Skocz do zawartości

Zdjęcie

głębokość orki

256 odpowiedzi na ten temat

#101 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 28 grudzień 2008 - 10:22

głębokość orki pytanie poza tematem
czym ruszyc podeszwe pluzna w glebie????
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
głębokość orki Dzisiaj, 14:56
  •  

#102 Share stasiekrolnik

stasiekrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 12:01

głębokość orki ja pod rzepak orze do 20cm, pod pszenice ozimą ok 25cm a na zimę to powyżej 30cm .. głęboszuje pługiem;p;d

#103 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 27 kwiecień 2009 - 01:06

głębokość orki Tak czytam i czytam i dochodze do wniosku ze mav ma racje. Myśle że im głębsza warstwa urodzajna tym lepiej. A wjaki sposób z martwicy mamy zrobić urodzajna glebe? Na moje oko wymieszac ja z urodzajana warstwa+obornik+nawóz+wapno. Tak samo zapewne nasi dziadkowie kiedyś robili z polami które uprawiacie. Wątpie żeby na glebie która nie była uprawiana, warstwa urodzajnej gleby przekracza 10cm. Jeśli sie myle to wyprowadzcie mnie z błedu.
Mile widziane jakieś konkretne fakty, argumenty, doświadczenia a nie jakieś puste zdania nic nie wnoszące do tematu. Pzdr

#104 Share wolf19 wolf19

wolf19
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 kwiecień 2009 - 06:06

głębokość orki U mnie to sie orze na ~25cm Na zimę może troche głębiej...

Pzdr. :D

#105 Share banan575

banan575

Najwyzsza Izba Kontroli

• Members
  • PipPipPip
  • 3057 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 06:19

głębokość orki U nas jest tak;
Podorywka - 10cm
orka zimowa - okolo 25-30 cm
Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

#106 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 10:42

głębokość orki Ja tam do orki przywiązuje duza wagę, lubie zaorac tak na ''pokaz'' czasami zeby ustawić pług wyskakuje z ciągnika kilka razy, przy podpinaniu pługa jestem w stanie ustawić go tak ''na oko'' ale w polu i tak po pol gwintu na śrubach go ustawiam, zapraszam do obejrzenia fot w mojej galerii. Moc ciągnika w orce staram sie w pełni wykorzystać, oczywiście bez przesady -tak by to w miarę nie odbiło na spalaniu. Głębokość dla orki pod zboza przymuje Okolo 20cm na zimę Okolo 25cm na glebach jękich a na ciężkich pod burak nawet do 30cm, ostatnio oralem na usłudze pod kukurydze to głębiej jak 20cm nie oralem z uwagi na susze jaka jest. Przyjdą mokre lata to będziemy gębiej troche orac, narazie uważam za wystarczajace :D podorywki staramy sie tez jak najplyciej ale tak by przykryć resztki pozniwne, w więszości brona talerzowa...

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#107 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 18:07

głębokość orki @marcin, właśnie orząc na sucho można orać głębiej, bo nie ugniatasz dna bruzdy tak jak na mokro... :D

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#108 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 28 kwiecień 2009 - 22:27

głębokość orki U mnie ok 25cm :D

#109 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 październik 2009 - 07:54

głębokość orki @pioter całkowicie się z Tobą zgadzam. Dodam, że gleby zwięzłe, ciężkie itp. dłużej cierpią z powodu mokrej orki.

#110 Share KrzysztofJ

KrzysztofJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 29 październik 2009 - 11:35

głębokość orki Doświadczenia dowodzą,że im większa miąższość gleby tym wyższe plony. nie należy orać głęboko za jednym razem , tylko zwiększać głębokość orki zimowej co rok o 1 cm. Co do podeszwy to można ją zerwać za pomocą przykręconego dłuta za korpusem np do strzały, tylko wtedy będzie dużo ciężej orać. :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share avant98

avant98

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 25 grudzień 2009 - 13:27

głębokość orki Według mnie po części wszyscy mają rację. Głęboka orka jest dobra, gdyż zwiększa warstwę uprawną gleby, a przec to pojemność wodną i polepsza stosunki dla rośliny w glebie. Tak uczą w szkołach, przykładem może być roślina doniczkowa im wiekszą doniczkę ma kwiatek tym jest ładniejszy i lepiej rośnie. Myśle że to dotyczy i lekkich i cięzkich ziem, raz wyorzę troche żółtego ale z czasem on się uprawi i jakość gleby się poprawi. Druga sprawa że ciągłe takie orki są drogie i nieekonomiczne ze względu na zwiekszone zużycie paliwa i uszkodzenia przez kamienie wiec powiedzial bym ze raz na kilka lat trzeba tak zrobic a następnie można płycej.

