Skocz do zawartości

Zdjęcie

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jamakazi

jamakazi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 11 maj 2014 - 14:49

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Witam
Jako że już podrosłem i biorę gospodarkę powoli w swoje ręce chciałem zmienić sposób uprawy na bezorkowy.
analizując ceny sprzętów uznałem że lepiej będzie jak sobie sam coś wystrugam.
Mając do dyspozycji kultywator zakupiłem gesiostopki.
niestety pomysł wypalił tylko w połowie ponieważ w ziemi poruszonej idzie nawet nawet ale na odpoczywającym kawałku nie zbyt się spisał.
sprężysty ząb pod oporem odchylał się do tyłu powodując coraz mocniejsze odchylenie i stawiał coraz większy opór.
wymyśliłem wykonanie zębów sztywnych z zabezpieczeniem zrywalnym.
mianowicie pozostałyby gęsiostopki a na korpus chciałem zastosować płaskownik 40x30
Zębów jest aktualnie 7 ale 9 też by się założyło

Wyglądałoby to tak:
Dodany obrazek

ząb by miał jakieś 0,5m .

Głębosz 3-zębny miałby podobną konstrukcję tylko płaskownik grubszy i masywniejsze mocowanie.

Jutro podam wymiar profila z którego zbudowany jest kultywator

Edytowany przez jamakazi, 11 maj 2014 - 15:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Dzisiaj, 20:46
  •  

#2 Share PiotrekNHts

PiotrekNHts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 11 maj 2014 - 17:00

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza wszystko ładnie tylko te zabezpieczenie nie za bardzo by ci się spisało przynajmniej mi się tak wydaje bo płaskownik jest zaraz pod ramą to w razie zerwania zabezpieczenia nie będzie dużo miejsca aby ząb się odchylił i czy nie lepiej by było gdybyś te zęby zrobił tak w gruberze że ząb jest prosty i podwinięty do przodu na samym dole bo tak jak teraz to on będzie robił na takiej zasadzie jak głębosz czyli tylko rył i nic więcej nie będzie podrzucał ziemi do góry i jej mieszał

#3 Share jamakazi

jamakazi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 11 maj 2014 - 17:24

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza niby tak
ale żeby go tak wyprofilować to trzeba go giąć na gorąco ewentualnie ciąć i spawać , w ręku go nie wygnę.

co do odchylania to nie będzie z tym problemu. to tylko szkic.
zapewne w gotowym produkcie ząb będzie bardziej odsunięty od ramy i będzie miał pole do manewru.

tylko zastanawiam się czy kąt 45o w stosunku do ramy nie jest zbyt ostry.
Na razie to tylko projekt więc wszystko idzie zmienić.

Chyba że ktoś ma dojście żeby taniej kupić takie słupice bo w słomczynie chcą 130zł.

#4 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 11 maj 2014 - 21:11

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Widziałem po 105 za sztukę 75cm długości. W tym układzie co narysowałeś, to nie ma prawa działać. Kąt natarcia nie powinien być większy niż 30 stopni od pionu . A u ciebie jest 45. Gruber będzie się zagłębiał po samą ramę. Zęby moim zdaniem powinieneś zrobić pionowo a na końcu dospawać tylko kliny do redliczek, aby miały odpowiedni kąt skrawania. Niestety, wymaga to wykonania z blachy uchwytów i przyspawania ich do ramy. Tak będzie chyba najprościej. Blachę możesz natrasować sam i powycinać nawet kątówką, ważne, żeby wszystkie uchwyty były takie same. Ja wożę do zakładu, gdzie wycinają plazmą.
Jeśli chcesz się bawić, to rób z głową , solidnie i porządnie. Bo narobisz się z prowizorką, a później nie będzie działać i tylko strata czasu i pieniędzy. Pooglądaj fotki fabrycznych gruberów, podjedź do kogoś, pomierz sobie rozstaw redlic (to ważne), zobacz, jakie są śruby mocujące i zabezpieczające.
Na ramie od grudziadzkiego grubera bałbym się zrobić więcej niż 5 łap, może max 7 - jest dość delikatna, chyba, ze ją wzmocnisz.
Pomyśl też nad talerzami w ostatnim rzędzie grubera i wałem. Domyślam się, że przerabiasz fabryczny gruber ??

