Zaloguj się, aby obserwować  
rys88

2,7 ha dotacje, uprawa, dzierża

Polecane posty

rys88    0

Dzień dobry,

 

Przepraszam jeśli temat wrzuciłem do nie odpowiedniego działu.

 

Mój temat dotyczy 2,7 ha mojego dziadka. Dziadek prowadził przez kilkanaście lat gospodarkę ( świnię, krowy i kilka hektarów ). Obecnie zostało mu 2,7 ha przy domu i około 0,6 ha łąki zalesionej Olszyną.

 

Dziadek nie prowadzi gosp. przez ok. 25 lat. Nie jest w temacie, dotacji unijnych itp. Jest obecnie na emeryturze strukturalnej z KRUSU, która kończy się z tym rokiem, dlatego pomysł, aby jakoś zagospodarować ten kawałek ziemi.

 

Z tym właśnie wiążę się moje pytanie jakie dotacje unijne można brać, czy trzeba uprawiać pole ? Być może bardziej opłaca się wydzierżawić, czy wtedy można wziąć jakieś dotacje ?

 

Jakie kwoty rocznie można uzyskać z dzierżawy ? Pole to głównie 4 i 5 klasa, w 2 kawałkach przedzielone jedynie drogą dojazdową. Teren płaski.

 

Dziadek nie ma już żadnego sprzętu rolnego. Dlatego w razie uprawy jesteśmy zdani obce osoby.

 

Życzliwe osoby proszę o wytłumaczenie tego laikowi.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Trochę namieszałeś albo bajki piszesz - z jakiej racji ma emeryturę strukturalną ? co do tej pory działo się z tą ziemią ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie kolego namieszałeś w tym poście. Po pierwsze ile dziadziuś ma lat po drugie jeśli jest na rencie strukturalnej to musiał tą ziemię komuś odpisać po trzecie z krusu to mógł dostać jedynie świadczenie przedemerytalne a nie "emeryturę strukturalną" bo nie ma czegoś takiego w krus po czwarte jak może dziadek mieć tą "rentę" jak piszesz że już 25 lat nie prowadzi gospodarstwa. Kolego tu jedno drugie wyklucza weź ogarnij trochę te wszystkie informacje i sklej w coś sensownego. A co do samego pola rozejrzyj się za tematem wierzby energetycznej jak nie chcesz nabijać dużych kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rys88    0
Napisano (edytowany)

Dziadek nie prowadzi gosp. 25 lat. Po gosp.prowadził firmę.

Dzierżawa pola kończy się z tym rokiem - musiał komuś wydzierżawić, aby dostać rentę.

Ma 69 lat.

Prawdopodobnie pomyliłem emeryturę z rentą.

Renta strukturalna kończy mu się w 2015 roku, dlatego aby mieć dodatkowe pieniądze chce coś zrobić z ziemią.

 

Wszystkie błędy są spowodowane tym, że nie mam za dużo wiedzy na ten temat, a chcę dziadkowi pomóc.

 

Dziękuje za wskazanie błędów i odpowiedź w temacie.

Edytowano przez rys88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Dziadek na pewno nie ma strukturalnej [ jak 25 lat nie ma gospodarstwa] jak ma 69 lat to ma emeryturę. A ziemię nie może dzierżawić ten co dotychczas i dzielić się dopłatami [dużo tego nie będzie ale lepiej niż wynajmować do obróbki. ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rys88    0

Przez cały ten czas opłacał KRUS.

 

Nie piszę, że dziadek nie ma gosp. 25 lat tylko go nie prowadził od tylu lat. Tak zawsze pole było dzierżawione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj