marcin80wlkp

Problem ze skrzynią AR BR MF 3080

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marcin80wlkp    38

Witam

Czytałem sporo na temat problemow ze skrzynią biegów w serii 30xx. Mam MF 3080 32x32. Problem polega na tym, iz ciężko wchodzą mi biegi(zgrzytają) na skrzyni AB zarówno do przodu jak i do tyłu. Wybieranie grup AB odbywa się płynnie, biegi 1234 również wchodzą płynnie. Czy widełki AB służą zarówno do przełączania biegów pomiędzy grupą biegów A i B jak również odpowiadają za wybieranie kierunku jazdy? To jedne i te same widełki? Czy jak odkręcę obudowę w którą wchodzą dźwignie od biegów to te widełki będą widoczne? Czy to na nich są kamienie, które można wymienić, i czy aby to zrobić trzeba rozpołowić ciągnik? Proszę o jakieś wskazówki co sprawdzić w pierwszej kolejności. Dodam jeszcze, że zaraz po odpaleniu, jak olej jest jeszcze zimny, biegi wchodzą dobrze. Czy może to mieć coś wspólnego z ciśnieniem oleju, czy to czysto mechaniczna sprawa?

Z góry dziękuję za pomoc,

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Kamienie są jedynie na grupie AB a dalej pod tym delkem co wspominasz ich nie ma wiem to co zauważyłem po zdjęciu dekla o którym piszesz tam są jedynie wodziki i synchro. podobno czasem potrafią się ,,wyrobić" wodziki i może tu jest ta przyczyna ale to moje spekulacje nie koniecznie na 100% pewne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przód tył chodzi na jednych widełkach w obu zakresach. natomiast A B jest przełączane innymi widełkami za pomocą siłownika hydraulicznego. i te widełki przód tył widać dopiero po rozpołowieniu i faktycznie mogą być tam kamienie odrobione ale raczej obstawiał bym ze coś z synchronizatorem nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Zgrzytanie to objaw zużytego synchronizatora, wytarcie widełek nie ma z tym nic wspólnego najwyżej nie dopinał by biegu.Do wymiany synchro trzeba rozpołowić i przygotować się na spory wydatek, ewentualnie zastosować patent o którym się dowiedziałem i ostatnio sam zastosowałem w moim MF-ie a polega na lekkim przeszlifowaniu hamownika na szlifierce do płaszczyzn i ewentualnie delikatnym podtoczeniu koła, zrobiłem to na przekładni A/B po obu stronach i działa pięknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

A gdy ciężko dopina też biegi, to wtedy widełki tak? Bo mam też i taki objaw. Łapie mi biegi na samym końcu. Czy wtedy też trzeba rozpołowić ciągnik czy uda się coś zrobić z miejsca gdzie wchodzą dźwignie od biegów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Widełki od biegów jak i żółw/zając można wymienić po zdjęciu pokrywy o której piszesz chociaż nie wydaje mi się żeby tam był problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Żadne.Tak to wygląda;http://olx.pl/oferta/czesci-do-skrzyni-biegow-massey-ferguson-3080-CID757-ID4zMpb.html#3d67a334ab jest to obudowa którą wyjmujesz ze skrzyni po rozpołowieniu, w środku jest przyspieszacz/wzmacniacz a na wierzchu widełki z rewersem, jest to na wysokości górnego wałka w skrzyni a widełki z rysunku są na dolnym wałku skrzyni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A gdy ciężko dopina też biegi, to wtedy widełki tak? Bo mam też i taki objaw. Łapie mi biegi na samym końcu. Czy wtedy też trzeba rozpołowić ciągnik czy uda się coś zrobić z miejsca gdzie wchodzą dźwignie od biegów?

jak na końcu łapie to spróbuj wyregulować te kielichy od wajch pod kabiną. u mnie też łapały na końcu aż pewnego dnia nie dało się właczyc bieg i okazało się ze tam się rozkręciło tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micro16    21

i jeszcze moglbys zobaczyc czy srubka z kwadratowym lebkiem ci sie nie odkrecila, znajduje sie ponizej tych kielichow od strony skrzyni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Widełki od biegów jak i żółw/zając można wymienić po zdjęciu pokrywy o której piszesz chociaż nie wydaje mi się żeby tam był problem.

A więc widełki odpowiedzialne za przełączanie biegów przód tył można wymienić odkręcając boczną pokrywę w którą wchodzą dźwignie, czy trzeba rozpołowić ciągnik, bo każdy pisze inaczej i się pogubiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

A czy jest taka możliwość, że włączanie biegów przód tył odbywa się ciężko, bo coś nie tak jest z ciśnieniem oleju?Pytam, bo zawsze zaraz po odpaleniu, jak ciągnik jest zimny biegi wchodzą tak jak powinny a jak olej się nagrzeje, to już wchodzą ciężko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Ciśnieniem oleju(hydraulicznie) przełączane są tylko żółw/zając i A/B (poprzeczny ruch rewersem), kierunek przód/tył jak i biegi 1-4 zmienia się czysto mechanicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wrodarek
      Witam
      Mam problem ze skrzynią w traktorze władimirec t-25. Otóż po wbiciu biegu szosowego sprzęgło nie odbija do końca, zatrzymuje sie w połowie, po przejechaniu ok 10,15 metrów bieg wyskakuje i słychać tylko zgrzyt. Po rozłożeniu skrzyni okazało sie ze na ruchoma zębatka na wałku głównym nie zazębia sie do końca w tej od przełożenia szosowego. Co może być tego przyczyną ?
    • Przez macius11157
      Witam czytałem trochę o tym ale nigdzie nie ma dokladnie wyjasnionego czy każdy dx posiada blolade 6 biegu po przez zabezpieczenie srubka. Przerabial ktoś taki temat ?chciałbym mieć pewność że nie narobie się na darmo.
      Ciągnik to dx 4.50 1987r
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    • Przez Piotrekk9540
      Witam, mam problem ze skrzynia biegów w ares 710 2000r rewers mechaniczny. przy zmianie polbiegow słychać uderzenie w skrzyni podobne do uderzenia młotkiem w metal. najsilniejszy dźwięk wydaje przy zmianie z 3 na 2. gdy zmieniam na większe polbiegi uderzenie to jest cichsze. miał ktoś podobny problem ?
    • Przez Maikel1987
      Chce się dowiedzieć jak się spisuje  skrzynia w tym modelu 5120 ? Drogi koszt naprawy skrzyni jak coś siadzie ?  Ona jest na tarczkach  czy jak ? Ogólnie ile wytrzymują ? 
    • Przez Pstrąg
      Witam,
      Mam problem , otóż nie wiem gdzie znajduje się filtr skrzyni biegów w fendt 309c (silnik deutz) 2000r. Przekopałem forum i nadal nie wiem na 100 % gdzie jest. Ktoś wspominał ,że w okolicach tylnego lewego koła ale i tak nie mogłem znaleźć. Prosze o pomoc.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj