Skocz do zawartości

Zdjęcie

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime?

59 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 styczeń 2008 - 10:02

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Najlepiej jest gruberem czy talerzówką,bo się wymiesza z glebą gnój.. jak podorywkę robiliśmy po gnoju, to nie było za dobrze, gnój był przykryty...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Dzisiaj, 09:02
  •  

#22 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 29 styczeń 2008 - 10:13

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? I rozkładał się w ograniczonej ilości tlenu (O2)
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#23 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 29 styczeń 2008 - 10:38

Najlepiej jest gruberem czy talerzówką,bo się wymiesza z glebą gnój.. jak podorywkę robiliśmy po gnoju, to nie było za dobrze, gnój był przykryty...

Robie podorywki po gnoju i nie bardzo mi się to podoba, bo zawsze zostaje jakiś kąłpec na wierzku, do tego zapych a sie strasznie i lekka ziemia robi się potem jak popiół jak przyjdzie susza, także myśle że lepiej w moim przypadku talerzówka się spisze, potem jak urosną chwasty i świerzy perz jeszcze raz talerze, i może jakiś poplon tylko co na zime, czy dociąży lepiej talerzówke (lub ta sama opcja z gruberem) i zamiast orki dobrze stalerzowac i może by stykneło?

Zabiegi uprawowe na lekkich glebach bardziej ze względu na perz i chwasty musze wykonywac staranie a niżeli ze względu na samą uprawe ziemi, co jak co ale orka na razuwe nawet głęboka to pewny perz za rok, no a co będzie jak bym tak talerzował żeby nie zdążył się rozkrzewi, (oczywiście oprysk roundupem też co kilka lat robie)

#24 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 styczeń 2008 - 10:44

Robie podorywki po gnoju i nie bardzo mi się to podoba, bo zawsze zostaje jakiś kąłpec na wierzku, do tego zapych a sie strasznie i lekka ziemia robi się potem jak popiół jak przyjdzie susza, także myśle że lepiej w moim przypadku talerzówka się spisze, potem jak urosną chwasty i świerzy perz jeszcze raz talerze, i może jakiś poplon tylko co na zime, czy dociąży lepiej talerzówke (lub ta sama opcja z gruberem) i zamiast orki dobrze stalerzowac i może by stykneło?

Myślę, że poplon po gnoju się nie opłaca, w gnoju masz nawóz i w poplonie też. Pole może być za bardzo przenawożone... Propo talerzowania zamiast orki, to my później zawsze zaoramy, i tak ten gnój jest wyschnięty, a przed orką na głeboko się gruberem zrobi i nie ma już tylu chwastów, bo pług się zapycha..

#25 Share buchaj

buchaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 29 styczeń 2008 - 10:50

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Ja jak daję obornik po żniwach to robię trochę głębszą podorywkę. Wiem, że jest to niepotrzebne tracenie wody z gleby, ale przynajmniej obornik jest elegancko przykryty.
A co do tej talerzówki i perzu to odradzam. Trzeba pamiętać, że perz rozmanża się wegetatywnie, przez rozłogi. Zatem jeśli je dodatkowo potniesz talerzami to tylko zwiększysz zachwaszczenie perzem. Na perz to najlepszy jet roundap. Ewentualnie, jelsi masz czas to możesz po żniwach (po podorywce) pobawić się kultywatorem (kilka razay zagrubaerować, za każdym razem trochę głębiej).
Moim zdaniem najlepiej jednak nie rezygnować z orki.

