Skocz do zawartości

Zdjęcie

głębokość orki

256 odpowiedzi na ten temat

#241 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 23 wrzesień 2015 - 21:54

głębokość orki

Ja na zimę orzę około 30cm, na siew 20cm, a ojciec odpowiednio 22-25 i 15-18. Ja zebrałem z pole 5,5t pszenicy, ojciec 3,5. To, co zaoszczędził na paliwie, stracił kilkakrotnie na plonie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
głębokość orki Dzisiaj, 05:21
  •  

#242 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 24 wrzesień 2015 - 07:19

głębokość orki

głebokoś orki na wpływ na plon ? mhm pruchnica jest na głebokości około 15 cm  , orząc na 30 zakopujesz ją w ziemi , teraz własnie problem jak zrobić maszyny i technologie zeby nie zasypywac pruchnicy i ziemia była uprawiana na ok 15 cm i raz na 3 lata głebiej

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#243 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 08:12

głębokość orki

Ewentualne badanie tylko wchodzi w grę bo działki nie są moje tylko bez problemu mógł bym się dogadaż że za przyczepę czeską skrzynia tatry płace np. 10 zł. Próbny siew tez raczej nie możliwy bo tereny zabagnione. W sumie blisko moich 16 ha na odległość 300 - 1500 m ten torf występuje tylko w tym jednym miejscu i tylko mała odległość przemawia za zainteresowanie się tematem. Kopara na długim ramieniu z szeroką gąską akurat znajomy też posiada.

Czyli takiego kwaśnego nie ma sensu rozrzucać, mimo że później mocno by zwapnował?

#244 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 16:32

głębokość orki

Nadmierna głębokość nie, ale wieloletnia orka płycej, niż jest to zalecane i wymagane w końcu skutkuje spadkiem plonu. Na głębokości 15cm jest już taka podeszwa, że bez docisku w pierwszym roku nie mogłem wbić pługa.

#245 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 17:24

głębokość orki

Damian ja bym najpierw przebadał próbkę, są dwa rodzaje torfu z tego co pamiętam - niski i wysoki (w zależności w jaki sposób powstał), jeden jest kwaśny drugi nie - bij zabij nie pamiętam który jest jaki

Wysoki jest kwaśny. 

głebokoś orki na wpływ na plon ? mhm pruchnica jest na głebokości około 15 cm  , orząc na 30 zakopujesz ją w ziemi , teraz własnie problem jak zrobić maszyny i technologie zeby nie zasypywac pruchnicy i ziemia była uprawiana na ok 15 cm i raz na 3 lata głebiej

Wydaje mi się że jak ziemia ma ciągle czarny kolor to jest w niej próchnica. Więc tak długo jak nie wyorujesz piachu to problem braku próchnicy nie wystąpi. Inna kwestia że przyorując materię organiczną(resztki pożniwne) zbyt głęboko to się one zwyczajnie nie rozkładają. 

#246 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 19:31

głębokość orki

Po to jest podorywka na 10cm, aby przy orce siewnej na 20cm te resztki pożniwne nie leżały na 20cm, tylko gdzies dalej koło 10. Poza tym, nie każdy pług przy orce odwraca skibę o 180 stopni. Dla pługa UG bardziej następuje pokruszenie i rozsypanie skiby przy dobrej kulturze niż jej pełne odwrocenie. Orkę na zimę robię w ostrą skibę, czyli z mniejszą prędkością, więc nie jest tak odwrócona.

Na uprawę bezorkową nie mogę sobie pozwolić z moim parkiem maszynowym, a pseudobezorkowa to już wielu osobom wyszła bokiem. Ziemia ma byc porządnie uprawiona, niezależnie od tego, w jaki sposób. A niektórzy udają, że "bezorkowo" a potem same problemy.

Wiem jak ma wyglądać uprawa bezorkowa, ale do tego trzeba mieć konkretny ciągnik i sprzęt.

