Skocz do zawartości

Zdjęcie

mtz problem z wałkiem wom

74 odpowiedzi na ten temat

#41 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 23 wrzesień 2015 - 19:59

Starsze mechanizmy załączania womu nie posiadały tego mimośrodu.

Blaszkę blokującą zrobisz sam a jest ona tylko po to by same nie przekręcały się śruby regulacyjne.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
mtz problem z wałkiem wom Dzisiaj, 10:40
  •  

#42 Share panmino

panmino

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 23 wrzesień 2015 - 20:13

I z jaką siłą dociągać te śruby bo z tego co czytałem to 10Nm. Ja to chyba dokręciłem na 4Nm ale po tej regulacji W tej pozycji neutralnej wałek stoi w miejscu, ręką tego nie obrócę. Zaś gdy dam na włączone dźwignią w traktorze to chodzi ale na ile poprawnie to nie wiem bo do niczego nie podczepiałem.

To znaczy, że napięcie taśm WOM reguluje się kluczem dynamometrycznym? Ciekawe, nie wiedziałem.

#43 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 23 wrzesień 2015 - 20:22

Widzę, że podchodzisz z wyśmiewającym stosunkiem do tego co napisałem( chyba że się mylę ). Nie wiem czemu, chyba oczywiste, że gdybym wszystko rozumiał to nie pytał bym o to. Wnioskowałem to 10 Nm z tego względu " wyregulowania położenia taśm hamulcowych (w stosunku do bębnów) poprzez

zakręcenie śrub 7 momentem 10 Nm (1 kGm), a następnie odkręcenia o 2 ÷ 2.5
obrotu (dostęp do śrub 7 - po zdemontowaniu pokrywy, odkręcając pięc śrub,
znajdującej się na górnej części korpusu przekładni głównej tylnego mostu);"
Jest to wycinek ze strony 114.

Dzięki za informację o mimośrodzie.

Edytowany przez mchammer, 23 wrzesień 2015 - 20:23.

#44 Share grzesiek88

grzesiek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko dookoła tego tematu:)

Napisany 23 wrzesień 2015 - 21:00

musisz podkręcić śrubę co odpowiada za hamowanie wom, nie pamiętam już która to śruba ale jak pociągasz dźwignię do tyłu to też musisz poczuć delikatny opór w krańcowym położeniu. a co do tej blaszki zabezpieczającej to u mnie też już jej nie było więc dorobiłem taką elipsę z płaskowniczka i założyłem tak że obejmuje obydwie śruby i jak narazie już od wiosny wszystko gra

#45 Share panmino

panmino

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 12 październik 2015 - 19:51

Widzę, że podchodzisz z wyśmiewającym stosunkiem do tego co napisałem( chyba że się mylę ). Nie wiem czemu, chyba oczywiste, że gdybym wszystko rozumiał to nie pytał bym o to. Wnioskowałem to 10 Nm z tego względu " wyregulowania położenia taśm hamulcowych (w stosunku do bębnów) poprzez
zakręcenie śrub 7 momentem 10 Nm (1 kGm), a następnie odkręcenia o 2 ÷ 2.5
obrotu (dostęp do śrub 7 - po zdemontowaniu pokrywy, odkręcając pięc śrub,
znajdującej się na górnej części korpusu przekładni głównej tylnego mostu);"
Jest to wycinek ze strony 114.

Dzięki za informację o mimośrodzie.

To nie było ironiczne, naprawdę nie wiedziałem. Nie mam książki serwisowej. Mechanik ustawiał mniej więcej, ja później też. Może dlatego tyle mam z nim kłopotów.

#46 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 31 październik 2015 - 12:26

A ja zadam inne pytanie - jak wyeliminować luz końcówki WOM w MTZ. Końcówka jest z tego co pamiętam  na 4 lub 5 wałeczków mocowana + seger. Czy w grę wchodzi tylko rozbiórka i wymiana całego sprzęgła z obudową wałka ?

#47 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 31 październik 2015 - 15:33

Jeśli jest już gniazdo wybite to tylko wymiana. Kup nowego typu zamiast wałeczków jest wieloklin. Na wieku spokój.

http://allegro.pl/mt...5504968383.html

http://allegro.pl/ko...5754289462.html

A jeśli na razie nie masz specjalnie czasu to po prostu zaspawaj. I tak w przyszłości jest to do wymiany.

KPK Kumurun Team

#48 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 01 listopad 2015 - 10:34

I tak w zimie czeka mnie remont tego ciągnika (nie mój) więc pewnie będzie wymiana, o ile właściciel sypnie kasą, bo i inne rzeczy są do roboty

#49 Share kamis

kamis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 11:39

mam pytanie w moim belarusie 820 ślizga się wom , regulacja taśm nic nie daje a taśmy wyglądają jak nowe .wyrobił mi się ten wieloklin od końcówki wom więc czeka mnie wymiana całego mechanizmu . i stąd moje pytanie czy ten mechanizm pasuje od innego mocniejszego modelu np. 1222 . robił ktoś coś takieo czy ta kombinacja ma sęs 

#50 Share kukum

kukum

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 17:43

a Dociagałes ta sprezyne co włacza wałek ? ona jest w takiej puszcze po prawej stronie od tyłu za prawym kołem i moze byc tak ze nie dociaga całkiem tasmy do konca

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share kamis

kamis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 18:01

mam ją tak napięte mocno że dzwigia się wygina przy włączaniu

#52 Share panmino

panmino

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 22:58

mtz problem z wałkiem wom A może bęben trzeba wymienić, albo przetoczyć?

