Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jacek507716

jacek507716

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 12 maj 2014 - 17:01

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Witam. Mam pytanie dotyczące młodego rolnika. Otóż rodzice są w trakcie PROW 2007-14. Jeden projekt kończy się za rok(ciągnik,belarka i troszkę sprzętu) a drugi za 4 lata(Ciągnik, agregat).
Moje pytanie brzmi następująco czy mogą mi przepisać gospodarstwo ? I czy mogę się starać o młodego rolnika i jakie mam szanse na to że dostanę dotacje? :P Potrzebuje waszej pomocy mam chrapkę na 100tyś ale rodzice podchodzą do tego nieco sceptycznie :unsure:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Dzisiaj, 22:32
  •  

#2 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 12 maj 2014 - 20:30

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Jeżeli we wniosku na PROW była uwzględniona ziemia którą chciałbyś przepisać to póki trwa program, nie dostaniesz MR.

#3 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2843 postów

Napisany 12 maj 2014 - 20:56

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Chyba że pojedziesz do ARiMR z aneksem który wyłączy z zobowiązań rodziców działki które chciał byś przejąć. Oczywiście pod warunkiem że rodzice mają trochę więcej pola niż to co wymagane do konkretnej maszyny. Jeśli pola mają na styk, to z takiej sytuacji ostatnim wyjściem będzie wskazanie innych działek (może być dzierżawionych) na okres minimum taki jak długo trwać będzie jeszcze zobowiązanie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share BomV

BomV

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 12 maj 2014 - 22:01

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW a ja mam takie pytanie bo kolega prowadzi gospodarstwo po rodzicach chyba koło 4lat jest przepisane na niego... czy on bedzię mógł wziąć 100tysi za MR??? czy to już mu przepadło, ma dobre 25ha pola ale uprawia to jedynie c-360 :(

#5 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2843 postów

Napisany 12 maj 2014 - 22:13

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Prowadzi to jedna kwestia, ważne na kogo jest to gospodarstwo. Jeżeli posiada więcej niż 1 ha od więcej niż 12 miesięcy to przepadło.

#6 Share jacek507716

jacek507716

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 13 maj 2014 - 09:54

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Włąsnie chciałbym dokładnie się zorientować w tej sprawie.Rodzice mają 25ha i podali wszystko na PROW. Ale chciałbym przejąć i bardziej rozwinąć gospodarstwo koncentrując się na hodowli bydła miesnego :)

#7 Share DevilDriver

DevilDriver

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:nanotechnologia.

Napisany 13 maj 2014 - 11:55

Włąsnie chciałbym dokładnie się zorientować w tej sprawie.Rodzice mają 25ha i podali wszystko na PROW. Ale chciałbym przejąć i bardziej rozwinąć gospodarstwo koncentrując się na hodowli bydła miesnego :)

Skoro na uzupełnienie powierzchni jest 3lata, to z tego programu co Ci się kończy za rok mógłbyś przejąć ziemie. Napisałbyś biznesplan na te grunty, które są uwzględnione w tym programie o ile oczywiście masz wystarczającą ilość ziemi. podajesz termin przejęcia, bo wiesz kiedy się kończy program. a i weź pod uwage, że to się liczy od chwili przyznania decyzji. więc tak naprawdę masz 3lata plus ten okres 150dni.

#8 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 13 maj 2014 - 12:33

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Zadeklarowane gruny musi przejac w ciagu 180 dni.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share DevilDriver

DevilDriver

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:nanotechnologia.

Napisany 13 maj 2014 - 14:02

Zadeklarowane gruny musi przejac w ciagu 180 dni.

Gdzie jest napisane, że musi w przeciągu 180dni. Skąd ta informacja? Nie ma tam czasem słowa powinien?

#10 Share jacek507716

jacek507716

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 14 maj 2014 - 18:53

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Mniejsza z tym. A jaką produkcje proponujecie na gospodarstwie 25ha w tym 19 to grunty orne i 6ha tuz. Obecnie mam 4 krowy 7 jałówek 6 byczków , do tego 3 lochy i 20 tuczników. Ta produkcja mnie dobija chciałbym się ukierunkować dokupić trochę gruntów i zacząć konkretnie się rozwijać. Co proponujecie?

#11 Share BomV

BomV

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 14 maj 2014 - 20:59

Prowadzi to jedna kwestia, ważne na kogo jest to gospodarstwo. Jeżeli posiada więcej niż 1 ha od więcej niż 12 miesięcy to przepadło.

gospodarstwo jest na niego i z tego chyba wychodzi że przepadło bo prowadzi je ponad 12-mc.
A jakieś inne premie dodatki o których może on nie widzieć oprócz tych normalnych dopłat do pola no i przepadłego MR :(

a jeszcze coś kiedyś czytałem że gość miał też taką sytuacje że mu MR przepadł i po ślubie miał to przepisać żonie i wtedy ona mogła by dostać tego MR i inne dotacje??

