Skocz do zawartości

Zdjęcie

młody rolnik+przekazanie dzierżawy, prawo pierwokupu !!!

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share vdan

vdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Zainteresowania:Informatyka<br />rolnictwo<br />turystyka

Napisany 22 czerwiec 2014 - 19:53

młody rolnik+przekazanie dzierżawy, prawo pierwokupu !!! Witam wszystkich.
Mam pewien problem z rozwiązaniem sprawy przejęcia gospodarstwa rolnego wraz z dzierżawą gruntów ornych od ANR.
Rodzice przekazują mi gospodarstwo rolne wraz z maszynami oraz gruntami ornymi w skład których wchodzą 2 działki dzierżawione od ANR.
Złożyłem już wniosek o przyznanie pomocy MR, ale problemem będzie przejęcie dzierżawionych gruntów ponieważ dzierżawy kończą się w 2016 roku, dzierżawy nie podałem do wniosku MR - to oczywiste , ojciec ma te działki dzierżawione w programie rolno środowiskowym, program do 2018 roku. Gdy przejmę gospodarstwo wraz z dzierżawami i ANR wyda zgodę na przejęcie tej dzierżawy to przedłużą mi umowę do momentu zakończenia się programu rolno środowiskowego?, czy może nie wydać na to zgody?. Dodam że planuje wystąpić o kupno dzierżawionej ziemi, ale wiem że muszę być dzierżawcą gruntu min. 3 lata żeby mieć prawo pierwokupu. Jeżeli nie wydadzą zgody na przedłużenie do 2018 roku to w 2016 roku będę dzierżawcą max. 2 lata - prawo pierwokupu nie będzie się mnie tyczyło. Powinienem skonsultować to w ANR, ale czy ktoś miał podobny problem?.
Co robić?
Ps. zapewne nie tylko ja( młody rolnik) będę miał ten problem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
młody rolnik+przekazanie dzierżawy, prawo pierwokupu !!! Dzisiaj, 22:08
  •  

#2 Share Olo21

Olo21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 21:09

młody rolnik+przekazanie dzierżawy, prawo pierwokupu !!! A musisz od razu przejmowac z dzierzawa od ANR? Gdyby tata przekazal Ci czesc ziemi, a maszyny i budynek gospodarczy by Ci wydzierzawil na czas tych lat do konca okresu rozliczeniowego w MR czyli do 2020r. ( czyli gospodarstwo bylo by na niego) a dodatkowo w tym samym czasie on by dalej mial dzierzawe z ANR i mial bys zapas czasu na dzialanie....- albo dalej dzierzawa albo zakup tej ziemi... zalezy od dogadania, prawda ? No i potem jak bys juz wiedzial co i jak z polem z ANR czyli jak bys wiedzial ze kupicie to zawsze mozesz do MR napisac aneks i zadeklarowac inne grunty do uprawy. A to duzo on Ci ma przekazac swojego bez dzierzaw?

#3 Share vdan

vdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów

Napisany 15 lipiec 2014 - 22:05

młody rolnik+przekazanie dzierżawy, prawo pierwokupu !!! 46ha swoje 34 dzierżawa, kurna ale jesteśmy w rolnośrodowiskowym do 2018 roku, a dzierżawa to jedna działka tylko, jak zostawi tą dzierżawę to nie wiem czy będzie mógł być w tym programie z 1 działką, druga sprawa np. jak przejmę dzierżawę to czy będe miał prawo pierwokupu jak mi nie przedłużą dzierżawy w 2016 roku.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Apista

Apista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 450 postów

Napisany 25 listopad 2014 - 20:08

Mało która instytucja udziela dzierżaw na okres dłuższy niż 3 lata bo woli zrobić potem przetarg by jak największą kasę zgarnąć. Prawo pierwokupu nie dotyczy umów do 3 lat, nawet jak jest przejmowana dzierżawa. A program rolno-środowiskowy owszem można dziedziczyć, ale o tym to z pracownikiem agencji trzeba rozmawiać.

Tak przynajmniej wg mnie jest, najlepiej pogadaj z doradcą ODR.

