Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalność produkcji warzyw

136 odpowiedzi na ten temat

#21 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 10:27

4 ha to nie przemysł :D

Też tak myślałem, ale dzwonie po zakładach to nie bardzo są zainteresowani nowym kontrahentem albo mówią, że w połowie lutego się zgłosić, a wtedy to już za późno bo nie wiadomo ile ha zostawić pod warzywa...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacalność produkcji warzyw Dzisiaj, 18:44
  •  

#22 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 10:50

No właśnie i człowiek nie wie co zrobić , ale tak jak gdzieś wcześniej mówiłem jednak trzeba najpierw te tak zwane frycowe zapłacić i coś zaryzykować albo z początku mniejsze ilości i wbijać się pomału żeby ograniczyć straty.   W sumie to odpowiadając tu na forum sam też chciałbym uzyskać wiele rad na takie tematy , wiedzieć jak i ile czego rypnąć i mieć zbyt , bo 4 ha to może nie przemysł ale jednak ilość mała też nie jest i co za tym idzie to strata też nie mała w razie nie powodzenia , zboże to zboże nie sprzedaż to ciepnie się gdzieś jak jest miejsce i poleży a z warzywami to już nie tak :)

#23 Share janciu1

janciu1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 10:55

Panowie jest ryzyko jest zabawa, a mówicie o tych 4ha jakby to było nie wiadomo ile znam ludzi co mają po 8-10ha warzywek i prawie wszystko na giełdach hurtowych rozwalają więc musicie sami podjąć decyzje co i jak... a wiadomo im ładniejszy ma się towar tym lepiej się sprzedaje.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 11:02

No zgadza się my też nie robimy tego od wczoraj ale ja np. nie robię tego z dziada pradziada którzy ten rynek znają od podszewki, z truskawką też się śmiga na giełdy i nie raz jest że zanim wjedziesz to wyjeżdżasz i bus pusty a czasem nie dość że odstoisz to i gnoju przywieziesz do domu :), właśnie tu jest miejsce aby rozwijać wiedzę , tak myślę , bo kto pomoże rolnikom jak oni sami sobie nie spróbują choć trochę pomóc :)

#25 Share janciu1

janciu1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 11:16

No racja Tomku nikt inny nie pomoże.... a co nie którzy są tacy że po co ma komuś mówić co i jak żeby miał lepiej od niego! Też jeźdze po giełdach od 8lat i mówię ze swojego doświadczenia jak jest sam musiałem się wkręcić nikt nie pomógł mi a teraz mam klijenta znają mnie wiedzą co i jak i jak się jeździ non stop , ale (non stop) nie oznacza codziennie. I jak to cenny naszych towarów na giełdzie raz więkisza raz mniejsza jakaś średnia zawsze tam wyjdzie. I jeszcze co do klijenta są tacy co musisz im troszkę kucnąć z ceną ale za to dużo bierze i są tacy co można podbić cene i też jest ok prawa rynku. Więc nic innego już chyba nie da się powiedzieć tylko zaryzykować i później okazę się czy było to opłacalne.

#26 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 13:04

Przy produkcji warzyw to w dzisiejszych czasach to podstawa studnia głebinowa deszczownia i przechowalnia, jakieś skrzyniopalety, dodatkowo maszyny do zbioru sortowania , pielnik opryskiwacz precyzyjny siewnik do sprzedaży też potrzebne sporo kontaktów jakieś auto, co tydzień jestem na Broniszach to widze jak ciezko sie sprzedaja duża konkurencja czesto wielu pośredników

ZETOR TEAM

#27 Share janciu1

janciu1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 13:24

@UP Masz racje że nie tylko potrzebne są chęci, ale także sprzęt przechowalnia, chłodnia czy studnia głębinowa lub staw bo wiadomo jak było np. w tym roku i zależy kto na co się nastawia czy może wszystko sprzedaje na bieżąco... albo przechowuje to już sprawa indywidualna. Więc jakby nie patrzeać trzeba być tyrochę przygotowanym do takiej działalności.

