Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kabel dla silnika 11kw

17 odpowiedzi na ten temat

#1 Share DK94

DK94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 11:47

Kabel dla silnika 11kw Witajcie, czy dla instalacji łączącej dom z garażem na długości kabla 60m dla silnika 11kw wystarczy 4mm2? Kabel będzie biegł po ścianie i w ziemi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kabel dla silnika 11kw Dzisiaj, 05:32
  •  

#2 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 11:55

Kabel dla silnika 11kw starczy w zupełnosci

#3 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 03 czerwiec 2014 - 12:10

Kabel dla silnika 11kw A jak to obliczyłeś? Minimum to 6mm2 (będzie to na granicy dopuszczalnego prądu), a optymalnie to 10mm2.

#4 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 13:37

Kabel dla silnika 11kw nie obliczałem, ale wiem co mam.
od licznika z domu do stodoły mam koło 90-100 metrów. 6 czy 7 lat temu była kładziona nowa instalacja i wykwalifikowany elektryk z wszystkimi możłiwymi uprawnieniami położył mi tam miedziany kabel 4x4. Zasilany z tego jest m.in śrutownik 11kW, czasami pracuje łącznie z innymi odbiornikami, tak, ze łacznie wychodzi koło 15KW i nie ma zadnych problemów z instalacją, nic sie nie grzeje, nie przepala itp.

#5 Share locke

locke

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2360 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,mechanika,elektryka,elektronika

Napisany 03 czerwiec 2014 - 15:49

Kabel dla silnika 11kw To będzie chodzić ale zawsze lepiej jest dać większy przekrój.
Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

#6 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 16:32

Kabel dla silnika 11kw

nie ma zadnych problemów z instalacją, nic sie nie grzeje, nie przepala itp.

Jakie są parametry napięcia w zasilanym obiekcie? Zgodne z normami? Jeżeli tak to ok, miałeś rację, ale jeżeli choć jeden parametr odbiega od normy to instalacja wykonana jest źle. I nie mają tu nic do rzeczy uprawnienia.

#7 Share DK94

DK94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 08:00

Kabel dla silnika 11kw Zdecyduję się chyba jednak na 6mm2, silnik będzie zasilał kompresor no i nie wiadomo jak z startem przy obciążeniu. Po za tym jeszcze jakieś dodatkowe odbiorniki.

#8 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3930 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 21:30

Kabel dla silnika 11kw

nie obliczałem, ale wiem co mam.
od licznika z domu do stodoły mam koło 90-100 metrów. 6 czy 7 lat temu była kładziona nowa instalacja i wykwalifikowany elektryk z wszystkimi możłiwymi uprawnieniami położył mi tam miedziany kabel 4x4. Zasilany z tego jest m.in śrutownik 11kW, czasami pracuje łącznie z innymi odbiornikami, tak, ze łacznie wychodzi koło 15KW i nie ma zadnych problemów z instalacją, nic sie nie grzeje, nie przepala itp.

A kto płaci za straty wydzielone na tym przewodzie przy obciążeniu 15 kW ?

Kolego @DK94 myślisz o miedzi czy aluminium ?

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#9 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 22:06

Kabel dla silnika 11kw a jakież to straty wydziela ten przewód, skoro sie nie grzeje?

tak z ciekawości pytanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3930 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 22:08

Kabel dla silnika 11kw A pewny jesteś że się nie nagrzewa minimalnie ?

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#11 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 07:54

Kabel dla silnika 11kw

nie obliczałem, ale wiem co mam.

Chyba kiepski ten elektryk albo przepisów nie zna.

#12 Share DK94

DK94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 20:07

Kabel dla silnika 11kw

Kolego @DK94 myślisz o miedzi czy aluminium ?

Raczej miedź, ale ostatecznie jutro się dowiem jaka jest cena tego a tego. Wiem, że wszystko ma plusy i minusy ale co będzie lepsze miedź czy alu?

