Cuubs

głębokość orki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
szpeniek25    1

Moim zdaniem orke siewną nie ma sensu walić głębiej niż 20 cm a orke zimową nie wiecej niż 30 cm,żeby ruszyc podeszwe to przecież jest coś takiego jak głębosz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oj po co tak głęboko orać, macie masę niepotrzebnego paliwa i nie szkoda wam sprzętu. orkę siewną max 20 a na rzepak troszkę głębiej a zimowa max 25.

Jedyny co ma racje, ja oram tylko na zime na około do 20 cm i raz na 4 lata oram z pogłebiaczami. A jesienne siewy wykonuje tylko w mulcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Ja bym wszystkim radził brac przy orce na pole miary bo mozecie sie ogromnie zdziwić (tak jak ja)na ile cm orzecie.

Dziś orałem tak jak zawsze na oko pod siew zyta pszenzyta na poczatku miara w dłoń i zdziwienie bo wyszlo 18-19cm więc było poglebianie od 22-23cm i ciapke już niezle sapal niegdy tak glęboko nie oraliśmy choć na oko wydawało się głęboko.

 

Wiec bierzcie miary na pole i nie gadajcie glupot że niektórzy orzą na 35 cm tylko to jest na oko a nie naprawde(nie chce nikogo oczywiście borazic bo niektorzy naprawde mierza)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja orzę czy na zimę czy pod siew do 20 cm, średnio około 18 cm. Podorywka pod gorczyce na poplon przed burakami 12 cm. Już od kilku lat porzuciliśmy orki 'w kolano", teraz gdy stosujemy bakterie i orzemy z Packomatem to nie ma sensu orać głęboko. Przy głębokiej orce bakterie się zabija ponieważ, te tlenowe są przyorywane a te beztlenowe są wyrzucane na powierzchnie przez co giną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19

orak zimowa 25-30 cm

orka pod siew 20-25cm ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szpeniek26    5

Siewna do 20 cm

Zimowa do 30cm, a czasami i mniej ;)

Wcześniej pamietam jak chciałem głebiej zaorać to pronarem 82SA ciągnołem zwykły pług 3*30cm i max głębokość jaką uzyskałem to około 38cm, głebiej pronar tracił już przyczepność, ziemia 1 i 2 klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kieruję pytanie do osób, które orzą głęboko czy nie maja problemu z martwicą????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jaką klasę ziemi masz??? Mnie zainteresował ostatnio ecomat firmy kverneland 8 skib, 3 metry. 15 cm głębokości. Łączy zalety uprawy bez orkowej jak i konwencjonalnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159
Kieruję pytanie do osób, które orzą głęboko czy nie maja problemu z martwicą????

 

wiesz sprawa jest akurat dyskusyjna bo czase orzac pod siew na 20 cm wyciagnie się martwice na wierzch a czasem orząc na 35 nie ma problemu to zalezy głownie od rodzaju gleba (im cięższa tym głebiej jest martwica) oraz od poziomu nawozenia organicznego


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GSX    0
Kieruję pytanie do osób, które orzą głęboko czy nie maja problemu z martwicą????

 

Jak ja orałem na głębokość 32cm to niemiałem żadnego problemu myślę iż martwica na moich polach jest na głębokości 40cm.


"...W życiu piękne są tylko chwile..." Dżem
"...Nie ma miejsca jak Dom..." PiH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

to na jakiej głębokosci jest martwica mozna sprawdzic w bardzo prosty sposób bierzez szpadel i kopiesz dołek na polu - kiedy ziemia z czarnej nagle zmieni kolor na żółtą (białą, szarą) to znaczy ze trafiłeś na martwicę


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

mi wczoraj na głębokości 15 centymetrów lita glina zdusiła ciągnik z pługiem. Poprostu leciałem 11km/h z pługiem 5 skib i nagle zgasł patrze do tyłu a tam lita glina tylko ładowa do wiader i piece obklejac kaflowe więc warunki na każdym polu są inne. Najwazniejsze to ora płytko pod zbożą nieco głębiej pod rzepak a pod ziemniaki to już cąłkime można sobie pozwolic.


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Fakt, mój błąd, u mnie odkąd stosujemy Em Farming uprawa znacząco się zmieniła. Zastosowaliśmy je po rzepaku zostały wymieszane z resztkami pożniwnymi oraz ziemia kultywatorem ścierniskowym, orka nastąpiła po miesiącu od poruszenia ścierniska. Ku mojemu zdziwieniu w glebie było mnóstwo dżdżownic a ilość nierozłożonej masy znikoma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

Nie dziwne miesiąc po rzepaku była znikoma ilość resztek pożniwnych bo one łatwo ulegają mineralizacji gorzej jest w przypadku innych roślin np.kukurydza ,słoma pszenicy też nie chce zbyt szybko się rozkładać ,musi dostać trochę azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mir36    0

podorywka 15cm

siewna 20-25 cm

zimowa powyzej 30 cm

na klasach od 4 do 6z raz na 4 lata mozna pogłebic orke o 1 cm. to spowoduje zerwanie podeszwy płużnej i zwiekszenie przesiakania. ale nie nalezy przesadzać z głebokoscią to jest różnie u mnie orze sie dość głeboko o obok u sasiada wydzierżawił inny gospodarz i zaczął orać po swojemu to mu ciagnik stawał deba jak się okazało tam najgłebsza orka była na 15 cm o om zaczął orać na 30 cm. jakie tego były skutki to sobie sami domyślcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32
Fakt, mój błąd, u mnie odkąd stosujemy Em Farming uprawa znacząco się zmieniła. Zastosowaliśmy je po rzepaku zostały wymieszane z resztkami pożniwnymi oraz ziemia kultywatorem ścierniskowym, orka nastąpiła po miesiącu od poruszenia ścierniska. Ku mojemu zdziwieniu w glebie było mnóstwo dżdżownic a ilość nierozłożonej masy znikoma.

 

Myślę że głęboka orka to głupota. Za ile możesz zastosować Em Farming na 1 ha. Uprawiam glebę prawie 20 lat bez orkowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

pytanie poza tematem

czym ruszyc podeszwe pluzna w glebie????


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj