Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obornik - czym zastąpić?

59 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 01 czerwiec 2014 - 20:23

Obornik - czym zastąpić? Witam. Mam pytanie odnośnie nawożenia pola obornikiem. Czy mogę zastąpić obornik jeśli sam nie posiadam z braku hodowli? Kiedyś UG wyszedł na rynek, jako oprysk na słome, który robił z tej słomy coś w rodzaju właśnie obornika, ale nie zdał zadania. Potrzebował bym na 20ha żeby rozwieść po polach.

Edytowany przez Famer21, 01 czerwiec 2014 - 20:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obornik - czym zastąpić? Dzisiaj, 10:51
  •  

#2 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 20:41

Obornik - czym zastąpić? jak masz w okolicy pieczarkarnie, to mozesz rozwozic przekompostowane zużyte podłoze.
ja rozdrabniam słomę od 1995 roku i jest ok, dodatkowo na nowe pola kupiłem zima podłoże popieczarkowe (20t/500zł z dostawą) teraz się kompostuje, rozwiozę po żniwach.

#3 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3456 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 01 czerwiec 2014 - 20:42

Obornik - czym zastąpić? Na jaką odpowiedź liczysz? że ktoś ci pocztą wyśle?? :P Zastąpić się nie da , stosuj zmianowanie siej nawozy tnij słomę , po kilku latach będzie widać efekty , nie od razu

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 20:48

Obornik - czym zastąpić? @mariuszd93
kiedyś coś czytałem o czymś co aro napisał, ale wyleciało z głowy, bo nie potrzebowałem jeszcze. Skończyliśmy z hodowlą, więc trzeba myśleć o czymś nowym.

#5 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 20:48

Obornik - czym zastąpić? Poplon siej pod pług. Chyba najłatwiejszy sposób na dostarczenie zielonego do zgnicia.
Na słomę jest też EKOSŁOMA do pryskania sieczki przed zaoraniem. Jak się spisuje... nie wiem. Cena niewielka można spróbować.

Edytowany przez seweryn20, 01 czerwiec 2014 - 20:50.

KPK Kumurun Team

#6 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1631 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 21:09

Obornik - czym zastąpić? Zainteresuj się może tym ( Pro Bio Emy);http://www.bio-world...farma-plus.html do rozkładu resztek i słomy na próchnicę( niezbędna dla żyzności gleby) idealna i działa, stosuje od roku i na prawdę widać efekty.

#7 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 21:40

Obornik - czym zastąpić? Dokładnie, ja my myślałem że EM to ściema,ale zaczełem sam robić do 3 lat i jestem zdziwiony że tak ładnie działają.

#8 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 00:02

Obornik - czym zastąpić? Dla em-ów trzeba mieć podłoże na którym one sobie będą mogły żyć czyli coś coś co będą mogły przerobić w próchnicę bo o to głównie chodzi w nawożeniu obornikiem. Jak Jeśli nie masz łąk z których można pozyskać trawę i ją przekompostować (z łąk powstaje próchnica dużo szybciej niż z obornika i jest dużo szybciej przyswajalna przez rośliny) jak wcześniej kolega napisał stosuj podkład z pieczarek w następnej kolejności obornik jeśli możesz go gdzieś kupić.

HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek, nasiona i owoc dyni

#9 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 05:46

Obornik - czym zastąpić? Poplon typu gorczyca facelia ,łubin
Kukurydza na ziarno i przyoranie
Sprzedać słomę za obornik.
Słomę nie jest dobrym rozwiązaniem przyorywać. Mój znajomy tak robił 10 lat i przestał. Jak już tniesz słomę to lepiej polać ją gnojówką/gnojowicą.
EM,UGmax, PrioEmy i inne G.... moim zdaniem szkoda kasy

#10 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 06:16

Obornik - czym zastąpić? Ten Em to coś jak UG użyzniacz gleby, oprysk w opryskiwacz na ściernie? Zainteresuję sie tym podłożem popieczarkowe.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 07:41

Obornik - czym zastąpić?

Poplon typu gorczyca facelia ,łubin
Kukurydza na ziarno i przyoranie
Sprzedać słomę za obornik.
Słomę nie jest dobrym rozwiązaniem przyorywać. Mój znajomy tak robił 10 lat i przestał. Jak już tniesz słomę to lepiej polać ją gnojówką/gnojowicą.
EM,UGmax, PrioEmy i inne G.... moim zdaniem szkoda kasy

Na ilu ha stosowałeś EM, UG max i inne tego typu rzeczy, czy tylko twoje widzimisie, że tak twierdzisz.
Ja osobiście sam robię EM i jestem bardzo zaskoczony rezultatem, i raczej z tego nie będę rezygnował.
Nie dość że nie mam już problemów z słomą, a weszłem w uprawę bez płużną, słomy nie zbieram z 10 lat, to jeszcze nie mam problemu z uprawa pod siew, ziemia się rozsypuję a nie zbryla.
Ja w tym roku wchodzę w poplony, raczej gorczycę będę siał.

#12 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1631 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 08:03

Obornik - czym zastąpić?

nie mam problemu z uprawa pod siew, ziemia się rozsypuję a nie zbryla.

Dokładnie, w normalnej uprawie, konkretnie po burakach (liście przyorane) na wiosnę i do teraz ziemia jest jak pierzyna taka miękka i pulchna aż przesadnie, efekt mnie zaskoczył.

#13 Share adams452

adams452

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 10:33

Obornik - czym zastąpić? Siej rośliny strączkowe. Na przykład groszek którego korzenie wiążą azot. Na hektarze potrafią związać nawet tonę azotu. Efekt jest lepszy niż po jakichkolwiek nawozach sztucznych. Zboże po groszku jest ciemne jak smoła i to bez żadnych nawozów.

#14 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 11:38

Obornik - czym zastąpić? @tomek73
Dwa lata UG max- żadnej różnicy nie widziałem. Zaznaczam że gleby mam zasadowe w większości.
Ze względu na zwierzynę łowną która w jeden dzień potrafi zjeść 3 hektary QQ odpada u mnie uprawa bezorkowa itp. moim zdaniem uprawa taka sprzyja nagromadzeniu zwierzyny łownej a nie lubię jej dokarmiać.
Jeśli ziemia się zbryla - stawiam na zły płodozmian.

p.s Każdy robi tak jak uważa najlepiej, nie krytykuje tego tylko wyrażam swoje zdanie. Jeżeli uważasz inaczej szanuje to.

#15 Share 90daniel

90daniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 352 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 14:45

Obornik - czym zastąpić? Kupuj obornik kurzy, lub wymieniaj się za słomę. Dużo azotu i tanio wychodzi to nawet. Ja za wannę słomiastego płacę 550zł transport po mojej stronie. Oraz gorczyca i facelia zaorane na zielono.

#16 Share marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 16:46

Obornik - czym zastąpić? U mnie w okolicy ci co nie mają hodowli sieją gorczycę w poplonie i potem sieczka orkanem albo na pniu to orzą i gleby mają pierwsza klasa. Gorczyca daje bardzo dużo masy do przefermentowania więc całkiem sprawnie może zastąpić obornik.
norweskie-lesne.pl

#17 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 16:58

Obornik - czym zastąpić? jak siejesz rzepak w płodozmianie to gorczyca nie nadaje sie na poplon (ta sama rodzina - krzyżowe) lepiej posiać facelię na poplon

#18 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 19:16

Obornik - czym zastąpić? Dodam do tego że jak się ma jedynie ozime uprawy to wszelakie poplony odpadają.

#19 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 19:20

Obornik - czym zastąpić?

Dla em-ów trzeba mieć podłoże na którym one sobie będą mogły żyć czyli coś coś co będą mogły przerobić w próchnicę bo o to głównie chodzi w nawożeniu obornikiem. Jak Jeśli nie masz łąk z których można pozyskać trawę i ją przekompostować (z łąk powstaje próchnica dużo szybciej niż z obornika i jest dużo szybciej przyswajalna przez rośliny) jak wcześniej kolega napisał stosuj podkład z pieczarek w następnej kolejności obornik jeśli możesz go gdzieś kupić.

Czy może kompostujesz w ten sposób trawę?
Przymierzałem się kiedyś do takich zabiegów ale dowiedziałem się, że trawa nie ma w sobie praktycznie żadnych minerałów, należałoby ją przesypywać azotem. Wracam czasem myślami do tego pomysłu, jednak zastanawiam się czy jest to ekonomicznie uzasadnione? ( W mojej okolicy trawy jest pod dostatkiem, ludziska nie koszą łąk - brak hodowli. )

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share mirek211

mirek211

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 20:24

Obornik - czym zastąpić? Kolego ja tak robię co roku w gospodarstwie ekologicznym przynajmniej jako takie mam plony bo tam gdzie nie daje kompostu to już nawet ziele nie chce rosnąć (na szczęście już ostatni rok). Co do kompostowania to robię to tak po skoszeniu puki jeszcze trawa zielona jednym ciągnikiem zgrabiam a drugim od razu spycham (puki wałki się nie uleżały) spychem do śniegu w jedną dużą pryzmę z 2 ha wychodzi mi 40 rozrzutników kompostu (jak coś to posiadam 2 nowe solidne spychy do C330 T25) nr. tel 696-052-387

Edytowany przez milanreal1, 02 czerwiec 2014 - 22:30.
cytowanie poprzedniego posta