#28 Share jjacekk4

jjacekk4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 11:18

Ale jak kolega wyżej pisze hektar marchwi hektar pietruszki czy buraków to niech sie zastanowi, bo sprzedać to jeszcze sprzeda ale tego będzie ze 150 ton to potrzebny mu kombajn, skrzynie, przechowalnia, szczotkarka itp kosztów ze 300 tysięcy. Już lepiej przy takim podejściu coś w sezonie sadzić po 30ar ogór, kalafior itp

#29 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 18:53

No co się będzie patyczkował z arami :), w sumie to fajnie tak by było mieć zagwarantowany zbyt na to,dobrą cenę i można uprawiać , kiedyś byłem na plantacji bobu 5 ha w kupie , jak tak się na to patrzy to ,, z jednej strony zachwyca a z drugiej przeraża, a  zbiór ręczy :) 

#30 Share pacifiko

pacifiko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 18:35

witam wszystkich.jestem z okolic krakowa ,swoje warzywa sprzedaje na giełdzie rybitwach w Krakowie ,sieje wszystkiego po trochu.trudno nastawić się na jedna rosline bo można w cene nie trafic. w 2014 roku cena na swiezy bob była w ok.1,2zl do 2zl za kilogram.w zeszłym roku miałem nie sadzic ale postanowiłem zaryzykować i cena była 7zl za kg.a ziemniaki  w 2014 były 1,2 -1,5zl za 15 kg a teraz 7-8za worek .na ten sezon zastanawiam się co siac jeszcze oprócz pietruszki ??ogolnie to coraz ciężej sprzedać warzywa bo wykruszają się kupcy a nowych nie przybywa.dobrze ze od paru lat do krakowa na gielde kupcy z rumunii przyjezdzaja.ja staram się produkować jak najtaniej warzywa w dobrej jakoscii .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share jjacekk4

jjacekk4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 19:31

W tym roku hitem cenowym bedzie fasolka szparagowa 

#32 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 19:47

Skąd te prognozy? :)

#33 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 20:30

hehe wróżbita.

#34 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 270 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport

Napisany 14 styczeń 2016 - 22:34

Pewnie od sprzedawcy nasion wie albo coś takiego, no ale wielu już tak wróżyło.

#35 Share jjacekk4

jjacekk4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 16:48

ee nie wróżbita po prostu odpisałem koledze wyżej,  też handluje na Krakowie i kogo się teraz nie zapytam co będzie sadził to mówi że fasolę szparagową, stąd taki wniosek :) a i pewnie sprzedawcy nasion powiedzą to samo przynajmniej w okolicach Kaakowa

#36 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 16:54

W tym roku było mało fasolki w środku sezonu tj. lipiec-sierpień. Jaka u was cena była za kg? U nas na Pomorzu od 4 do 6zł za kg. Z fasolą dużo roboty jest, trzeba umyć dodatkowo. Macie jakies "patenty" na mycie fasolki?

#37 Share pacifiko

pacifiko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 17:23

a ja wroze ze w tym roku o ile nie będzie suszy krakow będzie zapchany bobem. teraz sa już porządne maszyny w dobrej cenie do luskania .fasoli może być trochę mniej .

w Krakowie na giełdzie srednia cena była ok 3zl. fasolke myje jak jest już powazona  w workach zanuzajac kilka razy w wodzie .

#38 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 17:26

Tania u was, ile płacicie ludziom za zerwanie kilograma fasolki? U nas 1 zł za zebrany kilogram płacą. A w worki foliowe musimy pakować, bo w raszlowych nie chcą kupować...

#39 Share jjacekk4

jjacekk4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 16 styczeń 2016 - 17:54

Jak w tym roku nie bedzie suszy i wszystko się uda to na krakowie dzień przed bramą trzeba będzie odstać żeby wjechać z towarem, ogólnie sytuacja robi sie  nieciekawa coraz mniej kupców, coraz więcej towaru 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 16 styczeń 2016 - 18:48