#13 Share Risto

Risto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 21:40

Kabel dla silnika 11kw Kolego ja bym ci radził brać 5x10 kabel nawet do 7,5kw silnika na takiej odległości i podstawa to miedziany. A 5x6 to minimum jaki możesz dać jak niemasz kasy by dołożyć te pare groszy. Ale wiesz chytry traci dwa razy. Większa odległość daje spadni napięć a zapas przekroju biedy nie prosi, tym bardziej, że może kiedyś dalej poprowadzisz siłę. Kupujesz raz i masz na dwa pokolenia. Tylko na ścianę dajesz biały a do ziemi czarny pamiętaj i na głębokości 70-80cm. i kładziesz go luźnym szlaczkiem w ziemi. Dobrze jak dasz na np. 30-40cm niebieską folię sygnalizującą, że niżej leci kabel w razie kopania za x lat. Przekrój jaki podałeś nie nadaje się nawet na przedłużacz do silnika 7,5kw na tej odległości.

Edytowany przez Risto, 05 czerwiec 2014 - 21:41.

#14 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3930 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 20:59

Kabel dla silnika 11kw Ostatnio się spotkałem z kolegami to na większe odległości zakładają 16 mm2 w aluminium, wychodzi dużo korzystniej cenowo niż miedz a też jak jest dobrze zrobiony to jest na lata.

ZE aktualnie wszystkie przyłącza wykonują w aluminium.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#15 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 07 czerwiec 2014 - 16:45

Kabel dla silnika 11kw Tak, bo powyżej 16mm2 można stosować przewody aluminiowe.

Kolego ja bym ci radził brać 5x10 kabel nawet do 7,5kw silnika na takiej odległości i podstawa to miedziany. A 5x6 to minimum jaki możesz dać jak niemasz kasy by dołożyć te pare groszy. Ale wiesz chytry traci dwa razy. Większa odległość daje spadni napięć

To właśnie napisałem w swoim pierwszym poście. Podane przeze mnie przekroje są obliczone pod kątem dopuszczalnych spadków napięć.

Zdecyduję się chyba jednak na 6mm2, silnik będzie zasilał kompresor no i nie wiadomo jak z startem przy obciążeniu. Po za tym jeszcze jakieś dodatkowe odbiorniki.

Kolego, 6mm2 to minimum dla silnika 11kW i o żadnych dodatkowych odbiornikach nie może być mowy. Jak chcesz podłączyć coś jeszcze, to musisz zastosować minimum 10mm2.

#16 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 czerwiec 2014 - 14:38

Kabel dla silnika 11kw Trochę stary ale się przyda, 6mm2 to za mało, wystąpi duży spadek napięcia na takiej długości przy kablu 6mm2. Będzie to w granicach 3-4% gdzie dopuszczalne spadki dla tego typu odbiorników to 5-6%. W dodatku dłuższa praca na takiej średnicy może skończyć się stopieniem przewodu. Jeśli mamy jeszcze do tego coś podłączać to 10mm2 jest wartością optylmalną pomiędzy kosztami a "jakością" połączenia

#17 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 20:15

Kabel dla silnika 11kw Zwróć uwagę z czego masz wykonaną instalację w domu co byś nie łączył aluminium z miedzą bezpośrednio, tylko przez specjalne złącza. Przewody aluminiowe musisz dać o większym przekroju niż miedź. Kabelek 6mm2 możesz dać od gniazda do silnika jako linka na krótkim odcinku. A na Twoje potrzeby to w drucie np. YKY 4x16 i wtedy na lata spokój.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18 Share RafaSadowski

RafaSadowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo ,produkcja zwierzęca
    konstrukcje maszyn itp.

Napisany 13 lipiec 2015 - 08:12

Kabel dla silnika 11kw

Rok temu zakładaliśmy zasilanie do mieszalni pasz  daliśmy 10 mm 2   a pracuje na nim nie mało 6 x 2,2 kw , 4 kw ,2 x 1,5 kw i rozdrabniacz  11 kw  oczywiście wszystko w miedzi ale z zasilaniem nie ma problemu nic się nie grzeje a oryginalny kabel co dała firma w rozdrabniaczu jak się robi non -stop kilka godzin trochę się nagrzewa a dali 6 mm 2  . Na twoim miejscu bym nie oszczędzał na przewodzie  i założył 10 mm 2 w miedzi  wtedy zasilanie służy lata  :)

Ostrzeżenie, pkt.1.15.

Edytowany przez Elektrotechnik, 13 lipiec 2015 - 16:01.

Pomogłem wciśnij strzałkę obok   :rolleyes:

Mój kanał na YT

www.youtube.com/Rolniczy Team z Podlasia

Oglądaj Komentuj Subskrybuj aby być na bieżąco   B)