#53 Share arek_124711

arek_124711

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 20:27

Witam,

mam problem z wom w mtz, pewnego dnia coś zaczęło pukać w tylnym moscie i nie dało sie wyłączyć wałka więc wyrzuciałem na zewnatrz cały ten mechanizm wom. Bo z zasady wole robić niż bezsensownie pieprzyć i zawracac dupe innym. Co sie okazało przekładnia planetrna rozsypana, obudowa wyrobiona tam gdzie chodza te 3 tryby, tama jedna troche ukruszona 5 cm z jednej strony. Więć zamówiłem tą kompletną przekładnie (oryginalna belarus) taśmy, przy okazji wymieniłem wszystkie łozyska chociaż luz miało tylko to duże co wchodzi w pokrywe. Wkładam to wszystko do mtz reguluje tak jak trzeba według książki i.... no własnie. wałek chodzi ładnie, przy próbie wyłączenia słychac zgrzyty ale wałek zatrzymuje sie normalnie tak jak powinien ale do póki jest zatrzymany to cały czas słychac to zgrzyty, co może być jeszcze nie tak?? 

Pozdrawiam i czekam na odp bo musze siac nawozy i robic opryski a mtz bez wałka.

#54 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 07:37

Wałek "zasilany" jest ze skrzynki pośredniej, tam gdzie dźwignia od półbiegów. Przypuszczam, że rozsypało się coś po drodze między skrzynką pośrednią a przekładnią planetarną. Przekładnia pewnie już dłuższy czas była w takim stanie, a w końcu poleciał napęd. Obejrzyj w katalogu, jak to leci po skrzyni, ale bez rozciągania ciągnika reszty  już nie zrobisz.

#55 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1343 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 09:06

Pod spodem korpusu sprzęgła jest przełącznik540/1000 obr. Przesuwka wyskoczyła z dźwigni 31 i szlifuje bolec albo łożysko w tym miejscu, stawiam na szlifowany bolec. http://agrotrade.hom...ahent.php?g=308

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#56 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 10:05

Dokładnie. To mało precyzyjny patent. Do spuszczenia olej, do ustawienia lub wymiany palec. Wymień oringi jeśli rosi.

KPK Kumurun Team

#57 Share arek_124711

arek_124711

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 21:56

Problem rozwiazany :)

Dokładnie wiem gdzie jest przełacznik 540/1000 obr i nie w tym był problem.

poprzednia przekładnia rozsypała się i igiełki z łożyska dostały się w tą duża bierznie i kleszczyło satelity. Ale już wszystko ok :) wydłubałem i cichutko chodzi.

Pozdrawiam

aha i zapomniałem dodać że ten wałek od napędu tego kosza wom co idzie ze skrzyni wyciągamy do tyłu i nie trzeba rozjezdzac. Za tym duzym kołem jak wyciagniemy wom  jest śruba która nalezy wykrecic i tryby same wypadna. :) i jeszcze jedno :) nie kazdy mtz ma zabezpieczenie na te śruby regulacyjne! Moje 3 mtz mają w tej górnej pokrywce taka blokade :) 

Pozdro

aha i zapomniałem dodać że ten wałek od napędu tego kosza wom co idzie ze skrzyni wyciągamy do tyłu i nie trzeba rozjezdzac. Za tym duzym kołem jak wyciagniemy wom  jest śruba która nalezy wykrecic i tryby same wypadna. :) i jeszcze jedno :) nie kazdy mtz ma zabezpieczenie na te śruby regulacyjne! Moje 3 mtz mają w tej górnej pokrywce taka blokade :) 

Pozdro

#58 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 06:33

No widzisz. Jednak..... O mnie rozłączył się przełącznik 540/1000 i waliło w skrzyni.

KPK Kumurun Team

#59 Share arek_124711

arek_124711

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 09:25

koszt naprawy zamknął się w kwocie 400 zł, oryginalny kompletny koszyk z tymi trzema trybami 220 zł, uszczelka 10 zł, taśmy 30zł/szt, nowe śruby regulacyjne 40 zł/szt i te trzy łożyska 70zł.

To piwerwsza naprawa tego mechanizmu po 25 latach uzytkowania ciagle w rozsiewaczu, opryskiwaczu, rozrzutniku tandem 8 ton i prasie rolującej.

I to jest plus mtz. W tej cenie co case lub JD nie dostane nawet kpl filtrów :(

Pozdrawiam 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 05 czerwiec 2016 - 09:30

mtz problem z wałkiem wom w instrukcji pisze że trzeba zdemontować plyte i oslone daszkowa walka . chodzi o ta plyte co obwodzi całą końcówkę wom ? śruby na klucz 24 może 27.

Edytowany przez robi57362, 05 czerwiec 2016 - 10:39.

jesli pomoglem kliknij fajne

Dodaj odpowiedź