Skocz do zawartości

sianokiszonka w pryzmie

78 odpowiedzi na ten temat

#41 Share witek

witek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • Zainteresowania:przede wszystkim moja rodzina....moj Kacper i zona (hehe jak to mówia zona to nie rodzina :) człowiek sypia z obcą babą ) <br />-&gt;bydło mleczne <br />-&gt;od niedawna układam klocki &quot;LEGO&quot; :)

Napisany 30 marzec 2008 - 21:33

sianokiszonka w pryzmie zetor5321 jak cos to ile masz tej trawy a nie kukurydzy, a co do pryzmy opisz dokładniej co by cie interesowało: jak ugniatac kiedy zbierac itp
2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek
12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia
2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
sianokiszonka w pryzmie Dzisiaj, 06:52
  •  

#42 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 30 marzec 2008 - 22:47

sianokiszonka w pryzmie

MAM problem razem z sąsiadem chcemy zrobić przyzmę siano kiszonki tylko nie wiemy jak sie do tego zabrać ( pierwsza pryzma jaką robimy)

no to jest jasne jak drut :P
ściąć , przetrząsnąć żeby była sucha ale nie siano zwieść
ugnieść [nie polewać wodą!!] i uformować ją ujeździć i przykryć folią a następnie przysypać ziemią. Czekać jakieś 2 miechy na zakiszenie i spożytkować :P

Można zastosować płyny zakiszające

a jeśli podczas zwożenia zacznie padać deszcze pryzmę przykryć folią nie dając przemoknąć. Mokre wałki można zwozić ale pryzma ma być nie przemoknięta.
Jeśli siano suche będzie to pryzma będzie ok a jeśli zwieziesz mokrą trawę to będziesz miał kwaskowatą i krowy mogą jej nie wyjadać do końca

Szybki przepis babuni na pryzmę ze smakiem B)
pozdrawiam

#43 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motocross ;)

Napisany 31 marzec 2008 - 06:57

sianokiszonka w pryzmie Tak jak pisze kolega po wyżej ważne jest żeby dobrze ugnieść, tylko żeby nie było za makre ani za suche. W tamtym roku zrobiliśmy za mokre ale bale i tera prawie każdy jest zgnity prawie połowa bala ;/
«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

#44 Share Vektor

Vektor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, informatyka, mechanika.

Napisany 31 marzec 2008 - 07:04

sianokiszonka w pryzmie Podstawa to dobrze szczelnie przykryć folią ( można dać jakieś obciążenia np: posypać ziemią) i ubić pryzmę
:)

#45 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 31 marzec 2008 - 11:23

sianokiszonka w pryzmie

Tak jak pisze kolega po wyżej ważne jest żeby dobrze ugnieść, tylko żeby nie było za makre ani za suche. W tamtym roku zrobiliśmy za mokre ale bale i tera prawie każdy jest zgnity prawie połowa bala ;/

to że mokre to nie jest przyczyną gnicia.jednego roku na jesieni wykosiłem trawę i nie było wcale słońca, więc trawa była prawie taka jak w dniu skoszenia. żadna z bel zrobiona z tej trawy nie była zepsuta.a że gniją to podstawowym powodem są uszkodzenia folii lub jakość folii. może trafiła ci się felerna i dochodziło powietrze. tak samo w pryzmach mokra nie znaczy że zgnije. przecież niektórzy robia z zielonek i też jest dobra.

#46 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów

Napisany 31 marzec 2008 - 11:30

sianokiszonka w pryzmie Nie dziur nie było jak już była to odrazu dawaliśmy krową. Wątpię żeby to była wina foli bo z innej trawy mam tą samą tylko, że była troche bardziej wysuszona i jest dobra

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

#47 Share carmine2812

carmine2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Zainteresowania:-ROLNICTWO <br />-CIEŻARÓWKI<br />-MUZYKA

Napisany 31 marzec 2008 - 13:30

sianokiszonka w pryzmie To już wszystko wiem jak to zrobić z tatą i sąsiadem

ja mam ursusa 2812 + autosan d 47 dwie

a sąsiad ma u 914 i c 360

na razie nie moge zrobić fot sprzętów bo nie mam obecnie aparatu :P :angry: ale jak go będę już miał to sie zrobi

POZDRO
JEDNO życie ... JEDEN cel... JEZDZIC SCANIA seri R...

SCANIA queen of the ROAD ...

#48 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 31 marzec 2008 - 13:49

sianokiszonka w pryzmie a jak jest siano zasuche to też pewnie się tak nieugniecie dobrze jak mokrzejsze mój siąsiad pod miejsce kiszonki sciele słomą muj siąsiad to robił to ścioł poprzewaracał ze dwa dni i zbierał i niebyłotakie suchutkie

#49 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 31 marzec 2008 - 20:38

sianokiszonka w pryzmie posłanie słomą to jest dobry plus. ja też ścielę słomą ale nie całą powierzchnię.
ściele wjazdy na pryzmę, a po to żeby nie wnosić popioły {jeśli ziemia sucha} albo błota jeśli przepad uje deszcz.

a w środku czyli wzdłuż pryzmy nie bo tam jest tylko trawa i po ziemi przejeżdża się tylko raz.