W tym roku wykonywałem trochę usług i miałem porównanie, moja ziemia po 2 krotnej głębokiej orce była naprawdę jak masełko widac było piękną strukturę i duży profil glebowy. Gdy orałem u kogoś na ziemi podobnej klasy ale od lat płytko oranej to płyciutka warstwa uprawna, głębiej podeszwa, i skamienializna, brak struktury pruchnicznej, mała pojemność wodna i koleś ma problem rok w rok , pole wiecznie mokre, wszystkie uprway wiosenne opuźnione. woda może nie stoi kałużami ale przez długi czas ma pełna pojemność wodna to poprostu gęsta zupa a jak wyschnie to sie skała robi.

#112 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 25 grudzień 2009 - 15:25

głębokość orki Tak jak u mnie w okolicy ludzie orzą aby przykryc pożnie. Też w tym roku sie zdziwilem jak zajechalem do kolegi orac, to zamiast na normalnym ustawiu pluga jezdzic to trzeba bylo 20cm go zwężac. Kumpel sie dziwil czemu tak jest i czepial sie że pole żólte, potem mu pokazalem. Wzielem szpadla i wykopalem dolek z 80cm i sam zobaczyl co sie dzieje, gdy gleba uprawna wynosila 15cm, a dalej zbita martwica.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#113 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 grudzień 2009 - 20:41

głębokość orki Spoko, ale im głębiej orzesz. tym więcej bakterii beztlenowych zabijasz. Zresztą można orać, że podeszwy nie będzie. Wystarczy orać na sucho i co roku inaczej. Z wieloletnich doświadczeń wynika, że głęboko orka nie przynosi jakichś wymiernych efektów prócz wzrostu kosztów. Poza tym nie na każdym rodzaju gleby da się głęboko orać, bo przykładowo poniżej pewnej wartości występuje żółty piasek.

#114 Share Krystianrolnik

Krystianrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 30 grudzień 2009 - 17:21

głębokość orki Dokładnie jak napisał Bobek_Farmer ja mam jedno takie pole ze tam moge max 20 cm orac bo jak puszcze głębiej to zaraz piasek sie wyoruje :lol:

#115 Share Baza18

Baza18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 07 marzec 2010 - 13:15

głębokość orki orka pod siew do 25 cm w zaleznosci od działki zimowa od 30 - 35 w zaleznosci od działki.
Baza

#116 Share inginio

inginio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 15 wrzesień 2010 - 20:54

głębokość orki Podorywkę zawsze robie gruberem maksimum 13-14cm. Orke pod siew około 20-22cm prędkość 10-11km/h orkę zimową 30cm 8-9km/h. Pług overum ażurowy. Ciągnik case 80km daje rade. Kolega od 5lat wykonuje uprawy bezorkowe i wiem że wiele osób mnie wyśmieje ale ani troche niema mniejszych zbiorów czy to zboża czy rzepaku czy czego innego.Główna zaleta to oszczędność czasu i pieniędzy 40-50%. Sam w tym roku rzepak zasiałem w ściernisko. Zobacze co będzie.

#117 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 17:09

głębokość orki podorywkę trzeba robić jak najpłycej żeby chwasty i pozostałe ziarna mogły zkiełkować i zejść siewna około 12-20 cm a zimowa około 25

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#118 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 24 styczeń 2011 - 19:28

głębokość orki Moje zdanie jest takie, ze chociaz raz na cztery lata przydalo by sie zastosowacnaprawde gleboka orke.Chociaz by samo usuniecie warstwy pluznej,po zastosowaniu takiej orki.Ale slyszalem tez, ze co roku powinno sie orac na rozna glebokosc...Czemu?Nie wiem.

#119 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 19:44

głębokość orki no wlasnie po to, aby zminimalizowac powstawanie owej podeszwy.
moim zdaniem skuteczniejszym sposobem jest stosowanie poglebiaczy ;) .
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 24 styczeń 2011 - 19:48

głębokość orki Nom poglebiacze to dobra sprawa tylko ze trzeba miec zdrowy ciagnik do takiego pluga z poglebiaczami ;)

Edytowany przez Challenger, 24 styczeń 2011 - 19:49.