chcial dokupic w tej co nie jestem zameldowany (gmina Y) to co bede mial sie wyprowadzic czy nie bedzie mozliwosci kupienia???

#3303 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 12:10

Cena ziemi 2014-2016

myślałem nad tym, tylko że ja mieszkam w mieście (oddzielny obszar), niż gmina. notariusz ostatnio stwierdził: "będzie pan musiał kupować na tatę, a następnie robić darowiznę"

co do cen to i u mnie kupisz działki do 1-1,5ha po 20tys/ha - takie niewymiarowe lub długie i wąskie ze się traktorem nie zawrócisz.

Pod warunkiem że tata udokumentuje pochodzenie pieniędzy na zakup bo jak wiesz takie są wymogi

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3304 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 12:19

Cena ziemi 2014-2016

powtarzasz o tych pieniądzach już któryś raz staszek. Jakaś obsesja?

Coś ci się w młodej głowie ubdurało że każdy kto cos ma to złodziej. Ludzie pracują , zarabiają i stać ich na zakuy. Ale co ty możesz wiedzieć mając ledwo skończone 18 lat.

#3305 Share bocecek087

bocecek087

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 486 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 13:16

Cena ziemi 2014-2016

a tata dostanie darowiznę od syna w postaci pieniędzy a potem tata podaruje dla syna grunty, oj Staszek 

#3306 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 13:24

Cena ziemi 2014-2016

Widzę że niekumaty jesteś a potem będzie płacz i lament

powtarzasz o tych pieniądzach już któryś raz staszek. Jakaś obsesja?

Coś ci się w młodej głowie ubdurało że każdy kto cos ma to złodziej. Ludzie pracują , zarabiają i stać ich na zakuy. Ale co ty możesz wiedzieć mając ledwo skończone 18 lat.

Pamiętaj oszustwo ma krótkie nogi

#3307 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 13:37

Cena ziemi 2014-2016

Kilka dni temu kupiłem 4,5 ha za 225 tys. i musiałem podpisać oświadczenie, w którym deklarowałem że pieniądze pochodzą z legalnego źródła (tz. taki był wydźwięk tego oświadczenia, choć dokładnej treści nie pamiętam). Rok temu   po kilku zawartych aktach, opiewających na też  nie najmniejsze kwoty takich oświadczeń nie podpisywałem.

#3308 Share Kamilek1

Kamilek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 13:41

Cena ziemi 2014-2016

A w jakiej odległości maks od domu kupujecie działki? Bo mam do kupna działkę co w danym kierunku nie mam żadnej, a jest ode mnie 7,5km 3,6ha. Dzisiaj dzwoniłem do goscia to twierdzi że jest 2,4 ha IVa 0,8 ha  IVb i reszta IIIb. Nie widziałem jej na żywo, ale goscio podał mi nr działek i sprawdzałem na geoportalu to idealny prostokąt 110m x 350m i jak gadał i po zdjęciach widać nie ma żadnych rowów, nie jest podmokła, tylko rosnie kilka brzózek i jabłonka na środku. Problem w tym że troche dużo chce 30 tys. za ha, u nas w okolicy to tak do 25 za ha się płaci,a taniej zbytnio nie sprzeda bo gadał przez tel że dzisiaj ktoś z warszawy się interesował (pewnie chce ulokować nadmiar kapusty)

Doradzcie czy pchać się czy dać sobie spokój?

kupuj to.. 7,5 km to wcale nie daleko.. u nas po 50 tys/ha nie mozna juz nic kupic prawie .......  tym bardziej ze dobra klasa w miare, ale przede wszystkim obejrzyj ją na zywo :)!

#3309 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 13:44

Cena ziemi 2014-2016

Ludzie pracują , zarabiają i stać ich na zakuy.

Nie oznacza to, że nie będziesz musiał udokumentować zarobione pieniądze w momencie gdy zapuka skarbówka. A pukają nie tylko do vatowców, bo zdarza się im skontrolować i ryczałtowców.

#3310 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 13:44

Cena ziemi 2014-2016

@Agrest - nie pisz takich kwot bo cię jeszcze gdzieś staszek zgłosi - bo według jego logiki to ty nie mogłeś się uczciwie dorobić takich pieniędzy.

U nas wyskoczyli z działką delikatnie ponad 2ha 150 tysięcy - mają fantazję .....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3311 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 13:51

Cena ziemi 2014-2016

To już pytanie do ministerstwa rolnictwa, lub przeczytaj projekt. Cały projekt ustawy czytałem tylko raz i nie pamiętam czy było tam rozstrzygnięte co następuje w takim przypadku.

Do tej pory było tak: https://www.anr.gov....eb/guest/wiecej

Agencji przysługuje prawo wejścia w miejsce nabywcy i nabycia nieruchomości za cenę i na warunkach określonych przez strony umowy. Prawo pierwokupu (wykupu) nie przysługuje ANR m.in. w wypadku przeniesienia własności nieruchomości rolnej, w wyniku której następuje powiększenie przez rolnika indywidualnego gospodarstwa rodzinnego do powierzchni nie przekraczającej 300 ha użytków rolnych, przy obrocie nieruchomościami rolnymi pomiędzy osobami bliskimi (w obrębie rodziny), a także w wypadku nabycia nieruchomości rolnej przez jej dzierżawcę powiększającego gospodarstwo rodzinne, przy spełnieniu przez niego warunków określonych w ustawie (m.in. wymóg 3-letniego wykonywania umowy).

I duża część tego tekstu jest dalej aktualna, między innymi że pierwszeństwo ma rolnik indywidualny powiększający areał.

oraz tak:

W każdym wypadku nabycia nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną nie spełniającą któregokolwiek z ww. kryteriów rolnika indywidualnego, a także osób prawnych innych niż spółdzielnia produkcji rolnej, Agencji przysługuje prawo pierwokupu lub wykupu.
Jeżeli cena sprzedawanej nieruchomości (w wypadku umowy sprzedaży), bądź równowartość pieniężna (w wypadku umowy innej niż sprzedaż) rażąco odbiega od wartości rynkowej nieruchomości, Agencja wykonując prawo pierwokupu lub wykupu może wystąpić do sądu o ustalenie ceny (równowartości pieniężnej) tej nieruchomości.

Czyli jak widzisz obecnie gdyby ten biznesmen chciał od ciebie kupić za 50 tys, ANR sądowo może wyznaczyć wartość tych gruntów i sama w ramach ustawy z roku 2003, mogła je wykupić.

Więc podejrzewam że w tej kwestii za wiele się nie zmieni, ale jak chcesz być pewien czy to przeczytaj projekt ustawy.

ARO czy kupowałeś już grunty powyżej 5 ha? Jeśli tak, to jak do tej pory je kupowałeś? Standardowo czy jakieś zaświadczenia musiałeś dać notariuszowi, czy ANR chciała ci je podkupić? Bo to cały czas obowiązuje od nastu lat.

http://isap.sejm.gov...=WDU20030640592

Teraz tylko zmieniono że (chyba tak mi się zdaje bo już nie pamiętam dokładnie) że ANR ma pierwszeństwo przy wykupie nie jak do tej pory od 5ha wzwyż tylko od 1 ha wzwyż.

max jednorazowo kupiłem 4,98ha więc nie podchodziło pod ANR, do tej pory agencja nie ingerowała w transakcje. 

Pod warunkiem że tata udokumentuje pochodzenie pieniędzy na zakup bo jak wiesz takie są wymogi

wiem,

ale człowiek pracujący od 40 lat zawodowo i posiadający dodatkowo gospodarstwo na pewno się wytłumaczy w razie problemow

#3312 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 14:00

Cena ziemi 2014-2016

Poza tym pierwszeństwo nabycia będzie miał młody rolnik

#3313 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 14:02

Cena ziemi 2014-2016

Jak będzie za dużo tych darowizn to też się doczepią. Można dostać jedną darowiznę raz na pięć lat nie płacąc podatku. W pozostałych przypadkach obowiązuje chyba PCC 2%. Czy się mylę?

#3314 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 19:14

Cena ziemi 2014-2016

w wydarzeniach mowili ze cena ziemi spadnie o 50 % jak myslicie o tym co powiecie na to ?

#3315 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3380 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 13 marzec 2016 - 19:14

Cena ziemi 2014-2016

50 może nie ale 20-30%jak najbardziej

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#3316 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 19:18

Cena ziemi 2014-2016

Kilka dni temu kupiłem 4,5 ha za 225 tys. i musiałem podpisać oświadczenie, w którym deklarowałem że pieniądze pochodzą z legalnego źródła (tz. taki był wydźwięk tego oświadczenia, choć dokładnej treści nie pamiętam). Rok temu   po kilku zawartych aktach, opiewających na też  nie najmniejsze kwoty takich oświadczeń nie podpisywałem.

panowie jak tak ciagle kupujecie ziemie to skad kase macie w kredyty lecicie ?

50 może nie ale 20-30%jak najbardziej

u nas juz zachamowalo ceny ziemi i wgl ruch stanal

#3317 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 19:41

Cena ziemi 2014-2016

Gdzieś stanieje 50%,gdzie indziej 20%, a wmoim rejonie to jedynie może podrożeć ,za dużo chętnych ,ale do kupienia

#3318 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 20:01

Cena ziemi 2014-2016

panowie jak tak ciagle kupujecie ziemie to skad kase macie w kredyty lecicie ?

Ja akurat gospodaruję już 15 lat i muszę stwierdzić, że jak dla mnie to był złoty wiek  dla rolnictwa, a ściślej jego działu sadownictwa. Szkoda, że te czasy się skończyły. Pamiętny pozostanie rok 2011, z dochodowością z wybranych upraw na poziomie 50 -70 tys zł/ha :P. W tym roku zapowiada się terapia szokowa.

#3319 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 20:11

Cena ziemi 2014-2016

2011 był wyjątkowy - czarna porzeczka dała zarobić...ale to wszystko się zmienia i dlatego tak ważna jest dywersyfikacja produkcji - w tamtym roku maliny. A niestety ten zanosi się że i Twoje sady i moje porzeczki i maliny niewiele dadzą zarobić. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3320 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 20:20

Cena ziemi 2014-2016

Właśnie dlatego napisałem, że będzie terapia szokowa i powrót do normalności.  Ale trzeba się cieszyć z tego co było i próbować się odnaleźć w tym co będzie.