Zaloguj się, aby obserwować  
DevilDriver

Kukurydza się krzewi

Polecane posty

DevilDriver    0

Witam

 

Otóż w mojej kukurydzy pojawiło się takie coś;

 

a45fd2955d0c5ca3med.jpg

 

Czy ktoś zna przyczynę może skąd to się bierze? Jakie są skutki?

Nigdy nie występowało takie rozgałęzienie wiechy kukurydzy u mnie, a uprawiam ją parę lat. Dodam, że jest jakieś 30% roślin tak wygląda.

 

z góry dziękuje i pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piechu    43

No u mnie też jest trochę roślinek z taką przypadłością. Kiedyś zdarzało się ale bardzo sporadycznie a dziś przy pryskaniu odzywką często rzucało się w oczy Nasiona z Pioneer'a. Pytanie co robić czy ręcznie odrywać te pędy boczne bo wydaje mi się że te rozgałęzienia znacząco mogą obniżyć plon tym bardziej przy uprawie na ziarno. Od kilkunastu lat siejemy kukurydzę i pierwszy raz te zjawisko jest na tak dużą skalę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

No u mnie też jest trochę roślinek z taką przypadłością. Kiedyś zdarzało się ale bardzo sporadycznie a dziś przy pryskaniu odzywką często rzucało się w oczy Nasiona z Pioneer'a. Pytanie co robić czy ręcznie odrywać te pędy boczne bo wydaje mi się że te rozgałęzienia znacząco mogą obniżyć plon tym bardziej przy uprawie na ziarno. Od kilkunastu lat siejemy kukurydzę i pierwszy raz te zjawisko jest na tak dużą skalę

Z przeprowadzonych doświadczeń w Akademii rolniczej w Krakowie wynika że usuwanie pędów nie ma znaczącego wpływu na plon kukurydzy w stosunku do kukurydzy w której pędy pozostawiono.

Także jak kukurydza ma stracić na plonie to nie ma znaczenia czy je teraz usuniesz czy nie to plon będzie podobny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DevilDriver    0

Z przeprowadzonych doświadczeń w Akademii rolniczej w Krakowie wynika że usuwanie pędów nie ma znaczącego wpływu na plon kukurydzy w stosunku do kukurydzy w której pędy pozostawiono.

Także jak kukurydza ma stracić na plonie to nie ma znaczenia czy je teraz usuniesz czy nie to plon będzie podobny.

 

Posiadasz jakieś większe informacje na ten temat ?

 

 

 

168689346.jpg

 

tak to u mnie aktualnie wygląda.

Nurtuję mnie pytanie jaka strata będzie w plonie, skoro to występuje miejscami w 50%..

Czy winna jest temu temperatura czy raczej genetyka? Z tego co zaobserwowałem, to w miejscach gdzie pole jest mokrzejsze o wiele mniej wystąpień.

 

 

Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androch1    0

na mojej kukurydzy też takie zjawisko występuje na 40 % a przyczyną tego jest ploniarka zbożówka, uszkodzenie stożka wzrostu powoduje karłowacenie pędu głównego i wytwarzanie kilku odrostów, które zwykle nie zawiązują kolb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Devil u mnie też wypuściła dodatkowe pędy ale są one zredukowane , w 2011 obserwowałem podobne zjawisko nie na wszystkich odmianach , plony były rekordowe więc cięzko powiedzieć jak to jest , jakiś spadek plonu musi być. Ale jeśli pogoda dalej będzie tak sprzyjać , to zanosi się na wyjątkowo dobry rok , jeśli chodzi o plony oczywiście ceny pewno polecą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

U mnie też dużo wypustów,odmiana Ravello Syngenty

Ale czynnik odmianowy bym tu wyeliminował, no chyba że akurat ravello smakuje ploniarce. Sieję tą samą odmianę i nie zauważyłem takiego zjawiska masowo, gdybym dokładnie się rozejrzał to może bym coś znalazł ale teraz kukurydza już 2m sięga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepak    0

Kolego RAPSCASE w jakim regionie kraju mieszkasz, że Twoja kukurydza ma już 2m? Jak a odmiana?

 

Dodam że moja LG 32.58 też ma efekt bocznych pędów. Siana była 85 tyś ziaren na h, ma za dużo miejsca?

Edytowano przez Klepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

Posiadasz jakieś większe informacje na ten temat ?

 

 

 

168689346.jpg

 

tak to u mnie aktualnie wygląda.

Nurtuję mnie pytanie jaka strata będzie w plonie, skoro to występuje miejscami w 50%..

Czy winna jest temu temperatura czy raczej genetyka? Z tego co zaobserwowałem, to w miejscach gdzie pole jest mokrzejsze o wiele mniej wystąpień.

 

 

Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi. :)

widze ze masz zakwaszona glebe, pomysl o nawożeniu wapnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez jedrus
      Witam, czy ktos mógłby mi nakreslic prosty schemat na podłaczenie dodatkowego oswietlenia do kombajnu. Chciałbym załozyć dodatkowe halogeny na przód (2 szt), na rure wysypu (1szt) i z tyłu do cofania (1szt). Ponadto lampę ostrzegawczą ,,kogut". Jak wiadomo z kombajnem nie ma zartów (pozar) więc proszę o pomoc.
    • Przez tomu4444
      Witam, mam c360 3p z nowymi akumulatorami i alternatorem. chcę właśnie dołożyć dwa dodatkowe reflektrki w masce w przodzie o żarówce H3 55W. Pytania: Jak to podłączyć?
      Czy akumulatory nie padną?
      co mi będzie do tego jeszcze potrzebne??
       
      Odrazu mówie że nie chce pisania "nie wiesz tego?" itd. mam dopiero 16 lat, proszę o dość szczególowe opisanie co i jak.
       
      Pozdro.
    • Przez warchest
      jak to jest z tymi doplatami dodatkowymi straczkowymi tzn ze sieje sie groch czy seradele podobno 300 zl do hektara jest i to trzeba jakies warunki spelniac czy jak ? podobno dystrybutor do paliwa trzeba miec ? i jak na 20 ha to sie doplaty dostaje tylko przez 5 lat ? i trzeba an calym areale zasiac jakeis straczkowe i to mozna np zasiac a pozniej na wiosne czym innym przesiac czy cos takiego ???
    • Przez PronarekP5
      Tak jak w temacie , czy wiecie czy da sie samemu dołożyć coś do tych ciągników co występuje w wyposażeniu dodatkowym a są przygotowane np. kable do podłączenia itd. Co trzeba dołożyć co zrobić , żeby zamontować coś dodatkowego, widziałem ze w tylnych lampach są kable do sterowania zaworami hydraulicznymi tylko co trzeba zrobic oprócz dolozenia guzików żeby to uruchomić.
    • Przez pawelek116a
      Witam!
      Chciałbym założyć w swoim zetorze 7011, Lampy robocze na dach, dwie z przodu i jedna z tyłu. Pytanie moje polega na tym czy przy tej mocy nie było by zbyt duże obciążenie dla akumulatora. Nie chciałbym go rozwalić. Jeszcze jedno pytanie czy mógłby ktoś podpowiedzieć z kąd wziąć zasilanie i jak podłączyć bezpieczniki itp.
      Tutaj daje linki do tych lamp:
      Ta z tyłu:
      http://allegro.pl/panel-led-lampa-halogen-126w-42x3w-12-24v-cree-i5921450319.html
      A te z przodu:
      http://allegro.pl/panel-led-lampa-robocza-halogen-72w-7200lm-hit-i6080540239.html
       
       
       zeto
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj