Skocz do zawartości

Zdjęcie

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem

58 odpowiedzi na ten temat

#21 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1489 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 19:13

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem Rzepaki pryskane glifosatem od tego roku tylko na biopaliwa ,jest zakaz stosownia glifosatu na rzepak do zakładów tłuszczowych badania robią i kary mają być podobno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem Dzisiaj, 12:59
  •  

#22 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 19:25

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem jakaś podstawa prawna? bo "podobno" nią nie jest

#23 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 30 czerwiec 2014 - 07:50

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem wierzysz w to że na skupie na wadze będą mieli stację chemiczno-badawczą żeby wykryć obecność glifosatu w ziarnach??? wiesz jakie to są koszta w skali kraju? Poza tym tak jak kolega wyżej napisał-jest jakaś podstawa prawna Twojej tezy?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share RolandVip

RolandVip

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 20:38

a jakim kombajnem zbierasz ? bo nie wierze że bizonem

Stary Claas merkator 70 :D Wydajność bizona z tym że mniej traci za sobą. Cheder bez przystawki i kosy bocznej, młóci normalnie motowidła max w górę i zapier@#$la :D

#25 Share macko25

macko25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 07:03

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem Na poletkach doswiadczalnych sie pytalem kiedy pryskac randapem i mowil ze ziarno ma miec 30% wilgotności wtedy pryskac

Stary Claas merkator 70 :D Wydajność bizona z tym że mniej traci za sobą. Cheder bez przystawki i kosy bocznej, młóci normalnie motowidła max w górę i zapier@#$la :D

Dobre hehe .... i powiedz kolego jaki ty masz ztego zysk jak bez stolu kosic i jak dajesz rade bez kosy bocznej Bo ja nie wyobrazam chyba ze masz taki rzadki i stojacy to rozumiem

#26 Share typoli

typoli

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 09:28

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem może myśleli tylko o sklejaczu

#27 Share masseyf12

masseyf12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 lipiec 2014 - 09:47

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem Jaki wg jest sens tego pryskania, u mnie rzepak co roku sam dojrzewa i wilgotność mieści się w normie.

#28 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 11:47

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem Co za pytania ... , u mnie w okolicy polowa rzepakow lezy po wichurach i ma odrosty to jak on ma dojzec mi powiedz??

#29 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 590 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 11:58

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem Jaki jest sens desykacji? Równomierny suchy i czysty rzepak, łatwiejszy i szybszy zbiór. Jedziesz po ścieżkach to nie robisz praktycznie strat, dużo więcej się osypie jak się czeka aż doł rzepaku dojdzie...

#30 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 12:01

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem W ścieżkach i tak się osypie, przy zabiegu z reglone sporo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Derb

Derb

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 12:54

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem a ja ma taki problem po ostatnich deszczach jeden kawałek rzepaku leży mi całkowicie i zastanawiam się czy już roundapować czy wykosić pokosówką?

#32 Share rolnikbizonz056

rolnikbizonz056

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 13:43

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem Ja też nie wiem kiedy randapować bo rzepak już coraz bardziej żółty ale jeszcze gdzie niegdzie w środku zielony . Ja też będe młócić bez stołu ale bizonem tylko musze go dobrze ustawić bo zeszłym roku dałem za mocny wiatr i troche poszło za kombajn ale to szczegół bo trza kupić ten stół do rzepaku w przyszłym roku .

#33 Share masseyf12

masseyf12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 lipiec 2014 - 14:12

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem No tak, jak jedziesz po ścieżkach to cały rzepak za tobą leży i tego już nie zbierzesz stołem jedynie jakąś część,a przy okazji połowa z tego się osypie. A czy czysty rzepak to bym nie powiedział, skażony glifosem ,a później ten glifos jesz razem z olejem z tego rzepaku. Ja nigdy nie pryskam jak jest możliwość, że sam może dojrzeć. Powinni tą desykacje zakazać, a nie ludzi truć.( jedynie w szczególnych wypadkach powinna być stosowana). Takie jest moje zdanie, i przepraszam jak kogoś uraziłem.

#34 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 lipiec 2014 - 16:08

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem Stosowanie glifosatu w desykacji rzepaku jest bezsensowne, a są tez tacy którzy otwarcie mówią o głupocie. Mamy łatwiejszy zbiór, ale możemy stracić 0,5t nasion w postaci zdrobniałych nasion (zbyt wczesna aplikacja), lub osypania (zbyt późna aplikacja). Desykacja glifosatem ma uzasadnienie wyłącznie w sytuacji zaperzonego pola. Jeżeli rzepak w miarę równo dojrzewa można się pokusić o zbiór bez dosuszania. Gdy dojrzewa nierównomiernie dać reglone czy generyki na około tydzień przed zbiorem.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#35 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 lipiec 2014 - 17:05

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem Co do strat w przypadku złego doboru terminu desykacji to trzeba się zgodzić, sytuacja wygląda identycznie w przypadku użycia przykładowego reglone na tydzień przed zbiorem bo pod ciągnikiem mamy już w zasadzie utracony plon no i wychodzi to sporo drożej niż glifosat. Sam dobór terminu desykacji nie jest łatwy szczególnie na mozaikach glebowych, gdzie część jest w zasadzie gotowa do zbioru, a pozostała część zielona Użycie Rondupu jest o tyle wygodne, że można to połączyć z powodzeniem ze sklejaczami łuskwin. Mamy wówczas jeden przejazd, a nie dwa i mniej strat w plonie.

