Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wyrównywanie pola

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 19 maj 2014 - 22:30

Wyrównywanie pola Witam,
postanowiłem założyć kolejny temat z cyklu "początkujący nieudolny rolnik prosi o pomoc doświadczonych gospodarzy".

Zastanawiam się, w jaki sposób uprawić/wyrównać kiepsko zaorane pole. Przewróciłem ostatnio trochę zadarnionych ugorów zagonową Unią Grudziądz, ale niestety jestem początkującym w tym rzemiośle i mimo stosowania się do wskazówek doświadczonych rolników, orka nadal wychodzi mi fatalnie. Jakbym nie ustawiał, to ciągle jedna skiba idzie wyżej, druga niżej. Innym problemem są spore kawałki darni, które nie zostały przewrócone do góry nogami tylko zostały na wierzchu. Tak czy siak, wyrównywanie potem pola po moich "popisach" to istna męczarnia, a używam do tego klasycznej brony zębowej 3-polowej. Trzęsie ciągnikiem, trzeba wielokrotnie przejeżdżać po jednym kawałku aby wyrównać pole. Zastanawiałem się, czy sprężynówka nie poradziłaby sobie lepiej, ale ona pewnie powyciąga całą darń na wierzch. Planowałem poszerzenie swojego parku maszyn o jakieś tanie używane maszyny, między innymi takie, które pomogłyby w wyrównywaniu ziemi.

Co sądzicie o takiej starej bronie wahadłowej? Czytałem różne opinie, zarówno dobre jak i złe. Czy dobrze "roztrzepie" skiby na boki i zostawi w miarę równe pole? Nie będzie się zapychać zbitą darnią po ugorze?
http://img07.olx.pl/...wa-koronowo.jpg

A może włóka łąkowa dałaby radę?
Albo wał strunowy?
Albo wszystkie te maszyny naraz?

Myślałem też nad dokupieniem do pługa jakichś specjalnych wałów, typu kolczatka albo wał cambella. Może ułatwiłyby robotę?

Dodam, że posiadam Zetora 5211 i to pod niego muszę dobierać maszyny. Moje ziemie to V i VI klasa... Zostało mi do wyrównania jeszcze parę kawałków ziemi, ale jak tylko sobie pomyślę, ile mi ciągnik zechla podczas czasochłonnego bronowania to już wolę zainwestować w jakąś porządną maszynę, która ułatwi mi naprawianie moich błędów.

Wiem, że najlepszymi maszynami byłyby talerzówka albo glebogryzarka. Niestety, te opcje odpadają, gdyż zostało jeszcze sporo perzu, który będę dopiero zwalczał w uprawach. Wiem, powinienem był spryskać glifosatem przed orką... ale będę o tym pamiętał na przyszłość. :)

Edytowany przez KlimekPL, 19 maj 2014 - 22:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wyrównywanie pola Dzisiaj, 15:46
  •  

#2 Share gelo400

gelo400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 20 maj 2014 - 09:53

Wyrównywanie pola Zalezy co to za nieuzytek u mnie to wyglada tak ze najpierw kosze pryskam talerzuje orze wałuje talerzuje sieje brouje wałuje i jest oki ;] w twoim przypadku bym probowal głębiej orac z krojami wtedy ladnie odwroci potem smigaj brona włóka az bedzie rowno w miare i siej

#3 Share romanekdeutz

romanekdeutz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO,motoryzacja,sport

Napisany 20 maj 2014 - 10:02

Wyrównywanie pola http://olx.pl/oferta...html#d8aea5a4a5 Polecam coś takiego, 2 razy przejedziesz i ładnie masz uprawione pod siew ;D

#4 Share coffey23

coffey23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 322 postów

Napisany 20 maj 2014 - 10:10

Wyrównywanie pola ta brona wahadłowa nie da rady na darniach jesli ci pług nie orze równo to może być wina ze jeden korpus jest krzywy musisz sie im przyglądnąć dokładnie moim zdaniem włóka powinna najlepiej równać pole bo przesuwa spore ilości ziemi

#5 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 20 maj 2014 - 10:57

Wyrównywanie pola Pług to podstawa , polskie nie orzą a redlą . Dobrze odwrócona skiba to łatwiejsza uprawa , zamiast zakupu brony wahdłowej wymień pług .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 20 maj 2014 - 11:18

Wyrównywanie pola tą orkę co zrobiłeś to wjedź talerzówką z włóką za talerzówką, jak ty wjechałeś UG ba razówe w ugór to pozdro :D jak jest słaba ziemia to UG odrazu zapchany w h*jam :P tym pługiem też zrobisz ale potrzeba czasu cierpliwości, ja ug idealnie ustawiałem a jak wjechałem w perz (spryskany wcześnij) od razu wszystko się pcha, musisz to pokroić, kultywator czy agregat zaraz się zapcha

#7 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 20 maj 2014 - 15:34

Wyrównywanie pola Każdym pługiem można ładnie zaorać. Polski UG nie jest wcale zły, jak prosty i nie katowany. Da radę przyorać stojące badyle po tytoniu tak, że śladu nie ma.

Poszukaj agregatu na cieżkiej bronie z 2 wałkami z tyłu, zaoszczędzisz trochę czasu w porównaniu do zwykłej brony. A co do ustawiania pługa, na YT jest sporo filmików, co i jak regulować i jaki daje to efekt.

#8 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 23:09

Wyrównywanie pola No ten agregat wygląda nieźle, choć swoją cenę ma, a ja na chwilę obecną szukam jak najtańszych rozwiązań. :)

Znalazłem niedawno UG3 wraz z kolczatką nawet dość tanio, ale zastanawiam się czy nie lepiej trochę dołożyć i kupić zamiast niego jakiś zachodni sprzęt z odkładnicą śrubową. Jeśli moglibyście mi polecić jakiś konkretny używany model z taką odkładnicą to byłbym wdzięczny. I do takiego pługa dołożyłbym jakąś kolczatkę i moim zdaniem powinno być gites.

jahooo, a mógłbyś mi podać link do któregoś z tych filmików? Bo szukałem ale nic nie mogłem znaleźć.

A właśnie, pokażę może filmik z mojej orki, po wielu nieudanych przejazdach udało mi się uzyskać jako taki efekt:

Edytowany przez KlimekPL, 06 czerwiec 2014 - 23:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 19:07

Wyrównywanie pola

KlimekPL może już coś kupił, ale zasada postępowania z zadarnionym polem lub z łąką jest taka, że przed orką trzeba pojeździć po nich broną talerzową i gdy ona potnie darń można próbować jechać z pługiem.

Ponadto odkładnie w pługu powinny być półśrubowe, bo dobrze odwracają glebę (darń). Odkładnie w starszych pługach UG są cylindroidalne, więc lepiej kruszą glebę niż odwracają.

Jeśli coś jednak nie wyjdzie, to pole można wyrównać broną talerzową już po orce.

Edytowany przez a1fe26c2, 26 wrzesień 2014 - 18:23.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.