Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cena ziemi 2014-2016

4152 odpowiedzi na ten temat

#2321 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 18:28

Cena ziemi 2014-2016 Dużo wywodów mało konkretów odnośnie tematu...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cena ziemi 2014-2016 Dzisiaj, 19:28
  •  

#2322 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 18:31

Cena ziemi 2014-2016

Konkret taki, że oczywiste jest, że Ziemia zmieni właścicieli i że wartość rynkowa spadnie, co konkretniej powiedzieć?

#2323 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 19:07

Cena ziemi 2014-2016

Miał kredyt ale zabezpieczony nie na tej ziemi co kupił tylko na innej? Może księgi tej ziemi co sprzedawał były czyste. A jeśli nawet nie to kwestia dogadania z bankiem- bank swoje odsetki tak czy siak wziął.

miał a tej ziemi ten kredyt na tą ziemie i jeszcze inny. przecież mozna kupić nieruchomość z hipoteką!!! za wczesniejszą splate rzeczywicie chyba bank cos wziął ale nie bylo tak dużo, w sensie mniej niz te odsetki do konca kredytu. a byla jeszcze jedna kwestia ze to kredyt preferencyjny był i chyba rodzice musieli podpisac oswiadczenie ze kupuja ziemie na cele rolnicze zeby aggencja nie chciala zwrotu dofinansowania do odsetek.

zarobiłeś :) bo teraz drożej płacisz za gorszy ha. - hm - jak nie sprzedałeś i masz całą hipotekę zajętą to nie zarobiłeś tylko jeszcze więcej się zadłużyłeś - zarobił sąsiad bo sprzedał :) zarobiły banki bo dostają odsetki - a ty na nie robisz - niech pęknie bańka to kredyty przewyższą wartość nieruchomości to będzie zonk. Czy cena ziemi jest przewartościowana - hm popatrzmy rok 1995 koszt 1 ha 2 tys zł chętnych brak - przez 20 lat cena wzrosła 2000% cena pszenicy 0% koszty produkcji 200% zysk spadł prawie do zera rekompensowany dopłatami. Czy to nie jest prosty wzór na bańkę na rynku nieruchomości ??? zaraz powiecie że się wyrówna z cenami unijnymi no właśnie  -tylko  nie porównujcie mi tylko holenderskich polderów pod szklarnie czy warzywa z wodą pod wierzch do 5 klasy w polsce - skoro ziemia w polsce jest droższa jak w niemczech z wyjątkiem bawarii - chociaż u nas niektóre kawałki też idą po 150-160tys  za ha to o czym my mówimy - posta sprawa jak się wyrówna to znaczy że spadnie  - ziemia nie może już zdrożeć - ona musi stanieć - a cała polityka rządu ma na celu przedłużenie złudzenia że wszyscy zarobią bo ziemia zdrożeje po otwarciu rynku - prawda jest taka że zarabia państwo sprzedając ziemie po kosmicznych cenach. Mało tego ziemia nie staje się własnością rolników - a de facto banków