Kosząc różne pola rzepaku nie zauważyłem aby wspomniany perz był jakimś utrudnieniem w czasie zbioru, kosi się wyżej niż zboża a jak ktoś miał perz na polu to albo go tępił przed uprawą pod rzepak, albo w czasie niszczenia samosiewów zbóż.

Edytowany przez KRISTOFORn, 01 lipiec 2014 - 17:21.

#36 Share typoli

typoli

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 18:06

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem to zależy też ostopnia zachwaszczenia plantacji np. rumian podnosi wilgotność

#37 Share RolandVip

RolandVip

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 20:15

Na poletkach doswiadczalnych sie pytalem kiedy pryskac randapem i mowil ze ziarno ma miec 30% wilgotności wtedy pryskac

Dobre hehe .... i powiedz kolego jaki ty masz ztego zysk jak bez stolu kosic i jak dajesz rade bez kosy bocznej Bo ja nie wyobrazam chyba ze masz taki rzadki i stojacy to rozumiem

Ziemie u nas słabe są to i plon niewielki, siejemy tylko dlatego że od ponad 15 lat było tylko siane zboże i już rosnąć nie chce. a po rzepaku to ach :)

#38 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 590 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 21:53

No tak, jak jedziesz po ścieżkach to cały rzepak za tobą leży i tego już nie zbierzesz stołem jedynie jakąś część,a przy okazji połowa z tego się osypie. A czy czysty rzepak to bym nie powiedział, skażony glifosem ,a później ten glifos jesz razem z olejem z tego rzepaku. Ja nigdy nie pryskam jak jest możliwość, że sam może dojrzeć. Powinni tą desykacje zakazać, a nie ludzi truć.( jedynie w szczególnych wypadkach powinna być stosowana). Takie jest moje zdanie, i przepraszam jak kogoś uraziłem.

Rzepak między kołami się pochyli, nie ma problemu żeby go zebrać, jedyne co tracisz to to co kołami do samej ziemi przyciśniesz no i oczywiście to co ci się osypie. Możesz nie pryskać a i tak ten glifosat będziesz jadł, w tamtym roku przeprowadzono w USA badania wśród grupy mieszkańców dużych miast (żeby wykluczyć bezpośredni kontakt ze ŚOR) i okazało się, że w moczu 70% badanych wykryto śladowe ilości glifosatu.... Zresztą poczytaj sobie opakowania żywności to zobaczysz, że glifosat to nie jedyne świństwo jakie zjadasz. Rzepak z glifosatem czy bez to i tak niezłe g...wno, pomyśl ile przez całą wegetację dostaje nawozów, pestycydów itd... Lepiej jeść masło i stosować oliwę z oliwek...

Stosowanie glifosatu w desykacji rzepaku jest bezsensowne, a są tez tacy którzy otwarcie mówią o głupocie. Mamy łatwiejszy zbiór, ale możemy stracić 0,5t nasion w postaci zdrobniałych nasion (zbyt wczesna aplikacja), lub osypania (zbyt późna aplikacja). Desykacja glifosatem ma uzasadnienie wyłącznie w sytuacji zaperzonego pola. Jeżeli rzepak w miarę równo dojrzewa można się pokusić o zbiór bez dosuszania. Gdy dojrzewa nierównomiernie dać reglone czy generyki na około tydzień przed zbiorem.

Jak zwykle teoria? Czy masz jakieś doświadczenie we własnym gospodarstwie. Jeśli ktoś pryska zielony rzepak w czerwcu albo zaraz na początku lipca to się zgodzę z tobą, że to głupota i straty w plonie. Jeśli wykonasz zabieg w odpowiednim terminie, nie tracisz na plonie i napewno masz dużo mniejsze straty w wyniku osypywania niż po reglone. U mnie w tamtym roku rzepak był desykowany 10 lipca, po 10 dniach miał 6-7% wilgotności....

#39 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 lipiec 2014 - 22:57

kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem Odpowiedni termin? W przypadku glifosatu w rzepaku taki nie istnieje. A że po 10 dniach rzepak miał 6% to świadczy że zabieg był zbędny... Widywałem rzepak bez desykacji z wilgotnością 5,5%. Można? Można.
Własne doświadczenie małe, ale miałem do czynienia z wieloma opiniami świata nauki co do uprawy rzepaku i nikt nie zalecał desykacji rzepaku glifosatem. Przy desykacji reglone osypie się rzepak w ścieżkach, ale te ilości nie idą w setki kg/ha.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share zetorcrystal

zetorcrystal

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Zainteresowania:Fotografia Cyfrowa

Napisany 01 lipiec 2014 - 23:04

Jaki wg jest sens tego pryskania, u mnie rzepak co roku sam dojrzewa i wilgotność mieści się w normie.

taki jest sens, że jak mam gleby mozajkowate to choć byś nie wiem co zrobił w życiu ci nie dojdzie. Pryskałem wczoraj to górkami rzepak już się osypywał a w dolinach było ciut za wcześnie na desykacje. Czy ten argument przemawia do ciebie?
Aha dodam jeszcze że na bizona musi być desykowany. Miałem przyjemność koszenia rzepaku bez desykacji i jak powąchał trochę zielonych łodyg to się zapchał na klawiszach - zrobił się okrągły jak John Deere. Chcesz to wierz ale piłą spalinową z niego wycinałem tak nabił.
sprzedam białoruske z masztem (widlakiem) z przodu stan dobry cena 7 tys