#5 Share jamakazi

jamakazi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 13 maj 2014 - 20:38

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza a co powiecie na wyprostowany resor z ciężarówki?
mocowania to nie problem.
czy gruber nie zaparłby się o wał uprawowy?
a co do talerzy to chyba trochę przy drogie. przy gruberze 2m powinno być minimum 10 a kupić teraz talerze z piastami za 320 za komplet to mija się z celem.
bo za 3200 to kupię sobie fabryczny.

co do pytania jahooo to przerabiam taki kultywator.(nie patrzcie na te prowizoryczne bronki z tyłu)

Dodany obrazek
Dodany obrazek

Z tyłu są widełki że można coś podpiąć. mógłbym spróbować zapiąć talerzówkę którą widać w oddali tylko bez tego betonu.

Wypada wziąć pod uwagę że chce to zapiąć do MF255

Edytowany przez jamakazi, 13 maj 2014 - 20:42.

#6 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 13 maj 2014 - 21:16

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Fantazja Cie trochę poniosła,.
Lepiej będzie jak nauczysz się orać i zostaniesz przy tradycyjnej uprawie.

#7 Share jamakazi

jamakazi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 13 maj 2014 - 22:58

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza orać już umiem
sugerujecie żebym dał spokój i odłożył na firmowy?
poczekam na opinię innych forumowiczów

ok.
skoro gruber musi poczekać to może dałoby radę zrobić do głebosza słupice z dwóch kawałków wyprostowanego resora?
połączyć je, ustawić wzdłuż i zamocować zęby?

przy orce też się głęboszuje a moje ziemie mają trochę niestabilny poziom wód

Edytowany przez jamakazi, 13 maj 2014 - 23:07.

#8 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 14 maj 2014 - 15:05

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Widziałem prosty gruber na 5 łap z podcinakami, nowy 1,80m za 3800.
Policz, że jedna łapa z podcinakiem potrzebuje około 10-12KM, czyli 5 łap do 50-60 koni. MF 255 jest troche do tego za lekki i za słaby.
Na twoim miejscu dałbym sobie spokój.
Głębosz z resora (połączone 2 pióra z resora od ciężarówki) na 2 łapy dałoby radę, tylko musiałbyś dorobić redlice. Ale do tego najlepiej zrobić osobną ramę. Słupica powinna mieć ze 3 cm grubości. Ale na głębokie branie MF-em nie licz na 2 łapy.

#9 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 944 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 14 maj 2014 - 19:34

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Też się kiedyś w takie rzeczy bawiłem do c-330 i raczej efektu to nie robiło stanowczo odradzam marnowanie czasu i $$$

#10 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 15 maj 2014 - 08:23

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Do ciągnków poniżej 60KM wszyscy na forum doradzają talerzówkę - mniejsze zapotrzebowanie mocy. Aby robić robotę trzeba by utrzymać jakąś prędkość. Ciąganie MF na 2 to będzie tylko skrobanie rowków, a na 3 chyba nie da rady. Popatrz na YT filmiki - tam z agregatami ludzie zdrowo śmigają aby skruszyć i odwrócić glebę. Popatrz i sam oceń.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share jamakazi

jamakazi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 15 maj 2014 - 15:54

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza a chociaż 1 łape głebosza mf pociagnie? nie zamierzam wpuszczać głębiej niz 30 cm bo
na moich glebach nie ma to sensu

#12 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 15 maj 2014 - 21:45

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza 2 łapy da radę na 40-50cm, jak 3p daje radę, to MF też.

Tu masz link do grubera http://allegro.pl/ku...4243455033.html
Nowy, 5 łap, minimum 55KM. Zastanawam się nad nim.

Edytowany przez jahooo, 16 maj 2014 - 09:23.

#13 Share jamakazi

jamakazi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 17 maj 2014 - 18:58

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza nawet nawet.
teraz Panowie mam mentlik bo zrobić to nie problem tylko czy warto.
wał zrobiłbym z cepa od warmianki.
dospawam rurek i wał jak się patrzy.
resory na wagę ze złomu a reszta to z hurtowni stali. lemiesze dostanę na giełdzie .

przez lato bym to wyrzeźbil.
Teraz to dylemat mam.

#14 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 17 maj 2014 - 19:24

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Sąsiad kombinował sam agregat ścierniskowy, 7 łap plus wał z tyłu. Ścierniskowy mu nie wyszedł, bo nie chce się zagłębiać w ściernisko. Ale do wiosennej uprawy gesiostopki są idealne. Jedziesz raz i siejesz. No i do tego nie trzeba aż tak mocnego ciągnika. Jak nie masz jeszcze agregatu, to może pomyśl nad uprawowym, zamiast ścierniskowego ??