hmm zarobiłem bo zwiekszyłem kapitał :) jakbym chciał sprzedać te ziemie co kupiliśmy w 2009 i 2010 to jak pisałem zarobiłbym po okolo 50 tys na ha. hmm co do hipoteki to nie mamy całej zajetej bo jest obciążenie teraz po okolo 10 tys na ha a przecież ziemia warta jest o wiele wiecej. sam napisałes ze w 95 ziemia kosztowała 2 tys/ha a teraz 20 razy wiecej wiec pomyśl ile zarobili co wtedy kupowali!!!! W latach 90 też było wielu takich filozofów co mowili ze sie nie opłaci i wrecz smieli sie z tych co kupowali ( miałem 8 lat jak rodzice  w 94 kupowali ziemie po 10 mln zł/ha czylli na dzisiejsze po 1000zł/ha), sąsiad wrecz namawial ich zeby nie kupowali bo to nie ma sensu, zamiast wykazywać chęć rozwoju ci ludzie stali w miejscu teraz jest 21 lat pozniej a oni nada maja te same ciagniki co "dostali" za komuny na przydzial, jak sie rozwali to kupią jakiś ciagnik co na zachodzie jezdził ze 30 lat zeby tylko do renty doczekac, niektorzy już sprzedali swoją ziemie i siedza pod sklepem a ich dzieci pracuja na umowach smiecowych za 1500zl/miesiac. Każdy kto chce wiązać przyszłość swoja i swojej rodziny z rolnictwwem musi sie rozwijać (w kazdy przedsiebiorca w kazdej dziedzinie musi sie rozwijać inaczej juz po nim) innej drogi juz nie ma sam zauważyles ze wczesniej zysk z ha byl wiekszy wiec nalezy zwiekaszac skale produkcji, kiedys gospodarstwa po 10 ha sobie radziły teraz te po 20ha mają ciezko, nie wiadomo co bedzie za pare lat. Ale oczywiscie należy rozwijac sie z głowa nie wszystko na kredyt bo komornik wszystko przejmie jak sie za bardzo poszaleje. Teraz nie bedzie takiego juz wzrostu cen ale nadal bedą ceny rosły bo gospodarsotwa sa coraz większe i silniejsze, panuje głód ziemi, kupujących jest 10 razy wiecej niż sprzedających itd piszesz o cenach w unii z tego co wiem sa zrożnicowane i najdroższa jest ziemia w danii gdzie warunki są srednie do gospodarowania a we francji gdzie jest gardziej przyjajacy klimat jest chyba kilka razy tansza taka mala unijna anomalia

aaabbb

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2324 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 19:10

Cena ziemi 2014-2016

co niektórzy to chyba mają słabą pamięć jak twierdzą że w latach 90 tak dobrze było zwłaszcza na początku lat 90 to było normalnie cudownie.

plony niższe , technologia zacofana, praktycznie brak kredytowania środków do produkcji w takiej formie jak dzisiaj , brak nowoczesnego sprzętu , ogólnie słaby dostęp do maszyn , brak stabilizacji , kredyty na zakup środków na około 20-25% . do tego powódz zniszczyła nam całkowicie uprawy w 97 , plaga mysz, i z 3 razy wymarzły oziminy a raz dwa lata po rząd , a i jeszcze cena pszenicy 300 zł za t bo taki też był rok

dodam jeszcze jedno jak przy tych samych nakładach ktoś nakosi 4 tony a ktoś 6 to nie znaczy że zarobił o 50% więcej bo 4 tony idzie na środki i nic nie zostaje na inwestycje a drugi ma 2 tony na inwestycje razy ilość ha

niektórzy myślą że jak ktoś ma ładne zboże to Bóg wie co tam nasiał i napryskał a klucz do sukcesu dać minimum a uzyskać maximum i takie spostrzeżenie że nadmiar chemii bywa często szkodliwy dla roślin

Edytowany przez piotr30piotr, 11 listopad 2015 - 19:22.

#2325 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 19:25

Cena ziemi 2014-2016

ja jak pisałem w 94 mialem 8 lat to nie znam takich szczeółów odnosnie wymarzniec kredytówarrow-10x10.png itd ale jedo jest pewne technologia jest u sporej czesci duzo lepsza ( niektórzy trwaja nadal w komunizmie, mozna spotkac jeszcze siewnik konny przerobiony na ciagnikowy itd) wieksze maszyny plony itd ale w w koncówce lat 90 tych pszenica w jednym roku byla po 800 zł/t (wiem bo tata sprzedał wczesniej po sporo taniej i mama wypominala to przez pare lat :P) czyli wiecej niz teraz a koszty były mniejsze, co prawda chyba wtedy cena szybko spadła, jakiś rok przed protestami Lepera cena tuczników byla po 4zl/kg zeby za pare miesiecy być po 1,6zl/kg tamten okres kojarzy mi sie z duzymi wahaniami cen....

dla mnie klucz do sukcesu jest troche inny nie da sie chyba dać minimum a zebrac maksimum bo podnosząc plony podnosisz koszty... tylko klucz do sukcesu jest taki zeby była jak najwieksza róznica pomiedzy przychodem ze sprzedaży produktów a kosztami poniesionymi na produkcje....