#26 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 29 styczeń 2008 - 11:02

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Ja tam po wywiezieniu obornika zawsze stosuję talerzówkę (obornik idzie na podorane pole) i jakoś nie mam problemu z perzem... :P

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

#27 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 styczeń 2008 - 11:10

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Ja też gruberuje i z perzem nie mam problemu.. :P

#28 Share buchaj

buchaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 29 styczeń 2008 - 11:50

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Jesli macie "czyste" pola to z perzem nie będzie problemu i talerzówkę można stosować :P

#29 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów

Napisany 29 styczeń 2008 - 12:08

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Dla mnie talerzówka jest najlepszym sposobem na wymieszanie obornika z glebą. I perzu nie mam... :P

#30 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 29 styczeń 2008 - 12:20

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? No ja też uważam że talerzówka była by najlepsza :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów

Napisany 29 styczeń 2008 - 12:24

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? A wracając do tematu, lepiej zaorać na zimę, po prostu sie będzie miało lepsze plony... :P

#32 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 29 styczeń 2008 - 12:27

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Ja jestem jednak za oraniem na zimę ponieważ jeśli będzie ciepła zima (jak teraz) to wszystkie szkodniki i chwasty przeżyją do wiosny co spowoduje że we wiosnę obudzą się z większą siłą.

#33 Share Cuubs

Cuubs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 29 styczeń 2008 - 20:26

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? orka to orka. trudno zastąpić innym narzedziem tak zeby nie było wpływu na wysokość plonu. Jak jest możliwośc to trzeba robić!

#34 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 styczeń 2008 - 20:29

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? My to zawsze wszystko zdążymy zaorać na zimę.. wtedy plony są lepsze i ziemia jest bardziej urodzajna...

#35 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów

Napisany 29 styczeń 2008 - 20:52

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? My jakoś nie mamy problemu typu, że nie zdążyłem czy coś takiego. Zawsze się zdąży na czas... :P

#36 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 01 luty 2008 - 22:07

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Według doświadczeń polowych technologia uprawy buraka cukrowego w 'mulcz' gwarantuje nieco wyższe (przy wyższej polaryzacji cukru) i stabilniejsze plony od technologii 'tradycyjnej' z głęboką orką zimową.

Co o tym myślicie ?

#37 Share kuba99

kuba99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 01 luty 2008 - 23:20

Ale wtedy można zastosować orkę aglomeracyjną i odwrócić na powierzchnie glebę do której były wymywane składniki. Chociaż jeżeli takiego zabiegu byście nie przeprowadzali to faktycznie najlepiej było by gruberem (talerzówka kultywatorem) żeby gnój był lekko wymieszany z glebą.

orka aglomeracyjna :D :D :) :) :)

#38 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 02 luty 2008 - 09:13

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Każdy rolnik zna swoje pola i wie co dla którego kawałka jest najlepsze. Są pola których jak się nie zaorze na zime to po wisennej orce można sobie pomazyc o dobrym przygotowaniu pola pod zasiew. A są pola którym to mniej przeszkadza ale generalnie jeśli jest możliwośc to trzeba orać na jesień. W tym roku dokupiłem w styczniu 22 hektary i jest jeszcze nie zaorane, czekam z zapiętym pługiem i jak tylko się da wjechać to orka. może uda się że jeszcze przemarznie

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#39 Share zetortoja

zetortoja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Zainteresowania:Interesuje się rolnictwem, koszykówką, lubie posiedzieć przy kompie.

Napisany 02 luty 2008 - 18:47

A co się stanie jeśli nie zaoram pola na zime? Mi osobiście lepiej jest zaorać na zimę. Potem gdy przyjdzie wiosna jest lepiej uprawić pole, niż uprawić pole które było zaorane wiosną. Niestety, kilka ha nie mogę zaorać, ponieważ wiosną nie mam gdzie obornika wywalić. Niestety taki wywóż obornika wiosną, i oranie jego, nie jest dobre, ponieważ pole jest o wiele trudniej uprawić, i czasami kultywator wyciąga obornik z pod ziemi. Tak więc podsumowując lepiej jest wykonać orkę jesienią.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 02 luty 2008 - 22:09

orka aglomeracyjna B) :) B) :) :)

Co w tym śmiesznego ?? Bo nie jestem wstanie pojąć tego postu... :)