#15 Share jamakazi

jamakazi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 18 maj 2014 - 00:30

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza moja uprawa dotychczas wyglądała tak:
pługofrezarka
talerzówka (jeśli była potrzeba )
brona
siew
brona.

uprawowy chyba niezbyt sprawdzi się w ściernisku lub na odpoczywającym kawałku.
zależało mi na wykluczeniu pługofrezarki, żeby zmniejszyć ilość przejazdów, uprościć proces uprawy, a przedewszystkim zmniejszyć koszt produkcji.

jeżeli byłoby na tej ramie 9 gęsiostopek to wydaje mi się że nie powinny stawiać zbyt wielkiego oporu bo tylko jej część będzie pracowała w twardej ziemi.
reszta będzie przewracać spulchnioną już glebę.

Jest w tym sens?

#16 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 18 maj 2014 - 06:49

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Ja na sciernisko stosuję podorywkę, MF pociągnie spokojnie 3x35, pługofrezarka ma tylko 2 skiby. Na jesieni orka przedsiewna, też 3x35, porem agregat na bronie z wałkami i siew. W siewniku mam grabki, więc juz nie bronuję. Nie bardzo widzę sens upraszczania. Kilka osób w mojej okolicy stosuje tzw. metodę uproszczoną, tzn na jesieni ściernisko agregatem talerzowym i zaraz siew. Fajnie, ale to, co zaoszczędzą na paliwie, wkładają potem w opryski, bo chwasty rosną jak szalone i grzyb atakuje. Jeśli uprawiasz zboże po zbożu, można przeżyć, ale posiej buraki albo posadź ziemniaki - można zginąć. Pole się zachwaszcza, rośnie perz. Oczywiście, nie z roku na rok, ja to obserwuję z 15 lat i takie są efekty.
Ja z uproszczeń zamienię tylko podorywkę na ścierniskowy (mam teraz MTZ), resztę nadal będę robił tak samo. Chemia nie jest taka tania, w dodatku trzeba 2x częściej wapnować.

#17 Share jamakazi

jamakazi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 18 maj 2014 - 11:07

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza czytając p uprawie bezpłużnej wywnioskowałem że powoduje powstawanie pruchnicy w warstwie ziemi gdzie rośliny najbardziej jej potrzebują . pługiem próchnicę tą wrzuca się w głąb ziemi.
to tyle o moich przemyśleniach.

nie posiadam zwykłego pluga.
mam tylko plugofrezarkę. musiałbym kupic teraz pług a to koszt ok.1000 zł.
chwilowo tyle nie mam.
zorientuje się w kwestii kosztów "produkcji" słupic.
jeśli przewyższy moje aktualne możliwości finansowe to odłoże to na później.

powiedz mi kolego czy mf jest w stanie pociągnąć 9 takich waskich gesiostopek jak na focie z początku tematu?

#18 Share riordian

riordian

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 20 maj 2014 - 20:29

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza jamakazi ja ursusem c385 albo c385A ciągam takie coś http://de.tec24.com/...id-2964623.html i pod górki mają co robić. Uważam że 9 łap do mf255 to zdecydowanie za dużo, ja na twoim miejscu zastanowiłbym się dobrze czy jest sens do niego zapinać grubera. Mf255 jest lekki więc gruber z wałem raczej nie bardzo, przód ciągnika może Ci dźwigać. A co do budowy grubera to uważam że na tej ramie którą pokazałeś nie ma sensu, konstukcja grubera musi być solidna bo jednak spoczywa na niej dosyć kąkretne obciążenie a tym bardziej jeśli trafisz na kamień.
Nie mniej jednak, jeśli potrzeba mogę porobić zdjęcia mojego grubera i wysłać Ci na mail zawsze będziesz miał jakiś punkt odniesienia jak to powinno wyglądać ;p

#19 Share jamakazi

jamakazi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 23 maj 2014 - 23:55

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Dzięki za pomoc Panowie.
zrobię sobie głębosz i będę orał dalej.
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 24 maj 2014 - 19:48

pomoc przy tworzeniu grubera i głębosza Kolego jakbyś jednak nadal myślał o budowie grubera to daj spokój. Dla Ciebie nawet 5 łap będzie dużo. Znam kilku właścicieli C360 którzy na siłę chcą gruberować ale nie ma po tym efektów. Tu potrzebna jest prędkość a do tego potrzeba mocy.

KPK KUMURUN TEAM