Edytowany przez emo87, 11 listopad 2015 - 19:31.

aaabbb

#2326 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 19:35

Cena ziemi 2014-2016

minimum dla zaspokojenia potrzeb rośliny aby uzyskać wysoki plon i niekoniecznie rekordowy ale taki który da najwyższy dochód, bo czasami zabiegi są zbędne a nie minimum w sensie zasiać i zebrać 

prosty przykład jesienne odchwaszczanie pszenicy można zrobić za 90-110 zł wiosenne 130-150zł do tego utrata składników na rzecz chwastów zagluszanie pszenicy , zboża  i wyższy koszt około 40 zł na oprysk, 

a czasami jestem przerażony jak czytam opisy pod zdjęciami i ilość oraz wielkość stosowanych środków

Edytowany przez piotr30piotr, 11 listopad 2015 - 19:36.

#2327 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 19:41

Cena ziemi 2014-2016

Nie chciejcie pszenicy po 1000 ,rzepaku po 2000 tyś ,a buraki po 200 zł ,bo ci duzi wtedy dadzą za ziemie po 150 tys,

Jak nie bęzie dopłat to V kl będzie leżała odłogiem bo takiej ziemi to nie powinno się uprawiać 

A duże gospodarstwa na dobrych ziemiach nie upadną nigdy,chyba że zabraknie następcy to tak

#2328 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 19:41

Cena ziemi 2014-2016

czyli tak jak ja dązysz aby róznica miedzy przychodem a kosztami była najwieksza... co do szczegółów technicznych nie bede sie kłócił bo akurat nie jestem przekonany do jesiennego odchwaszczania raz tak zrobilismy i przed zniwani mitła sie pojawiła a koszt Lancetu to 120zl/ha, ale sposobow obnizenia kosztów jest wiele np stosowanie zaminników drogich renomowanych srodkow itd

aaabbb

#2329 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 19:44

Cena ziemi 2014-2016

Jeśli nie będzie dopłat to ci duzi nie będą brali kupe kasy...logiczne. Co do V klasy to faktycznie nie powinno się uprawiać

Nie chciejcie pszenicy po 1000 ,rzepaku po 2000 tyś ,a buraki po 200 zł ,bo ci duzi wtedy dadzą za ziemie po 150 tys,

Jak nie bęzie dopłat to V kl będzie leżała odłogiem bo takiej ziemi to nie powinno się uprawiać 

A duże gospodarstwa na dobrych ziemiach nie upadną nigdy,chyba że zabraknie następcy to tak

#2330 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 19:46

Cena ziemi 2014-2016

lancet nie zawsze się sprawdza i też przepuzcza chwasty a zaniechanie jesiennego oprysku na terminowo sianej pszenicy to spore ryzyko

co do zamiennikow to nie wiem czy to taka oszczędność czasami oryginał w obniżonej dawce działa lepiej niż zamiennik w pełnej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2331 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 19:56

Cena ziemi 2014-2016

masz racje 30 piotr

#2332 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 19:59

Cena ziemi 2014-2016

kurde nie wiem ale ci duzi nie beda brali kasy z dopłat do hektara ale ci mali tez.... wiec wychodzi na jedno.... liczy sie czy jak doplat by nie było to zysk z ha bedzie podobny, czy ewentualny wzrost cen plodów rolnych pokryje te okolo 1000zł/ha dopłaty..... z druiej strony doplaty bezposredniodo do hektara jest to troche efekt psychologiczny, ale jakby rzeczywiscie podrozały plody rolne po wycofaniu dopłat to cena ziemi nie powinna spaść, bo duze gospodarstwa i tak uzyskuja wieksze plony niz te mniejsze a wiec jezeli np. pszenica podrożala by o 200zl/ha to w w mniejszych gospodarstwach przy plonie 5t/ha zysk z ha bylby taki sam, ale juz wieksze gospodarstwa gdzie plony sa wieksze rożnica byla by nawet na kozysć bez dopłat, ale to takie wrózenie z fusów nie mamy wiedzy jak sie zachowałby rynek po wycofaniu dopłat

stosujemy lancet juz 5 lat i narazie nie mamy zastrzeżen, a w  chyba 2009 jesienny oprysk na przpuscil chwasty, wszystko zalezy też od warunków stosowania itd, ale praktycznie chwasty nigdy na jesieni nie stanowiły konkurencji dla zboża, na wiosne zboze szybko roznie i trzeba sie spieszyc aby nie przegapić faz rozwojowych zboza no i trafiaja sie przymrozki.  Zamienniki rózne są ale obecnie chyba mało kto stosuje roundup na desykacje rzepaku tylko raczej ludzie wybieralia jakies tansze.

Edytowany przez emo87, 11 listopad 2015 - 20:09.

aaabbb

#2333 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 20:06

Cena ziemi 2014-2016

dopłaty nie są problemem , największy problem to nieudolna polityka i rozdział ziemi po byłych PGR

mieliśmy wyłączenia 30% i i taki przykład niedaleko jest niemiecki koncern który przejął PGR wyłączył 30% mokradeł piachów krzaków i rowów w zamian dostał prawo pierwokupu bardzo dobrej ziemie a za te nieużytki spora kasa poszła na licytacji, kolejne gospodarstwo wydziela 30% pierwokup i 30% kupuje syn właściciela

teraz niby ma być ustawa że będzie decydowała wielkość gospodarstwa wiek rolnika , czy pole jest w miedze bliskość od gospodarstwa

i pytam się czy nie było by sensowne najpierw wprowadzić ustawę która pozwoliła by na kupno ziemi rolnikom w miedzę i w bliskiej odległośći od gospodarstwa a dopiero później wyłączać te szumne 30%??

#2334 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 20:12

Cena ziemi 2014-2016 Jak wasze wywody mają się do tytułu tego wątku... ?

#2335 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 20:15

Cena ziemi 2014-2016

rozmawiamy o tym co ma wpływ na cenę ziemi i jakie czynniki ją kształtują  , chyba że o tym nie można prowadzić dyskusji w temacie cena ziemi??

Edytowany przez piotr30piotr, 11 listopad 2015 - 20:18.

#2336 Share lukasz1995

lukasz1995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,maszyny rolnicze

Napisany 11 listopad 2015 - 20:36

Cena ziemi 2014-2016

Jak u was jest ziemia po 80 tyś/ha,to po ile są działki budowlane? U mnie za 80 tyś kupisz działkę budowlaną 0,2 ha

#2337 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 20:36

Cena ziemi 2014-2016

temat ma juz 117 stron i tylko bardzo mała cześć postów dotyczy cen a zdecydowana wiekszość generalnej tendencji na rynku czynnków wpływajacych na ceny itd. rzadko kto pisze post wg szablonu : powierzchnia cena lokalizacja i koniec..

ale rzeczywiscie nasze wywody na temat oprysków były nie na temat..... :/

aaabbb

#2338 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 22:38

Cena ziemi 2014-2016

lukasz1995 w Przemyślu to się nie dziwię. Pod Żyrardowem łąki/krzaki kosztują za 2 ha 200 tys zł. Tyle znajoma zapłaciła, jak ostatnio byli na wszystkich świętych mi mówiła. To się śmiałem że za taką kasę u nas miała by 10 razy tyle uprawnego pola.

#2339 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 23:40

Cena ziemi 2014-2016

w 1995 roku tata okazyjnie kupił gosp. 42 ha za 10 000 zł... ja 20 lat później w 2015 roku kupiłem  obok gosp. 21 ha za 526 000 zł (z pomocą MR + csk na szczęście, bo inaczej nie dałbym rady). 

zastanawiamy się teraz w rodzinie, czy nie łyknąć w bliskiej okolicy 70 -80 ha za 1,5 mln w kredycie preferencyjnym na kogoś "najbardziej zdolnego kredytowo"... 

Edytowany przez jaroWM, 11 listopad 2015 - 23:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2340 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 23:44