Edytowany przez BomV, 14 maj 2014 - 21:13.

#12 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2843 postów

Napisany 15 maj 2014 - 13:58

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Nie jestem pewien czy rozdzielność majątkowa tu wystarczy.
12-cy tyczy się za równo beneficjenta jak i małżonka beneficjenta. W każdym bądź razie jeśli są małżeństwem np. 3 lata, a 2 lata temu przejęli gospodarstwo też przepadło. Jeżeli On przejął gospodarstwo 3 lata temu a małżeństwem są od dwóch także przepadło ponieważ żona jego jest rolniczką od dwóch lat.

Wydaje mi się że rozdzielność majątkowa w odpowiednim czasie mogłaby być jakimś wyjściem, ale musiałby to ktoś potwierdzić, bo coś słyszałem że ARiMR nie zgodnie z PL prawem nie respektuje rozdzielności majątkowych.

Innym programem który za pewne w 2015 roku ruszy będzie rozwój małych gospodarstw, mowa była o 60 tys zł które mają dawać.

#13 Share BomV

BomV

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 19 maj 2014 - 22:21

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW a jeszcze jest taka kwestia, bo jeśli by gospodarstwo przepisał na swojego syna nieletniego (4lata) a on dalej by sobie tam pomalu pyrkał i po 12mc przepisał to spowrotem na siebie lub na swoją żonę to przeszło by to czy musiałby komuś dalszemu z rodziny czy powiedzmy na to 'sąsiadowi' przepisać żeby potem zakwalifikować się na MR???

I druga sprawe mam co jeśli by on zakupił nowe gospodarstwo w innej wsi albo dajmy na to u sąsiada czy jakiegoś dziadka to co wtedy kwalifikuje się na MR??? Bo tak jak mi się wydaje to musiałby on odczekać dalej te 12mc wtedy kupic gospodarstwo jakieś inne i dopiero wtedy mógłby sie zakwalifikować??? Jak to jest?

#14 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2843 postów

Napisany 21 maj 2014 - 13:07

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Jeśli już był rolnikiem dłużej niż 12 m-cy przepadło. Przepisywanie nic tu nie pomoże, że teraz nim nie będzie nic nie zmieni. Kiedyś był więcej niż 12 m-cy i to zamyka drogę.

Od kiedy są małżeństwem oraz od kiedy jest rolnikiem i czy mają rozdzielność majątkową. Jeśli dasz odp te pytania łatwiej będzie mi pomyśleć czy jest jakieś wyjście.

#15 Share BomV

BomV

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 22 maj 2014 - 12:46

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW małzeństwem sa od 4 lat rolnikiem coś dłużej a o rozdzielność jeszcze zapytam.

rolnikiem jest on od koło 6 lat a rozdzielności majatkowej nie mają.

Edytowany przez BomV, 23 maj 2014 - 22:02.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share kris-str

kris-str

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 23 maj 2014 - 15:04

Czy dostanę MR? Gdy rodzice mają PROW Witam, ojciec posiada gospodarstwo 35 ha i przepisuje ja po połowie na mnie i brata. Ja będę prowadził produkcję zwierzęcą, a on roślinną. Kilka pytań co do PGR:
1. W jaki sposób mogą sprawdzić moje ESU? Brat założył sobie 0,2 ha pietruszki w 2020 żeby "nadciągnąć" ESU i wyszło mu 4,05. Czy w takim wypadku w 2020 musi posiać tą pietruszkę czy może zmienić na inną roślinę z zastrzeżeniem, że zmieści się w 30%-owym odchyleniu?
2. Przejmuję od ojca jedynie grunty bez budynków. Budynki będą na umowę użyczenia. Zwierząt w 1 roku brak, w kolejnym kupię zwierzęta. Jeżeli nie przejmuję zwierząt razem z gospodarstwem to nie muszę wypełniać Tabeli 3.1. rok 2014 oraz Tabel 3.4. i 3.6.?
3. Zwierzęta będą kupowane z moich środków, nie muszę ich nabywać z premii prawda? Chodzi o to, że zaczynam bez zwierząt i później je kupują, czy nie będą na kontroli się tego czepiać (myślę, że nie powinni bo nic ich to nie obchodzi).
4. Czy rozliczam kwotę netto czy brutto jeżeli będę VAT-owcem? Pani w Agencji powiedziała, że netto, a w instrukcji pisze, że kwotami brutto.
5. Czy umowę użyczenia mogę mieć także z bratem, który wnioskuje o premię?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.