Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 18:19

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 Witam
Czytałem sporo na temat problemow ze skrzynią biegów w serii 30xx. Mam MF 3080 32x32. Problem polega na tym, iz ciężko wchodzą mi biegi(zgrzytają) na skrzyni AB zarówno do przodu jak i do tyłu. Wybieranie grup AB odbywa się płynnie, biegi 1234 również wchodzą płynnie. Czy widełki AB służą zarówno do przełączania biegów pomiędzy grupą biegów A i B jak również odpowiadają za wybieranie kierunku jazdy? To jedne i te same widełki? Czy jak odkręcę obudowę w którą wchodzą dźwignie od biegów to te widełki będą widoczne? Czy to na nich są kamienie, które można wymienić, i czy aby to zrobić trzeba rozpołowić ciągnik? Proszę o jakieś wskazówki co sprawdzić w pierwszej kolejności. Dodam jeszcze, że zaraz po odpaleniu, jak olej jest jeszcze zimny, biegi wchodzą dobrze. Czy może to mieć coś wspólnego z ciśnieniem oleju, czy to czysto mechaniczna sprawa?
Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 Dzisiaj, 17:40
  •  

#2 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 945 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 21 czerwiec 2014 - 19:19

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 Kamienie są jedynie na grupie AB a dalej pod tym delkem co wspominasz ich nie ma wiem to co zauważyłem po zdjęciu dekla o którym piszesz tam są jedynie wodziki i synchro. podobno czasem potrafią się ,,wyrobić" wodziki i może tu jest ta przyczyna ale to moje spekulacje nie koniecznie na 100% pewne

#3 Share TomaszKysiski

TomaszKysiski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 19:41

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 przód tył chodzi na jednych widełkach w obu zakresach. natomiast A B jest przełączane innymi widełkami za pomocą siłownika hydraulicznego. i te widełki przód tył widać dopiero po rozpołowieniu i faktycznie mogą być tam kamienie odrobione ale raczej obstawiał bym ze coś z synchronizatorem nie tak.

#4 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 20:39

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 A więc jesli to coś z synchronizatorem, to nie obędzie się bez rozpołowienia ciągnika?

#5 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 20:50

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 Zgrzytanie to objaw zużytego synchronizatora, wytarcie widełek nie ma z tym nic wspólnego najwyżej nie dopinał by biegu.Do wymiany synchro trzeba rozpołowić i przygotować się na spory wydatek, ewentualnie zastosować patent o którym się dowiedziałem i ostatnio sam zastosowałem w moim MF-ie a polega na lekkim przeszlifowaniu hamownika na szlifierce do płaszczyzn i ewentualnie delikatnym podtoczeniu koła, zrobiłem to na przekładni A/B po obu stronach i działa pięknie.

#6 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 21:08

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 A gdy ciężko dopina też biegi, to wtedy widełki tak? Bo mam też i taki objaw. Łapie mi biegi na samym końcu. Czy wtedy też trzeba rozpołowić ciągnik czy uda się coś zrobić z miejsca gdzie wchodzą dźwignie od biegów?

#7 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 21:23

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 Widełki od biegów jak i żółw/zając można wymienić po zdjęciu pokrywy o której piszesz chociaż nie wydaje mi się żeby tam był problem.

#8 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 21:31

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 A które z widełek na załączonym zdjęciu odpowiadają za zmiane kierunku jazdy? Bo widzę 4 widełki i na żadnych nie ma oznaczeń odnośnie zmiany kierunku jazdy??
http://www.agrofoto....em/page__st__20

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 22:34

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 Żadne.Tak to wygląda;http://olx.pl/oferta...html#3d67a334ab jest to obudowa którą wyjmujesz ze skrzyni po rozpołowieniu, w środku jest przyspieszacz/wzmacniacz a na wierzchu widełki z rewersem, jest to na wysokości górnego wałka w skrzyni a widełki z rysunku są na dolnym wałku skrzyni.

#10 Share TomaszKysiski

TomaszKysiski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 08:30

A gdy ciężko dopina też biegi, to wtedy widełki tak? Bo mam też i taki objaw. Łapie mi biegi na samym końcu. Czy wtedy też trzeba rozpołowić ciągnik czy uda się coś zrobić z miejsca gdzie wchodzą dźwignie od biegów?

jak na końcu łapie to spróbuj wyregulować te kielichy od wajch pod kabiną. u mnie też łapały na końcu aż pewnego dnia nie dało się właczyc bieg i okazało się ze tam się rozkręciło tylko

#11 Share micro16

micro16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 11:18

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 i jeszcze moglbys zobaczyc czy srubka z kwadratowym lebkiem ci sie nie odkrecila, znajduje sie ponizej tych kielichow od strony skrzyni

#12 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 18:46

Widełki od biegów jak i żółw/zając można wymienić po zdjęciu pokrywy o której piszesz chociaż nie wydaje mi się żeby tam był problem.

A więc widełki odpowiedzialne za przełączanie biegów przód tył można wymienić odkręcając boczną pokrywę w którą wchodzą dźwignie, czy trzeba rozpołowić ciągnik, bo każdy pisze inaczej i się pogubiłem

#13 Share TomaszKysiski

TomaszKysiski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 19:00

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 przód tył tylko po rozpołowieniu można wymienić. z pokrywy bocznej nawet ciężko je dojrzeć

#14 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 19:28

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 A czy jest taka możliwość, że włączanie biegów przód tył odbywa się ciężko, bo coś nie tak jest z ciśnieniem oleju?Pytam, bo zawsze zaraz po odpaleniu, jak ciągnik jest zimny biegi wchodzą tak jak powinny a jak olej się nagrzeje, to już wchodzą ciężko.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 21:26

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080 Ciśnieniem oleju(hydraulicznie) przełączane są tylko żółw/zając i A/B (poprzeczny ruch rewersem), kierunek przód/tył jak i biegi 1-4 zmienia się czysto mechanicznie.