#5 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 listopad 2014 - 20:19

Mało która instytucja udziela dzierżaw na okres dłuższy niż 3 lata bo woli zrobić potem przetarg by jak największą kasę zgarnąć.

A co ma piernik do wiatraka, dzierżaw od kogoś ziemię nawet na 10 lat a jak będzie chciał sprzedać to i tak dasz tyle ile on będzie chciał, albo tyle ile da sąsiad, z tym tylko że to Ty będziesz miał niby to prawo pierwokupu, a jak tego nie dasz, bo za drogo, to do widzenia. I tyle z tego pożytku.

Edytowany przez KORSARZ1, 25 listopad 2014 - 20:20.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 11:15

KORSARZ czytaj dokładnie temat, dzierżawa jest z ANR, a jak u nich masz dzierżawę ponad 3 lata to masz prawo pierwokupu po średniej cenie z województwa czy tam powiatu i żaden sąsiad Ci ceny nie podbije.

Edytowany przez st220, 27 listopad 2014 - 11:16.

#7 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 listopad 2014 - 13:39

A jesteś pewny że po zakończeniu okresu dzierżawy Ci ją sprzedadzą? albo dalej akurat z Tobą przedłużą umowę w nieskończoność? zrobią to tak że tanio tej ziemi nie sprzedadzą, a Ty dalej sobie wmawiaj że masz prawo pierwokupu.

#8 Share Apista

Apista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 450 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 16:52

Nie wiemy ilu letnią ma umowę dzierżawy z agencją.

Ale też jest jak korsarz mówi, nawet jak się ma prawo pierwokupu to nie oznacza że kupi się ziemię tanio. Tu działa też strach, bo licytacja znacznie podbija cenę, a rolnik który od lat miał dzierżawę pójdzie na żywioł i mając prawo pierwokupu będzie sam siebie licytował aż agencja zgodzi się na cenę proponowana przez rolnika. W mojej wiosce jest taki jeden "gospodarz" który tak zrobił i zapłacił 40 tys. zł za ha, a miał ziemię koło siebie ale klasa ziemi 4-5 a całość miała 35ha. Miałby dzierżawę nadal z agencją tylko że przestał płacić, dlatego chcieli zakończyć dzierżawę i sprzedać ziemię na licytacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share vdan

vdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 15:50

W chwili obecnej podpisałem z rodzicami akt notarialny w którym to rodzice przekazali mi całe gosp. wpisana jest służebność na 1 działce - dom mieszkalny. w akcie notarialnym zapisane jest że przejmuje wszystko łącznie z dzierżawami od ANR - zapis - jeżeli się na to zgodzą ( cesja). Wcześniej rozmawiałem z pracownikami ANR OT Szczecin i powiedzieli mi że wystarczy powołać się na art84. ustawy o rentach i emeryturach rolniczych ( przekazanie gosp. rolnego przez właściciela który przechodzi na emeryturę), naotariusz po konsultacjach z radcami prawnymi m.in. z radcą prawnym z ANR powiedziała że ten przepis nas się nie tyczy i trzeba zrobić to cesją. 2 dni później jadę do ANR z aktem notarialnym żeby przenieśli dzierżawy na mnie a tu kicha !!! nie mogą , bo w akcie not. zapis o cesji !!!!! MASAKRA. Telefon do notariusza - nie ma innej możliwości jak tylko zapis o cesji ( podobno radca prawny z ANR tak jej powiedział ) - kogo się słuchać? Co robić? zlożyliśmy pomimo tego wniosek o przejęcie dzierżaw powołując się na akt notarialny i ustawę emerytalną rolników. Nie śpię po nocach !!! Nie wiem co z tego wyniknie, nikt nie wie jak ugryźć temat. Jedynym wyjściem jest to żeby mój ojciec dalej był w KRUS - nie dostanie emerytury , będziemy mieli 2 gospodarstwa - ale przecież na tym tracimy !!! Chore to nasze Państwo !!!A program rolno-środowiskowy, mogę przejąć tylko z działkami własnymi?, przecież na dzierżawie też jest program !!!!!

wypisuje się z tego Państwa !!!!