A jeszcze ważnym punktem jakim stosuję to jest to że przykrywam 2ma foliami. pod spód jest nowa a na wierzch jest stara może być troszkę porwana. A to dlatego bo okrywam kopcownikiem (ale nie tylko) i się folia żeby nie dziurawiła :P
i jest OK :P

a co do trawy to jest dużo pracy
musi być zwieziona lekko zielona ale sucha
ja to robię tak, ścinam i zaraz trzącham a wieczorem już grabię (oczywiście przy słonecznym dniu)
i na 2 dzień zworze a tata kończy grabić. i na 3 może 4dzień jest przykryta B)

#50 Share Axial

Axial

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 31 marzec 2008 - 22:41

sianokiszonka w pryzmie Walnij to w rękaw.
Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 01 kwiecień 2008 - 19:10

sianokiszonka w pryzmie i pamiętaj rób jak najwyzszą ok 1 m i wyżej ,placki schną

#52 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów

Napisany 01 kwiecień 2008 - 19:13

sianokiszonka w pryzmie Niech robi jak mu sie podoba i wygodnie ;] Ale nie rób za szerokiej, bo jak będziesz odkrywał i brał od brzegu to za długo będzie odkryty 2 bok ;/

#53 Share artur6180

artur6180

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów
  • Zainteresowania:ciągniki i jescze raz ciągniki

Napisany 02 kwiecień 2008 - 13:10

sianokiszonka w pryzmie Trawa powinna być przesuszona do 33% suchej masy.
Jeśli będzie więcej przesuszona to nieda się jej dobrze ugnieść i to jest powodem gnicia sianokiszonki.

#54 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 02 kwiecień 2008 - 19:29

sianokiszonka w pryzmie wysokość pryzmy nie może być ot tako sobie!!
Musi sobie zmierzyć wysokość wybieraka ile mu bierze i niech doda 20cm do tej wysokości i na taką zrobi. Bo jak za wysoka będzie to będzie miał 2 kostki mniejsze i więcej jazdy.... troszkę trzeba pomyśleć.
Może być długa ale nie szeroka jak mówili tu koledzy... strasznie dużo pracy podczas odrzucana tej ziemi i może się psuć. Ale to zależy już od możliwości przerobowych.
U mnie są dość duże. Ja mam pryzmy po 30-50m długie i szerokie zależnie od traw. średnio po 8-10m na wysokości 90-120cm

#55 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów

Napisany 02 kwiecień 2008 - 19:35

sianokiszonka w pryzmie Ja też mam 36m pryzma ale nie dopasowałem jej do wycinaka, wycinak ma 80cm a pryzma 1m i muszę na dwa razy brać;/

A kolega ma wycinak?

#56 Share maciek031993

maciek031993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:długo by wymieniać...

Napisany 23 maj 2009 - 07:05

sianokiszonka w pryzmie Ja żyto robiłem przyczepami samozbierającymi ponieważ stwierdziłem że jak 8 ha zbalotuje i owinę to potrwa minimum 3 dni a gdzie uprawa obornik itp. Więc zdecydowałem się na przyczepę ponieważ wyszło mnie taniej i mniej roboty choć posiadam swoją owijarkę i prasę ;)

#57 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 28 maj 2009 - 18:38

sianokiszonka w pryzmie U mnie też kiedyś zbierano samozbierającą, ale słomy niema gdzie trzymać.

#58 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 29 maj 2009 - 19:17

sianokiszonka w pryzmie

Bezapelacyjnie tak, sianokiszonka w pryźmie jest tańsza, bardziej jednorodna. Sianokiszonka daje głównie białko a siano głównie włókno. To zupełnie inne rzeczy. Ja daje siano tylko małym cielakom, krowy dostają włókno w formie słomy jęczmiennej.

Z tym sianem to u mnie jest następująco - w przypadku krów mlecznych jak dostają siano to mleko ma większy procent tłuszczu, są w lepszej kondycji i nie łapią ketozy. Opasy jak i krowy mają lepszy apetyt, odchody nie są luźne, i się tak nie przejadają szybko, jakby podawał samą sianokiszonkę. Minusem siana jest na pewno długi okres suszenia bo trzeba dobrze trafić na pogody aby nie zgniło. Mówią, że jak siano dostanie jednego deszczyku to bydło lepiej zje. Z mojej praktyki wynika że jak i nawet nie dostanie deszczu to bydło wcina rewelacyjnie.

#59 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Zainteresowania:sport, technika rolnicza, hodowla bydła

Napisany 29 maj 2009 - 21:17

sianokiszonka w pryzmie Trochę dziwna ta teoria o sianie sprzątniętym po deszczu...jak opada siano i z powrotem wyschnie to się robi takie bure i nie ma takiego ładnego zapachu!! Wg mnie bydło najlepiej wcina pogodne siano :P
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 29 maj 2009 - 21:26

sianokiszonka w pryzmie Jeden deszcz tak, ale nie tak jak teraz pada :P

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png