#247 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 19:58

głębokość orki

Hmm, w tamtym roku zaorałem pola i pod siew i na zimę na ok 33-34 cm. Nie wyorałem nic piachu w tym roku KWS Ozon średnio 8T/ha

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#248 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 21:24

głębokość orki

Orka na 20cm  bez przesady ,Panowie, Rolnicy a ktoś słyszał o zerwaniu warstwy płużnej ,piaski to wiadomo trzeba ostrożnie ale na glebach ciężkich to zycze powodzenia przy tak płytkiej orce ,a gdzie podsiąkanie ? 

#249 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2729 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 21:33

głębokość orki

Podsiąkanie? Akurat przy obecnej suszy tam gdzie pług nie chciał wejść to pszenica była bajki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#250 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 21:54

głębokość orki

Moze i tak ale na dłuższą metę raczej to niekorzystne 

#251 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 25 wrzesień 2015 - 07:49

głębokość orki

Własnie ze w całej warstwie ornej nie ma pruchnicy tyle ile po okresie wegetacji jest na wierzchu , pozatym orka na glebach dobrych na głebokośc ponad 23 cm gdzie na dno idzie słoma , to po roku tą słome wyorasz ,bo nie ma odpowiednich warunków do jej rozkładu

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#252 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 08:35

głębokość orki

Po to jest podorywka na 10cm, aby przy orce siewnej na 20cm te resztki pożniwne nie leżały na 20cm, tylko gdzies dalej koło 10. Poza tym, nie każdy pług przy orce odwraca skibę o 180 stopni. Dla pługa UG bardziej następuje pokruszenie i rozsypanie skiby przy dobrej kulturze niż jej pełne odwrocenie. Orkę na zimę robię w ostrą skibę, czyli z mniejszą prędkością, więc nie jest tak odwrócona.

Na uprawę bezorkową nie mogę sobie pozwolić z moim parkiem maszynowym, a pseudobezorkowa to już wielu osobom wyszła bokiem. Ziemia ma byc porządnie uprawiona, niezależnie od tego, w jaki sposób. A niektórzy udają, że "bezorkowo" a potem same problemy.

Wiem jak ma wyglądać uprawa bezorkowa, ale do tego trzeba mieć konkretny ciągnik i sprzęt.

Konkretny sprzęt to jaki? Zwykły gruber wystarczy na poczatek i juz po straczkach badz oleistych mozna siać nawet siewnikiem na redlicach stopkowych.

Orka 18-25cm zaleznie po czym i pod co. 

Edytowany przez Tomek90, 25 wrzesień 2015 - 08:35.

#253 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 14:00

głębokość orki

Trzeba ten gruber "zwykły" mieć, tym popularnym UG nie da rady uprawić np. po ściernisku. Trzeba by coś mocniejszego. Kupienie grubera do C-360 w dobrym stanie to sztuka. Takich małych po prostu na rynku nie widać.

#254 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 21:09

głębokość orki

Michał jesli co roku orzesz na tej samej glębokości to gleba jest w miare dobrze odżywiona ,fakt że do rozkładu resztek pożniwnych  lepiej jest tylko wymieszac z gleba ,ale chyba po to ktoś wymyślił podorywkę a do czasu orki większość może sie nie rozłoży ale skruszeje ja co roku pola talerzuję potem orka i nie zdarzyło mi się aby wyorać słomę przez rok

jahooo gruber do 60tki raczej nierealne, za mała moc ,pomyśl o talerzówce najlepiej kompaktowej

#255 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 26 wrzesień 2015 - 18:30

głębokość orki

Ja mam MTZ i uważam, że jest ciut przymały do w pełni bezorkowej. Talerzówkę mam, na ściernisko w sam raz. Przydał by się własny głębosz na 3 łapy.

Edytowany przez jahooo, 26 wrzesień 2015 - 18:32.

#256 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1537 postów

Napisany 07 listopad 2016 - 15:22

głębokość orki

A jak orać pole na którym jest max 10cm czarnej ziemi na odcinku 200m głebiej żwir w drugim końcu trochę lepiej bo z 30cm. Pole wzięte  w dzierżawę nigdy nie było porządnie zaorane tylko płytka podorywka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#257 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 11 listopad 2016 - 11:19

głębokość orki

Czy ten żwir jest czysty, czy z ziemią? Mam pola z białym kamieniem ( wapień ) i nic nie przeszkadza jak na polu biało i tak wszystko rośnie:)