DominikKomar

Ustawienie TC 5060/5070 rzepak

Polecane posty

Witam kolegow. Macie w swoim tc przy rzepaku ze duzo zanieczyszczeń lekkich leci do zbiornika? Jak ustawialiscie swoje kombajny? Mialem problem rok temu i już zastanawiam sie jak to poprawic. Ja zamykalem wszystkie sita.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Koniu34    1

Kolego, ale te sita na maxa zamykasz? Jeżeli tak to duża czesc moze isc spowrotem na domlacanie ii tu rodzi sie problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
IMM    0

Witam! Też miałem problem z zanieczyszczeniem w rzepaku. Tak samo dolne sito miałem zamknięte praktycznie na maxa, a i tak było sporo śmieci (łodyg rzepaku i łusek) dlatego w tym roku zakupiłem dolne sito otworowe- mam nadzieje ze to sie sprawdzi . Na ile milimetrow macie otwarte górne sita??

Edytowano przez IMM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zamykałem wszystkie sita. I wydaje mi sie ze w tym priblem ze gora zamknieta, w Wtym roku gore rozchyle tak jak koledzy pisali na 8mm i zobaczymy co wtedy bedzie sie działo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr89    49

Podłączam się do pytania.

Jakie parametry ustawiacie do koszenia rzepaku? Dzisiaj po raz pierwszy wjechałem w pole swoim kombajnem i na przyczepie wylądowało sporo zanieczyszczeń i połamanego ziarna.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba mało osó to czyta bo żadnych odpowiedzi. Wg instrukcji trzeba zakupic sito otworowe ale moze ktos juz wymyslil inny sposob??? Pomozcie nam ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dolne mam na 1 zbek, środkowe na 2 a górne na 3-4, klepisko do końca otwarte, i najmniejsze obroty, 430, wiatr około 500 +/- 50 zależy jaki brud idzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
glicer    25

kazde pole może być inne,wiec np. wiatr to sobie spontanicznie ustawiaj bo nim dużo zrobisz,pozamykasz mocniej gore-nie będzie wydajności,ale jak jedziesz u siebie nie pajacuj,jedz wolniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr89    49

Jaka jest minimalna szczelina klepiska do koszenia pszenicy w tc 5070 proszę podać w milimetrach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr89    49

Czy w Waszych kombajnach tez jest tak, że jak chcecie zmniejszyć szczelinę którego sita to np. z 6 mm na 5 mm to on pierwsze otwiera je na 13 potem np na 10, 2, 8, i dopiero po kilku takich skokach w obie strony zostaje na 5? W drugą stronę, jak chcę zwiększyć o 1 mm, to od razu się ustawia, ale przy zmniejszaniu szaleje. Jakis pomysł, czym to jest spowodowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil_NH    12

Tak się dzieje aby w przypadku zanieczyszczeń w sitach zostały one wyrzucone i sita zostały czyste, jak by od razu się przymknęły sita a kłosy czasami potrafią tkwić w sicie gdzie nie gdzie to mogły by się lamelki pogiąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr89    49

Dziękuje za odpowiedz.

Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie dlaczego jest tak dużo uszkodzonych ziaren pszenicy ? co może być tego powodem i czy tez się z tym spotkaliście ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Mi też trochę łupał pszenicę, obroty zjechałem na 650, klepisko na 9 i łupie, ale to też zależy od odmiany, na jednej strasznie łupał, na drugiej mało, ale jednak łupie. Nie mam pojęcia co się dzieje.

Może ktoś będzie wiedział?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

własnie mój tc5060 tez trochę łupał pszenice zrobiłem jak kolega wyżej , dalej może nowe cepy czy coś takiego pierwszy sezon brat mówił że może przez separator ale nie sądze albo przez upały zboże było gorące bardziej podatne na pękanie , ale w bizonie mniej połówek miałem


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr89    49

Witam wszystkich użytkowników TC 5060/70. Mam pytanie, czy zmienił ktoś sita na otworowe do rzepaku i jaki był tego efekt ? Drugie pytanie to czy uporaliście się z łupaniem ziarna pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym forum chociaż czytam je juz od dawna. Piszę dlatego że jestem już od roku operatorem nowego tc-ka 5060 (właścicielem jest mój ojciec). A moje pytanie jest takie: jeżeli ustawicie obroty mlocarni załóżmy na 900 obrotów załóżmy w pszenicy to o ile mogą zejśc obroty tak że mam pewność że sie kombajn jeszcze nie zapycha, wiadomo gdy podaż zboża przez przenośnik pochyly na młocarnię jest w miarę równomierna. Ja zwykle jeżdżę patrzę na obroty i pozwalam im spaść o ok 30 obrotów od ustawionych w zbożu (jeśli rzepak- obroty niższe więc spadki mogą byc mniejsze i tu jeżdżę z taka prędkością że obroty spadają o 20). Wcześniej posiadałem bizona 56 w którym nie działał zegar obrotów młocarni więc nie było problemu :). A pytam się was o to ponieważ czytając z jaką prędkościa młócicie to zastanawiam się czy kombajn jest wogóle dobrze ustawiony czy boję sie przyspieszyć żeby nie zapchac (jak w bizonie :)). W sezonie 2014 rzepak młóciłem z prędkością ok 1,8 km/h (rzepak mimo reglonowania był strasznie zielony i młócarnia stękała) zboże 2,2-2,5 km/h tylko jęczmień jary ok 3,5km/h. Chociaz wydajnośc t/h nie była aż taka zła dawałem rade robić 3 zbiorniki (w pszenicy) na godzinę czasem mniej czyli ok 9 t zboża.  Do tyłu nic nie pluje w zbożu mialem ustawiony czujnik sit na najwyższą czułość i tylko na gorkach coś tam sie świeciło więcej diod, czasem pokazywał tylko że mam straty na wytrząsaczach. Prosze o opinie w jaki sposób wy operujecie kombajnami nh. Z góry dziękuję za odpowiedzi a i zaznaczam że jest to model bez RS, heder 4,57m

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
woytek    6

Wydaje mi się, że masz za bardzo podniesione klepisko. Ja co prawda mam TC 56, ale w pszenicy sypiącej około 5.5 - 6 t/ha jeżdżę w granicach 5 km/h i tylko dlatego, że ograniczają mnie sita, bo gdyby nie one to spokojnie mógłbym jechać szybciej. Co innego rzepak, jeżeli jest faktycznie zielony to trzeba jechać wolniej, ale nie wyobrażam sobie koszenia z prędkością 1.8 km/h :o . Nie wiem jak bardzo zmieniła się kabina w serii TC 5000, ale u mnie w kabinie też słychać, że młocarnia stęka, a w pszenicy nie udało mi się jej jeszcze zapchać. Ponadto myślę, że przesadzasz trochę z tym spadkiem obrotów. U Ciebie jest elektroniczny wskaźnik więc to lepiej widzisz. Na analogowym zegarze (czyli takim jak mam ja) spadku obrotów na poziomie 20 nawet nie zauważysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Pomyśle nad klepiskiem niestety teraz nigdzie tego nie sprawdze chociaż juz nie mogę się doczekać żniw. Jednak w rzepaku mam na przed ostatnim ząbku więc dużo się nie zmieni ale w zbożu powalczę bo tak nie może byc:). Bo w bizonie zawszeustawialiśmy w rzepaku na maxa na dół a w zbożu na maxa do góry :). Dzięki za podsunięcie pomysłu. Jednak dalej się pytam o te dopuszczalne spadki obrotów na młocarni. Wiem że sygnał dźwiękowy jest ustawiony na spadki bodajze o 200 obrotów od ustawionych ale jak to serwisant powiedzial jest to już za późno i może uratować tylko pasek przed spaleniem.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil_NH    12

Jeśli chodzi o dopuszczalny poślizg to maksymalnie może wynosić 10% czyli jak ustawisz 900obr/min to w zbożu 810obr/min jednak to jest max co mogą zejść obroty na bębnie.

Ja osobiście mam TX34 i jak koszę zboże to przy ustawieniu bez obciążenia na 900obr/min w zbożu utrzymuje w granicach 860-870obr/min i wszystko idzie płynnie.

 

Z tego co piszesz to za ciasno ustawiasz klepisko, ja kosząc czy to pszenice czy pszenżyto osiągam wydajność 15-16t/h, więc trzeba poprawić u Ciebie kilka ustawień ;)

Jak byś chciał to się odezwij, na pewno pomogę z ustawieniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tc5070    2

ja mam klepisko 50mm więc zostaje trochę szparki na odpychanie wrazie gdyby się zapchal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez lazik11441
      witam. poszukuje opini o nasionach firmy EURALIS, kukurydzy jak i rzepaku. jak się to sprawdza u was na polu i wgl rożne opinie o tych odmianach 🙂
    • Przez stanrol
      Witam. Panowie potrzebuje pomocy. Fendt 930 Vario TMS 2007 rok silnik Man D0836 LE510. Padła pompa wtryskowa. Zakupiłem drugą po regeneracji. Pytanie Jak po kolei ustawić zapłon. Na kole zamachowym na ile powinno być stopni?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj