Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie stada mięsnego

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 22:10

Żywienie stada mięsnego Witam,
z racji tego, iż planuję założyć stado bydła mięsnego, z którym mam nadzieję uda mi się "wystartować" w tym roku proszę o podzielenie się radami, doświadczeniami, głównie chodzi mi tu żywienie. Będzie to rasa hereford ewentualnie simental/simentaler typ mięsny w każdym bądź razie. Sytuacja w moim gospodarstwie jest dość specyficzna i z pozoru nie są to warunki na utrzymywanie bydła mięsnego, mam tylko ok. 2ha łąk, wszystkiego raptem 16ha, a na pastwisko przy budynkach góra 1,5ha więc myślę o utrzymywaniu bydła pod wiatą z wybiegiem. Co do żywienia mam dostęp do młóta browarnianego dobrej jakości, świetnie sprawdza się kukurydza, gdyż na łąki w większości jest zasucho. Ewentualnie jakiś gps, czy jednoroczne trawy. Ale do rzeczy ktoś potrafił by mi poradzić jak w takiej sytuacji jak najtaniej utrzymać mamki? Chodzi mi o dawkę pokarmową z uwzględnieniem kiszonki z kukurydzy, trochę siana, gps a może coś innego ważne by jak najtaniej. Zdaję sobie sprawę, że kiszonką z qq nie jest paszą dla mamek raczej, ale troszkę jej może być.
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie stada mięsnego Dzisiaj, 12:03
  •  

#2 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 20 czerwiec 2014 - 23:02

Żywienie stada mięsnego rasa hereford jest przystosowana do słabej jakości paszy. łąki, krzaki itd. mamki beda sie otłuszczać przy qq. najlepeij słoma i sianokiszonka/gps pół na pół w twojej sytuacji. wybierz lepiej simentala albo limousine.

#3 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 08:05

Żywienie stada mięsnego Jak nie masz warunków na wypasanie mamek przez pół roku na pastwisku to lepiej kupić gotowe odsady i opasać.

#4 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 12:17

Żywienie stada mięsnego @Yoda myślałem nad tym dłuższy czas, tylko odsadki to koszt 12-13zł za kilogram, do tego roczne utrzymanie, na które liczyłem ok. 1000zł/sztuka, główny koszt to pasze białkowe. Więc żeby zarobić i myśleć o rozwoju muszę dostać te 9zł/kg wagi żywej. Ta cena jest realna, wiem że ludzie sprzedający limousine tyle dostają. Najlepiej jak bym znalazł jakieś gospodarstwo będące w stanie zapewnić mi te 30-40 odsadków rocznie, w jednej partii. Nakłady są bardzo duże, ale mając taką partię do sprzedaży to ja dyktuję cenę.

#5 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 08:34

Żywienie stada mięsnego Jak nie masz pastwiska to nie utrzymasz krowy za 2000zł/przez rok

#6 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 17:24

Żywienie stada mięsnego Hereford jest rasą bydła głownie do chowu ekstensywnego - nie osiąga dużych przyrostów ciała i bardzo szybko sie otłuszcza. Pod wiatą lepsze będa LM skoro jeszcze dodatkowo masz młóto + kukurydze, uzyskasz lepsze wykorzystanie paszy

#7 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 21:52

Żywienie stada mięsnego Tak, jeśli chodzi o młóto to nie jest to najtńsza pasza wbrew pozorom. Tona kosztuje ok. 100zł. Kiszonkę z qq wyprodukuję za ok. 50-60zł/t, na moich fatalnych gruntach spradza się świetnie, mając dużo obornika się kalkuluje, ewentualnie gps, którego jeszcze nie robiłem. Myślałem, coś o takim składzie, owies, jęczmień, peluszka plus wsiewka jeszcze jakiś traw. Praktykował ktoś z was może? Ewentualnie stare dobre żytko, potem qq. Też tanio i dużo. Yoda, kalkulowałem wielokrotnie, myślę, że da radę zejść poniżej 2tys. spokojnie.

#8 Share kaaanonier

kaaanonier

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 15:33

Żywienie stada mięsnego Witam, mam pytanie odnoscie bydla rasy LM, czy moge trzymac 25szt mamek na 5ha przez wieksza czesc roku z dokarmianiem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 21:44

Żywienie stada mięsnego Z dokarmianiem oczywiście, tyle, że raczej będzie to wybieg. Ale czemu nie. Sam zastanawiam, jak jest z kontrolą - gdybyś wziął załóżmy na te mamki jakieś dofinansowanie. Posiadając wybieg musi być on utwardzony - chodzi im o ten azot co tam się do gleby dostanie i nawet ileś m2 na sztukę wg dobrostanu wymagają. Na pastwisko też dyrektywa azotanowa obowiązuje, więc dokładnie Ci nie powiem ale pewnie nie więcej jak 3sztuki dorosłe/ha. Ale trzymać możesz, bydło mięsne lubi przestrzeń, nie każdy ma do dyspozycji dużo pastwisk i może sobie pozwolić na hodowlę ekstensywną. Utrzymać możesz.
pozdrawiam

#10 Share kaaanonier

kaaanonier

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 13:09

Żywienie stada mięsnego a istnieje w ogóle jakieś dofinansowanie z UE na krowy mamki? Szukałem w google i nic takiego póki co nie ma, a przynajmniej ja nie znalazłem.

pozdrawiam

#11 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 15:01

Żywienie stada mięsnego Na chwilę obecną to Młody Rolnik, można skorzystać w tym i przyszłych naborach. Przyszły Prow też miał mieć na uwadze wsparcie sektora bydła mięsnego, ale na razie nic mi nie wiadomo. Z tego co się orientowałem to nie ma kredytu preferencyjnego na chwilę obecną, którym można by sfinansować - w spółdzielczym dają coś ok. 9% Ale to akurat u mnie, kiedyś natrafiłem na ofertę innego banku i tam był kredyt preferencyjny na zakup stada podstawowego.

pozdrawiam

#12 Share kaaanonier

kaaanonier

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 17:55

Żywienie stada mięsnego A jak wyglada pobieranie pasz u mamek w porownaniu do krow mlecznych? Ktore zjada wiecej?

#13 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 20:36

Żywienie stada mięsnego Fajnie jakby wypowiedział się zootechnik. Ale wszystko zależy 'jakie' krowy mleczne. Oczywiste, że im większa wydajność tym większe wymagania, krowa zachowuje się jak taka "fabryka" mleka i adekwatnie do wydajności potrzebuje więcej paszy. Ale na pewno więcej zjedzą mleczne i droższe będzie to żywienie - duży udział paszy treściwej. U mamek to same pasze objętościowe wystarczą, ewentualnie minimalnie treściwe podczas karmienia dla np. charolaise. Wtedy ważna jest mleczność i pasza musi być lepsza, ale dobre pastwisko powinno wystarczyć. W pozostałych okresach wystarczy zachować je w odpowiedniej kondycji.

#14 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 07:55

Żywienie stada mięsnego Musisz żywić jak krowę która daje 2-2,5 tys mleka. Za bardzo schudnie to sie zacieli za pół roku a nie po 2 miesiącu od wycielenia. Ja kupiłem herefordy jałówki i buhaja za Młodego Rolnika.

#15 Share orkidea

orkidea

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 18:03

Żywienie stada mięsnego

Witam,

zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli bydła mięsnego rasy Hereford, a dokładniej stada mamek, od których sprzedawałbym 6-8 miesięczne odsadki. Mam blisko domu 5 ha łąk, które miałyby służyć tylko jako pastwisko w okresie letnim, natomiast pasze zimowe (siano i sianokiszonkę) mógłbym pozyskiwać z  łąk dzierżawionych. Stąd moje pytanie: ile krów z cielakami wykarmię na tych 5 ha przy założeniu, że nie będę ich dokarmiał i tych łąk nie będę kosił (pomijam wykaszanie niedojadów)?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 19:17

Żywienie stada mięsnego Na jeden ha pastwiska przypada 1 dorosła sztuka, czyli u Ciebie może paść się ok. 10 sztuk, do tego dochodzą cielaki, które też będą tą trawę skubały, więc myślę że 10 mamek to za dużo.